Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Model matematyczny silnika prądu stałego

Genario 17 Gru 2005 17:11 8434 10
  • #1 17 Gru 2005 17:11
    Genario
    Poziom 11  

Witam
    Pisałem tego posta już w innym dziale, ale chyba powinienem go zamieścić tutaj.
    Poszukuje modelu matematycznego silnika prądu stałego, takiego jak silnik wycieraczek samochodu.
    Jeśli ktoś gdzieś kiedyś znalazł taki model lub ma książkę w której można coś takiego znaleźć to będę wdzięczny za zeskanowanie (przepisanie) tych równań lub napisanie autora i tytułu ksiązki.
    Z góry bardzo dziekuje!
    Pozdrawiam.

0 10
  • Pomocny post
    #2 17 Gru 2005 22:54
    jdjan1
    Poziom 26  

Witam!

Proszę bardzo model matematyczny silnika wykonany w Matlab. Do PSpice trzeba go trochę zmienić (nie wszystkie bloki są dostępne).
    Jest to model z uproszczeniem wpływu rezystancji od twornika. Nie zawiera bloku sterującego wzbudzeniem (kfi jest stałe), jeżeli potrzebny taki to poszukam, ale jutro wieczorem, myślę jednak,że nie ponieważ silnik od wycieraczek ma magnesy trwałe. W jaki sposób wyznaczyć stałą kfi myślę, że Kolega się orientuje. Jeżeli nie, to podam po zapytaniu.
    Silnik posiada następujące parametry:

Ra = 2Ω (rezystancja wirnika);
    La = 5,2 mH (indukcyjność wirnika);
    J = 152•10^(-6) kg•m²;
    kΦ = 0,1;
    Ua = 60 V (napięcie twornika);

parametry dodatkowe
    I(aN) = 2 A (prąd twornika znamionowy);
    Ia = 4 A Max (prąd twornika);
    Mn = 0,2 Nm (moment znamionowy);
    M(max) = 0,4 Nm (moment znamionowy);

W przypadku wątpliwości - pytaj.

W bloku "stojan" wpisane są parametry elektryczne wirnika (model to silnik bezszczotkowy prądu stałego, gdzie role wirnika i stojana są zamienione powodując niekonsekwencję w zapisie). Do symulacji to nie przeszkadza. W bloku "wirnik" wpisuje się tylko jego bezwładność.

Pozdrowienia

Jan

0
  • #3 17 Gru 2005 23:38
    Genario
    Poziom 11  

Bardzo dziękuję za pomoc. Prosiłbym jeszcze jednak o napisanie w jaki sposób wyznaczyć kfi.
    Druga sprawa - czy możliwe jest wyznaczenie na podstawie tego schematu simulinka równań matematycznych (różniczkowych)?
    Jakiego dokładnie typu jest silnik napędzający wycieraczki? Napisałeś, że "model to silnik bezszczotkowy", będzie duża różnica jeśli dojdą szczotki?

0
  • Pomocny post
    #4 18 Gru 2005 20:08
    jdjan1
    Poziom 26  

Witam!

Genario napisał:

Cytat:
    ...będzie duża różnica jeśli dojdą szczotki?

Z matematycznego punktu widzenia oba modele są sobie równoważne, zamienione są tylko role stojana i wirnika. Napisałem w poprzednim poście, gdzie masz wpisać poszczególne dane.

Silnik do napędu wycieraczek powinien być silnikiem bocznikowym ze szczotkami o magnesach trwałych (takie są chyba w większości obecnie stosowane). Nie jestem pewny tej informacji, więc może mnie ktoś poprawi. Dawniej występowały chyba w niektórych samochodach ciężarowych i ciągnikach rolniczych silniki z uzwojeniem wzbudzenia.

W załączniku podaję wzory wraz z wyprowadzeniem modelu silnika oraz sposób pomiaru kΦ.

Pozdrowienia

Jan

0
  • #5 28 Gru 2005 12:40
    Genario
    Poziom 11  

Kolejne pytanie:
    Czy równania opisujące silnik obcowzbudny (z uzwojeniem wzbudzenia) można traktować jako równania silnika z magnesami trwałymi jeżeli przyjęte jest założenie, że strumień magnetyczny jest stały?
    W literaturze można znaleźć wyprowadzenia równań, ale wszyscy piszą je tylko dla silników obcowzbudnych. Nie znam się za bardzo na tym, więc proszę o wyrozumiałość :)

0
  • Pomocny post
    #6 28 Gru 2005 14:12
    jdjan1
    Poziom 26  

Witam!

Jeżeli strumień magnetyczny jest stały to nie ma różnicy, czy model uwzględnia zmianę strumienia czy też nie.
    Modele silników z możliwością zmiany strumienia buduje się po to, aby można było badać zachowanie silnika w II strefie regulacji prędkości obrotowej (regulacja prędkości obrotowej "w górę").

Pozdrowienia

Jan

0
  • #7 30 Gru 2005 16:48
    Genario
    Poziom 11  

Jak się wyznacza indukcyjność? Nigdzie tego nie mogę znaleźć, a zaczął się weekend więc nie mam szans na odwiedzenie biblioteki.
    Biorąc pod uwagę schemat blokowy, który podał jdjan1 mogę w nim wyznaczyć wszystkie wartości, tzn. rezystancję (poprzez pomiar napięcia i prądu silnika), kφ, moment bezwładności, ale skąd wziąć indukcyjność? Od czego ona zależy?

0
  • Pomocny post
    #8 30 Gru 2005 16:54
    jdjan1
    Poziom 26  

Witam!

Indukcyjność jest cechą charakterystyczną dla cewek (jednostką jest henr [H]). Wyznacza się ją przez pomiar np. mostkiem RLC, podobnie jak rezystancję czy pojemność.

Jan

0
  • #9 30 Gru 2005 18:31
    Genario
    Poziom 11  

Czyli zadnym domowym sposobem nie wyznaczę indukcyjności? Niestety nie wiem co to mostek RLC :|

0
  • Pomocny post
    #10 30 Gru 2005 19:06
    jdjan1
    Poziom 26  

Witam!

Cytat:
    Niestety nie wiem co to mostek RLC

Przyrząd do pomiaru rezystancji, indukcyjności i pojemności (jak w skrócie RLC). Niektóre przyrządy uniwersalne też mierzą indukcyjność, ale o taki trudniej niż do pomiaru pojemności. Omomierz posiada praktycznie każdy, stąd sugerowałem mostek.
    Istnieje metoda pośrednia wyznaczenia indukcyjności, choćby pomiar metodą techniczną, ale przy takiej odpowiedzi jak w cytacie spodziewam się (bez złośliwości z mojej strony), że Kolega nie dysponuje odpowiednim wyposażeniem aby takiego pomiaru dokonać. Poza tym pomiar metodą techniczną będzie obarczony dużo większym błędem niż za pomocą przyrządu do pomiaru indukcyjności.

Pozdrawiam

Jan

0
  • #11 16 Maj 2015 19:22
    jari17
    Poziom 4  

A w jaki sposób obliczyć lub wyznaczyć moment bezwładności wirnika??

0
  Szukaj w 5mln produktów