Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to jest? XW 2500W ??

tomson123 14 Dec 2005 17:03 3154 13
 • #1
  tomson123
  Level 16  
  Co to jest? XW 2500W ??

  Mam coś takiego w domu i nie wiem co to jest.

  Przypomina lampę

  Postaram się też umieścić zdjęcie (i usunąć moje arcydzieło)
 • #3
  tszczesn
  Old radio specialist
  tomson123 wrote:
  Co to jest? XW 2500W ??

  Mam coś takiego w domu i nie wiem co to jest.

  Przypomina lampę

  Postaram się też umieścić zdjęcie (i usunąć moje arcydzieło)


  Może to być wyładowcza lampa oświetleniowa - uwaga, one potrafią byc niebezpieczne (w środku mają wysokie ciśnienie).
 • #4
  tomson123
  Level 16  
  Postaram się dostarczyć zdjęcia (powinny się pojawić do soboty).
  długość tej "lampy" to około 42 cm
 • #7
  tomson123
  Level 16  
  Do czego służy taka lampa i ile może być warta?
 • Helpful post
  #8
  tszczesn
  Old radio specialist
  tomson123 wrote:
  Do czego służy taka lampa i ile może być warta?


  Służy do oświetlenia (i wymaga specjalnej elektroniki - startera i regulatora prądu - połaczenia pokazuje schemat blokowy na jednym ze zdjęć), a ile warta to nie mam pojęcia - trzeba podobnych po sieci posuzkać.
 • #9
  ganthar
  Level 11  
  jak dla mnie to wyglada na lapme xenonowa do projektora filmowego 35mm. ona powinna byc przechowywana w specjalnej kasecie z tworzywa sztucznego i w styropianie. radze Ci to zamknac w jakiejs metalowej skrzynce . najlepiej oddaj to gdzies do utylizacji i ostroznie z tym. ona najprawdopodbniej jest wypalona i nikt tego nie kupi.

  zakladam, ze wiesz jak dziala granat reczny? to zadziala podobnie jesli sie rozbije.

  radze pozbyc sie tego w przemyslany sposob (bezpieczny)
 • #10
  tomson123
  Level 16  
  Ta Lampa ma osłone plastikową i jest w orginalnym pudełku wypełnionym gąbką.
  Z tego co mi wiadomo, nigdy nie była używana.
 • #11
  mozetti
  Level 11  
  To jest lampa xenonowa pracująca na prądzie stałym (ok 80 A), napięcie zasilania 25 V, napięcie zapłonu 30 KV. Lampy te są używane w projektorach filmowych 35mm. Podejżewam, że jest już wiekowa i może być stosowana tylko w pracy pionowej (elektroda dodatnia na dole, ujemna na górze). Teraz stosuje się lampy do pracy poziomej (zmniejsza to wielkość samej latarni projektora). Możesz to sprzedać, gdzieś do starego kina, w którym jeszcze pracują stare projektory np PREXER'a lampą umieszczoną pionowo w latarni.
  Nie zdejmuj kołnierza plastikowego, to na prawdę grozi wybuchem. Pracowałem kiedyś w kinie i wiem jak wygląda detonacja takiej lampy, nic przyjemnego.
  Pozdrawiam.
 • #12
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  mozetti jeśli ta lampa pracuje przy tak niskim napięciu, bo podajesz 25 V i wysokim prądzie, to jest to lampa łukowa. Lampy ksenonowe pracują na wysokich napięciach i małych prądach (tak jak w samochodach).
  Podobne, nawet z kształtu były w ddrowskich projektorach. miały tylko mniejszą moc (potrzebowały zdaje sie tylko :) 40A).
  Możesz próbować to zaświecić (grzeje się to niemiłosiernie w czasie pracy). Albo wystaw na sprzedaż w takim magicznym miejscu na A ;)
 • #13
  Ash Ketchum
  Level 27  
  To jest lampa ksenonowa łukowa dużej mocy. Ten Tungsram to prawdopodobnie zamiennik osrama XBO. Takie lampy są dość drogie. Możesz wystawic na A...... (kiedyś były raczej nowe XBO OSram). Napisy świadczą o tym że jest to już nie nowe ale zawsze się może do czegoś nadać.
  http://www.stewavelight.de/galerie/xenon.htm tu są fotki innych lamp (widać nawet jak 2500w XBO świeci). Są też Tungsram XHP 1600w i 150w.
  O takich lampach jest też w temacie "https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic348058.html
  Są różne typy: z kabelkami, z jednym kabelkiem lub bez kabelków (zależy od typu rzutnika). Bywają nawet moce do 7kW i większe. http://www.techlight.com.pl/ kliknij lampy XBO żeby zobaczyć cenę.
  Jeśli jest wypalona to jest czarna bańka - zobacz te fotki z pierwszego linku. Widać także odparowanie elektrod - są takie powypalanie nierówne (w końcu się ten ciemny nalot wziął z odparowania elektrod), ta wygląda na czyściutką i nową.