Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Materiał tłumiący do kolumn i obliczanie pojemności

inkognito09 17 Gru 2005 17:02 10350 6
  • #1 17 Gru 2005 17:02
    inkognito09
    Poziom 29  

Pytanie nie brzmi: „czym się wypełnia”, tylko czym Wy wypełniacie, i z jakim skutkiem. Przy małych kolumnach materiał taki jest praktycznie nieważny (ale i tak warto dać :D ), ale w takich powyżej kilkuset wat, to już by się przydał. Ja wypełniam kolumny-samoróbki wełną mineralną do ocieplania domów, bądź ściśniętą gąbką, a Wy? Co polecacie, ze względu na dobre efekty, a co ze względu na dostępność i niską cenę?
    Drugi często pojawiający się problem, to pojemność kolumny. Istnieją ogromne kilkupiętrowe wzory i wzorki do obliczania tego, ale nie zawsze mamy wszystkie potrzebne informacje. Otóż, w takich wzorach, występują takie rzeczy jak dobroć (?... Sam nie wiem cóż to takiego, ale co tam :D ), i jeszcze jakieś inne niewiadomo co. Podczas gdy młody „konstruktor” zna zazwyczaj tylko moc, impedancje, i wymiar głośnika, czasem rozpoznaje, czy to jest nisko, średnio, czy wysoko tonowy lub ewentualnie inny. Ja z braku konkretnych wzorków robię kolumny „na oko”, ale jak wiadomo, „na oko” to chłop w szpitalu umarł, prosił bym o jakieś konkrety, a w szczególności „uproszczone” wzory dla początkujących konstruktorów. Zapewne są te dane porozrzucane po calutkim forum, od początkujących, poprzez akustykę, audio, i inne działy, ale myślę, że zgromadzenie ich w jednym miejscu będzie wygodne. Linki do takich tematów, też miło widziane.

Zbiór takich danych, mógłby się przydać początkującym, więc liczę na Was :D .

Żeby ułatwić znalezienie w opcji „Szukaj” tego tematu początkującym, użyje tu kilku określeń, które mogłyby się pojawić w wyszukiwarce, Wy też dopiszcie:
    Wypełnienie kolumn
    Wypełnianie kolumn
    Materiały tłumiące
    Materiał tłumiący
    Czym wypełnić kolumnę
    Pojemność kolumny
    Pojemności kolumn
    Obliczanie pojemności kolumny

P.S. Jeśli ma ktoś jeszcze jakieś „wiadomości’ na temat budowy przyzwoitych kolumn niedużym kosztem, o których nie było wspominane, niech śmiało mówi. I jeszcze tak na marginesie, jeżeli ktoś odnajdzie ten temat za jakiś miesiąc, dwa, niech się nie przejmuje, że nikt go nie śledzi, tylko niech pisze, takie dane zgromadzone w jednym miejscu zawsze się przydadzą

Moje takie drobne zdanko:..... PLASTIKOWE KLUMNY SĄ DO #&$**&%#$%&#$(#@). Najlepsze są płyty wiórowe grubości od 1 do 2-3 cm w zależności od gabarytów kolumn.

0 6
  • #2 17 Gru 2005 18:08
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Ja używam do wypełnienia kolumn (robiłem kolumne basową z otworem) zwykłej gąbki, testowałem też wypełnienie jakie znajduje się w kurtkach zimowych :) :) z bardzo dobrym skutkiem. Jeżeli chodzi o pojemność kolumny to napewno zależy ona od jej wymiarów tzn. kształt. Jeżeli kolumna jest prostopadłościanem (prawie wszystkie takie są) to jej pojemność liczy się ze wzoru: V=a*b*c gdzie: a-wysokość, b-szerokość, c-głębokość. Pozdrawiam.

0
  • #3 17 Gru 2005 18:26
    Błażej

Odradzam wype łaninie kolumn watą mineralną, szklaną, czy jak to się tam nazywa... W czasie pracy głośnika te materiały strzępią się na małe igiełki i unounoszą w powietrzu. I jeśli wydostaną się na zewnątrz, to wdychanie takiej zawiesiny na pewno nie wpłynie dobrze na nasze płuca. Do wygłuszania polecam watolinę (to co w kurtkach zimowych). Metr bieżący kosztuje 3 - 5 zł w zależności od grubości materiału.

0
  • #4 17 Gru 2005 20:27
    inkognito09
    Poziom 29  

Cytat:
    V=a*b*c gdzie: a-wysokość, b-szerokość, c-głębokość. Pozdrawiam.

Eeeeee.... Ja miałem geometrię w szkole i pewnie inni też ...... Nie chodzi o to jak obliczyć, jaką pojemność kolumna MA, tylko jakiej pojemności kolumnę powinniśmy WYKONAĆ do danego głośnika. Jak damy a małą, będzie tłumić dźwięk, bo membrana nie będzie się mogła swobodnie poruszać. Nie do końca mnie zrozumiałeś.
    Co do wypełniania kolumn watoliną, hmm... szczerze mówiąc nie pomyślałem o tym, chyba będę musiał kiedyś tego spróbować, 3-5zł za metr, to prawie nic. Zapytałbym się jeszcze tylko, gdzie można takie coś dostać? W jakiś zakładach krawiecki?
    Na igiełki z wełny mineralnej jest bardzo prosty sposób – Owinąć ją folią (tylko folia musi być luźno, tzn. nie powinna być napięta) i zakleić zwykłą taśmą samoprzylepną. To rozwiązanie widziałem w starych zastawach głośnikowych Unitry, a dokładniej Tonsile 25W 8Ohm (bardzo polecam – pod dobrym wzmacniaczem są leprze od 100W kolosów, które zajmują pół pokoju). Tam też był jakiś rodzaj wełny (a przynajmniej tak to wyglądało).

0
  • #5 18 Gru 2005 17:58
    Błażej

Watolinę dostaniecie w sklepie z materiałami.

0
  • #6 09 Paź 2009 00:27
    sawczenWWL
    Poziom 1  

witam widze że trafiłem na temat który właśnie mnie interesuje..chodzi o skrzynie na głośniki samochodowe, chcę mieć coś takiego ze względu na łatwość przeniesienia z auta,- do auta, Głośniki mam następujące:LG elipsy 21cm 3 drożne 200W(PEEAK)50 W RMS 4 omy... chcę zrobić skrzynke o wymiarach 75cmX25cmX10 cm wysoka...tylko czy nie będzie za mała....??

0
  • #7 28 Cze 2015 09:34
    _pakuR_
    Poziom 7  

Właśnie jestem podczas restaurowania drewnianych kolumn infinity RS6b. Musiałem starą watę wyrzucić bo stały w wilgoci i grzyb chwycił. Dzisiaj pierwsze malowanie obudowy, ale wkrótce będę musiał wypełnienie dać. Myślałem o piance wygłuszającej na Alledrogo za dychę spory kawałek chciałem dać stronę tłumiącą na ściany wewnątrz strukturą w kierunku głośników. Czy to źle? Czy lepiej worki z watoliną?

0