Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lodówko zamrażalka Bauknecht - czy to agregat ?

16 Gru 2005 15:17 6564 13
  • Poziom 15  
    Przywiozłem sobie z tzw. wystawki lodówko - zamrażalkę Bauknecht.
    Wiozłem ją na boku, ale w taki sposób, że rurki wychodzące z agragatu były u góry a przewody elektryczne zasilające go - u dołu.
    Lodówka nie pracuje. Światło się w niej świeci, nie wydaje żadnych dźwięków, żadnego pstrykania, żadnego szumu, nic. Agregat po jakimś czasie robi się ciepły, ale nie gorący.
    Nie wiem, czy już wcześniej była niesprawna czy uszkodziła się w transporcie?
    Poradźcie mi proszę co jej może dolegać i jak ją dalej diagnozować by zlokalizować usterkę.
    No i pytanie, czy to może uszkodzony jest agregat?

Dodano po 46 [minuty]:

Jednak jak załączyłem po dłuższym postoju to wydaje cichutkie buczenie z agregatu, potem pstyk i cisza.

Dodano po 59 [minuty]:

Te pstryknięcie to rozłączany termik.
    Odłączyłem termik i podłączyłem na krótko. Na uzwojeniu rozruchowym napięcie jest tylko przez kilka sekund i płynnie spada (czy tak powinno być?) Agregat cicho buczy i z czasem robi się gorący (parzy w rękę przy dotknięciu). Lodówka się nie oziębia.
    Czy to wygląda na niesprawny agregat?
    Po co jest pomarańczowy podświetlany pomarańczowy pstryczek przy pokrętle termostatu wewnątrz lodówki, czy ma się świecić, czy nie podczas normalnej pracy?

Dodano po 10 [minuty]:

Coś czuję, że to silnik w agregacie się zatarł i tylko buczy uzwojenie. Nie słychać takiego charakterystycznego brzęczenia.
    Czy mam rację?
  • Poziom 21  
    jeśli lodówkę wiozłeś na boku , to w zasadzie nie powinno nic sie jej stać , ale po przywróceniu pozycji pionowej powinna odstać trochę ( co najmniej dobę ) żeby olej wrócił na dno agregatu , jeśli po włączeniu agregat cicho buczy to chyba działa , natomiast przyczyną tego że nie chłodzi może byc brak czynnika w obiegu , obejrzyj dokładnie wszystkie rurki czy nie ma gdzieś śladów oleju , sam czynnik jeśli gdzieś uciekał to nie zobaczysz gdzie , ale uciekał razem z olejem ( polialfaglikolowym) i mogą być gdzieś jego ślady . Zauważ że ktoś tę lodówkę wystawił więc miał powód . A ja miałem podobny przypadek z moją własną lodówką CANDY że uciekł czynnik chłodniczy , układ sie rozszczelnił wewnątrz zamrażarki na połączeniu rurek.
  • Poziom 11  
    Zatarta sprężarka, tym bardziej,że termik ją wyłącza.
  • Poziom 15  
    Czyli agregat do wymiany.
    Jak pochodził bez termika to dostał w końcu zwarcia do obudowy i wyskoczył bezpiecznik w tablicy. :)

Dodano po 4 [minuty]:

Czy warto wymienić na nowy?
    Lodówka jest zadbana, uszczelki w dobrym stanie, wycieków nie widać.
    Czy warto pomyśleć o używanym, czy jak wymienić to tylko na nowy?
  • Poziom 11  
    Sprężarkę można dobrać i używaną mało chodzoną z urządzenia w którym np padł moduł i klient się rozmyślił. Cena nowego z wymianą to ok 350-400zł, używka znacznie taniej. Ważne na jaki gaz jest dawca i biorca.
  • Specjalista AGD
    przedewszystkim trzeba się dowiedziec co było przyczyna zatarcia spreżarki
    - albo zrobiła to samoczynnie bez żadnej przyczyny
    - albo pracowała bez freonu czyli dziura w układzie
    - albo zwalony termostat

najpierw trzeba by otworzyć układ i zobaczyc czy jest gaz
    czy własciwie warto wstawiac jakakolwiek sprezarkę

wezwij jakiegos kozaka on w 5 minut ci powie co jak i za ile
  • Poziom 24  
    trafiają sie takie sprezarki ktore po przechyleniu nie chcą potem ruszac (gdziestam dostaje sie olej) trzeba taką lodowke postawic na "glowie" na pol godz a nastepnie postawic normalnie i wlączyc po okolo nast pol godz i chodzi.podlączając ją bez termika dobiłes ją na własne życzenia.amen.
  • Poziom 19  
    @lidmar wydaje mi ię że trochę bzdury pisesz
    Cytat:
    (gdziestam dostaje sie olej)
    gdzie ??
    Wywrócić do góry nogami lodówkę chyba tylko poto aby dokładnie zalać olejem ze spręzarki cały układ chłodniczy :)

Państwa zachodnie też są trochę już biedne i nie wyżucaja dobrego sprzętu, a tym bardziej jak lodówka nie jest zniszczona :)

Jeżeli po otwarciu układu będzie gaz , propnował bym założenie nowej sprężarki, i chłodziarka trochę pochula.

pozdr.
  • Poziom 24  
    Można tak lodówke przekręcić, że się nie zaleje układu olejem, a nawet gdyby się tak zdarzyło, to przy sprawnie działającym układzie olej powróci do sprężarki. Przewiozłem na leżąco setki lodówek i wiem coś na ten temat. A to, że po przewożeniu na leżąco lodówki trzeba czekać około dobę, uważam za totalną bzdurę, bo ja po takim przewożeniu włączam ją za 15 min i chodzi. Jeszcze nigdy nie uszkodziła mi się sprężarka w czasie transportu, tylko tak jak powiedziałem są takie (chyba necchi) montowane na pewno w niektórych Ardo, które po przechyleniu nie chcą ruszyć i trzeba zrobić tak, jak powiedziałem. A to, że piszę bzdury, to tak jak napisałeś, tylko Ci się wydaje.

Post edytowałem z literówek.
    skryn
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    :arrow: lidmar

Nie przejmuj się, nie wszyscy muszą wiedzieć, że sprężarka ma coś na kształt komory po stronie ssącej, gdzie może dostać się olej przy przechyleniu - a stamtąd wprost do cylindra uniemożliwiając ruch tłoka na jakiś czas ;)
  • Poziom 24  
    elektryk2000 napisał:
    :arrow: lidmar

Nie przejmuj się, nie wszyscy muszą wiedzieć że sprężarka ma coś na kształt komory po stronie ssącej, gdzie może dostać się olej przy przechyleniu - a stamtąd wprost do cylindra uniemożliwiając ruch tłoka na jakiś czas ;)

Ot mądrego to i przyjemnie posłuchać.:D
  • Poziom 19  
    @elektryk2000 a więc z twojego postu wnioskuję iż olej w komorze cylindra uniemożliwia rozruch sprężarki??, co tołok ma za cięzko przesmarowany ??
    Dziwne??

pozdr

edit:

A ciekawe jak on wypłynie z tej komory o której piszesz rozumiem iz kmomora posiada zawory czy nie ?? A może spręzarki z którymi macie do czynienieania nie posiadaja zaworów??

Pisz staranniej! Następnym razem za takie niechlujstwo w pisowni, bedę przenosił do KOSZA!
    skryn
  • Poziom 24  
    Oleju nie da się ścisnąc w cylindrze sprężarki, a zawór nie wypuści tak szybko tego oleju, żeby sprężarka zaczęła normalnie pracować.
  • Poziom 15  
    Sprężarka na pewno jest do wymiany. Jeszcze nie wiem, czy zaryzykuję wymianę. Za którąś próbą włączenia dostała zwarcia i wywala bezpiecznik na tablicy.
    Dzięki za wszelkie sugestie. Po znałem troszkę budowę lodówki. :)