Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

brykietownica - jak zbudować

igorek 14 Gru 2005 10:36 114121 84
  • #1 14 Gru 2005 10:36
    igorek
    Poziom 10  

Szukam schematu budowy brykietownicy hydraulicznej i wszystkiego co jest z tym związane, opisu urządzenia sterującego itp., bardzo proszę o pomoc.

3 29
  • #2 14 Gru 2005 18:39
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

też myślałem nad robieniem brykietu, ale o ile z elektroniką nie będzie problemu, to z samą konstrukcją może być (...)

Według mnie nie co na tym rynku od zera zaczynać, bo skończysz pod zerem

0
  • Pomocny post
    #3 16 Gru 2005 07:27
    jaruśjaruś
    Poziom 18  

Witam. Kolega musi rozpocząć od tego co chce brykietować i w jakich ilościach. Sterowanie jest tylko niewielkim fragmentem w takim przedsięwzięciu. Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 17 Gru 2005 23:03
    numerek12
    Poziom 21  

wnioskuje że tak naprawdę nie masz za duzego pojęcia co chcesz zrobic .......bez urazy :)

brykietownica jest prosta jak budowa cepa
    potrzebne beda :
    pompa z silnikiem , siłownik hydrauliczny , rozdzielacz najlepiej elektromagnetyczny
    konstrukcja nosna
    forma na brykiet -jak trzeba to podgrzewana

tu nie trzeba skomplikowanego sterowania wystarczy pare krańcówek, wyłacznik czasowy i kilka styczników -nie ma co komplikować urządzenia
    to wszystko nalezy zestawic "do kupy" wlączyć i robić brykiet

nie będe pisal jak zestawić -poszukaj w googlach pod haslem
    prasa hydrauliczna

-1
  • Pomocny post
    #5 19 Gru 2005 09:27
    bolek

według mnie nie jest to takie proste, Jeden siłownik to za mało- rozumiem że miałeś na myśli ten właściwy, co ugniata materiał. No to teraz trzeba go czymś przepachać pod ten główny siłwonik. A wiesz jak wyjać gotowy brykiecik z matrycy, a może by go trzeba było jeszcze uciąć?. Teraz inna kwestia. Przygotowanie materiału. Wilgotność nie większa niż kilkanaście % , inaczej brykiet bedzie sie rozsypywał, tak samo przy składowaniu...
    Kolejna sprawą jest legalizacja maszyn, Jeśli chcemy legalnie produkować ten brykiet, a już tymbardziej zatrudniać kogoś do obsługi maszyny to musi ona być dopuszcona do ruchu, mieć DTRke. Wszystko to zwiazane jest kosztami.

0
  • #6 15 Sty 2006 16:01
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Witam mam ten sam problem chciałbym zrobić rozdrabniarkę do gałęzi i brykietownica, co do brykietowania to nie mam pojęcia jak to zrobić żeby pocięte w plasterki gałęzie zestalić?

0
  • #7 17 Sty 2006 13:51
    jaruśjaruś
    Poziom 18  

Jest kilku producentów brykieciarek w tym i hydrauliczne. Jedną z nich poznałem b. dokładnie i mogę tylko pozdrowić tych, którzy chcą sami ją zbudować. Nie ma tu problemu z hydraulika , ale właśnie ze sterowaniem. Ktoś kto nie zna problemów brykietowania niech kupi gotową bo producenci bardzo mocno chronia szczególy , które decydują o powodzeniu.
    Pozdrawiam

0
  • #8 17 Sty 2006 13:53
    bogdan5
    Poziom 17  

rozdrabniarkę możesz zrobić ze starej sieczkarni poszukaj po złomach

0
  • #9 17 Sty 2006 14:34
    jaruśjaruś
    Poziom 18  

Nie spiesz się z sieczkarką. Jednym z problemów brykietowania jest postać tzw. sieczki. Jej długość, kształt, wysezonowanie, wilgotność, rodzaj, a nawet temperatura ma duże znaczenie.

1
  • #10 17 Sty 2006 18:37
    romoo
    Użytkownik obserwowany

A trzeba to suszyć?

0
  • #11 18 Sty 2006 13:08
    bolek

popularne są opinie że wilgotność materiału do brykietowania (i po) nie powinna przekraczać 15% a nawet i mniej

0
  • #12 18 Sty 2006 13:41
    jaruśjaruś
    Poziom 18  

Niestety nikt nie powiedział co chce brykietować ?. Pyły z szlifierki, wiory z piły, trociny z wyrówniarki, a może słomę , siano, trzcinę .....??? Wilgotność w przypadku brykieciarek hydraulicznych dla samego zbrykietowania nie jest , aż tak ważna. Sama konstrukcja tuleji brykietującej nie pozwoli na wykonanie brykietu gdy ten jes nasiąknięty wodą. Powszechnie przyjmuje się wilgotność nawet do 30%. Osobnym problemem jest spalanie mokrego brykietu. Czasami w brykietowaniu nie hydraulicznym jest potrzebna podgrzewana tuleja do temperatury 300 degC i więcej. Należy określić co jest surowcem do brykietowania ?.

0
  • #13 18 Sty 2006 14:30
    Serwis Teletechniczny
    Poziom 12  

Każdy materiał brykietuje się inaczej i wymaga różnych warunków.
    materiałów nie powinno się mieszać, a brykiety z odpadu płyty wiórowej i MDF nie spełniają norm ochrony środowiska.
    Produkcja samego brykietu nie ma sensu, zwykle jest traktowana jako produkcja uboczna. Wydajności tych maszyn są tak duże, że trzeba mieć sporą fabrykę aby zgromadzić odpowiednią ilość odpadów.
    Sama maszyna ma w miarę prostą konstrukcję niestety musi ona być dosyć mocna z uwagi na znaczne siły. temat jest bardzo szeroki. polecam tzw. " zwiad gospodarczy" :-) . przy produkcji jednostkowej nie powinno być problemów. pozdrawiam

0
  • #14 18 Sty 2006 18:12
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Kumpel pracuje w lesie i przyczepa gałęzi kosztuje 15 zł, a jest tego od groma jak mają zrąb,I takie gałęzie pociąć na plasterki i ubić w tłoku i wtedy to ma jakiś przybytek.

0
  • #15 25 Sty 2006 23:06
    dcio
    Poziom 11  

Witam

Uwazam , iz nie ma co szarpac sie na brykietownice hydrauliczna,
    Podobny wysoki efett daje brykietownica srubowa (prasa srubowa)
    hodzi mi po glowie projekt takiej o serowaniu na przelaczniki zderzakowe.

Koszt powinien wyniesc po zrobieniu prototypu ok. 1000 zl

naped silnik pradu stalego o mocy ok 500- 1000 kW, czesciowo chwilami przeciazany + kilka pomocniczych silnikow malej mocy (ok 100W)

wydajnosc do 100 kg na godz.

pelna automatyka, mozna napelnic zbiornik zrebkami i pujsc spac , cicha praca.

1
  • #16 26 Sty 2006 18:20
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Tak tylko jak zrobić taką śrubę? W jadnym z zakładów widziałem urządzenia do produkcji teflonu z dioksanu trioksanu i innych i tam było takie coś śrubowe z kolosalnym silnikiem szczotkowym i pełną automatyką jak kumpel powiedział mi ile to kosztuje to .......

0
  • #17 28 Sty 2006 00:12
    dcio
    Poziom 11  

Właśnie, taka sama śroba jest dosc tania, mozna ja dac do wytoczenia np warsztatom szkolnym.

Tak brykietownica, ktora mam w glowie miala by mala wydajnosc ,ale waskim gardlem jest uzyskiwanie (zwiezienie) surowca a nie ma sensu by pracowala przez tydzien w roku.

Obecnie poszukuje inwestora do sfinansowania produkcji prototypu.

0
  • #18 01 Lut 2006 16:14
    pawelts1
    Poziom 11  

A ja mam pytanko czy zamiast tych srob nie mozna zastosowac silownika np. od wozka widlowego, albo od wywrotki takiego teleskopowego ???

1
  • #19 01 Lut 2006 21:08
    dcio
    Poziom 11  

Można, siłowniki hydrauliczne dają nawet troche lepszy produkt ale komplikują urządzenie bo:

a) trzeba najpierw wstępnie zgniatać materiał dotyczy to szczególnie słomy).

b)jeśli nie zastosuje się zgniatacza to trzeba zastosować długi skok tłoka a to nie zasze jest mozliwe (np skok 1,5 metra) a jeśli sie zastosuje to zmniejsza się wydajność brykietownicy)

c) dochodzi koszt pompy

sprawa nie jest błacha bo dobrej jakośći brykiety są sprzedawane w Warszawie jako paliwo kominkowe w cenie 1 zł za kg.

Dodano po 2 [minuty]:

d) trudniejsze sterowanie

0
  • #20 01 Lut 2006 21:19
    pawelts1
    Poziom 11  

dzieki dcio tylko jeszcze nie wiem jak zrobic glowice do tego cylindra prasy tam sa jakies formy czy to jest w ksztalcie leja? Moze ktos widzial oryginalna prase i cos moze podpowiedziec bo ja szukalem dosc dlugo na necie ale jako takiejdo schematu konstrukcji to nie stety nie ma.

0
  • #21 01 Lut 2006 22:26
    bolek

Ja się zastanawiałem czy nie można tego ugniatać w cylindrze z jakiegoś silnika spalinowego. pytanie czy wytrzyma? (jaki powinien być nacisk przy brykietowaniu?)

0
  • #22 01 Lut 2006 23:39
    pawelts1
    Poziom 11  

A co myslicie o tym? tylko nie wiem jaka sila trzeba dzialac na tłok czyli jakiej pompy do silownika potrzebuje.

0
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • #23 06 Lut 2006 11:58
    dcio
    Poziom 11  

pawelts1 napisał:
    dzieki dcio tylko jeszcze nie wiem jak zrobic glowice do tego cylindra prasy tam sa jakies formy czy to jest w ksztalcie leja? Moze ktos widzial oryginalna prase i cos moze podpowiedziec bo ja szukalem dosc dlugo na necie ale jako takiejdo schematu konstrukcji to nie stety nie ma.

Glowice to morzesz zrobic z odcinka ruru wodociagowej, w razie potrzeby wlozonej jedna w druga w celu zwiekszenia wytrzymalosci

Dodano po 5 [minuty]:

pawelts1 napisał:
    A co myslicie o tym? tylko nie wiem jaka sila trzeba dzialac na tłok czyli jakiej pompy do silownika potrzebuje.

Pomysl niezly, ale widze ze moga byc trudniosci z wykonaniem takiej prostokatnej obydowy. Musi byc wytrzynala gdyz stosuje sie cisnienie ,
    cisnienie powinno wynosic ok 120 atmosfer do 160, wiec potrzebna sile juz mozesz samodzielnie obliczyc.

Nie podaje strony do profesjonalnych brykietownic bo maja ceny astronomiczne a nie ma co sie dolowac.

0
  • #24 07 Lut 2006 00:52
    dcio
    Poziom 11  

pawelts1 napisał:

Musze schylić kapelusza przed Tobą , po kilku prostych obliczeniach przyznaje się, że Twoje rozwiązanie jest lepsze.

Ja bym tylko zrezygnoważ z prostoknego zbiornika na zgniatane gałęzie a zastosował zwykły oktągłu z kawałka rury wodociągowej . Nie robiłem jeszcze obliczeń ale sądzę, że każda grubościenna wytrzyma ciśnienie 150 atmosfer. Jakby nie wytrzymała to można łatwym sposobem zwiekszyć jej grobość poprzez nałóżenie rury o grubszej średnicy w ciasnym pasowaniu (jedną rurę rozgrzewasz a i nasowasz na drugą lub odwrotnie) .

Na tłok wypychający oczywiszcie należałoby nałóżyć na koniec końcówki rury (w wyciety rowek by stykał się na 2 liniach).

Jaką myślisz zastosować automatykę?

Ja myślę o urzyciu max liczby tanich silników elaktrycznych małej mocy (pomocniczych zwykłych zasilanych pradem przemiennym 230 V ) w moim przypadku takimże głównym mocy ok. 1 KW ,
    zasilanych prądem zmiennym jednolołówkowym (łatwy sposób na zmianę kierunku obrotu silnika) (energia gromadzona w kole zamachowym, nie mam dostępu do siłownika hydraulicznego) i sterowaniem za pomocą przełączników zderzakowych.

Twoja brykietownica bedzie miała wydajność ok. 5 kg na godz, tj. 300 kg/ godz, biorąc pod uwagę, że jej obsługa będzie ograniczała się tylko do napełnienia zbiornika na zrębki to odpowiedznio wielki zasobnik (np. brezentowy lub ze starego spadochronu , zapewni jej długą pracę, tak więc mógłbyś się spodziewać wytworzenia ok. 7 ton brykietu na dobę.

Gratuluję pomysłu, to pewnie dlatego, że nie znasz dotychczasowych rozwiązań konstrukcyjnych .

Dla podpowiedzi powiem , że niemcy kupują brykiet przysyłając raz na tydz ciężarówke o ładowności 24 ton.

1
  • #25 08 Lut 2006 23:31
    gose
    Poziom 1  

Witam
    Zapraszam do dyskusji na forum poświęconym brykietowaniu www.brykietowanie.prv.pl

0
  • #26 12 Lut 2006 21:19
    dadomin
    Poziom 2  

w moich okolicach w duzej liczbie gospodarstw przerabiana jest trzcina ze sloma tez nie ma problomu no i dobrym surowcem do brykietowania sa lodygi topinamburu.
    tymi surowcami jestem zainteresowany tzn chcialbym sie zajac ich przerobka na brykiet lub pollety!!
    nie mam zamiaru zajmowac sie na duza skale przetworstwem tylko tak okresowo wiosna trzcina, siano a jesienia sloma natomiast zima lodygi topinamburu! no i ewentualnie galezie!!!! produkcja na malo skale raczej na swoj wlasny uzytek ewentualnie dla tych ktorzy beda mi dostarczac surowiec!
    prosze o rady od czego zaczac???????
    wiem ze bede potrzebowal rozdrabniarke jakas suszarke no i prase! jakie sa dobre gdzie mozna kupic tanio lub ewentualne zamieniki w stosunku do drogich nowych orginalnych urzadzen?
    Prosze o wszelkiego rodzaju wskazowki
    wielkie dzieki pozdrawiam[/color]

0
  • #27 14 Lut 2006 22:51
    dcio
    Poziom 11  

Popieram Cię dadomin, ale dlaczego masz to sprzedawać za małe pieniądze zamiast za wiekśze w Warszawie???
    Mogę być twoim dilerem.

0
  • #28 06 Kwi 2006 23:56
    dcio
    Poziom 11  

Do uzyskania brykietu jest potrzebny nacisk co najmniej 120 barów , czyli jak chcemy uzyskiwać brykiety o średnicy 5 cm potrzebna będzie siła 20 ton, trzeba bedzie zastosować zawodową pompę , taka z ciągnika chyba sobie nie poradzi.

0
  • #29 07 Kwi 2006 21:46
    zbigniew125
    Poziom 23  

Kol deska do hydrauliki proponowałbym silnik elek. nawet 7 KW do tego pompe tłoczkową około 60 lit. , obroty zmniejszyć do 500 [750] Chłodnica oleju nie jest potrzebna . Pompy tłoczkowe są wydajne i wytrzymałe. Pozd.

0
  • #30 07 Kwi 2006 22:50
    Witkacy8
    Poziom 20  

U mnie w pracy mamay dwie brykeciarki. Produkują one kostki o wymiarach około 140x100x50. Jest tam pompa wytwarzająca ciśnienie około 250-300 barów,bardzo duży siłownik o średnicy tłoka 0,5m
    i dodatkowo siłownik ściskający z góry i z boku. Jest też żmijka która podaje trociny z zasypnika w formę. Sam program może nie jest skomplikowany, ale całość to ogromny koszt. Fakt że takiego brykietu nie ma w okolicy. Jedna kostka waży około 1kg. Brykiet ten nie rozlatuje się nawet przy silnym uderzeniu młotkiem.

0