Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Kolon KCT003 - pozioma kreska-brak odchylania pionowego

14 Gru 2005 23:25 5188 30
 • Poziom 10  
  Witam.
  Po 11 latach bezawaryjnej pracy telewizor padł dwa razy na przełomie ostatnich trzech lat. Dwa razy w nowy rok i w ten sam sposób. Po pierwszej awarii (tej dwa lata temu) oddałem go do serwisu ale popracował tylko przez rok. Po ostatnim padzie wylądował na strychu i siedział tam prawie rok. Mam nowy telewizor, więc z naprawą mi się nie pali, a chciałbym się czegoś z waszą pomocą nauczyć. Poniżej opis usterki.
  Na początku pojawił się problem z włączaniem, działał tylko gdy się trzymało wciśnięty przycisk włącznika (oczywiście w telewizorze nie na pilocie) po około 2 tygodniach oglądania z zapałką blokującą przycisk, po włączeniu telewizora do prądu nie pojawił się już normalny obraz, jest teraz tylko pozioma biała kreska na środku ekranu.

  Nie mam pojęcia co było wymieniane przy pierwszej naprawie ale czy możliwe że włącznik albo przekaźnik padł po roku jeśli poprzedni działał 11 lat. Druga usterka to brak odchylania pionowego, czy mogła ona powstać w wyniku problemów z włączaniem. Za wszelką pomoc z góry dziękuję. Od jakich pomiarów zacząć, jeśli to coś pomoże to mogę zrobić zdjęcia. Niestety nie mam schematu.
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Do wymiany włącznik sieciowy-nie ma co kombinowac-pada często.
  Brak pionu to drugie uszkodzenie niezależne od włącznika.
 • Poziom 10  
  sobkowicz leszek napisał:
  Do wymiany włącznik sieciowy-nie ma co kombinowac-pada często.


  Dzięki. Możliwe, że w serwisie go nie wymieniono tylko został naprawiony. Wyłącznikik był używany sporadycznie bo przeważnie telewizor wyłączamy pilotem.
  Jutro kupię, wymienię i poinformuję o efekcie.
 • Poziom 15  
  Zobacz tylko jaki to typ izostatu bo co telewizor to inny izostat.
  Nie jest tak prosto że mówisz sprzedawcy "proszę włącznik"
  kupujesz , montujesz i gra.Najlepiej wymontuj go na wzór i w drogę.
 • Poziom 10  
  sobkowicz leszek napisał:
  Zobacz tylko jaki to typ izostatu bo co telewizor to inny izostat. Najlepiej wymontuj go na wzór i w drogę.


  Bez wylutowania się nie obejdzie bo na wyłączniku brak jakichkolwiek oznaczeń - byłem przed chwilą zobaczyć w garażu. Jutro zamiast wyłącznika kupię odsysacz do cyny. Już dawno miałem to zrobić ale teraz się bez niego nie obejdę. A co z drugą usterką?
 • Poziom 26  
  Brak pionu najczęściej jest spowodowany uszkodzeniem scalaczka przez wyschnięte elektrolity, brakiem zasilania scalaczka sporadycznym iskrzeniem trafopowielacz , zawyżonymi napięciami zasilacza itp.
  Radzę na początek powymieniać elektrolity w zasilaczu i w końcówce pionu, najlepiej na 105stopni celcjusza.Telewizor leciwy , więc już mu się należy:D
 • Poziom 10  
  Faktycznie telewizora nie można było włączyć z powodu uszkodzonego włącznika (pomogła wymiana). Straszne buble teraz robią skoro oryginalny wytrzymał 11 lat a następny tylko rok. Ten co kupiłem jest niestety identyczny jak ten uszkodzony więc pewnie długo nie podziała.

  W sprawie braku odchylania pionowego zrobiłem pomiary napięć układu TDA1170N i tylko pin 2 miał ok 1.2V a reszta 0V.
  Sprawdzałem też napięcia na fotopowielaczu, tam na kolejnych pinach miałem: pin oznaczony 12V miał 49V, pin 25V miał 80V a pin 40V miał 164V.
  Jutro kupię układ i elektrolity na wymianę. Czy mogę jeszcze coś zrobić co pomoże wam w diagnozie?
 • Poziom 22  
  Witam !
  Zaznaczam , że nie mam obecnie przed sobą schematu do w/w TV .
  Ale jak podajesz , to masz zawyżone napięcia z przetwornicy . Sądzę , że trzeba będzie wymienić elektrolity w zasilaczu .
  Sprawdż , jakie jest napięcie w gałęzi + B [ ? ]
  Pozdrowienia ! :D
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 10  
  tadziu47 napisał:
  Witam !
  Sprawdż , jakie jest napięcie w gałęzi + B [ ? ]

  Chwilę to zajęło bo telewizor mam w garażu.

  +B daje 116V a (pin 180V) daje tylko 35V
 • Poziom 22  
  Witam !
  Szukałem schematu w " SE " do w/w TV ,ale nie mogę go znaleść .
  Napięcie w gałęzi + B [ 116V ] jest właściwe . :!:
  (pin 180V) daje tylko 35V . Domyślam się , że pin 180V to napięcie idące do wzmacniaczy wizji [ ? ] . Należy poszukać ; może elektrolity nie mają już pojemności , rezystory bezpiecznikowe zwiększyły swą oporność , itd. Należy szukać wokół trafopowielacza .
  Pozdrowienia ! :D
 • Poziom 10  
  tadziu47 napisał:
  Witam !
  Szukałem schematu w " SE " do w/w TV ,ale nie mogę go znaleść .

  Też szukałem ale w internecie nie ma wzmianki o takim modelu.
  A masz może schemat do modelu KCT002? Na tabliczce obudowy jest na pewno 003 ale może to podobny model.

  Pozdrawiam
 • Poziom 32  
  Witam !
  roberttro napisał:
  +B daje 116V a (pin 180V) daje tylko 35V

  A jakie jest to napięcie na kondensatorze za diodą prostowniczą idącą od tego pinu (180V) jeżeli to rzeczywiście jest napięcie wychodzące z trafopowielacza ?
  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Witam.
  Muszę jednak zapytać o podstawową rzecz. Czy pomiary napięcia na wszystkich pinach powielacza nalerzy wykonywać przy ustawieniu miernika na pomiar napięcia zmiennego? Bo napięcie na pinie B+ mierzyłem jak DC.

  Napięcie DC na kondensatorze za diodą prostowniczą od pinu 180V wynosy 240V.

  Dzięki za pomoc i proszę o więcej.
 • Poziom 32  
  roberttro napisał:
  Muszę jednak zapytać o podstawową rzecz. Czy pomiary napięcia na wszystkich pinach powielacza nalerzy wykonywać przy ustawieniu miernika na pomiar napięcia zmiennego? Bo napięcie na pinie B+ mierzyłem jak DC.

  No , a jak Ci się wydaje ? Trafopowielacz to transformator i powielacz w jednym (takie wash and go :D ) . Powielacz jest potrzebny do wytworzenia wysokiego napięcia zasilającego kineskop oraz napięć focus i screen . Oprócz tego trafopowielacz służy także do wytwarzania jeszcze innych napięć potrzebnych do zasilania układów w telewizorze. Jeżeli więc na uzwojenie pierwotne transformatora podasz przebieg zmienny to co otrzymasz na uzwojeniach wtórnych ? A jeżeli podasz stałe napięcie czy po stronie wtórnej otrzymasz cokolwiek ? Znajdź na jakimkolwiek schemacie telewizora trafopowielacz i "przestudiuj" jego budowę wewnętrzną. :idea:
  Sprawdź zasilanie układu TDA1170 . Jeżeli nie ma zasilania tego układu , to sprawdź (idąc po ścieżkach) który element doprowadzający napięcie do układu jest uszkodzony. Aplikację TDA1170 znajdziesz tutaj :
  http://www.elenota.pl/search.php?szuk=tda1170&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
  Pomierz jeszcze te napięcia innym miernikiem - może Twój przekłamuje.
 • Poziom 10  
  Jaś Kula napisał:
  roberttro napisał:
  Sprawdź zasilanie układu TDA1170 . Jeżeli nie ma zasilania tego układu , to sprawdź (idąc po ścieżkach) który element doprowadzający napięcie do układu jest uszkodzony.

  Dzięki.
  Jak widać nie znam się na trafopowielaczach, ale wystarczy mi informacja, że mam mierzyć napięcia jak dla transformatora. Wymieniłem wszystkie elki w zasilaniu i okolicach układu TDA1170 a następnie za twoją radą poszukałem pierwszego lepszego schematu z takim układem w odchylaniu. Dzięki temu szybko znalazłem drogę z trafopowielacza do układu. Za diodą prostującą mam 25,5V, ale dalej napotkałem na spalony rezystor R320 - tuż przed samą kostką. W schemacie z Curtisa rezystor ten ma 10ohm / 1W nie wiem, jaki powinien być u mnie, bo nie widać pasków. Gdy włożyłem w jego miejsce 10ohm/3W to się zaczął dymić.
  Myślę, że to zwarcie na TDA, co jeszcze powinienem sprawdzić zanim wymienię tą kostkę?

  Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość i dotychczasową pomoc.

  Ach niecierpliwy jestem. Nie czekając na odpowiedz poleciałem i wymieniłem układ. Pojawił się obraz tzn. "mrówki" ale nie na całym ekranie, na dole jest czarny pasek na 10cm a u góry na mrówki jest nałożony jakiś pasek zniekształceń przypominający wyglądem podgląd nagranego pliku wav.
  Napięcie na pin2 i 5 wynosi 25V
  Czy ten zniekształcony obraz to wina kostki czy jej otoczenia?
 • Poziom 32  
  Podłącz antene i zobacz jak to się przedstawia na jakimś programie , albo (jeżeli jest zewnętrzne wejście) podłącz wideo lub sat. Może jakaś fotka ?

  roberttro napisał:
  Sprawdzałem też napięcia na trafopowielaczu, tam na kolejnych pinach miałem: pin oznaczony 12V miał 49V, pin 25V miał 80V a pin 40V miał 164V.

  To mnie martwi , sprawdź jeszcze raz zgodność tych napięć z opisem na płycie.

  Jaś Kula napisał:
  Pomierz jeszcze te napięcia innym miernikiem - może Twój przekłamuje.

  Co w tej kwestii ?
 • Poziom 10  
  Witam.
  Faktycznie coś jest nie tak z moim miernikiem przy mierzeniu napięć zmiennych, dlatego tym razem pomiary napięć przeprowadziłem za diodami prostowniczymi. I tak:
  TRAFOPOWIELACZ
  pin 12V = 13,9V
  pin 25V = 26,2V
  pin 40V = 36,7V
  pin 180V = 192V
  B+ = 115V

  TDA1170N
  pin 1 = 13,6V
  pin 2 = 24,8V
  pin 3 = 0,6V
  pin 4 = 5,4V
  pin 5 = 24,5V
  pin 6 = 6,7V
  pin 7 = 6,7V
  pin 8 = 0V
  pin 9 = 3,3V
  pin 10 = 2,3V
  pin 11 = 0,7V
  pin 12 = 12,3V

  Ja wygląda ekran widać na zdjęciu.
  Ten śmieć u góry ekranu znika w czasie pomiarów napięcia na pinie 12 ale obraz pozostaje zwężony. Nie mam anteny w garażu, ale jutro zaniosę tam DVD. Czy to jest wina podrobionego TDA?
 • Poziom 10  
  Jaś Kula napisał:
  No , niczego sobie :?: Czy wymieniłeś wszystkie kondensatory elektrolityczne w aplikacji TDA1170 , szczególnie ten o dużej pojemności podpięty do cewek odchylających V ?


  Witaj.
  Tak. Wymieniłem wszystkie, małe pojemności też.
 • Poziom 32  
  Pokręć delikatnie potencjometrami montażowymi i napisz co się dzieje . Sprawdź rezystory w obwodzie 12 nóżki TDA1170 . Wygląda mi to na rozjechaną liniowość. Ewentualnie jak masz , to podmień TDA1170 z odzysku lub innego źródła. Może foto płyty tego TV od strony elementów ?
 • Poziom 26  
  Witam , ten obrazek wskazuje zdecydowanie na zasilanie(brak filtracji ,rozjeżdża się wygasznie)jeżeli wymieniłeś wszystkie w zasilaczu i końcówce pionu , to pozostaje oscyloskop i szukanie. Sprawdzaj szczególnie kondensatory w stopniach ster.Taki objaw miałem przy uszkodzonym kondensatorze , blokującym zasilanie transformatorka , sterującego kluczem H i wyschnięty w zasilaniu V.
 • Poziom 10  
  Jaś Kula napisał:
  Pokręć delikatnie potencjometrami montażowymi i napisz co się dzieje . Sprawdź rezystory w obwodzie 12 nóżki TDA1170 . Wygląda mi to na rozjechaną liniowość. Ewentualnie jak masz , to podmień TDA1170 z odzysku lub innego źródła. Może foto płyty tego TV od strony elementów ?

  Wymieniłem TDA na inny kupiony w innym sklepie, od innego producenta i droższy, ale na nim znowy była tylko pozioma kreska. Jak wygląda sprawa reklamacji takich układów?
  Zamieszczam dwa zdjęcia płyty i jedno elementu (cewka?), który niestety ułamałem. Jak odczytać jego wartość z tego co jest na nim napisane?
  Zdjęcia płyty są robione jeszcze przed wymianą kondensatorów. Jak będzie trzeba to zrobię nowe dokładniejsze.

  Zastanawiają mnie jeszcze napięcia na TDA, w schemacie innego telewizora wyglądały one inaczej:

  TDA1170N
  Moje pomiary Na schemacie
  pin 1 = 13,6V 3,3V ???
  pin 2 = 24,8V 25,5V
  pin 3 = 0,6V 1,7V
  pin 4 = 5,4V 15V ???
  pin 5 = 24,5V 25,8V
  pin 6 = 6,7V 6,4V
  pin 7 = 6,7V 6,5V
  pin 8 = 0V 0V
  pin 9 = 3,3V 2,7V
  pin 10 = 2,3V 2,1V
  pin 11 = 0,7V 0,6V
  pin 12 = 12,3V 2,6V ???

  Trzy z nich znacznie się różnią. Czy jest to do podregulowania?

  Dzięki za rady.
 • Poziom 22  
  Witam !
  Obecnie oglądam zamieszczone zdjęcie " TV JPG " i porównująć do aplikacji CURTIS-a , to wymiana w nim kond. C 305 [ 470µF/25V ] , usuwała powyższą usterkę .
  Może w/w TV też należy to zrobić [ ? ]
  Pozdrowienia ! :D
 • Poziom 15  
  Witam. Zgadzam się z przedmówcą a dla ułatwienia dodam, że jaśli roberttro nie znasz schem. Curtisa i umiejscowienia C305 to wymień wszystkie elektrolity filtrujące napięcia za trafkiem przetwornicy (zasilacza). Trafisz tam również na odpowiednik C305. Na zdjęciach widać powroty, wymień więc również kond. filtrujący nap. 190V.
 • Poziom 32  
  Jeżeli chodzi o "coto" to jest to dławik. Spróbuj go naprawić w ten sposób : delikatnie , ostrożnie natnij skalpelem tę szarą koszulke i zdejmij ją ; pod spodem jest przewód nawojowy. postaraj się odwinąć kawałek z tego urwanego końca. W podstawę wtop dotykając lutownicą to urwane zakończenie (wyprowadzenie) i przylutuj ten odwinięty kawałek. Nałóż koszulkę i zabezpiecz przed zsunięciem taśmą izolacyjną.
  Jeżeli chodzi o typ to tak do końca nie jestem pewien czy to Curtis czy Gold Star. Może na płycie jest gdzieś napisane chassis ?
 • Poziom 10  
  Jaś Kula napisał:
  Jeżeli chodzi o "coto" to jest to dławik. Spróbuj go naprawić


  Witam.
  Po obejrzeniu dławika wygląda, że da się go naprawić tak jak mówisz a jeśli chodzi o chassis to aplikacja Curtisa nie bardzo mi tu pasuje. Zasilanie pin 2 jest takie samo, ale poszukiwania kondensatora 470uF zakończyły się fiaskiem. Na schemat (model) Curtisa trafiłem dzięki opisom podobnych usterek na forum, na Goldstara nie trafiłem. Będę wdzięczny za podpowiedz modelu, który jest na tym TDA i jest na elektrodzie dostępne jego chassis. :D
  Tak jak pisałem wcześniej w obwodach zasilania i aplikacji TDA wymieniłem już wszystkie elektrolity a powroty są nadal widoczne. Wymienię resztę elektrolitów na płycie może to pomoże.
  Jeden z potencjometrów pozwolił na poszerzenie (obniżenie obrazu) pozbyłem się dzięki niemu prawie całkowicie czarnego paska na dole ekranu.

  Pozdrawiam
  roberttro
 • Poziom 32  
  Jaś Kula napisał:
  Może na płycie jest gdzieś napisane chassis ?


  Pooglądaj okolice trafopowielacza i klawiatury lokalnej po stronie elementów i druku. Ta informacja praktycznie rozwiązałaby problem poszukiwania schematu. Ewentualnie zrób czytelne zdjęcia tych napisów umieszczonych na płycie .
  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  OK. Zrobię zdjęcia jak tylko wrócę z pracy.
  Do obecnego wyglądu obrazu bardzo pasuje opis zamieszczony w tym wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=94488&highlight=tda1170n+curtis
  I tak się zastanawiam czy czasem mój TDA nie jest przemalowaną S'ką, bo, że jest to podróbka nie mam wątpliwości. Niestety w Opolu układy były dostępne tylko w 2 z 4 sklepów i to ostatnie 3 sztuki od dwóch producentów. Totalna podróbka działa jak widać a to co wyglądało na oryginał nie odpaliło się wcale (czarny ekran). Jeszcze raz przeanalizowałem aplikację tego TDA na mojej płycie w poszukiwaniu kondensatora 470uF ale tam gdzie powinien być mam 1000uF. Nie wiem czy został zmieniony na większą wartość w trakcie ostatniej wizyty w serwisie czy taki był od początku.

  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Jaś Kula napisał:
  Może na płycie jest gdzieś napisane chassis ?  Obejrzałem płytę ze wszystkich stron i znalazłem tylko to:

  Wszystkim forumowiczom życzę udanych i wesołych świąt w miłej, rodzinnej atmosferze.
 • Poziom 32  
  Otrzymałem fotkę chassis na PW. Myślę że to jednak jest Curtis chassis PC04A . Schemat tego odbiornika , który mam w swoim archiwum przesłałem Ci mailem .
  Życzę jeszcze spokojnej , radosnej reszty przemijających już niestety Świąt.
  Pozdrawiam.