Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić zabezpieczenie przepięciowe ??

16 Dec 2005 12:02 2141 11
  • Conditionally unlocked
    Witam

Mam małe pytanko....

wczoraj w lokalu który wynajmuje... zrobiłem niechcąco zwarcie <tzn. monitor zrobił> wyskoczyly korku u mnie.. ale nie tylko u mnie.... poniewaz linia do mnie przechodzi przez szereg zabezpieczen... a dokladnie mowiąc 3 z ktorych do 2 mam dojscie ... wiec wyskoczyly korku u mnie, i wyskoczyly gdzies gdzie nie mam dostępu a nie wyskoczyly na drugim zabezpieczeniu. :/

nie wiem czy dobrze to opisałem

JA =====[1]=======[2]=======[3]====== elektrownia

i wlasnie na 1 wyskoczyly i na 3 a na 2 nie:/ a do 3 nie mam dostępu :/ z tego co wiem to nie powinno tak byc bo na 1 i 2 sa zabezpieczenia o na mniejsze przepiecia niz na 3 a jednak na 3 wyskoczylo:/

czy ktos wie jak zabezpieczec sie na pozniej zebym nie mial takich problemów:/

Z gory dziekuje i pozdrawiam
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Level 19  
    Witam! Powinieneś zastosować bezpiecznik typu S. najleprze zorwiązanie i najlepiej mic go przy sobie. jak coś szczeli to naciskasz guzik i wszystko gra tak jak wcześniej. mona tez zrobić tak - jezeli wybiło Ci korki w 3 miejscu to odetnij z tamtąd kable i daj bezpośrednio do źródła napiecia. (Cholernie ryzykowne). Ja bym tak zrobił. pozdrawiam
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Conditionally unlocked
    Ale ja mam S -ki u siebbie i w 2 tez są S-ki a w 3 nie wiem .. bo to jakaś wieksza rozdzielnia:/
  • Level 11  
    Nie jestem specem ale proponuję zgłosić elektrowni że kaskada zabespieczeń jest źle ustawiona i niech oni się martwią.
  • Level 30  
    Witam
    Niedawno gdzieś był temat o selektywności zabezpieczeń.
    Jeśli to wszystko zwykłe S to przy zwarciu niekoniecznie wyłączy ta o najmniejszym prądzie znamionowym.
  • Conditionally unlocked
    MarcinG wrote:
    Witam
    Niedawno gdzieś był temat o selektywności zabezpieczeń.
    Jeśli to wszystko zwykłe S to przy zwarciu niekoniecznie wyłączy ta o najmniejszym prądzie znamionowym.

NO WLASNIE !!!

Ale czy jest jakiś sposób aby temu zaradzic ??
  • Moderator
    Pewnie że jest. Podłącz swoje pomieszczenie pomiędzy elektrownią a 3 i po bólu. Pozdrawiam.
  • Level 30  
    Jest sposób. Zastosować S selektywne, które są drogie lub przed S wkładki topikowe, w wielu sytuacjach lepsze od wyłączników automatycznych.
    Jeśli nie masz dostępu do zabezpieczeń będzie ciężko takie zmiany wprowadzić.
    Można też tak zmodyfikować instalację unikając szeregowego łaczenia S, jak radzi kolega Olek II
  • Conditionally unlocked
    tzn.. ja nie mam tylko dostepu do tego 3-go poziomu zabezpieczenia ...
    A chcialbym zrobic coś na 1 poniewaz do niego mam najwiekszy dostęp
  • Level 12  
    Taka sytuacja zdażyła się dlatego że bezpieczniki w zabezpieczeniu 1 i 3 mają mniejszy czas działania niż te z zabezbieczenia 2, więc one zadziałały jako pierwsze.
  • Level 15  
    Witaj!
    Najlepiej się dowiedzieć jakie jest zabezpieczenie 3 (czas i prąd) i wtedy na 1 wymień S-a na niższy prąd i o działaniu szybkim np.(A lub B)
    Pozdrawiam!
  • Level 28  
    MarcinG wrote:
    Jeśli to wszystko zwykłe S, to przy zwarciu niekoniecznie wyłączy ta o najmniejszym prądzie znamionowym.

Dokładnie. Trzeba uwzględnić różnicę w działaniu wkładek topikowych i wyłączników typu S. Przy zwarciu w S-ach działa wyzwalacz elektromagnetyczny. Termiczny - odpowiednik drucika w bezpiecznikach topikowych - też jest, ale działa przy przeciążeniach. Jeśli natomaist prąd zwarcia jest wystarczająco duży, potrafi wprawić w ruch wyzwalacze wszystkich po kolei stopni zabezpieczeń. Dlaczego nie zadziałał stopień 2? Być może to losowa sprawa, być może jest rzeczywiście zwłoczny (choć i stopień 3 powinien), a może jest po prostu felerny.
    Proponuję wejść na forum SEP-u i poszukać w czym problem, jak choćby tu:
    http://sep.pl/forum/viewtopic.php?t=8929&start=0&sid=e9e7af43b5c17e71f88cef996c029604