Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM 380ED w rozdzielczości 640 mam bardzo mały ekran ?

15 Gru 2005 22:16 2157 8
  • Poziom 10  
    Witam mam maly problem z laptopem otoz w rozdzielczosci 640 mam bardzo maly ekran . Czy jest jakas mozliwosc wyregulowania go ? . 2 problem to gdy wna starcie wcisne F2 to pisza nast errory
    301
    167
    177? czy inny
    przechodze do biosu sprawdzam klawiature i wszystko w najlepszym porzadku
    167 o ile sie niemyle to blad Daty itp ? hmm a data dziala przeciez poprawnie
    czy znacie jakis sposob aby miec w biosie pelno opcji ?
    aaa co do bateri to posiadam tylko ze jest nie sprawna swieci lampka ladowania i to i pisze ze sie laduje 80% i stoi . laptopa z bateri nie idzie uruchomic . Hmm W Easy Setup jest opcja aby testowac komputer daje test i wszystkie testy wychodza ok . Co moze byc przyczyna ?
    Czy oplacalo sie kupic tego laptopa za 240 zl na allegro ?
    Dane :
    166 MMX
    32 MB ram
    Hdd 3.0 GB
    CDROM
    FLOPY
    hdd bez badow matryca idealna
    czytalem na tym forum o ThinkPad`ach i zaczynam sie bac . Czy wszystkie sie tak szybko psuja ;/ .. A mowia ze IBM TO IBM ..
    mam jeszcze jeden problem zalozylem haslo na biosa i hdd i teraz nie potrafie usunac jak mozna usunac haslo ? jak przeluzyc zytotnosc matrycy ? czy jesli nie bede jej rozkladac tylko zostawie lapka juz gotowego do pracy to evdze dluzej sluzyc ?

Moderowany przez TONI_2003:

Zmieniłem temat postu!

• Poziom 25  
    OKI, zacznijmy od początk. Co do tej rozdzielczości to poszukaj jakichś driverów grafiki do tego cuda. Następna sprawa to BIOS. Na wszystkie twe problemy pomoże na pewno sprzętowy reset ROM'u. Ktoś widać bawił się ustawieniami i trochę namieszał. Kolejna rzecz: Baterie możesz (chyba) wywalić. Chociaż zobacz co się bedzie działo z tą baterią po resecie BIOS'u (patrz punkt wyżej). A IBM`y nie są aż takie złe jesli oczywiście odpowiednio się z nimi obchodzić.
  • Poziom 10  
    Dziekuje ze ktokolwiek odpisal na moj post .
    1 Co znaczy restet romu ?
    2 Flashowalem biosa i haslo na plycie zniknelo ale na hdd zostalo
    3 jaki system operacyjny na ten komp ? Zastanawiam sie nad 2000 Czy to dobre rozwiazanie ?
    4 instalowalem specjalne sterowniki i nic na tej rozdzialce dalej taki sam wyglad czylio bardzo maly ekran :( . Czy zmiana odswiezania pomoze ? . Standardowo jest 60 hz . Czy uszkodze matryce dajac 75 ?
    5 . czy jesli bede unikac rozkladania matrycy i bede trzymal ja w pozycji gotowe do pracy to wydluze Jej zywotnosc ?
    6 jak obslugiwac sie z laptopem ?
    czy za cene 240 zl oplacalo mi sie nabyc ten sprzecik ?
    7 dziekuje za wszelkie porady i sugestie :) a pozatym witam . Jestem tutaj nowym uzytkownikiem i bardzo spodobalo mi sie to forum :) . Najlepsze jakie kiedykolwiek widzialem :) . Bardzo fachowe porady :) nic dodac nic ujac
    pozdrawiam ;)
  • Poziom 25  
    Ad. 1 Reset ROM-u (BIOS-u) polega na przywróceniu ustawień fabrycznych w BIOS`ie. Jak coś namieszałeś to wyjmujesz zworke lub bateryjke na płycie głównej i ustawienia fabryczne są przywracane.
    Ad. 2 Nie rozumiem "hasło na HDD"? Jak to hasło na systemie operacyjnym to (najprościej) zrobić reinstalke.
    Ad. 3 Eee... Windows 2000 na 166 MHz MMX? To będzie strasznie kuleć. Ja Ci polecam z Okienek Windows 95. będzie ładnie chodziło (sam uzywałem na podobnym konfigu przez parę ładnych miesięcy). Zależy oczywiście jeszcze do czego chcesz ten komputerek wykorzystywać. Poza Windowsem to popatrz po dystrybucjach Linux`a (Slackware. SuSE, Mandrake) ale o X-serwerze to zapomnij (środowisku graficznym)-za mało RAM-u. Chociaż może by i FluxBOX poszedł (ale nie mnie sie o Linux`a pytaj - ja za chudy w uszach jestem do tego:cry:).
    Ad. 4 Cholercia no to już nie wiem. Jedynym rozwiązaniem to chyba praca w takiej rozdzielczości, w której ekran ma normalne wymiary.
    Ad. 5 No nie sądzę. Matryca będzie bardziej narażona na uszkodenia i tym podobne niemiłe przypadki. A tak wogóle to nie martw się aż o tą żywotność. Jeśli nie ma żadnych bad pixeli to możesz się nie martwić. Pociągnie ładny kawałek czasu:D.
    Ad. 6 Po pierwsze: DELIKATNIE. Laptopy nie lubią nagłych zmian temperatury, dużej wilgotności, uderzeń o coś itp.
    Co do ceny to nie jest ąż tak źle, jeśli to co o nim piszesz (stan matrycy, dysku) to prawda.
    Ad. 7 No cóż na Elektroda.pl po raz pierwszy weszłem około dwóch lat temu (a może i wcześniej). I od razu mi się tu spodobało. więc ja również Cię witam w imieniu innych userów:D.
  • Poziom 10  

Przywyklem juz do tego hasla :) . Przygladalem sie matrycy ostatnio i mam 2 albo 3 martwe piksele ale po przejrzeniu tego forum zrozumialem ze to jest normalne po zatym nie mruga itp ;) . Co do pracy w innej rozdzielczosci to moge matryce uszkodzic jesli pracuje w rozdzielczosci 640 ? (ekran jest mniej wiecej na srodku matrycy i troche maly ) . Zainstalowalem wlasnie Debiana+flux i w miare chodzi :) Tylko troche doprowadza mnie do szalu uruchamianie Debiana trwa ladna minute . Dziekuje za wszelkie odpowiedziedzi
  • Poziom 20  
    w biosie masz opcje do powiekszania obrazu ktory jest mniejszy niz rozdzielczosc natywna matrycy
    w roznych modelach roznie sie nazywa
    ale najczesciej "screen strech

pozdro"
  • Poziom 10  
    Witam niestety nie mam tej opcji . Hm czy istnieje w IBM cos innego niz Easy Setup ? .
  • Poziom 26  
    Miałem ten model laptopa i tamta karta na układzie Chips nie obsługuje rozciągania obrazu 640x480 do fizycznego rozmiaru 800x600. Jedynie co dobrze radzi to wyswietlanie trybu textowego 80x25 na całej fizycznej matrycy (czyli 800x600).

P.S. W IBM'ach nie istnieje pojęcie BIOS (wchodzisz i ustawiasz). Jest natomiast oprogramowanie hardware Utility (dostępne na strone Ibm'a). W tych laptopach istnieje też dwu poziomowy dostęp do możliwych ustawień Administrator i User. Dostęp do tych ustawień masz dopiero po włączeniu i prowadzeniu odpowiedniego hasła - inne dla admina i usera - uruchomienu laptoka i dopiero masz dostęp do ustawień dla tego operatora.
  • Poziom 10  
    No to kicha . Jestem zmuszony siedziec na 800x600 czy siedzenie na mniejszej rozdzialce powoduje uszkodzenie matrycy ? . Zainstalowalem sobie Linxua Debiana i ustawilem w grubie vga=303 (800x600 256 kolor ) jenak stwierdzilem ze obraz jest troche mniejszy niz pod X`ami a taka sama rozdzielczosc i odsiewaznie . Czy jest mozliwosc sprawdzenia jakie panuje odswiezanie pod txt ? . Slyszalem ze podobno 60 hz. ale skoro 60 hz to obraz powinien byc na calej powierzchni . Co radzicie ?

Dodano po 3 [minuty]:

Jak wejsc do tego zaawansowanego trybu ?