Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GeForce FX 5600 i ogromne piksele

milik 16 Gru 2005 01:58 1782 14
  • #1 16 Gru 2005 01:58
    milik
    Poziom 23  

Witam

Na wstępie podam konfiguracje komputera.

- Intel P4 2,4
    - MSI 865 NEO
    - 512MB PC333 DDRAM
    - PixelView GeForce FX 5600 128MB
    - Codegen 300W

Mam następujący problem. Podczas grania mój komputer troszkę się przywiesza a później pojawiają się ogromne piksele. Problem pojawiał się po około jednej godzinie. Ku mojemu zmartwieniu teraz pojawia się to po 5 min (!). Myślę że to nie wina oprogramowania ponieważ problem pojawia się prawie w każdej grze (np. NFS MW, Dungeon Keeper 2). Z biegiem czasu mój komputer przeżył też kilka formatowań wiec wina nie leży po stronie systemu. Jeśli chodzi o sterowniki to mam najnowszego DX 9.0c i najnowszy Detonator jaki znalazłem. Oprócz tego błędu w grach z komputerem niema najmniejszego problemu. Jeśli ktoś spotkał się już z takim przypadkiem lub ma jakiś inny pomysł co dalej robić bardzo bym prosił o pomoc

Poniżej zamieszczam screena z gry NFS MW aby lepiej było widać o co chodzi.

GeForce FX 5600 i ogromne piksele

0 14
  • #2 16 Gru 2005 02:27
    Radzious
    Poziom 28  

Cze kolega moze sprawdzić miernikiem zasilacz albo odstawic inny mocniejszy firmowy ?

0
  • #3 16 Gru 2005 04:45
    greku69
    Poziom 20  

dokladnie zasilka jakas firmowa moze 350W to przedewszystkim, a co do sterownikow to osobiscie najnowsze owszem sprawdzam ale zaraz wracam do 77.77 na tych mam najwiecej pkt w 3dmarku przy tej samej konfiguracjii i tych sie trzymam poki co ...

osobiscie ta gra (nfs mw) u mnie chodzi na 1280x1024 i full detale i niemam zadnych problemow
    pozdrawiam

0
  • #4 16 Gru 2005 10:58
    TONI_2003
    Moderator

Witam! Kolego milik zapewne jak dla mnie Twym problemem jest zasilacz !
    Zaraz mi odpowiesz że przedtem było dobrze ( jest tak ?) jeśli tak zapytam jak dłógo go masz jeśli jest to około roku lub więcej to przydałby mu się generalny remoncik :D tyle że powinieneś się na tym trochę znać , a i posługiwanie się lutownicą nie może być problemem dla Ciebie bo inaczej nie ma sensu się do tego brać :cry: i lepiej jest zakupić nowy zasilacz . :idea:
    Potrzebny by Ci również byl miernik by zrobić co nieco pomiarów. Zalecałbym również przegląd samej płyty głównej jak i karty graficznej na okoliczność wybrzuszonych elektrolitów i to nie tylko od góry.
    Jak się zapatrujesz na me zalecenia :?:

0
  • #5 16 Gru 2005 11:34
    ivorpl
    Poziom 21  

Witam, tak jest to zasilacz albo opcja nr 2 -> tzn. przegrzewanie się karty graficznej, sprawdz radiatorki czy są czyste, do tego czy działają wszelkie wentylatorki, i jaka jest temperatura procesora,karty,itd...

0
  • #6 16 Gru 2005 16:05
    milik
    Poziom 23  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Poprawka do zasilacza :arrow: myślałem że mam 300W (tak pisało w papierach) ale okazało się że na obudowie zasilacza pisze „max output 350W”

TONI_2003 :arrow: Nie było od początku dobrze bo pierwszy raz zdarzyło się to prawie zaraz po kupnie komputera na grze Dungeon Keeper 2. Myślałem wtedy że to jakiś konflikt oprogramowania bo gra była z czasów WIN98/ME a teraz mam XP. A problem z sprzętem nie przyszedł mi nawet namyśl bo mój stary komputer miał 48MB RAM, P166MX i Voodoo3 2000 i gra działała całkiem dobrze to tym bardziej powinna działać na nowym sprzęcie. A co do zasilacza to zaraz biorę się za remoncik. Na początku wymienię kondensatory po stronie pierwotnej przetwornicy potem wiatraczek bu już ma łożyska wyślizgane. Myślę jeszcze nad wymianą kondensatorów filtrujących na wyjściu - na większe i dodaniu ceramików 100nF czy to cos da ? Kondensatory na płycie głównej wyglądają dobrze tak samo na karcie graficznej ale jeszcze raz im się przyjże dokładnie. Sztukę lutowania mam w małym palcu i nawet HotAir się znajdzie jeśli zajdzie potrzeba. Miernik i oscyloskop tez mam. Nawet już kilka ATX moim kolegom naprawiłem wiec nie powinno być problemu.

greku69 :arrow: Jaki masz sprzęt ? Ja musze mieć ustawione wszystko na minimum (!) a i tak gra czasami poważnie zawalania nie mówiąc już o tych pikselach.

Ivorpl :arrow: Karta raczej się nie przegrzewa bo nie zdąży się zagrzać zresztą przeglądałem cała kartę graficzną i radiator miał na oko około 35° - 40°. Ramy na karcie nie mają radiatorów ale też nie były zbyt ciepłe. Wszystkie radiatory też są czyste bo co jakiś czas otwieram komputer i odkurzam wszystko. Wiatraczki wszystkie się kręcą jedynie w zasilaczu już „brzęczy” ale się i tak się kręci (dzisiaj go wymienię). Temperatura procesora tez jest w normie - na „sucho” około 55° a podczas grania około 60°

Panowie co myślicie o dwóch zasilaczach podłączonych równolegle ? Ja myślę ze to troszkę tandetne i niebezpieczne rozwiązanie ale czy gra jest warta świeczki ? Z dwoma miałbym 650W zamiast 350W

0
  • #7 16 Gru 2005 16:40
    tronic1
    Spec od komputerów

Po co komplikować sprawę dwoma zasilaczami kiepskiej jakości.Jeden dobry,firmowy i po kłopocie.Ta karta w 3D żre dość dużo prądu.pomyśl o Chieftec'u 360W.

0
  • #8 16 Gru 2005 18:55
    TONI_2003
    Moderator

Jeśli tak to się cieszę że masz wprawę i doświadczenie z pierwotnym się zgadzam natomiast na większe na wyjściach nie .
    Jak również na dodanie ceramików 100nF nie można tak bezkarnie zmieniać elementów w tym miejscu bo można uzyskać skutek co najmniej odwrotny jak gdzieś to czytałem .
    Co prawda masz oscyloskop więc sprawdź jak to wygląda teraz czy po podmianie na takie same , a ewentualnie potem coś kombinuj Byś widział ewentualną różnicę . Dwa zasilacze jakoś nie przemawiają mi na tak lepiej chyba taki pomysł zaniechać nie wiadomo co ewentualnie może się zdarzyć wiem że już były takie próby i to działało lecz powiedziałem że jak dla mnie to nie jest rozwiązanie. Napisz jakie masz te napięcia z miernika pod obciążeniem ?
    Pozdrawiam Brać lutującą !

0
  • #9 16 Gru 2005 22:38
    greku69
    Poziom 20  

---> milik
    przedewszystkim mam dobra zasilke tagan 480W,noi 2x6800gt p4 3.0GHz,tak ze gra musi robic ale u kumpla na amd 3200 i 6600gt ta gra chodzi strasznie dziwnie nieduzo lepiej niz u ciebie i niewiadomo co jest grane

pozdrawiam

0
  • #10 16 Gru 2005 23:38
    k4be
    Poziom 31  

Żaden codegen nie będzie trzymać prawidłowych napięć przy takim sprzęcie (procesor intela i porządna grafika wyjątkowo go obciążają). Podstaw jakikolwiek zasilacz normalnej firmy i sprawdź jak będzie działać.

0
  • #11 17 Gru 2005 19:36
    greku69
    Poziom 20  

--->milik napisz czy jak wlaczasz gre i jest to poczatkowe demo to tez masz takie piksele...

0
  • #12 17 Gru 2005 20:50
    milik
    Poziom 23  

Dzisiaj pomęczyłem troszkę zasilacz komputera miernikiem i oscyloskopem. Pod obciążeniem (3DMark i NFS MW) napięcia spadły do 11,9V 5V i 3.2V. Ogólnie wszystko wahało się o 10mV a 30mV a pod oscyloskopem tez nic - prościutka kreseczka. Okazało się po wykręceniu zasilacza że po drugiej stronie jest nalepka – nie jest to żaden Codegen tylko Megabajt MBG-350ATXP4 – w środku tez niczym nie przypomina Codegena. Jeszcze raz się przypatrzyłem kondensatorom i radiatorom. Kondensatory wszystkie wyglądają bardzo dobrze a radiatory prawie zimne (po męczarni z NFS MW i 3DMark).

greku69 :arrow: W pokazówce niema tego błędu zdarza się to tylko w menu gdzie jest pokazane nasze autko albo w czasie gry lub zaraz na jej początku. I nie wiem od czego to zależy bo dzieje się to w rożnych odstępach czasu np. po 5min albo po 1h. Co ciekawe – w 3DMark nie było tej pikselozy a robiłem kilka testów między innymi z sterownikami 77.77.

0
  • #13 18 Gru 2005 02:06
    greku69
    Poziom 20  

witam
    3dmark podczas testu obciaza grafe procka i reszte kompa zreszta i jezeli tam jest wporzadku to moze problem jest z sama gra , prubowales przeinstalowac nfs-a chodziaz nie wiem czy to by mialo cos zmienic
    ...tak na marginesie to kumpel na geforce 4 gra w ta gre na rozdzialce 800x600 proca ma 3.2 GHz a zasilka tez jakas no name wiec nie wiem czemu u ciebie sa takie problemy...moze dx9c jeszcze raz zainstaluj i stery od grafy ,po odinstalowaniu poprzednich ...

0
  • #14 18 Gru 2005 11:22
    k4be
    Poziom 31  

milik, codegen, megabajt, tracer i kilka innych to jest zupełnie to samo (chociaż codegen trafiał się nienajgorzej wykonany, ale te pozostałe już nie)

0
  • #15 04 Lut 2006 20:01
    milik
    Poziom 23  

Problemu jak na razie nie udało mi się rozwiązać. Jeśli ktoś będzie znał odpowiedz to proszę o informacje na prv a szybko odblokuję ten temat.

0