Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie wentylatorem

lukaspaw 17 Gru 2005 20:15 4238 19
  • #1 17 Gru 2005 20:15
    lukaspaw
    Poziom 12  

witam.
    mam zamiar utworzyć układ, który reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu przez właczanie lub wyłączanie wentylatorów wywiewu. Najprostsze do dostania w każdym sklepie są wentylatorki łazienkowe. i teraz moje pytanie czy istnieje możliwość sterowania ich obrotami (czy tylko przez przekaźnik zał/wył) i w jakim zakresie, w internecie znajduje czasem różne opinie więc chciałbym to potwierdzić. Układ sterujący jest z mikrokontrolera więc mogę jak wcześniej wspominałem albo przez przekaźnik tylko załączać wentylator albo może wykożystać jakoś PWM i spróbować płynnie regulować obroty. Czy np. coś ala układ ściemniacza mógłbym tu zastosować?
    dzięki za porady.

0 19
  • Fibaro
  • #2 17 Gru 2005 20:55
    edekk
    Poziom 26  

Jeżeli zasilasz wentylatory z sieci to najlepsze są regulatory oświetlenia.Układ PWM stosowany jest dla prądu stałego.

0
  • #3 17 Gru 2005 21:41
    edwaku
    Spec od PLC

Poziomu wilgotności pomieszczenia nie reguluje się szybkością obrotową wentylatora nawiewu - nadmuch zimnego powietrza, a wilgotność pomieszczenia to są dwa odrębne tematy.

0
  • #4 18 Gru 2005 00:01
    piotrekk
    Poziom 17  

witam

edwaku a jak się reguluje??

możesz rozwinąć swoją myśl?

a skąd wiesz że zimne powietrze? i jak zimne? czy +4 stopnie, czy np - 30??

co to jest dla Ciebie "zimne powietrze" ???

0
  • #5 18 Gru 2005 11:09
    lukaspaw
    Poziom 12  

z tego co gdzieś kiedyś słyszałem to takie ściemniacze do oświetlenia też działały na zasadzie "niepełnego" przepuszczania sinusoidy (na tyrystorze lub triaku)-chyba że źle słyszałem, PWM też działa regulując wypełnienie sygnału więc może dałoby się go zastosować pośrednio w jakiś sposób jako sterowanie takim np. triakiem czy tyrystorem, jeśli oczywiście zwykły wentylator 1-fazowy na 220V można regulować w ten sposób. A co do regulacji wilgoci w powietrzu to sposób przez wywiew za pomoca wentylatorów stosuje się - widziałem coś takiego w przemyśle - komora w której miała być utrzymywana pewna wilgotność była wyposażona w wentylator (tyle że bez regulacji obrotów), wzrost wilgoci ponad próg włączał wentylator a ten wyciągał część powietrza z zawartą w niej wodą i wilgoć spadała (były tam również gdzieś zamontowane dodatkowo elementy grzejne ale nie pamiętam czy były one w jakiś sposób połaczone z tym czujnikiem wilgotności).

0
  • #6 18 Gru 2005 14:13
    edwaku
    Spec od PLC

Kolego piotrekk - albo ja nie zrozumiałem problemu przedstawionego na Forum, albo nie wiem, co to jest wilgotność w pomieszczeniu.
    Poniżej przedstawiam opis urządzenia do regulacji wilgotności powietrza w pomieszczeniu - urządzenie jest oryginalne, pracuje bez zarzutu i wprost idealne do utrzymania wilgotności w pomieszczeniu:
    Nawilżacz wygląda jak kociołek, na obwodzie którego znajdują się dysze do rozpylania wody. Woda tłoczona jest pod ciśnieniem ok. 5 Bar. W środku kociołka jest wentylator wspomagający rozpylanie wody. Rozpylona woda w postaci mgły nawilża pomieszczenie. Ilość kociołków zależna jest od kubatury pomieszczenia.
    W pomieszczeniu znajduje się czujnik pomiaru wilgotności sterujący pracą urządzenia. Przy spadku wilgotności w pomieszczeniu poniżej zadanego progu (z uwzględnieniem pętli histerezy) PLC sterujące urządzeniem otwiera zawory w kociołku i uruchamia wentylator. Po osiągnięciu zadanej wilgotności PLC wyłącza układ. Ponieważ ciśnienie wody w sieci rzadko kiedy przekracza 3 Bar-y urządzenie posiada swoją pompę zwiększająca ciśnienie. Oczywiście można też spróbować pracy urządzenia przy niższym cisnieniu wody - można tak dobrać dysze, żeby mozliwe było właściwe rozpylenie wody.

Pozdrawiam.

0
  • Fibaro
  • #7 18 Gru 2005 15:46
    piotrekk
    Poziom 17  

witam

a mi sie kolego edwaku wydaje że kolega lukaspaw chce zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu a nie ją zwiększać. no chyba żę ja się myle

lukaspaw możesz użyć ściemniacza, ale sterowanie nim jest troszke kłopotliwe. zasugerował bym ci tutaj wentylatory 12V np stosowane w komputerach. są ciche, praktycznie bezawaryjne i można regulować je napięciem zasilania. a najważniejsze jest to że nie musisz się męczyć z izolacją galwaniczną pomiędzy sterownikiem a silnikiem.
    to taka moja mała sugestia. chyba że to pomieszczenie to jakaś hala.

pozdrawiam

0
  • #8 18 Gru 2005 16:33
    edwaku
    Spec od PLC

A mnie się wydaje kolego piotrekk, że kolega lukaspaw chce regulować wilgotność w pomieszczeniu, chyba, że to pomieszczenie to akwarium, wtedy można zmiejszyć jego wilgotność poprzez osuszenie.

0
  • Fibaro
  • #9 18 Gru 2005 20:12
    Serienko
    Poziom 13  

Do rozwiązania tego problemu trzeba czujnik humidity (wilgotności) i najtanszy sterownik najlepiej mitsubichi.I po problemie ale zawsze bedzie mozna rozbudować nasza instalacje. Acha i zamiast jednofazowych wentylatorków proponowałbym trójfazowe ponieważ jednofazowe szybko siadaja.

0
  • #10 19 Gru 2005 10:12
    spros
    Poziom 17  

nie dajcie sie zwiesc pozorom. charaktrerystyka obciazenia wentylatorowego nie jest linowa. a co za tym idzie wydajnosc wentylatora tez nie jest liniowa w funkcji sredniego napiecia zasilania (sciemniacz).
    moze bedzie lepiej stosowac wentylator pracujacy normalnie ciagle i regulowane zaluzje w kanale wywiewu. to tylko alternatywny pomysl bo nie wiem co to za pomieszczenie.

0
  • #12 20 Gru 2005 23:07
    Marksrz
    Poziom 20  

panowie wybiegacie daleko przed szereg ,dyskusja toczy sie bez udziału zainteresowanego ,który po
    1 - nie określił jakie to pomieszczenie -powierzchnia
    2 -jakie ma wentylatory -moc i ilość
    3 -z czego jest ta wilgotność -ilośc pary
    4 -jakim kosztem ma być to wykonane
    i jeszcze kilka ?
    to typowe podejscie dla początkujących ,widza problem we własny sposób

0
  • #13 22 Gru 2005 16:18
    piotrekk
    Poziom 17  

witam

może kolego lukaspaw sie odezwiesz? dlaczego chcesz regulować poziomem wilgotności? a może poradziłeś sobie z problemem?

regulacja wilgotności może być bardzo skomplikowana. jeżeli chodzi o suszenie materiału to może być bardzo trudny temat. w tym wypadku jest wiele zależności.

pozdrawiam

0
  • #14 23 Gru 2005 18:11
    lukaspaw
    Poziom 12  

Dzięki Edwaku ale w tym pomieszczeniu wilgotności jest za dużo - moja wina zapomniałem dodać że mam za zadanie jedynie zmniejszać wilgoć w pomieszczeniu (jest jej tam za dużo) a jedyne pomysły jakie mi przychodzą do głowy to załaczenie wentylatorów i wywiew na zewnątrz albo dodatkowo podgrzewanie co trochę osuszy powietrze i wywiew na zewnątrz. z tego co się dowiedziałem w necie to charakterystyka wilgotnosci czujników zależy od temperatury więc bez czujnika temperatury się nie obejdzie (ale znalazłem już taki który ma skomasowane oba czujniki w jednej obudowie i wyprowadzony sygnał w standardzie I2C-jeszcze nie miałem z nim do czynienia ale jak mówią zawsze musi być kiedyś pierwszy raz). pomieszczenie ma kubaturę ok. 10m². wentylatorki do komputera są trochę małe ale po zainstalowaniu np. 4 sztuk w różnych miejscach dało by to już jakiś efekt (przy okazji obrotami reguluję już tylko zmieniając napięcie). pytałem się o wentylatorki 1-fazowe bo w sklepach są łatwiej dostępne (przy okazji kilka mam w zapasie) ale nie wiem jak nimi sterować (nie mialem jeszcze z nimi do czynienia). Jeśli chodzi skąd ta wilgotność - do tego pomieszczenia dość często wchodzą osoby więc wilgoć dostaje się tam przy każdym otwarciu drzwi (zwykłe-by nie było nieścisłości). W pomieszczeniu znajdują się filtry i wkładki freonowe bardzo czułe na wilgoć więc utrzymanie stałej wilgoci jest dla mnie jak najbardziej pożądane ze względów praktycznych. algorytm sterowanie już nie stanowi takiego problemu, jedynie to sterowanie wentylatorami (czy 1-fazowe można zasterować od np. 30% obrotów do 100% czy lepiej komputerowe na 12V).,

0
  • #15 23 Gru 2005 19:22
    piotrekk
    Poziom 17  

witam
    na wstępie chciałbym ci polecić czujniki wilgotności typu HIH-3610-002 firmy HONEYWELL. praca z nimi to sama przyjemność. mają wyjście liniowe, kompensację temperaturową i troszke jeszcze zalet. jeżeli to jest jakaś przemysłowa robota to polecam przewiewać pomieszczenie wentylatorem. natomiast w osi strumienia wylotwego zamontować regulowalną klapę wywiewową. trochę dziwne mi się wydaje stwierdzenie że:

Jeśli chodzi skąd ta wilgotność - do tego pomieszczenia dość często wchodzą osoby więc wilgoć dostaje się tam przy każdym otwarciu drzwi.

to to pomieszczenie albo jest ogrzewane, albo jest zwiekszone ciśnienie.
    pomieszczenie napewno bedzie czerpało powietrze z otoczenia, chyba że pomieszczenie jest hermetyczne i czerpie popwietrze z otoczenia poprzez absorbery wilgoci.
    i jeszcze parę pytań.
    ty chcesz utrzymywać wilgotność względną czy bezwzględną?
    jaki czas trwa proces osuszania?
    czy pomieszcznie jest ogrzewane?
    jaki materiał masz do suszenia?

pozdrawiam i życzę wesołych świąt

0
  • #16 24 Gru 2005 00:55
    lukaspaw
    Poziom 12  

Filtry freonowe pakowane w fabryce przy prawie zerowej wilgotności, które kupujemy musimy rozpakować (a nuż któryś jest pęknięty lub uszkodzony). Zastanawiałem się już nad zakupem urządzenia hermetycznego i pakowania ponownego w wytworzonym suchym klimacie (dobrze podgrzanym). Filtry po jakimś czasie po założeniu mają krótki żywot (wcześniej pochłonęły wilgoć) i wynika stąd częstsza ich wymiana i awaryjność maszyn. Kiedyś dla próby dałem kilka takich filtrów do małego ala akwarium z spiralą grzejną na dnie i trochę pomogło (wydłużył się czas użytkowania o kilka tygodni) ale filtry robiły się trochę dziwne-najwidoczniej temperatura trochę im szkodziła. Firma produkująca poinformowała mnie, że najbardziej optymalnym śposobem przechowywania jest utrzymywanie opowiedniej wilgoci przy odpowiedniej temperaturze. Stosują pomieszczenie, które przewiewają (regulowany przepływ powietrza) podgrzanym w innym pomieszczeniu powietrzem w ilościach takich by utrzymać stałą wilgotność (podobno przechowywanie w granicach 15-19% wilgotności, a pakowanie w bliskiej 0). Temperatura przewiewanego powietrza też nie może być ani za wysoka ani za niska (regulacja dodatkowo podgrzewania). Oczywiście w jakich temperaturach mi nie powiedzą, o tej wilgoci w której przechowują to i tak trochę uchylili mi tajemnicy produkcyjnej. Więc chcę zrobić układ mierzący mi wilgotność i temperaturę i sterujący w zalezności od tych parametrów zarówno grzałką w wydzielonej przestrzeni z wentylatorem nawiewu jak i wentylatorem (wentylatorami) wywiewu. Wilgoć raz wchłonięta w filtr powoduje że nie nadaje się on już do użytku. Mam teraz pare wentylatorów na 220VAC i zastanawiałem się by algorytm tak ustawić by wywiew i nawiew nie były tylko regulowane 2-stanowo ale płynnie co lepiej pozwoliłoby mi kontrolować daną wilgoć. Ale jak twierdzicie, że wentylatorki z 12V są dużo łatwiejsze w sterowaniu to chyba przy nich pozostanę.
    Myślałem na razie o czujnikach typu SHT75 z TME-mają już zainstalowany cz. temperatury i wyjście z tego co wiem w I2C, skompensowane i liniowe.

Dodano po 4 [minuty]:

Jaki jest ten cz. HIH 3610-cena jest wyższa i do tego musiałbym dokupić jakiś mały PT100 lub inny cz. temperatury więc chyba zostanę przy tym 2 w 1.

0
  • #17 04 Sty 2006 23:42
    piotrekk
    Poziom 17  

witam

w tej sytuacji rozwiązał bym problem troszeczke inaczej.

przewietrzanie tego pomieszczenia jest raczej złym pomysłem, ponieważ będziesz dostarczał nowej pożywki, jaką jest wilgoć dla filtrów z otoczenia. wilgotność powietrza otaczającego nas może dochodzić do 80% i więcej.

starał bym się stworzyć pomieszczenie hermetyczne ze śluzą wejściową np. przedsionek z dwojgiem drzwi zamontowanych tak aby niemożliwe było otwarcie obu drzwi naraz. powietrze z pomieszczenia zasysałbym na schładzalnik (np klimatyzator), a następnie podgrzał je i spowrotem wpuścił do pomieszczenia. w ten sposób możesz wykroplić wodę zawartą w powietrzu przez co zmniejszysz wilgotność w pomieszczeniu.

są jeszcze inne metody, ale ta jest chyba najtańsza

pozdrawiam

0
  • #18 05 Sty 2006 00:35
    Tomek665
    Poziom 28  

Większość tych wentylatorów jak piszesz "na AC220V"to są silniki asynchroniczne jednofazowe.ich charakterystyka jest taka że przy szybkości około 30%-znamionowej moment obrotowy drastycznie spada(do ich prawidłowego sterowania potrzebny jest falownik-bez sensu).Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje mi się czasowe ich włączanie i wyłączanie, albo zastosowanie komputerowych wentylatorów z silnikami bezszczotkowymi DC, te można sterować napięciem.
    Dodam jeszcze że są urządzenia do walki z wilgocią oparte na zasadzie chłodzenia-skraplania-i ogrzewaniapowietrza w pomieszczeniu. Dwa wymienniki (pod "zimnym"tacka z wężykiem),wentylator i sprężarka jak w lodówce.Jest to może energochłonne ale nie potrzeba żadnych filtrów.

0
  • #19 05 Sty 2006 11:29
    KAPAS
    Poziom 17  

Witam
    Podobie jak piotrekk sugeruję zastosowanie klimatyzatora. Wskazane byłoby również utrzymywanie nadciśnienia w pomieszczeniu, względnie zastosowanie kurtyny powietrznej. Musisz jedynie pamiętać, aby skropliny z klimatyzatora były odprowadzane bezpośrednio na zewnątrz pomieszczenia. Jeżeli chodzi o zastosowanie wentylatorów, to zdecydowanie odradzam, gdyż poza mieszaniem powietrza nic ci one nie dadzą. Zastosowanie tylko wentylatora wywiewnego spowoduje powstanie podciśnienia w zamkniętym pomieszczeniu, i po pewnym czasie wentylator będzie się tylko obracał, a nie wyciągał powietrze. Podgrzewanie powietrza zewnętrzego (spoza pomieszczenia) również nic nie pomoże, gdyż wilgoć w nim zawarta będzie wykraplać się na ścianach pomieszczenia, opakowaniach i samych odwadniaczach. Twoje jak je nazywasz wkładki freonowe, to zapewne filtry-odwadniacze w których materiałem absorbującym wilgoć jest granulowany żel silikonowy. Najczęściej sprzedawane są w hermetycznie zamkniętych pojemnikach (żadziej w woreczkach płuciennych) przystosowanych do montażu bezpośrednio na osuszanej instalacji np. fronowej instalacji chłodniczej. Sugerowałbym również, abyś jednak nie otwierał orginalnych opakowań.
    Pozdrawiam

0
  • #20 11 Sty 2006 00:07
    lukaspaw
    Poziom 12  

na razie jest podgrzewanie pomieszczenia i wentylatory - za jakieś 2 miesiące będę wiedział czy to zda egzamin. na razie dzięki za wszelkie rady.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo