Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar szerokości uszczelki

Felixx 18 Gru 2005 13:03 1377 8
  • #1 18 Gru 2005 13:03
    Felixx
    Poziom 10  

Witam.
    Mam do wykonania projekt zautomatyzowania stacji produkcji uszczelki. Do tej pory byla to reczna manufaktura. Tzn uszczelka z maszyny nawijana recznie na walek.
    Teraz to nawijanie ma sie odbywac za pomoca silnikia i falownika. Prosta sprawa. Gdyby nie jedno. Predkosc nawijania wplawa na grubosc, a co za tym idzie szerokosc uszczelki. Produkowanych ma byc kilka grubosci. Tak wiec trzeba sterowac predkoscia silnika w taki sposob aby otrzymywac okreslona grubosc tasmy. No i tu jest problem. Jak bede nawijal za szybko to uszczelka bedzie za waska (i za cienka) a jak za wolno to uszczelka bedzie za szeroka ( i za gruba). Musze znalezc jakis sposob na zczytywanie szerokości tej taśmy. Gość ktory mi to zlecił chce dokladność do 0.5 mm. Jak dla mnie w łatwy i tani sposób jest to nie do wyonania. Choć może się myle.
    Znacie jakieś sposoby na wykonanie takiego czujnika szerokości??? Wyjście czujnika rzuciłbym na wejscie analogowe falownika i to jakos oprogramowal.
    Wydaje mi sie ze w gre wchodzi tylko rozwiazanie optyczne... Prosze o pomoc! i dzieki!

0 8
  • #2 18 Gru 2005 16:19
    bogdan_p
    Poziom 39  

masz racje przy zakładnej dokładności 0,5mm

Cytat:
    Jak dla mnie w łatwy i tani sposób jest to nie do wyonania. Choć może się myle.

moja propozycja może jest banalna , gdyby zastosować mikrowyłącznik stykający się z taśmą na jej boku tak aby przy prawidłowej szerokości był w pozycji neutralnej , odchyłka w jedną lub drugą stronę spowoduje połączenie odpowiednich styków co da sygnał do falownika , kwestia dokładności i przestawiania krańcówek dla innej produkcji
    można wykorzystać potencjometr i podobnie w pozycji środkowej ustalić optymalną prędkość zmiany położenia potencjometru bedą wpływać na falownik , lub enkoder z dedekcją kierunku i położenia
    cała sprawa połączenia mechanicznego tak aby uzyskać żądaną dokładność i zamianę szerokości na odpowiedni ruch obrotowy

0
  • #3 18 Gru 2005 16:32
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Można by też zastosować listwę z fotodiodami. Coś jakby listwa czytająca z faksu. A z drugiej strony jakiś oświetlacz. I zczytywać ile diód jest przysłoniętych.

0
  • #4 18 Gru 2005 21:16
    bogdan_p
    Poziom 39  

Błażej masz racje to rówież dobry pomysł , można wykorzystać głowice scanującą z dowolnego scanera i na podstawie analizy obrazu dobierać wartość sterowania falownika , tylko to wszystko dość kosztowne rozwiązania i nie wiadomo czy uda się uzyskać dokładość 0,5 mm
    pomyślałem o rozwiązniu stosowanym w drukarkach tzn układ optyczny położenia głowicy drukującej ( transoptor szczelinowy + taśma z naniesinymi paskami ) do tego uC z odpowiednim programem myślę że dokładość powinna być zadowalająca

0
  • #5 19 Gru 2005 02:43
    genetix
    Poziom 24  

Możnaby też zastosować rolkę dociskową z magnetofonu, która toczyaby się po nawijanym materiale. Oś tej rolki (tzn. oś wahacza) sprzężona by była z potencjometrem, dalej ADC->proc i co tam chcesz....

0
  • #6 19 Gru 2005 06:48
    porter
    Poziom 14  

Witam, jednym ze sposobów pomiaru szerokości uszczelki mogłobybyć zastosowanie np. sonaru ultradźwiękowego ( np. produkt Siemensa Sonar Bero). Czujnik ten generuje sygnał 0-10V, który jest proporcjonalny do grubości. Pozostaje jeszcze odpowiednia obróbka sygnału tzn. aby ten sygnał analogowy swoim zakresem odpowiadał szerokości np. 2mm.
    Sensor ten posiada również styki, które mozna wykorzystać np. jako limit górny czy też dolny szerokości uszczelki. Fakt jest to drogi element.

0
  • #7 19 Gru 2005 10:29
    wekar
    Poziom 14  

Witam.
    Z twojego opisu wynika, że chcesz mierzyć szerokość uszczelki niejako online, ale czy na pewno jest to konieczne. Skoro wczesniej nawijanie odbywało się ręcznie to w jaki sposób pracownik "nawijacz" spełniał warunek szerokości? Moim zdaniem bardzo trudne jest, z wymaganą dokładnością, zaprojektowanie sensownego układu pomiarowego. Każdy system dotykowy spowoduje ugiecie uszczelki pod naciskiem i przekłamanie pomiaru, co oczywiscie można skompensować. Jeśli proces jest na tyle stabilny, że nie potrzeba pomiaru online, proponuje doświadczalne dobranie obrotów do danej szerokości uszczelki. Pojawia się tutaj kolejny problem, jesli dobrze rozumiem uszczelka nawijana jest na wałek więc z kolejnymi obrotami wałka jest na nim coraz wiecej materiału, rośnie jego srenica więc powinny maleć obroty by utrzymać tę samą szerokość uszczelki.
    Pzdr

0
  • #8 19 Gru 2005 16:51
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    Skoro wczesniej nawijanie odbywało się ręcznie to w jaki sposób pracownik "nawijacz" spełniał warunek szerokości?

masz rację może autor wypowie się w tej kwesti , weker twoja propozycja jest również sensowna pomiar predkości liniowej nawijanego materiału jest prostszy i jeżeli dobranie optymalnej prędkości do produkcji jest możliwy to takie rozwiązanie jest najtańsze , wystarczy enkoder napędzany przesuwającym się materiałem

0
  • #9 19 Gru 2005 20:31
    Felixx
    Poziom 10  

Pracownik nawijajac, widzial jaka jest gruobosc uszczelki i zwalnial lub przyspieszla nawijanie. Wiadomo.. musial wczesniej troche potrenowac;) Nawijal coraz wolniej wraz ze wzrostem srednicy rolki.
    Czasami zdarza sie tak, ze jakaś gruda przeblokuje wychodzenie materialu z maszyny... powoduje to zmniejszenie szerokosci tasmy... na to takze trzeba jakos zareagowac. Pracownik widzial co sie dzieje...no i nasze urzadzenie tez musi to widziec.

Bycmoze daloby sie doswiadczalnie wyznaczyc odpowiednia predkosc do szerokosci tasmy jednak wplyw na jej konststencje ma takze proporcja składników uzytych do jej produkcji. W zaleznosci od jej gestosci takze predkosc nawijania bedzie musiala byc zmieniana... kurde... ciezka sprawa...

A co sadzicie o czujniku ktory wykorzystuje sie w czytniku kodow kreskowych? jak on dziala? moze daloby sie przerobic w jakis sposob to urzadzenie.

0
  Szukaj w 5mln produktów