Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik ruchu

Adrian19b 15 Dec 2005 16:09 2808 5
Optex
    Adrian19b
    Level 2  
    Hejka.
    Mam mały problem. poszła mi lampa zewnętrzna reagujaca na ruch i ciemność (aby sie zapaliła musi byc szara lub ciemno i nastąpić jakiś ruch). Wiem napewno ze poszedł czujnik ruchu. MA może ktoś schemat do takiej lampy? Moja jest 500W ale jak ktoś ma innej to prosiłbym o przesłanie. Z góry dziękuje
  • Optex
    Marcin Sz.
    Level 24  
    Sprawdź przekażnik w czujniku ruchu. Ja miałem taki przypadek, że lampa świeciła cały czas - winny był przekaźnik, a raczej jego styki.

Pozdrawiam Marcin
  • Optex
    Adrian19b
    Level 2  
    Sprawdzałem przekażnik. wyczysciłem go. i nadal nie przyciaga blaszki (nie chce przyciagnac jej) wymieniłem juz dwa rezystory bo były uszkodzone wiec raczej to nie jest wina przekaźnika.
    Marcin Sz.
    Level 24  
    Sprawdź tylko ostrożnie czy zasilanie jest (12 albo 24V). Uważaj jest tam zasilacz beztransformatory - może pojawić się 230V!!!!!!!!
    lakiluk960
    Level 12  
    Ten czujnik ma na wyjściu z mostka 22 V bo taka jest tam zastosowana dioda Zennera. Spotkałem pare przypadków że była ona uszkodzona zwierając obwód.Po jej wylutowani można przez chwile sprawdzić czy układ działa ale nap. sięga 40V. Pozdrawiam.
    Preskaler
    Level 39  
    Od pewnego czasu schematy urządzeń elektronicznych nie są udostępniane przez producentów bo mają z tego powodu same straty. Po pierwsze koszt ich drukowania, po drugie zmniejszenie się ilości sprzedawanych urządzeń bo część z nich jest naprawiana. Po trzecie konkurencja może coś skopiować w łatwy sposób. Najogólniej rzecz biorąc, taka "czujka" działa na zasadzie półprzewodnikowego elementu światłoczułego i w pierwszym rzędzie trzeba go sprawdić! Jego prąd a także spadek napięcia na nim (jeśli jest z szeregowo wlutowanym rezystorem) musi reagować na zmiany oświetlenia. Kolejne stopnie to wzmacniacz tych zmian napięcia i na końcu ich detektor, który powoduje ( przy stałym lub bardzo wolno zmiennym oświetleniu) brak napięcia a przy szybkiej zmianie - pojawia się na nim napięcie. To napięcie wykorzystane jest (poprzez wzmacniacz i przekażnik) do uruchamiania oświetlenia lub jakichś alarmów. Oczywiście ktoś może mi zarzucić, że to nie jest prawdą bo urządzenie to działa na podczerwien. Tak jest! Ale podczerwień to najbliżej położony rodzaj promieniowania w stosunku do światła i najczęściej czujniki podczerwieni działają także na światło jeśli nie są dodatkowo wyposażone w bardzo selektywne filtry. Spróbuj więc pomierzyć te zmieniające się napięcia przy zupełnie zaciemnionym fotoelemencie i oświetlonym. Myślę, że bez schematu zorientujesz się gdzie jest uszkodzenie?