Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Abit NF7(-S)v2.0 , Athlon XP 2600+ a jaki kupić dysk?

15 Gru 2005 13:28 1425 4
 • Poziom 2  
  Posiadam płytę główną Abit NF7(-S)v2.0, procesor Athlon XP 2600+, 512 MB DDR (2x256) i.. chcę wymienić dysk twardy na pojemniejszy. Teraz mam Seagate 40GB Ultra ATA/100 myślałem o 120 GB.. ale jaki?
  Prosiłbym o podpowiedź jaki dysk działałby najszybciej i najstabilniej z tą płytą główną i procesorem.
 • HELUPOWER
 • HELUPOWER
 • Poziom 2  
  Dzięki za podpowiedź co do obiętosci - faktycznie cenowo tak to się kształtuje i kupię na pewno 160GB. Dysk który polecasz ma tylko 2 MB casche... i nadal nie wiem czy przy mojej płycie głównej wykorzystam wszystkie możliwości jakie oferuje płyta główna i dysk. Nie wiem czy wybrać dysk ATA/IDE, SERIAL ATA, SCSI - prawdę powiedziaszy te nazwy nic mi nie mówią i w tym prloblem :D
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  To już zależy od Ciebie czy kupisz dysk ktory ma 8 MB czy 2 MB Cache. Napewno twoja płyta główna go obsłuży i będziesz z niego zadowolony. wybierz ATA/IDE bo SERIAL ATA nie polecałbym bo od tego czasu gdy pracuje w firmie komputerowej najwięcej ludzie narzekają na S-ATA
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  witam. na poczatek troszke wyjasnienia

  "Nie wiem czy wybrać dysk ATA/IDE, SERIAL ATA, SCSI - prawdę powiedziaszy te nazwy nic mi nie mówią i w tym prloblem"

  ATA (ang. Advanced Technology Attachments) - interfejs systemowy PC przeznaczony do komunikacji z dyskami twardymi. Standard ATA jest ciągle rozwijany w kierunku zwiększania szybkości transmisji. Początkowo stosowano oznaczenia ATA-1, -2 itd., obecnie używa się określeń związanych z zegarem traktującym interfejs (ATA/33, ATA/66, ATA/100, ATA/133).

  SERIAL ATA (ang. Serial Advanced Technology Attachment) - szeregowa magistrala Serial ATA jest następcą równoległej magistrali pamięci ATA. Do transmisji przewidziane są cieńsze i bardziej elastyczne kable z mniejszą ilością styków, co pozwala na stosowanie mniejszych złączy na płycie głównej w porównaniu do równoległej magistrali ATA. Interfejs przeznaczony do komunikacji z przepływnością 150 MB/s, umożliwiający szeregową transmisję danych między kontrolerem a dyskiem komputera z przepływnością ok. 1,5 Gb/s.

  Dodatkowo budowa kabli upraszcza instalację i prowadzenie ich w obudowie, co poprawia warunki chłodzenia wewnątrz obudowy.

  Organizacja Serial ATA Working Group pracująca nad tym standardem zakończyła już prace nad jego drugą wersją (SATA-2), która ma umożliwić dwukrotnie większy transfer niż jej poprzednik. Będą też potrzebne nowe kable, które umożliwią tak szybką transmisję. Planowana jest też trzecia wersja tego interfejsu, która ma umożliwić przesyłanie danych z prędkością 600 MB/s.

  SCSI - skrót od Small Computer Systems Inferface - równoległa magistrala danych przeznaczona do przesyłania danych między urządzeniami. Wszystkie urządzenia podłączone do magistrali są równorzędne, każde z nich może pełnić rolę zarówno inicjatora (rozpoczynać operację) jak i celu (wykonywać operację zleconą przez inicjator). Niektóre urządzenia potrafią pełnić tylko jedną z ról.


  To tylko wycinki informacji pobranych z wikipedii.
  to bylo by na tyle wyjasniania :)

  Co d tego czy plytka ci obslyzy odpowiedz brzmi tak :D sam mam tego Abita. jesli masz mozliwosc brania dysku z 8megowym cache to bierz. to jest tzw pamiec podreczna dysku w ktorej dysk przetrzymuje dane ktore byly ostatnio uzywane cos jak ram tylko na dysku. Im wiecej tym szybciej dysk będzie powracał do ostatnich informacji np. małych pliczków. Zasadniczo róznica miedzy tymi dyskami w predkosci wynosi jedynie kilka procent.

  Kolega poleca cawiarki ja polece samsungi spin pointy. Niestety są droższe ale nieco wydajniejsze. Wybór należy do ciebie. :)


  Pozdrawiam