Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner sony - ktoś grzebał w transformatorze

14 Gru 2005 12:58 1878 12
  • Poziom 15  
    Kupiłem sony st-j60 po rozkręceniu okazało się, że na uzwojeniach wtórnych transformatora, nie ma żadnych napięć tr 1-446-492-11 jh yy. Wygląda,że ktoś w transformatorze grzebał, bo sposób w jaki zostały przylutowane kable zdradza totalnego amatora( wystające z lutów na wszystkie strony druty- a feee) Uzwojenia pierwotne to sześć przewodów i nie wiem co z nimi zrobić( bo tak jak to teraz jest załóżone to nie działa), jeden podpięty do włącznika zasilania, pozostałe pięć do przełącznika 110V, 127V,220V,240V.
    Przewód niebieski ten do włącznika nie ma przejścia na żadne z uzwojeń, podobnie przewody fioletowy i szary. przewód pomarańczowy i zółty 9 ohm,
    biały pomarańczowy 102ohm, biały zółty 93. Może ktoś z was zna ten transformator , lub dysponuje schematem.
  • Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Bardzo możliwe, że uszkodzeniu uległ bezpiecznik termiczny (niestety jednorazowy) i ktoś próbował trafo reanimować.
  • Poziom 15  
    Przepraszam wyraziłe się nieprecyzyjnie. Nie grzebał w środku transformatora, tylko w transformatorze jako części tunera. Chodziło mi o sposób polutowania kabli ale na zewnątzr transformatora tych podpiętych do przełacznika napięc zasilania i włacznika sieciowego.
    Podpiełem uzwojenie 102ohm przez zarówkę 60 W 220V i świeci się na poł gwiazdka. podłączyć bez żarówki bezpośrednio do sieci? Nie wiem czy to uzwojenia odpowiada za 127v czy 240v
  • Użytkownik obserwowany
    Najpierw znajdź schemat następnie podłącz przez żarówkę (tak jak teraz) i sprawdź jakie masz napięcia na uzwojeniach wtórnych (o ile odbiegają od normy).
    Zmierz napięcie na pierwotnym uzwojeniu i będziesz wiedział wtedy na jakie napięcie jest uzwojenie o R=102ohm.
  • Poziom 15  
    Ze schematem jest niestety ciężko. Ale już wiem na setkę, że niestety ocalały uzwojenia 110V i 127V, zastanawiam się czy nie podłączyć układu z triakiem BT 136 bo ma coś takiego na stanie do regulacji halogenu. Czytałem
    że w przetwornicach są z tym problemy, ale tu jest tylko zwykły transformator. Da rade?
  • Poziom 15  
    Kupiłem transformator 230V/ 110v i podłączyłem pod te ocalałe uzwojenie.
    Nie wiem tylko czemu transformator tunera tak strasznie się grzeje. Transformator 230/110 jest zimny. Poza tym tuner ruszył. Na tym trafo to można jajka gotować ma chyba z 80 - 90 stopni.
  • Poziom 15  
    Dzięki trochę mnie uspokoiłeś, bo się obawiałem, że ledwo zacząl działać a zaraz pójdzie dymek.
    Masz st-75 ooo!!!:D Ja kupiłem ten tuner trochę nieświadomie, a teraz już trochę poczytałem i wyszło, że to jedne z najlepszych tunerów jakie wyprodukowano, światowa czołówka nie? Podobno w sonym najpierw jest ST-A6B, na drugim Twoj ST-J75 i dalej moje 60. Martwie się o siebie bo chyba zaczełem łapać audiofilskiego bakcyla. szkoda, że nie mam porządnych głośników, zeby wogóle zobaszyć jak to brzmi.
    Mam jeszcze problem z automatycznym wyszukiwaniem, nie zatrzymuje się na żadnej stacjii, czy to jest związane z tym, że mam byle jaką antenę, bo palą się max trzy diody poziomu sygnału? Na manualu działa.
  • Poziom 23  
    Ja też do niedawna nie wiedziałem, że to jest dobry sprzęt dopóki nie poczytałem trochę.. Ale od początku byłem mile zaskoczony dźwiękiem z niego, jak na te lata to naprawdę wyróżnia się dobrą czułością, selektywnością i jakością dźwięku. U siebie miałem też problem z automatycznym dostrajaniem - dostrajał się niedokładnie, pomogła lekka regulacja filtrem ARCz (dostroiłem manualnie do znanej częstotliwości i kręciłem nim delikatnie na max sygnału i włączenia stereo). U Ciebie może być to samo. Ewentualnie może ktoś rozstroił głowicę, skoro mówisz, że było grzebane i że masz max 3 diody sygnału. U mnie automat ma 2 poziomy czułości - jeden działa od 1 diody, drugi od 3-ciej.
    Pozdrawiam i życzę dobrego odbioru!
  • Poziom 15  
    Miasłeś racje pogrzebałem w głowicy i sygnał jest mocniejszy nawet do 5 zapalonych diod i zatrzymuje się na stacjach więc super. Jeszcze tylko dioda stereo się nie świeci, a co to jest ten auto dimmer bo też się nie pali?
  • Poziom 15  
    No to sprzęt sprawny w 100% Przycisk Stereo muting to uaktywnia stereo prawda, ja myślałem , że wycisza. A auto dimmer to jak piszesz regulacja jasności wyświetlacza, bo jak się przyjrzałem to na końcówkach jest opis C i E więc to na pewnie jest czujnik ilości światła w pomieszczeniu.
    Dzięki, dzięki, dzięki:D:D:D