Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z nadawaniem

15 Dec 2005 07:50 1308 4
  • Level 10  
    Od kilku dni (nagle) moje cb coś licho nadaje. Koledz mówia że słychać mnie, ale jakbym nadawał z połowy mocy. Wczesniej zamykałem u nich skalę.
    Czy może to byc wina anteny (mam 5/8) czy radia (onwa).
    Wszystko działo sie nagle- nic nie grzebalem ani przy radiu, ani przy antenie.
    Pomórzcie co musze sprawdzic.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    poprostu sprawdz moc nadajnika,a potem dopiero antene.pozdro.
  • Helpful post
    Level 2  
    Sprawdź instalację antenową, często przyczyną jest fider, który pęka, przez co rośnie WFS, a tym samym maleje moc wypromieniowana, zobacz czy końcówka mocy nadmiernie się nie nagżewa.
  • Level 12  
    kriss51 wrote:
    po prostu sprawdz moc nadajnika,a potem dopiero antene.pozdro.

I M H O bzdura. Analiza obiawow wyraznie nakazuje zupelnie odwrotna kolejnosc.

Osobiscie polegalbym bardziej na tym co radzi SP9-10079-KR. Wszystkie "futuropodobne" 5/8 maja kilka typowych przypadlosci:
    1. Zbierajaca sie wewnatrz woda - z biegiem czasu otwor odplywowy (jesli w ogole jest, np. w futurach starszej konstrukcji nie bylo go w ogole) zwyczajnie sie zatyka. Antena nabiera wody w okolicach cewki, co jest powodem najczesciej czasowego wzrostu wspolczynnika fali stojacej a tym samym znaczacego pogorszenia sie parametrow odbioru i nadawania. Deszcz przestaje padac, woda powolutku wyplywa i wszystko wraca do normy.... do nastepnej ulewy.
    2. Bardzo czesto w tego rodzaju antenach po pewnym czasie odlutowywuje sie cewka (najczesciej w punkcie dolnego lutowania z antena). Wtedy podmuchy wiatru sprawiaja, ze czasowo nie ma styku w tym punkcie a tym samym antena zachowuje sie jak uszkodzona. Potem podmuch z drugiej strony i znow wszystko wraca na jakis czas do normy.

Podstawowy test: jesli radio "szumi" glosniej na samej "goracej zyle" niz po normalnym wkreceniu wtyczki antenowej (czyli masa ma rowniez kontakt z radiem) - na 100% instalacja antenowa.

Ja zaczalbym od weryfikacji poprawnosci instalacji antenowej. Uszkodzenie radia w 99% przypadkow z Twoimi obiawami jest permamentne i nijak nie zmienia sie w czasie.
  • User removed account