Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik Komutatorowy

Frixi 17 Gru 2005 17:41 10258 7
  • #1 17 Gru 2005 17:41
    Frixi
    Poziom 14  

Hello
    Mam pytanie dotyczące silnika komutatorowego od pralki automatycznej o parametrach n=14000 RPM P=300 W H=50 Hz U=230-240 montowany im. w pralkach Amica. Konkretnie chodzi mi o szczotki dlaczego one nie są w osi względem siebie i dlaczego są pod skosem do komutatora. Może ma ktoś z was jakieś materiały na temat tych silników ja mam tylko 2 książki
    1. Projektowanie Silników Komutatorowych Małej Mocy - Przemysław Puternicki
    2. Silniki Komutatorowe Małej Mocy - Przemysław Puternicki
    a tak to wygląda:
    http://img530.imageshack.us/my.php?image=kopia1zdjcie42dg.jpg
    I jeszcze jedno pytanko jak łączone są w tym silniku uzwojenia szeregowo czy równolegle ?? i jak go połaczyć bezpośrednio do sieci?? Pytam ponieważ mam ten silnik wymontowany z pralki i pisze na ten temat prace .

0 7
  • #2 17 Gru 2005 20:31
    maciej_333
    Poziom 34  

Ten silinik to tzw. maszyna uniwersalna. Oznacza to, że można go zasilać prądem stałym jak i przemiennym. Uzwojenia stojana połączone są szeregowo z uzwojeniem twornika (wirnika). Do sieci podłączyć go łatwo. Jeden koniec uzwojenia stojana do sieci, jedna ze szczotek do sieci. Szeregowe połączenie jest już w silniku. Dobrze jest też dać kondensator dla pozbycia się zakłóceń lecących od silinika do sieci.

1
  • #3 17 Gru 2005 20:49
    Frixi
    Poziom 14  

No tak, a położenie szczotek dlaczego one nie są w osi ze sobą, z czego to wynika?? W elektronarzędziach też są takie silniki i tam często (nie zawsze) szczotki są w osi ze sobą i w dodatku moce tych silników są większe (wartości odczytane z tabliczki znamionowej),a rozmiary mniejsze.

0
  • Pomocny post
    #4 17 Gru 2005 21:33
    maciej_333
    Poziom 34  

Nie wiem czemu szcotki położone są w taki sposób. Może po to by zmniejszyćich ścieralność itp.

0
  • Pomocny post
    #5 18 Gru 2005 00:05
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Witam
    Z tymi szczotkami to jest tak : komutacja musi nastąpić w tzw neutalnym punkcie (osi) magnetycznym. Ponieważ główne pole magnetyczne wytwarzane przez elektromagnesy jest "zakłócone" przez pole powstałe od wirnika to ta oś też jest przesunięta o pewien kąt.
    Pozdrawiam

0
  • #6 18 Gru 2005 12:42
    Frixi
    Poziom 14  

No to jeszcze miałbym pytanie do wielkości tych silników, tak jak wcześniej pisałem dlaczego silnik od pralki ma P = 300W i jest dużo większy od np. wiertarki, która ma P = 500W

0
  • #7 19 Gru 2005 11:26
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Frixi napisał:
    No to jeszcze miałbym pytanie do wielkości tych silników, tak jak wcześniej pisałem dlaczego silnik od pralki ma P = 300W i jest dużo większy od np. wiertarki, która ma P = 500W

Silnik od wiertarki pracuje przy dużych prędkosciach obrotowych, a silnik od pralki to wolnoobrotowy uniwersalny silnik bocznikowy.:D

0
  • #8 19 Gru 2005 16:54
    Frixi
    Poziom 14  

Podczas wirowania to nie taki wolnoobrotowy n = 14000 obr./min (wcześniej się pomyliłem pisząc 1400 przepraszam to mój błąd), no ale możemy przyjąć, że jest to praca krótkotrwała. Co do silnika uniwersalnego to się zgodzę, ale nie jest to silnik bocznikowy tylko szeregowy, silniki bocznikowe są tylko prądu stałego.

[Zamykam. 21.06.2008. Mariusz Ch.]

0
  Szukaj w 5mln produktów