Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program zegarka na VFD+AVR lub 8051 zapłacę jak będzie 100%

pawbazak 18 Gru 2005 15:48 2051 9
  • #1 18 Gru 2005 15:48
    pawbazak
    Poziom 11  

Program zegarka na VFD+AVR lub 8051 zapłacę jak będzie działał 100%
    http://www.ubezpiecz.unas.cz/pawbazak/forum/vfd/przodu1.gif
    Wyświetlacz produkcji byłego ZSRR.Jak by ktoś potrafił napisać program do obsługi tego wyświetlacza aby były wyświetlane dane podane na niższych zdjęciach. Chodzi mi o program do układu AVR lub 8051. Wyświetlacz działa na podobnej zasadzie jak wyświetlacze 7 segmentowe LED.Niżej podałem wszystkie dane, które znam o nim.Na wejściach są tylko anody niema tam katod, jedynie anoda i katoda występuje przy podświetleniu 3 linijek wyświetlacza, których na zdjęciu nie widać.Częstotliwość 1-55Hz. 

http://www.ubezpiecz.unas.cz/pawbazak/forum/v....cz/pawbazak/forum/vfd/2_wyswietlacz_opis.gif
    http://www.ubezpiecz.unas.cz/pawbazak/forum/vfd/3_wyswietlacz_siatka_opis.gif

http://www.ubezpiecz.unas.cz/pawbazak/forum/vfd/przodu_siatka.gif
    Nóżki od 10 do 21 są w ciągłym ruchu. Wyświetlanie odpowiednich linijek na każdym z segmentów zależne jest od nóżek od 7 do 9 i od 23 do 26.Chce też, aby przyciskiem można było zmieniać ustawienie alarmu:M – alarm działa od poniedziałku do piątku- alarm działa w sobotę i niedzielęE – alarm działa cały tydzień  Alarm ma działać z przekaźnikiem.  Nóżka 5 stale zasila te elementy, zmiana między M, - oraz E to odpowiednio nóżki 2, 3 i 4.  Przecinki mają się świecić tylko po dacie i po godzinie, ale przed sekundami.  Opis nóżek wyświetlacza:1-Katoda 0V
     2-Anoda M 3-Anoda - 4-Anoda E 5-Anoda siatka 10V< - 13 6-Puste 7-Anoda lewa górna 8-Anoda lewa dolna 9-Anoda dolna10-Anoda siatka 10V< - 12
    11-Anoda siatka 10V< - 11
    12-Anoda siatka 10V< - 10
    13-Anoda siatka 10V< - 9
    14-Anoda siatka 10V< - 8
    15-Anoda siatka 10V< - 7
    16-Anoda siatka 10V< - 6
    17-Anoda siatka 10V< - 5
    18-Anoda siatka 10V< - 4
    19-Anoda siatka 10V< - 3
    20-Anoda siatka 10V< - 2
    21-Anoda siatka 10V< - 1
    22-Anoda przecinka
    23-Anoda prawa dolne
    24-Anoda środek25-Anoda prawa górna26-Anoda górna27-Anoda 5,5V

http://www.ubezpiecz.unas.cz/pawbazak/forum/vfd/tyl.gif
    Jeżeli jest to możliwe to dobrze by było dodać do tego I2C, aby można było po podłączeniu następnych zegarków zmieniać bezpośrednioje przy pomocy jednego zegarka. Ilość nieograniczona.PS. Jeżeli komuś uda się taki program napisać który by działał w 100% to bym nawet za to zapłacił rozsądną cenę, wiadomo że trochętrzeba nad tym posiedziećKontakt:mikrochip@simplusnet.pl
    0-663-828-445
    GG: 3374937

0 9
  • Relpol
  • #2 18 Gru 2005 16:13
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

O jakie dane ci chodzi?
    Poszukaj informacji na temat budowy nietypowych zegarów (lampy nixie, oscyloskopowe, VFD...). Jest tego sporo w internecie. Znajdziesz konstrukcje o różnym stopniu złożoności. Linki znajdziesz w dziale Retro i Lampy. W szukaja wpisz NIXIE.

0
  • Relpol
  • #3 20 Gru 2005 17:42
    krzkomar
    Poziom 25  

"Na wejściach są tylko anody niema tam katod, " - katoda jest wspólna dla wszystkich segmentów, a jest nią żarnik.
    A co do sterowania, to też nie jest to żadne cudo - poprostu steruje się go w sposób multipleksowany. Gdzieś w dziale DIY leży schemat wraz z programem (w asm 51) mojego zegarka NIXIE, wyświetla on godzinę i datę, robi to z uzyciem multipleksowania. Po drobnej modyfikacji, można nim sterować również VFD.

0
  • #4 20 Gru 2005 17:45
    pawbazak
    Poziom 11  

a moglbys napisac taki program ktory by obslugiwal vfd bo je niestety nieznam sie na programowaniu i dlatego wystawilem ten post oczywiscie ze punkciki :-)

0
  • #5 20 Gru 2005 19:33
    krzkomar
    Poziom 25  

A posiadasz do niego sterowanie, a jesli nie to czy potrafisz je zrobić ? Wyswietlacz ten jest zasilany z 30V anodowego i chyba 3V Zarzenia. (-30V, 3V galwanicznie odciete od masy - ma byc na potencjale ok 2V mniejszym niż ujemne na siatkach) - tego ze zwykłej 51 nie wysterujesz bez posredniczacego drivera.

0
  • #6 20 Gru 2005 23:49
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Krzkomar: czy te 3V ma być stałe, czy zmienne. Bo wygrzebałem oststnio bardzo fajniasty wskaźnik wystrowania na vfd (z jakiego decka, który kosztował ponad 1k DM przy zakupie). I tam na płytce jest 3V AC.Możdna to zmienić na dc?
    A w tym zegarku cały problem polega na sterowaniu wyświetlacza. W sumie sam zegar to może być nawet nasze MC 1204.

0
  • #7 21 Gru 2005 00:51
    krzkomar
    Poziom 25  

Wszystko jedno, czy stałe czy zmienne, ważne aby było odseparowane od reszty układu i niekoniecznie to musi być 3V (zależy to od typu lampy, czasem się spotyka np 1.2V). Ważne jest również aby je polaryzować względem masy równomiernie, bo może się okazać że wyświetlacz z jednego końca będzie nam świecił jaśniej niż w drugim. Najprościej to zrobić poprzez doprowadzenie napięcia ujemnego poprzez rezystory włączone w oba zaciski tego 3V, ale można tez poprzez środkowy odczep transformatora na uzwojeniu 3V. Sterowanie ja zawsze do tych wyświetlaczy robiłem na tranzystorach PNP, które załączały mi +5V na elektrody wyświetlacza (zarówno anody-segmenty, jak i siatki). Elektrony w trakcie wyłączenia są polaryzowane napięciem ujemnym, przy czym na siatki musi iść napięcie trochę niższe niż na katodę aby nic nie "prześwitywało" np -28V na katodę i -30V na siatki. Działa to tak, że przy załączeniu anody tranzystorem do +5V, prąd i tak nie płynie między katodą i anodą, ponieważ jest blokowany siatką, dopiero podanie napięcia wyższego od napięcia na katodzie powoduje przepływ prądu anoda (segment) - katoda (żarnik) i segment się zaświeca. Gdzieś w dziale RETRO podawałem uproszczony schemat takiego sterowania.

0
  • #8 29 Gru 2005 11:17
    pawbazak
    Poziom 11  

o podlaczenie mechaniczne to niema problemu w calym tym zamieszaniu, a mi ciagle chodzi o ty czy ktos umie napisac program ktory by tym wszystkim sterowal odpowiednio

0
  • #9 29 Gru 2005 13:45
    JanuszPulit
    Poziom 17  

Ja umiem, jaki masz budżet :D??

0
  • #10 29 Gru 2005 14:43
    pawbazak
    Poziom 11  

jaka cena? :-D
    ps. ale rozsadna a nie jakas kosmiczna hihi

0