Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Megane 1.6 16V 1999r Za wysokie obroty na zimno !!!

snozer 14 Gru 2005 20:07 40327 11
  • #1 14 Gru 2005 20:07
    snozer
    Poziom 17  

Posiadam samochó renault megane z 1999 roku 1.6 16V Ma przejechane 108 tyś i niedawno robiłem duży przegląd czyli paski oleje płyn hamulcowy pompa płyn chłodniczy i wymieniłem termostat świece, filtr paliwa i powietrza. Tuż przed wymianą zauważyłem że samochód gdy jest zimny i dodam gazu to nie chce mi schodzić z obrotów np przyspieszam potem daje na luz i trzyma mi 1800 obrotów 1500 czasem powolutku spadnie do 1100. Natomiast gdy sie rozgrzeje to prędkość obrotowa zazwyczaj spada do 1100 lub 750 i trzyma be problemu. Gdy schodzi z obrotów to tak do 1000 a po chwili jest 750. I mam pytanie czego to jest wina:
    a: nieszczelny układ wydechowy siatka za kolektorem wylotowym popuszcza
    b: może czujnik temperatury pada (pokazuje prawidłową temperaturę)
    c: może uszczelki są zwalone pod przepustnicą lub kolektorem dolotowym (plastikowy)
    d: coś innego

Musze dodać że czyściłem przepustnice środkiem do czyszczenia przepustnic.
    Rozebrałem też chyba czujnik lub silnik krokowy od przepustnicy i sie nie zacina. Oczyściłem czujnik podciścnieneia.
    Także musze dodać że był z 4 razy odłączany przewód od wspomagania hamulca i teraz lekko się wciska w kolektor dolotowy.
    A i filtr powietrza był słaby i powpadały drobinki liści do obudowy przepustnicy ale wszystko jest wyczyszczone.

I pytanie co zrobić

2 11
  • TermoPasty.pl
  • #2 14 Gru 2005 20:10
    Stanisław Chwalisz
    Spec od samochodów

Nieszczelny układ wydechowy ma zasadniczy wpływ.

3
  • TermoPasty.pl
  • #3 14 Gru 2005 20:55
    snozer
    Poziom 17  

jak zrobie wydech to dam znać czy się poprawiło

2
  • #4 28 Mar 2006 10:21
    snozer
    Poziom 17  

Wydechu nie zrobiłem ale sprawdziłem uszczelkę pod przepustnicą! Niestety zasysa lewe powietrze tamtędy. Kupiłem środek do odpalania samochodów na zimno, prysnąłem nim w okolice uszczelki pod kolektorem (między kolektorem a przepustnicą).efekt - samochód wyraźnie próbował mi zgasnąć. Powtórzyłem tą czynność dla uszczelki pod kolektorem dolotowym i nie było takich problemów. Myślę więc że gdy silnik jest zimny to uszczelka jest skurczona i zasysa mi lewe powietrze w dużych ilościach. Efektem tego są podwyższone obroty. Natomiast gdy się rozgrzeje to guma pulchnie no i obroty się stabilizują. Za dwa tygodnie wymienię uszczelkę i powiem czy już jest wszystko dobrze :D

3
  • #5 28 Mar 2006 20:27
    rafi999
    Poziom 16  

witam,
    oczyść dokładnie silniczek krokowy. Może się zacinać

2
  • #6 29 Mar 2006 00:45
    snozer
    Poziom 17  

Silnik krokowy już nawet wymieniałem na nowy i optymalizowałem i nic jeszcze gorzej. Jadę po uszczelkę do salonu podobno 15 zł kosztuje.

3
  • #7 02 Maj 2006 22:50
    Psiotrek
    Poziom 15  

Mnie kiedyś w Clio padł czujnik cisnienia oleju, komputer dostawał sygnał o za niskim ciśnieniu i podwyższał obroty silnika żeby "podpompować". Wymiana czujnika i z bani.

2
  • #8 15 Maj 2006 00:22
    snozer
    Poziom 17  

A więc winą była uszczelka pod przepustnicą która stwardniała i zaczęła puszczać powietrze :D

Problemy jak już wcześniej pisałem zaczęły się od obrotów ( dwa górne zdjęcia). Po wymianie uszczelki (dolne zdjęcie)

4
  • #9 15 Maj 2006 00:35
    snozer
    Poziom 17  

Tak jak widać na następnym zdjęciu uszczelka stara była twarda i po odkształceniu nie wracała do dawnego kształtu. Po mocniejszym naciśnięciu pękła. Obok zdeformowanej starej uszczelki na zdjęciu leży nowa ( grubsza i idealnie okrągła).

Dodatkowo umieściłem schemat układu dolotowego:

1. Przepustnica
    2 .Gruba uszczelka od obudowy filtra
    3. Wymieniona USZCZELKA (między przepustnicą a kolektorem dolotowym)
    4. Śruby mocowania przepustnicy do silnika
    5. Czujnik wychylenia przepustnicy (taki sam jak na zdjęciu z pękniętą uszczelką)
    :D

6
  • #10 15 Maj 2006 00:46
    snozer
    Poziom 17  

Na Następnym obrazie możemy zobaczyć przepustnice gdzie zaznaczyłem kolejno:

1. Zieloną strzałką - miejsce gdzie zostanie założona nowa uszczelka
    2. Żółtą strzałką - miejsce gdzie jest gruba uszczelka od strony obudowy filtra ( tzw ślepej kiszki)
    3. Zielona strzałka - śruba regulacji wychylenia przepustnicy

4
  • #11 15 Maj 2006 01:03
    snozer
    Poziom 17  

Na ostatnim obrazie możemy zobaczyć silnik z kolejno zaznaczonymi:

1.Czerwona podwójna strzałka - kolektor dolotowy (plastikowy)
    2 Żółta podwójna strzałka - przepustnica
    3.Zielona podwójna strzałka - obudowa filtra ( ślepa kiszka)

4.Niebieska linia - miejsca diagnostyki uszkodzonych uszczelek ( patrz dalej opis)

5
  • #12 15 Maj 2006 01:41
    snozer
    Poziom 17  

Jeśli chodzi o DIAGNOSTYKĘ USZCZELEK to jest ona prosta i podpowiedział mi ją znajomy mechanik.

A sprawdzić tą usterkę można za pomocą spreju do czyszczenia przepustnic albo spreju do odpalania samochodów na zimno (wspomagający-używają go kierowcy do maluchów) lub jakiegoś spreju na bazie rozpuszczalników. Należy prysnąć takim serajem okolicę przepustnicy (linia koloru niebieskiego na powyższych zdjęciach) gdy silnik pracuje i jeśli przygaśnie to znaczy że jest nieszczelność i pewno uszczelkę trzeba wymienić. To samo
    możesz zrobić wokół kolektora dolotowego (linia koloru niebieskiego na powyższych zdjęciach) Jest on zazwyczaj plastikowy lub stalowy i pod nim też znajduje się uszczelka która może nie trzymać.

Ja prócz wymiany uszczelki musiałem oczyścić przepustnicę acetonem i wyregulować ją ( za pomocą śruby regulacji przepustnicy) tak by się domykała i nie było widać prześwitów pod światło( np. żarówkę). Przy regulacji należy uważać by nie za bardzo odkręcić śrubę bo może to spowodować ze przepustnica będzie się za głęboko opuszczać i zacierać. Efektem tego może być to że pedał gazu będzie stawał w pozycji górnej i trzeba będzie go mocniej wciskać. Gdy pojawi się takie zjawisko przy rozgrzanym silniku to należy o pół obrotu wkręcić śrubę regulacji przepustnicy i jeśli się to jeszcze raz zdarzy to powtarzać czynność aż do skutku
    :D :D :D

Dodano po 21 [minuty]:

A jeszcze jedna uwga w serwisie oczywiście stwierdzili że to silnik krokowy i przesterowali mi go na komputerze z 40% na 80% efekt był taki że samochód zaczą o litr więcej palić a obroty i tak skakały. I jeśli ktoś przestawił silnik krokowy to radzę po wymianie uszczelki przestawić go spowrotem na komputzerze mi spowrotem ustawił sie na 45% i spalanie wruciło do normy

Pozdrawiam Snozer :D

4