Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Auto wzmak BSE 800W a szeregowe podlaczenie glosnikow

SCRASH 13 Dec 2005 21:14 1149 4
 • #1
  SCRASH
  Level 12  
  Witam.Posiadam w swoim aucie wzmaka BSE 800W(napewno tyle niema) i glosniki 2x200W(jajka).Jaka jest roznica w podlaczeniu tych glosnikow.Czy jesli podlacze je szeregowo to beda lepiej graly czy gorzej.Poza tym szeregowe podlaczenie to takie:
  "+" jednego wyjscia ze wzmaka i "+" jednego glosnika ,
  "-" drugiego wyjscia ze wzmaka i "-" drugiego glosnika ,
  "-" pierwszego glosnika i "+" drugiego glosnika ,
  "-" pierwszego wyjscia ze wzmaka i "+" drugiego wyjscia ze wzmaka ???

  Dodam ze jestem amatorem i dlatego pytam wiec nie wysmiewajcie sie ze mnie
 • Helpful post
  #2
  Spiritchaser
  Level 15  
  " "-" pierwszego wyjscia ze wzmaka i "+" drugiego wyjscia ze wzmaka "

  No ... i jak tak to zrobisz , to spalisz sobie wzmacniacz , bo masy dla obu jego kanałów są na pewno wspólne , co oznacza że po prostu zwarłbyś jeden kanał prosto do masy .

  Co do głośników , to dobrze rozpisałeś połączenie . Możesz tak to podłączyć ( tak jak piszesz ale tylko w trzech pierwszysh linijkach ), z tym że nie widzę sensu . Będzie działał tylko jeden kanał wzmacniacza , a głośniki będą grały ciszej , dlatego że przy szeregowym podłączeniu będą miały 2 razy większy opór , przez co przepłynie przez nie mniejszy prąd = mniejsza moc .

  Jedyny sposób na zwiększenie mocy , to połączenie głośników równolegle , czyli - do - a + do + i uruchomienie wzmacniacza w trybie mostkowym , jeśli oczywiście poradzi sobie z dwoma Ω i nie odparuje po odważniejszym odkręceniu gałki głośności . Musisz sprawdzić czy wzm posiada Bridge mode i czy wytrzyma takie obciążenie .
  Ja jednak nie widzę sensu takiego zabiegu . Tracisz wtedy stereofonię i katujesz końcówy we wzmacniaczu .
  Rzadko kiedy głośniej znaczy lepiej .
 • #3
  SCRASH
  Level 12  
  Dobra dzieki moze lepiej zostawie tak jak jest, czyli tak jak byc powinno.
  Jest jeszcze jedno pytanie.Posiadam radyjko CLATRONIC z MP3.
  Sa tam 2 wyjscia na chinch przy radiu, 2 wyjscia na chinch przy kostce i reszta to wyjscia na 4 glosniki i zasilanie.Jak najlepiej podlaczyc to do wzmaka ??

  ps. Uzywam tylko wzmaka i 2 glosnikow nic wiecej
 • Helpful post
  #4
  Spiritchaser
  Level 15  
  Podłącz wyjścia cinch z radyjka oznaczone jako " line out " do wejścia cinch w Twoim wzmaku . Kable głośnikowe z radia zaizoluj , żeby coś się nie pozwierało przypadkiem . Jeśli w przyszłości będziesz chciał dołożyć sobie na przykład głośniki w drzwiach czy gdzieś z przodu , będziesz mógł wykorzystać wzmacniacz mocy z radyjka .
  Możesz oczywiście podłączyć wyjścia głośnikowe ( lewy i prawy kanał ) front , lub rear , do wejścia HI , lub High Input wzmacniacza . Też będzie działać , ale dźwięk będzie gorszy a głośniej nie będzie wcale . Wzrosną jedynie szumy i zniekształcenia , dlatego że Twój dodatkowy wzmacniacz przy takim podłączeniu będzie wzmacniał wszystko , co wprowadzi do sygnału końcówka mocy z radyjka , łącznie z szumami i zniekształceniami .

  Zdecydowanie polecam podłączenie wzmaka do radia przez cinch , bo omijasz jeden niepotrzebny stopień ( końcówkę mocy w radiu ) .
 • #5
  SCRASH
  Level 12  
  Dobra dzieki za wyczerpujaca odpowiedz.Teraz juz kumam.