Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasada działania TV kablowej.

mateuszfx 17 Dec 2005 20:04 3402 3
 • #1
  mateuszfx
  Level 10  
  Witam.
  Potzrebuje informacji na temat podstaw działania TV kablowej, do przygotowania referatu. Gdeby ktoś mial takowe ( lub gotowy referat:D) byłbym bardzo wdzieczny za pomoc.
  Z góry dzienki.
  Pozdrow.
 • #2
  gen999
  Level 23  
  poszukaj w googlach. u mnie jest kablówka i działa w taki sposób że w centrali sam nie wiem gdzie stoi dana liczba cyfrowych tunerów sat zależna od liczby programów w pakiecie. ale to jest tylko początek. jak to sie dzieje że z np 50 tunerów kolesie pakują wszystkie sygnały do jednego kabla i jeszcze do tego dochodzi z 20 programów radiowych to sam jestem ciekaw. koledzy więcej powiedzą. pozdro
 • #3
  shg
  Level 35  
  Kilka sygnałów jest wprowadzane do jednego kabla za pomocą sprzęgaczy kierunkowych.
  Ale na kablówce to ja się nie znam, więc więcej nie pomogę raczej.
 • #4
  Preskaler
  Level 39  
  Kablówka od zwykłej TV naziemnej odbieranej za pomocą anten różni się tylko tym, że jest inny tor przesyłania. W kablówce kabel a w naziemnej "eter". Te kilkadziesiąt programów odbieranych przez oddzielne odbiorniki (dekodery?) podawane jest na minimodulatory (mninadajniki) które modulują częstotliwości nośne (podobnie jak w nadajnikach). Są one odpowiednio odsunięte od siebie i wytłumiane (żeby się wzajemnie nie zakłócać). OTV odbiera je "nie wiedząc" (nie odróżniając) od sygnału z anteny. Cała rzecz polega na tym, że nadajniki telewizyjne i radiowe w otwartej przestrzeni nie mają ograniczonego zasięgu i czasami przy sprzyjającej propagacji (pogodzie radiowej) nadajnik niewielkiej mocy o zasięgu kilku kilometrów pracujący w Szczecinie może zakłocać odbiór z podobnego nadajnika w Przemyślu pracującego na tej samej częstotliwości. Tak więc nie można zbudować dowolnej liczby nadajników na terenie otwartym bo przy dopuszczalnym odstępie ich sąsiednich częstotliwości - braknie miejsca w eterze. Dotyczy to oczywiście także i terenów państw sąsiedzkich. Sprawę trochę poprawi naziemna (DVBT) telewizja cyfrowa (więcej stacji może pracować na tych samych częstotliwościach) ale i tak dla każdego miasta nie jest możliwe prezekazywanie w tym systemie tych kilkudziesięciu programów. W kablówce jest to możliwe.
  Dokładnych informacji na temat TVC trzeba szukać w literaturze może też w internecie (?). Jest to jednak temat dość "ubogi" w ogólnodostępne informacje. Przypuszczam, że wynika to z obawy przed konkurencją. Wystarczy przejrzeć (nawet nasze "Forum") ile przewija się pytań o sposoby budowy minikablówki.