Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil ALTUS 200 i 300 - wasze opinie.

Luli 24 Wrz 2008 14:46 33970 106
    Caleb_
    Poziom 33  
    o_O
    Cytat:
    Odpowiednikiem tych kolumn na rynek polski był zestaw ZG60C115. Od “Altus 100” odróżniała go obudowa zamknięta, jeden przełącznik barwy i głośnik wysokotonowy. W ZG60C115 zastosowano GDWK 9/40 w miejsce GDWT.
    Mam te ZG60C115 :D. Tyle ze u mnie jest GDWK 9/80 i bodajze GD 12/5/2 (nie pamietam oznaczenia, a nie chce mi sie ich wykrecac), no i okleina winylowa jest ciemnobrazowa, a nie czarna. Tak to faktycznie opis by sie zgadzal - maja takie same pierscienie na niskotonowym i sredniotonowym, i zwrota faktycznie jest lepsza niz w wiekszosci pozostalych kolumn Unitry. Ja dodalem im prowizorycznie bassreflex, co by nieco poszerzyc pasmo od dolu. Nadal jednak uwazam te kolumny w kategoriach bezwzglednych po prostu slaba. Znacznie lepsze sa np Rapsodie wyprodukowane nieco pozniej, ktore zbyt pozytywnych opini nie zebraly. Jakkolwiek caloksztalt prezentuja znacznie wyzszy od ZG60C115 (jak sie domyslam wiec i rowniez posiadanych przez Ciebie Altusow 100, bo to dosc blizniacza konstrukcja). Cudow nie ma. O ile srednica jest najlepsza strona tych ZG60 (chociaz w kategoriach bezwzglednych to nic specjalnego) to bas jest nadmuchany i dudniacy - zapewne "zasluga" "swietnie" usztywnionych pak... :P No i gora: jednostajna, cykajaca. W Twoich Altusach bedzie pod tym wzgledem jeszcze gorzej, bo masz tam jakas lipna tubke. Nie zdziwilbym sie gdyby te Mivoci pokazaly lepsza klase (z jakims dodatkowym subwooferem) niz te Altusy i inne zestawy glosnikowe ktore posiadasz, ktore nota bene sie bardzo roznia miedzy soba. Ja osobiscie pozbylbym sie tego pseudokina (ze wzgledu wlasnie na roznorodnosc kolumn) i zrobil na poczatek jakies stereo - wlasnie za 600-1000zl. Pozniej dopiero kompletowal reszte, ale robiac juz kolumny takie same, a nie z zupelnie innej bajki. Jesli sei tak przywiazales do Altusow 100 to zostaw je na razie. Bedziesz mial ciekawa mine jak po zrobieniu czegos normalnego i osluchaniu sie z tym powiedzmy miesiac odpalisz swoje Altusy. ;)
  • Sklep HeluKabel
    SławekX
    Poziom 15  
    Caleb_ napisał:
    [...] Mam te ZG60C115 :D. Tyle ze u mnie jest GDWK 9/80 i bodajze GD 12/5/2 (nie pamietam oznaczenia, a nie chce mi sie ich wykrecac), no i okleina winylowa jest ciemnobrazowa, a nie czarna.
    Okleina winylowa 8-O , no tak, na eksport - fornir, na kraj - tandeta :wink: . Moje "setki" są fornirowane (ciemny orzech).

Caleb_ napisał:
    Nadal jednak uwazam te kolumny w kategoriach bezwzglednych po prostu slaba.
    W kategoriach bezwzględnych i ja uważam je za słabe, na dodatek od bardzo dawna, ale w ten sposób nie można oceniać. Dla mnie najbardziej miarodajną oceną jest cena/jakość.

Caleb_ napisał:
    Jesli sei tak przywiazales do Altusow 100 to zostaw je na razie. Bedziesz mial ciekawa mine jak po zrobieniu czegos normalnego i osluchaniu sie z tym powiedzmy miesiac odpalisz swoje Altusy. ;)

Nieraz miałem "ciekawą" minę - np., gdy podłączyłem Wharfedale Laser 90 :wink: . Mam jeszcze jedną kolumnę Rubicon RP-16 MK II Tower (Link) - (Machoń - Teak). Kupiłem ją za 100zł (właściwie 80) - nowa, lekko uszkodzona okleina w rogu, łatwa do retuszu, no, ale cena nowych 700 - 970zł para. Żal było nie wziąć choćby na części. Też miałem "ciekawą" minę, gdy porównywałem z Altusem 100, choć brakuje mi trochę średnich, ale to kwestia przyzwyczajenia. Mam też dwie trójdrożne na Peerles'ach (20zł na koniec giełdy, bez sprawdzania), ale w jednej brak niskotonowego, a nie pamiętam symbolu. Właśnie do tej podłączałem ten sub pasywny, ale wtedy był tam GDN 25-40-8. Używałem ich do kompa. Teraz stoją na szafie i czekają na przeróbkę. Biją Altusy 100 jakością wysokich i średnich na głowę, ale koszt zamiennika/ów niskotonowych chyba 400zł. Jak widzisz, materiału na lepsze od "setek" kolumienki mam sporo, tylko z czasem i finansami gorzej.
    Caleb_ napisał:
    Ja dodalem im prowizorycznie bassreflex, co by nieco poszerzyc pasmo od dolu.
    Jeśli pomogło, możesz mi podać szczegóły? :D
  • Sklep HeluKabel
    Caleb_
    Poziom 33  
    Cytat:
    W kategoriach bezwzględnych i ja uważam je za słabe, na dodatek od bardzo dawna, ale w ten sposób nie można oceniać. Dla mnie najbardziej miarodajną oceną jest cena/jakość.
    tyle ze stosunek "cena/jakosc" po pierwsze jest mocno wzgledny, po drugie jest cos takiegeo jak wymagania sluchacza. Przeciez mozna powiedziec o dajmy na to pchelkach z kiosku, kosztujacych 2zl ze maja swietny stosunek jakosc/cena, tylko ze co z tego wynika? bo jak dla mnie niewiele - raczej malo jest masochistow, ktorzy beda tego uzywali. Porownanie shiperbolizowane - bo altusy tak slabe nie sa - no ale jednak dobre tez nie. Biorac jeszcze pod uwage ich cene (Altusow), ktora nierzadko dochodzi do 300-400zl tym bardziej sa to imo malo oplacalne kolumny. Twoje 100-tki sa znacznie lepsze od wynalazkow na polski rynek, jakkolwiek ciezko dostepne, wiec ciezko tu mowic o ich "rynkowej" cenie. ZG60 czy np ZG30 na allegro mozna dostac za jakos stowke - nie dosc ze lepiej graja od regularnych Altusow to jeszcze sa tansze. Inna opcja sa jak juz wczesniej pisalem klony Totem Mite - te graja sporo lepiej od Altusow, chociaz ciszej. Jakkolwiek nie nalezy zapominac, ze najczestszym odbiorca Altusow jest mlodziez niewyposazona w zbyt duze pokoje i w takim przypadku z wystarczajaca glosnoscia mozna sluchac z 13cm midwooferow, a przy tym nie zagracac sobie pokoju. Innym wyjsciem jest zaopatrzenie sie w sluchawki, ktore za podobna cene co kolumny graja wielokrotnie lepiej - szczegolnie w przedziale do 200zl (i tu juz nalezy przyznac, ze takowe sluchawki faktycznie GRAJA, a nie tylko "imituja" granie ;)). Przy wiekszych kwotach - ~800zl roznice w stosunku do DIY sie w przyblizeniu zacieraja.
    Cytat:
    Jeśli pomogło, możesz mi podać szczegóły? Very Happy
    wyciagnalem na gore kolumny wysokotonowca przy okazji sciagajac z niego pierscien-mala tubke no i wlozylem w powstaly otwor rure PCV 10cm uszczelniajac watolina. Prowizorka, ale dziala - po prostu nie chce ingerowac w kolumny, ktore za jakis dluzszy czas pojda w obieg. Czy pomoglo? Troche tak (w koncu jakies tam zejscie, a nie anemiczna bezbasowosc). Jakkolwiek szczyt marzen to to nie jest - cala obudowa jak rezonowala tak rezonuje, a tutaj juz mi sie przerobek nie chce robic - glownie dlatego ze kolumny wiecej stoja i sie kurza niz graja... ;)
    SławekX
    Poziom 15  
    [quote="Caleb_"]
    Cytat:
    Przeciez mozna powiedziec o dajmy na to pchelkach z kiosku, kosztujacych 2zl ze maja swietny stosunek jakosc/cena, tylko ze co z tego wynika? bo jak dla mnie niewiele - raczej malo jest masochistow, ktorzy beda tego uzywali.
    Niemniej jednak są tacy szczęśliwcy, którzy twierdzą, że nie słyszą różnicy - poważnie, spotkałem takiego ... :D Słuchawek trochę mam, ale ich dość rzadko używam - czasem do MP-trójek poza domem. Nausznych, dużych używałem przy obróbce muzyki w nocy, ale nie da się w tym siedzieć długo, bo człowiek nie słyszy, co się wokół dzieje, ale fakt - za cenę marnych kolumn można kupić świetne słuchawki - nawet 5,1: LOGNETMEDIA AERO 5.1 (Link). Czasem myślę o nich, gdy żona z córą pieklą się, że spać nie mogą w nocy, ale to jako uzupełnienie dobrych głośnikow. Problem w tym, że niema gdzie ich posłuchać ... :cry:

Caleb_ napisał:
    Twoje 100-tki sa znacznie lepsze od wynalazkow na polski rynek, jakkolwiek ciezko dostepne, wiec ciezko tu mowic o ich "rynkowej" cenie.
    Biorąc pod uwagę powyższe i ceny 140'ek (w idealnym stanie 550zł i długo nie stoją), pewnie 600zł...?

Caleb_ napisał:
    ZG60 czy np ZG30 na allegro mozna dostac za jakos stowke - nie dosc ze lepiej graja od regularnych Altusow to jeszcze sa tansze.
    ... a więc za grosze masz/można mieć naprawdę niezłe głośniki.

Caleb_ napisał:
    Inna opcja sa jak juz wczesniej pisalem klony Totem Mite - te graja sporo lepiej od Altusow, chociaz ciszej.
    Na swoim Onkyo nie doszedłem nawet do połowy - 1/3 - 2/5 to już gdy jestem sam, a i tak żona twierdzi, że muszę być "przygłuchy". :D Może uda mi się znaleźć posiadacza takich klonów (z Krakowa), który umożliwi odsłuch i ew. posłuży radą ...?

Caleb_ napisał:
    wyciagnalem na gore kolumny wysokotonowca przy okazji sciagajac z niego pierscien-mala tubke no i wlozylem w powstaly otwor rure PCV 10cm uszczelniajac watolina. Prowizorka, ale dziala - po prostu nie chce ingerowac w kolumny, ktore za jakis dluzszy czas pojda w obieg. [...]
    Też nie chcę ingerować w "oryginalność" z tych samych powodów i myślałem o wstawieniu tulei BR w te "otwory stratne". Ktoś, gdzieś to proponował przy 75, 110 czy 140. Jedno jest pewne - muszę radykalnie zredukować ilość głośników w pokoju, bo mi zaczyna brakować miejsca, a redukować jest co:
    1. Altus 100 (para), nad nimi:
    2. Wharfedale Laser 90 (para)
    3. Altus 75 (para), nad nimi:
    4. Peerless (symbolu nie pamiętam - para)
    5. Tonsil Aria 50 (para)
    6. Heco - centralny (duży z BR)
    7. VIDO Soundmaster Sub (aktywny) + podłączony:
    8. Sub pasywny dwukomorowy
    9. Sub pasywny dwukomorowy (mniejszy, podłączony do jednej z Peerless'ów)
    10. Creative T7900 7.1 (do kompa, tylko do gier)
    To tylko te podłączone i używane (Peerless od niedawna odłączone) w dużym, "moim" pokoju (4,25 x 4,25m).
    Niezły bajzel...? :D
    Aha, Rubicon RP-16 MK II Tower (jedna) też, choć nie podłączona, stoi w tym pokoju i czeka na drugą.
    Pominąłem 3 pary ZG-15, ZG-25C (od "Elizabeth" - para) i ZG-40 (para), bo te stoją zapakowane na wysokim segmencie i czekają, aż je wyniosę wreszcie do komisu, bo nic z nich mi się nie przyda do jakiegoś DIY.
    Caleb_
    Poziom 33  
    Cytat:
    Niemniej jednak są tacy szczęśliwcy, którzy twierdzą, że nie słyszą różnicy - poważnie, spotkałem takiego ... Very Happy
    ja rowniez mialem przypadek zadeklarowanego drewnianousznego. wystarczylo jednak dac na zmiane pchelki za 2zl, a pozniej kossy porta pro, zeby sie rozjasnilo, ze nawet "gluchy" slyszy roznice ;)
    Cytat:
    Nausznych, dużych używałem przy obróbce muzyki w nocy, ale nie da się w tym siedzieć długo, bo człowiek nie słyszy, co się wokół dzieje, ale fakt - za cenę marnych kolumn można kupić świetne słuchawki - nawet 5,1: LOGNETMEDIA AERO 5.1 (Link).
    no ale w nocy to chyba nieproblem? ja nawet wole sluchac w nocy na sluchawkach, bo przynajmniej nie przeszkadzam wspoldomownikom - a poza tym to troche inne granie niz kolumny i lubie sobie robic zmiany ;). A propos tych sluchawek to to nie jest przypadkiem nabijanie klienta w butelke? Przeciez za 350zl mozna nabyc jakies Grado, Sennheisery HD25 (uzywane) czy inne sprzety. I raczej malo kto o nich napisze, ze nie maja basu czy gory... Efekty przestrzenne na sluchawkach to sie realizuje jakims DSP (chocby CMSSem w Audigy 2 ZS), a nie jakimis sluchawkami "5.1" z przetwornikami-picimencikami...
    Cytat:
    Biorąc pod uwagę powyższe i ceny 140'ek (w idealnym stanie 550zł i długo nie stoją), pewnie 600zł...?
    prawo rynku sie tym nie kieruje co jest lepsze, co gorsze... szary user zobaczy altusy 100 to pomysli ze gorsze niz 110, bo w koncu numerek nizej. zreszta ja do tej pory nie do konca wiedzialem co to. Pomysl teraz co by bylo gdyby ktos pierwszy raz kupowal jakies kolumny - nic mu nie powie termin "zwrotnica", ani pewnie nawet nic nie wygoogluje...

Cytat:
    Jedno jest pewne - muszę radykalnie zredukować ilość głośników w pokoju, bo mi zaczyna brakować miejsca, a redukować jest co:
    ja z tego tez powodu nie bawie sie w zadne 5.1 - po prostu cenie sobie w pewnym stopniu estetyke, no i nie mialbym tego jak zbyt optymalnie rozstawic (tzn musialbym robic male przemeblowanie, a pod wzgledem akustycznym pokoj mi wystarcza). Efekty przestrzenne realizuje przez karte dzwiekowa - w filmach daje rade. W grach rowniez doskonale slysze w plaszczyznie 3D przeciwnika - nawet musze przyznac ze znacznie lepiej niz na wielu jakichs piciatych zestawach komputerowych...
    SławekX
    Poziom 15  
    Caleb_ napisał:
    A propos tych sluchawek to to nie jest przypadkiem nabijanie klienta w butelke? Przeciez za 350zl mozna nabyc jakies Grado, Sennheisery HD25 (uzywane) czy inne sprzety.

... ale to już 350 a nie 230zł: Lognetmedia-AERO-51-Czarne (Link) i w dodatku stereo, a ja potrzebował bym niezłych słuchawek 5,1 do DVD i gier. W swoim kompie mam X-Fi Platinum Fatal1ty Champion Series i uwierz, żadna symulacja 3D nie zastąpi fizycznych 5-u czy 7-u głośników. Co się tyczy jakości tych słuchawek, czytałem wiele i tylko pochlebnych opinii. Gdyby ten sam Chińczyk robił te słuchawki dla Grado czy "Senka", kosztowały by majątek i opinie byłyby jeszcze lepsze. :wink: 27mm przetwornik (30mm dla basu), to całkiem sporo. Filmy, koncerty, DVD-Audio oglądam i słucham tylko na stacjonarnym i TV, a słuchawek będę używał raczej rzadko, więc nie chcę w nie ładować kasy. Chcemy je kupić z kumplem, który również pragnie ulżyć domownikom, więc gdy ich już posłucham, napiszę, ale raczej na PW, bo nas stąd w końcu wywalą. :wink:

Caleb_ napisał:
    prawo rynku sie tym nie kieruje co jest lepsze, co gorsze... szary user zobaczy altusy 100 to pomysli ze gorsze niz 110, bo w koncu numerek nizej.
    Nie liczę na szarego usera, tylko na kogoś obeznanego w temacie - "swojego" DANIEL'a G-1100 fs widziałem na Allegro za 600zł i też mi szczena opadła.

Caleb_ napisał:
    ja z tego tez powodu nie bawie sie w zadne 5.1 - po prostu cenie sobie w pewnym stopniu estetyke, no i nie mialbym tego jak zbyt optymalnie rozstawic (tzn musialbym robic male przemeblowanie
    My musieliśmy niedawno zrobić radykalne przemeblowanie i remont, więc pod tym względem jestem w trochę lepszej sytuacji (ale nie finansowej :wink: ). Przeprojektowałem cały segment właśnie pod Altusy, a pokój tak, żeby rozsądnie rozstawić to wszystko i zachować jednocześnie i estetykę i komfort użytkowania pomieszczenia/pracy (3 monitory CRT 21", to też nie "piciactwo" :wink: ).
    Słuchałem wczoraj w MM, tak na szybkiego, 3-4'ch kolumn, m. innymi JBL E-80 (ok 1.500 para) - owszem całkiem, całkiem, ale całość wyjdzie, że hej. :wink: Niestety, Rubicon'ów tam nie mają, a te mogę mieć w dobrych cenach (prawie 30% niższych, niż katalogowe) i w dodatku blisko, a i jakieś nieoficjalne raty może by się dało wymęczyć...
    Będę się rozglądał za jakimiś DIY, więc gdybyś się natknął na coś ciekawego (opis) ... :D
    Caleb_
    Poziom 33  
    Cytat:
    ... ale to już 350 a nie 230zł: Lognetmedia-AERO-51-Czarne (Link) i w dodatku stereo, a ja potrzebował bym niezłych słuchawek 5,1 do DVD i gier. W swoim kompie mam X-Fi Platinum Fatal1ty Champion Series i uwierz, żadna symulacja 3D nie zastąpi fizycznych 5-u czy 7-u głośników.
    tylko ze wez pod uwage, ze co innego sa glosniki 5.1, a co innego sluchawki... analogicznie: inaczej graja sluchawki stereo, a inaczej kolumny stereo... Roznice chyba slyszysz, prawda? Sluchawki graja z zalozenia szerzej, maja niespojna scene (chyba ze na nagraniach binauralnych, ale tych jest jak na lekarstwo), no i bas nami nie wstrzasa nami. BTW jesli nie wierzysz w mozliwosci przestrzenne sluchawek stereo to moze zobacz to - oczywiscie im lepsze sluchawki tym lepszy efekt... :)
    Cytat:
    Co się tyczy jakości tych słuchawek, czytałem wiele i tylko pochlebnych opinii.
    pochlebnych opini to ja czytalem o masie roznych rzeczy (bardzo czesto nieslusznych) - wystarczy ze ktos kupi takie Lognetmedie, kto do tej pory mial do czynienia z jakims bumboxem za 20zl to oczywiscie ze bedzie wniebowziety. Szkoda ze wiekszosc osob piszacych takie recenzje nie ma ZADNEGO porownania do innych sluchawek w podobnej cenie. Inna sprawa: takie "duze" recenzje (w sensie na jakiejs stronie) czesto sa sponsorowane. Wiec z calym szacunkiem, ale dla mnie tego typu opinie sa kompletnie bezwartosciowe...
    Cytat:
    Gdyby ten sam Chińczyk robił te słuchawki dla Grado czy "Senka", kosztowały by majątek i opinie byłyby jeszcze lepsze. Wink
    Grado nie robia zadni Chinczycy (poza iGrado) :P. Sennheisera owszem. Jakkolwiek nie ma to znaczenia. Ja za pewny przedzial pieniezny oczekuje konkretnego grania. Np moim faworytem w przedziale do 250zl sa Grado SR-60 (nalezy je sciagac ze Stanow) - jestem ciekaw jakby te "przestrzenne" sluchawki wypadly na tle moich...
    Cytat:
    Nie liczę na szarego usera, tylko na kogoś obeznanego w temacie - "swojego" DANIEL'a G-1100 fs widziałem na Allegro za 600zł i też mi szczena opadła.
    to na kogo liczysz akurat nie zalezy od Ciebie... A propos aukcji to jedno to wystawienie aukcji, a drugie to sprzedaz... I co, poszedl ten gramofon za te szesc stow? :>
    Cytat:
    Będę się rozglądał za jakimiś DIY, więc gdybyś się natknął na coś ciekawego (opis) ... Very Happy
    przejrzyj gotowe konstrukcje na diyaudio czy audiomani i cos znajdziesz ;). Miej na uwadze ze DIY za 1000zl (np HX18) to odpowiednik kolumn za ponad 4 kafle - klik. No ale mieszac w Twoim wyborze raczej nie mam zamiaru :P. Dodam tylko, ze za 2kzl mozna juz robic cos na Scan-Speakach, ktore wole nawet nie myslec ile beda kosztowaly odpowiedniki fabryczne w sklepie... :P
    SławekX
    Poziom 15  
    Caleb_ napisał:
    Roznice chyba slyszysz, prawda? Sluchawki graja z zalozenia szerzej, maja niespojna scene (chyba ze na nagraniach binauralnych, ale tych jest jak na lekarstwo),[...]
    Pewnie, że słyszę różnicę, a i co do zalet i wad obu ustrojstw (głośników i słuchawek) też chyba jesteśmy zgodni. Aż wyszperałem swoje Sony (jakiś wówczas średni model za 300zł), żeby posłuchać "Fryzjera". :D Mimo wszystko, na głośnikach 5.1 czy 7.1 efekt jest lepszy, a i możliwości ustawień większe.

Caleb_ napisał:
    pochlebnych opini to ja czytalem o masie roznych rzeczy (bardzo czesto nieslusznych) - wystarczy ze ktos kupi takie Lognetmedie, kto do tej pory mial do czynienia z jakims bumboxem za 20zl to oczywiscie ze bedzie wniebowziety. Szkoda ze wiekszosc osob piszacych takie recenzje nie ma ZADNEGO porownania do innych sluchawek w podobnej cenie.
    Porównywano je z innymi (m.in. z TEAC PowerMax HP-10, Siberia 5,1 i zestawami gł. Creative'a i Logitech'a). Nie śledzę tematu, więc nie wiem, jaka oferta słuchawek 5,1 jest teraz, ale tamte chwalono. Do recenzji i testów też podchodzę ostrożnie, ale czymś w końcu trzeba się kierować. W każdym bądź razie, "z obrazka" nic nie kupuję - zawsze muszę obejrzeć "przedmiot moich marzeń" i mieć możliwość jego sprawdzenia i ew. zwrotu.

Caleb_ napisał:
    Grado nie robia zadni Chinczycy (poza iGrado) :P.
    Nie twierdzę, że Chińczycy robią dla Grado. Chodzi mi o to, że dokładnie ten sam produkt sprzedawany przez jakąś renomowaną firmę będzie o wiele droższy, niż "no name". Mam taką klawiaturę (jedna z pierwszych multimedialnych) sprzedawaną kiedyś przez Trust (nie taka znowu "marka", ale jednak) - kupiłem Trust, w pięknym, dużym pudle, wymieniłem samą klawiaturę na inny egzemplarz (myślałem, że walnięta, ale była wina Windows 98 ), tamtych nie mieli i dostałem identyczną, ale wyjętą z szarego pudełka i "no name" - tańsza o 30% (zwrot różnicy), a "żyje" do dziś. Kumplom Logitechy popadały.

Caleb_ napisał:
    A propos aukcji to jedno to wystawienie aukcji, a drugie to sprzedaz... I co, poszedl ten gramofon za te szesc stow?
    Nie mam pojęcia, bo byłem zaabsorbowany tunerem radiowym i korektorem graficznym.

Caleb_ napisał:
    Miej na uwadze ze DIY za 1000zl (np HX18) to odpowiednik kolumn za ponad 4 kafle - klik.
    Hola, hola - miała być alternatywa dla Altusów, a Ty tu już:

Caleb_ napisał:
    Dodam tylko, ze za 2kzl mozna juz robic cos na Scan-Speakach, ktore wole nawet nie myslec ile beda kosztowaly odpowiedniki fabryczne w sklepie... :P

Ładna mi "alternatywa" - 2 kafle, 4 kafle ... :D

Dzięki za linki - zapisuję takie stronki, projekty i t.p. ... :D
    Caleb_
    Poziom 33  
    Cytat:
    Pewnie, że słyszę różnicę, a i co do zalet i wad obu ustrojstw (głośników i słuchawek) też chyba jesteśmy zgodni. Aż wyszperałem swoje Sony (jakiś wówczas średni model za 300zł), żeby posłuchać "Fryzjera". Very Happy
    Co to za model? :)
    Cytat:
    Mimo wszystko, na głośnikach 5.1 czy 7.1 efekt jest lepszy, a i możliwości ustawień większe.
    to w takim razie musialy zawinic sluchawki. Nagrania binauralne na dobrych sluchawkach sa najlepsze pod wzgledem przestrzennosci - po prostu jest to idealne odwzorowanie - tak jak ma to byc w rzeczywistosci/jak sobie wymyslil rezyser. Zestawy glosnikowe sa roznie rozstawiane - mniej lub lepiej i zapewniam, ze takie nagranie odtwarzane na kolumnach da gorszy efekt. Niestety bardzo malo jest nagran binauralnych. Jakkolwiek dobrym efektem uprzestrzenniajacym mozna spokojnie delektowac sie dzwiekiem otaczajacym na sluchawkach stereo - wiem, bo czasem odpalam jakas gre i bez problemu lokalizuje przeciwnikow - czy to przod/tyl, czy gora/dol. Zestaw 5.1 bedzie mial wiekszy problem z lokalizacja w pionie.
    Cytat:
    Do recenzji i testów też podchodzę ostrożnie, ale czymś w końcu trzeba się kierować. W każdym bądź razie, "z obrazka" nic nie kupuję - zawsze muszę obejrzeć "przedmiot moich marzeń" i mieć możliwość jego sprawdzenia i ew. zwrotu.
    Ja mam podobnie. Ale znam tez wiele osob i ich sposob odbierania i opisywania dzwieku - dlatego tez potrafie z opini kilku znajomych mi osob wyobrazic sobie brzmienie danych sluchawek czy glosnikow. Niestety napisana recenzja przez kogos mi nieznajomego jest powiem szczerze DLA MNIE niewiele warta - tym bardziej ze nie widze zadnego odniesienia do chocby sluchawek stereo.
    Cytat:
    Nie twierdzę, że Chińczycy robią dla Grado. Chodzi mi o to, że dokładnie ten sam produkt sprzedawany przez jakąś renomowaną firmę będzie o wiele droższy, niż "no name".
    cos w tym jest. Przyklad: Foster - firma produkujaca prototypy sluchawek, zrobila takie oto sluchawki. Creative - firma znana z komputerowych pierdziawek i popularnych kart dzwiekowych wykupila ich produkt, nazywajac je Aurvana Live!. Przez dlugi czas sluchawki te kosztowaly ~150zl. Dla porownania Denon rowniez wykupil licencje (?) i nazwal "swoj" produkt AH-D1001 - klik. Sluchawki te juz kosztuja jakies 6 stow... :)
    Cytat:
    Nie mam pojęcia, bo byłem zaabsorbowany tunerem radiowym i korektorem graficznym.
    smiem watpic ;)
    Cytat:
    Hola, hola - miała być alternatywa dla Altusów, a Ty tu już:
    Szczerze? Mozna robic malymi kroczkami upgrade'y zestawow. Tylko po co? Moim zdaniem lepiej wstrzelic sie wlasnie w cos typu ten Peerless + Vifa - wydac moze i duzo, ale przynajmniej na dlugo. Ja tez przeszedlem z ZG60 na Monacory KEP i Vife XT i powiem szczerze, ze bardzo jestem zadowolony z tego wyboru. W poprzednich Rapsodiach, ktory byly dla brata dosc szybko zaczalem dostrzegac wady - glownie przez odsluchanie nieco lepszych zestawow, o co nie bylo specjalnie trudno. Niestety lepszy sprzet domowy pociagnal tez "koniecznosc" wymiany przenosnego, ale i to juz mam reprezentujace akceptowalny dla mnie poziom i nie odczuwam specjalnego dyskomfortu podrozujac czy to pieszo czy pociagami.
    SławekX
    Poziom 15  
    Caleb_ napisał:
    Co to za model? :)
    Sony MDR CD250

Caleb_ napisał:
    to w takim razie musialy zawinic sluchawki. [...] Zestawy glosnikowe sa roznie rozstawiane - mniej lub lepiej i zapewniam, ze takie nagranie odtwarzane na kolumnach da gorszy efekt.
    Źle mnie zrozumiałeś, to nagranie słuchałem na słuchawkach i porównywałem je do dobrych nagrań 5,1 i 7,1 (DD 5,1, DTS, EAX w Half Life 2 np.) słuchanych na głośnikach Creative czy kolumnach mojego "pseudo kina" :wink: . Oczywiście, Creative T7900 nie umywa się nawet do moich kolumn, ale używam go tylko do gier, a tam człowiek patrzy co by mu ziazi nie zrobili, a nie słucha "charakterystyki", "sceny" i.t.p. :D

Caleb_ napisał:
    Niestety bardzo malo jest nagran binauralnych.
    ... ale DD 5,1 multum a i DTS coraz częściej jest do wyboru.

Caleb_ napisał:
    Zestaw 5.1 bedzie mial wiekszy problem z lokalizacja w pionie.
    Może, ale oglądając film słyszę, jak mi coś przelatuje nad głową - obraz wspomaga ten efekt.

Caleb_ napisał:
    Niestety napisana recenzja przez kogos mi nieznajomego jest powiem szczerze DLA MNIE niewiele warta - tym bardziej ze nie widze zadnego odniesienia do chocby sluchawek stereo.
    Chyba w którymś z testów było takie porównanie, ale raczej nie do tych z najwyższych półek (na szczęście dla recenzenta :D ).

Caleb_ napisał:
    Ja tez przeszedlem z ZG60 na Monacory KEP i Vife XT i powiem szczerze, ze bardzo jestem zadowolony z tego wyboru.
    .. a jakieś szczegóły, jeśli to nie tajemnica? :P

Caleb_ napisał:
    Niestety lepszy sprzet domowy pociagnal tez "koniecznosc" wymiany przenosnego, [...]
    W miarę jedzenia, apetyt rośnie. :wink: :D
    Caleb_
    Poziom 33  
    Cytat:
    Sony MDR CD250
    ech, nic ciekawego nie potrafie o nich wygooglowac :P. myslalem ze moze z porownan do znanych mi sluchawek bede mial obraz ich dzwieku, ale niestety nici z tego :P
    Cytat:
    ... ale DD 5,1 multum a i DTS coraz częściej jest do wyboru.
    ale te to sa pod zestaw glosnikowy, a nie sluchawkowy... :)
    Cytat:
    Chyba w którymś z testów było takie porównanie, ale raczej nie do tych z najwyższych półek (na szczęście dla recenzenta Very Happy ).
    nikt nie oczekuje tutaj porownan do sluchawek z najwyzszej polki - tylko do podobnego przedzialu cenowego. Za ~200zl mozna kupic np Grado SR-60 czy Creative Aurvana Live.
    Cytat:
    .. a jakieś szczegóły, jeśli to nie tajemnica? Razz
    tzn jakie szczegoly? konstrukcyjne? czy moze odczucia? konstrukcyjnie to paka 16-18l@45hz. zwrota: Tonsil ALTUS 200 i 300 - wasze opinie.
    odczucia: no coz nie ma w ogole co porownywac - wszystko lepsze.
    SławekX
    Poziom 15  
    Caleb_ napisał:
    ech, nic ciekawego nie potrafie o nich wygooglowac :P. myslalem ze moze z porownan do znanych mi sluchawek bede mial obraz ich dzwieku, ale niestety nici z tego :P
    Niestety, obrazu ich dźwięku Ci nie namaluję :P , ale natknąłem się na takie opinie:
    1. Sony MDR CD250 (Link)
    2. Sony MDR CD250 (Link)
    3. Sony MDR CD250 (Link)
    Tak czy siak byłem z nich zadowolony. Piszę - byłem, bo od dłuższego czasu nie używam, a dałem za nie wówczas 50zł w lombardzie (stan b.db, pozłacane "jacki" - 3,5 + przykręcane przejście na duży). Jakieś używane, starsze, profesjonalne "senki" za 450zł wypadły przy nich mizerniutko.

Caleb_ napisał:
    ale te to sa pod zestaw glosnikowy, a nie sluchawkowy... :)
    ... no i pod słuchawkowy 5,1 :D

Caleb_ napisał:
    Za ~200zl mozna kupic np Grado SR-60 czy Creative Aurvana Live.
    Raczej wątpię, by Aero 5,1 wypadły lepiej, tak samo, jak amplituner 5,1 (7,1) za 1500zł wypadnie gorzej w stereo niż wzmacniacz stereo za tę samą cenę. Z tego też powodu niedawno kupiłem Onkyo A-9211 (Link) - srebrny, w "idealnym" stanie. Inni mogą powiedzieć, że NAD 320 BEE jest lepszy - może, ale i 2x droższy, a ja miałem 350zł, a nie 600, czy więcej i Onkyo było a NAD'a nie... :D
    Z tymi słuchawkami podobnie - warto mieć i niezłe stereo i przyzwoite 5,1.

Caleb_ napisał:

odczucia: no coz nie ma w ogole co porownywac - wszystko lepsze.
    Dzięki za schemat. :D
    ... a te 45Hz to nie za mało, jak na klony głośników za 4200 zł/para przy takich JBL E 80, co mają 38 i oryginalne kosztują 1578zł para?
    Caleb_
    Poziom 33  
    Cytat:
    Jakieś używane, starsze, profesjonalne "senki" za 450zł wypadły przy nich mizerniutko.
    przyzwyczajenie do danego dzwieku potrafi duzo zdzialac - jak i samo napisanie mizerniutko wiele nie mowi ;). no ale to oczywiscie to twoja opinia i jak najbardziej masz do niej prawo :). niewiadomo tez jaki to model sennheisera, wiec ciezko cokolwiek wyrokowac. tym samym sposobem mozna troche bezpodstawnie napisac, ze przenosne sennheisery sa cieniutkie po odsluchu P(M)X200... :P
    Cytat:
    ... no i pod słuchawkowy 5,1 Very Happy
    no i tu mozna sie klocic - tak jak i prawie wszystkie nagrania plytowe (pomijajac binauralne) nie sa tworzone z mysla o odsluchu na sluchawkach...
    Cytat:
    Z tymi słuchawkami podobnie - warto mieć i niezłe stereo i przyzwoite 5,1.
    mozna i tak :). ale z perspektywy czasu stwierdzam, ze jedynymi potrzebnymi sluchawkami sa przenosne do grajka (discmana czy mp3playera).
    Cytat:
    Dzięki za schemat. Very Happy
    ... a te 45Hz to nie za mało, jak na klony głośników za 4200 zł/para przy takich JBL E 80, co mają 38 i oryginalne kosztują 1578zł para?
    primo: rezonans obudowy nie mowi jak nisko bedzie glosnik gral. secundo: nawet zakladajac, ze f3 to 45Hz to i tak nalezy uznac to za bardzo dobry wynik. bardzo duzo do powiedzenia ma sama akustyka pomieszczenia w ktorym sie slucha. bez problemu mozna wycisnac sporo nizsze zejscie odpowiednim pomieszczeniem. jakkolwiek znacznie wazniejsze od samego zejscia jest samo odwzorowanie basu - jego faktura, zroznicowanie, itp. Tego ci parametry nie powiedza - pamietaj: glosniki sie slucha, a nie oglada... BTW z jakim spadkiem te JBLe maja te 38Hz?
    SławekX
    Poziom 15  
    Caleb_ napisał:
    [...]niewiadomo tez jaki to model sennheisera, wiec ciezko cokolwiek wyrokowac. [...]
    Sennheiser HD 424 (Link)Słuchałem ich na zmianę z moimi Sony MDR CD 250 jakieś 3-4 lata temu i z tego, co pamiętam, bardzo brakowało basu a i z górą nie najlepiej było. Sprzedający chciał za nie 100zł. Miałem kiedyś słuchawki:
    Tonsil Sd-501 (Link 1)
    Tonsil Sd-501 (Link 2),
    ale to było dawno, mimo to pamiętam, że byłem z nich zadowolony. Mam takie i teraz, lecz do remontu (poduszki rozsypane i kabelek odcięty). Chciałem z nich robić naście lat temu hełm 5,1 zanim inni na to wpadli ... :D

Caleb_ napisał:
    no i tu mozna sie klocic - tak jak i prawie wszystkie nagrania plytowe (pomijajac binauralne) nie sa tworzone z mysla o odsluchu na sluchawkach...
    ... ale te słuchawki imitują zestaw głośników 5,1 a z kolei w nagraniach DVD-Audio i SACD chyba bierze się pod uwagę chęć odsłuchu na dobrych słuchawkach 5,1...?
    Zresztą, dokąd nie posłucham Aero 5,1 czy innych, kłócić się nie zamierzam, a i później mogę wyrazić tylko swoją opinię. :D

Caleb_ napisał:
    mozna i tak :). ale z perspektywy czasu stwierdzam, ze jedynymi potrzebnymi sluchawkami sa przenosne do grajka (discmana czy mp3playera).
    Ja zaś perspektywy czasu stwierdzam, że słuchawek (discmana, minidisca czy mp3playera) używam tak żadko, że inwestycja grubszej sumy w super słuchawki mija się z celem. Aero 5,1 wydają mi się rozsądnym wyborem, jeśli chodzi o ich przeznaczenie u mnie. :D

Caleb_ napisał:
    primo: rezonans obudowy nie mowi jak nisko bedzie glosnik gral. secundo: nawet zakladajac, ze f3 to 45Hz to i tak nalezy uznac to za bardzo dobry wynik. bardzo duzo do powiedzenia ma sama akustyka pomieszczenia w ktorym sie slucha. bez problemu mozna wycisnac sporo nizsze zejscie odpowiednim pomieszczeniem.

Jak tak, to dobrze. :D

Caleb_ napisał:
    pamietaj: glosniki sie slucha, a nie oglada...

Niemożliwe :!: :?: :P :D
    Przeca zek pisoł:
    SławekX napisał:
    Słuchałem wczoraj w MM, tak na szybkiego, 3-4'ch kolumn, m. innymi JBL E-80 (ok 1.500 para) - owszem, całkiem, całkiem,
    Fakt - nie sprecyzowałem, ... a na dodatek były to JBL E-60 :oops:
    Link do dyskusji

Bas był niższy i "ładniejszy", niż w stojących obok, droższych Canton'ach (Canton: 37-38Hz, JBL E-60: 40Hz) i ogólnie brzmiały o wiele lepiej w jakimś stereo. Cena ich w MM trochę mi zamieszała z modelami, bo kosztowały coś 770zł (jak to w MM - tylko idiota kupuje gdzie indziej taniej :D ).

Caleb_ napisał:
    BTW z jakim spadkiem te JBLe maja te 38Hz?
    Nie mam pojęcia, ale płytka była "puszczona" - "DIRECT", a mimo to zaskoczyło mnie ich brzmienie. Sprzedawca, zresztą, też je wskazał na samym początku w tym przedziale cenowym. Niestety, w MM nie mają nic z Rubicon'a (dla porównania), a te z kolei mogę mieć w atrakcyjnej cenie. Niektóre modele mają dobre opinie. Z kolei chcę mieć zestaw 8Ω, bo mój Denon nie wspiera oficjalnie 4Ω, a Onkyo do A+B zaleca minimum 8Ω. Interesujące mnie modele Rubicon'a mają o wiele mniejszą nominalną, niż 8-6Ω...
    Mr.Macki
    Poziom 16  
    Matko święta, ale mega offtop się zrobił... :P
    ...I tak oto społeczność portalu Elektroda pomogła użytkownikowi znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie (i wiele innych pytań go nie nurtujących przy okazji...) :D
    Polecam zamknięcie tematu...
    Caleb_
    Poziom 33  
    Cytat:
    ... ale te słuchawki imitują zestaw głośników 5,1 a z kolei w nagraniach DVD-Audio i SACD chyba bierze się pod uwagę chęć odsłuchu na dobrych słuchawkach 5,1...?
    Zresztą, dokąd nie posłucham Aero 5,1 czy innych, kłócić się nie zamierzam, a i później mogę wyrazić tylko swoją opinię. Very Happy
    ale i tu wciaz lewy z prawym kanalem sie samowolnie nie mixuja (w powietrzu - tak jak to jest z kolumnami).
    Cytat:
    Niemożliwe Exclamation Question Razz Very Happy
    Przeca zek pisoł:
    :) tak, a kto patrzy na parametry (pasmo przenoszenia)...? Jeszcze raz nadmieniam to nie ma zadnego odniesienia do rzeczywistosci - nie ma podanego spadku, a nawet jakby byl to bez problemu parametr mozna pomiarem zafalszowac... Jestem przekonany, ze sluchajac tego - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic467489.html moglbys sie mocno zdziwic mozliwosciami basowymi w stosunku do chocby posiadanych altusow.
    Cytat:
    Nie mam pojęcia, ale płytka była "puszczona" - "DIRECT", a mimo to zaskoczyło mnie ich brzmienie.
    no to chyba normalne ze sie slucha na "DIRECT"... o_O potki bass i treble przydaja sie tylko w przypadku schrzanionych zestawach - zle zaprojektowanych, badz zrobionych na odwal. w dobrze zaprojektowanym kazde ruszenie jakiejkolwiek galki powoduje efekt "cos jest nie tak" i tylko na 0 calosc gra jak nalezy - podanych wyzej kolumn borysa (a raczej bylych) tez sie to jak najbardziej tyczy. Btw po co ci A+B w Onkyo? Przeciez stereo to dwa kanaly - po co sobie psuc scene i generalnie dzwiek dodatkowymi kolumnami?
    Pablo1964
    Moderator
    Dyskusja odbiegła od tematu więc zamykam wątek. W przypadku zainteresowania autora, otworzę ponownie.