Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

REGENT VERMONA

Hiryoki 16 Dec 2005 19:43 4707 10
 • #1
  Hiryoki
  Level 15  
  Witam wszystkich i proszę o pomoc przeszukałem wszystkie tematy dotyczące tego wzmacniacza i ten model nie był chyba opisany i schematu też nigdzie nie mogę znaleźć a płytka nie jest opisana (nawet niewiem jaki to model bo niema żadnego oznaczenia tyle że na 100% jest to regent vermona, a mianowicie kolega przyniósł mi taki piec który dostał od innego kolegi, wcześniej wzmacniacz działał ale się zepsuł więc syn tego kolegi wymienił końcówki ( oryginalnie były tam: KD 606 a zmienił na BD 245)i wzmacniacz przestał działać zupełnie, spalił się też rezystor umieszczony między bazą i emiterem tranzystora mocy, podejrzewam że padło coś dalej ale nawet niewiem jak podłączyć końcówki bo przewody są odlutowane, tranzystory sterujące to 2 sztuki SF 118 z tego co się zorientowałem to zamienniki to BD 140 czyli PNP a w przejrzanych przeze mnie schematach jeden jest PNP a drugi NPN ( o co chodzi ? ) następnie jest też tranzystor SF 828D czym go zastąpić ? czy to jest PNP czy NPN i jak wlutować zamiennik czyli gdzie bazę, emiter i kolektor (gdybym miał schemat to bym sobie poradził) wzmacniacz jest prosty tzn. nie ma jakichś cewek na płytce lub transformatorków, znalazłem tu na elektrodzie zdjęcie które zamieścił któryś z kolegów i ten wzmacniacz ( z tego co widać) wygląda identycznie. Pomóżcie jestem winien przysługę koledze.
 • #3
  Hiryoki
  Level 15  
  Byłem na tej stronie zanim napisałem post, pozciągałem wszystkie schematy ale niema tam takiego ( nic się nie zgadza) przeczytałem wszystkie posty o regencie na elektrodzie i dalej jestem w lesie, dlatego piszę tu, ten regent to jakaś prosta wersja bez żadnych bajerów.
 • Helpful post
  #4
  bratyslaw
  Level 23  
  KD606: NPN/60V/10A/70W/2MHz, zamienniki, np: BDY61, BDY92, BD245B, 2N3055, BDY91
  SF828D: NPN/60V/500mA/735mW/60MHz, zamiennik, np. BC337
  SF118D PNP/100V/0,5A/0,6W/>60MHz, zamienniki, np: BCX60, 2N5323, 2N4407
  Rezystor: zmierz omomierzem to co zostało po obu stronach (od jednej i drugiej końcówki do miejsca przepalenia), dodaj i bedziesz miał mniej więcej potrzebną rezystancję.
  Podłącz końcówkę przez rezystor (rezystory, w zależności czy zasilanie jest symetrzyczne czy nie) ok 100OHm/5W i zacznij uruchamiać.. rezystory nie pozwolą na spalenie się tranzystorów końcowych.
  Pozdrawiam!
 • #5
  Hiryoki
  Level 15  
  Wielkie dzięki :D to mi na pewno pomoże, tylko powiedz mi czy te zamienniki mają te same wyprowadzenia końcówek ? czyli wkładać je w otwory na płytce tak jak siedziały oryginały ? i czy to jest możliwe że końcówki (obie) były sterowane dwoma tranzystorami PNP ( SF 118 D )gdzie na schematach widziałem że zawsze jeden był PNP a drugi NPN.
 • #7
  Hiryoki
  Level 15  
  Dzięki, sprawdziłem rezystor i oporność wynosi około 82Ω wstawiłem, teraz pytanie SF 118 to tranzystory średniej mocy a BC 327 są małej mocy to chyba ma znaczenie ? acha i po włączeniu wzmacniacza po krótkim czasie nagrzewa się jeden Tranzystor mocy ( BD 245 ) jaka może być przyczyna tego stanu ? tranzystory mocy są dobre, no i wzmacniacz dalej nie działa. :(
 • #8
  bratyslaw
  Level 23  
  BC337/327 mają po 0.8A, 655mW. Powinny wytrzymać. Nie wiem jak wygląda układ wzmacniacza aby móc stwierdzić dlaczego grzeje się tranzystor w końcówce, pewnie płynie przez niego za duży prąd, pewnie jest cały czas wysterowany przez wcześniejszy stopień... Trzeba to przeanalizować. A wogóle to ten wzmacniacz ma zasilanie symetryczne czy nie?
 • #9
  Hiryoki
  Level 15  
  Zasilanie nie jest symetryczne, + jest z dwóch diodek i potem na + kondensatora 2200µ a minus (prosto z trafo) na obudowe kondensatora i na płytkę.

  Acha i jeszcze jedno po włączeniu w głośniku słychać tylko cichutkie "burczenie" nic się nie zmienia nawet jak potencjometrami kręcę lub podaję sygnał na wejście (zero reakcji)
 • #10
  bratyslaw
  Level 23  
  Sprawdź jakie masz napięcie na wyjściu wzmacniacza przed kondensatorem głośnikowym - powinno być 1/2 napięcia zailania. Jak buczy tzn, że jest przytkany któryś z tranzystorów. Na odległość trudno cokolwiek powiedzieć. Popatrz sobie na schemat regenta 221 - chyba będzie bardzo podobny...
 • #11
  Hiryoki
  Level 15  
  Tak jest trochę podobny ale u mnie sterujące są2 x sf 118 i niema podwójnej diody D 501, na zasilaczu mam 34V a na połączeniu sprężynek (drutowych) przed kondensatorem 12.5V to chyba za mało ?

  Poza tym mam dziwne wrażenie że chyba źle wkładam te tranzystory, po odpięciu końcówek nagrzewa się jeden z tranzystorów sterujących. :(

  Edit:

  Znam już model jest to REGENT 30-G

  ale schematu dalej nie mogę znaleźć (Może jest jakaś dobra dusza co posiada taki schemat ? )

  Panowie pomóżcie :cry: żona już ze mną nie rozmawia przez tego trupa, całe dnie spędzam przy nim.