Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Belinea 10 50 76. Pada FET w regulacji +B.

fachman 16 Apr 2003 21:58 1289 5
 • #1
  fachman
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Usterka wystąpiła nagle, monitor po chwili od włączenia przechodził w stan awaryjnego wyłączenia zasilacza. Pierwsze podejrzenia padły na tranzystor linii, ale jego podmiana nic nie dała. Testerem rezonansowym sprawdziłem trafko i zapaliło się wszystkich 8 diód. Zastosowałem sztuczkę polegającą na daniu w szereg z trafem żarówki i monitor zaczął chodzić poprawnie, oczywiście nie było wysokiego, bo po chwili żarówka zaczynała się jarać. Ta sztuczka pozwoliła zmierzyć napięcie +B: wyniosło ono 205V i to jest powodem blokowania zasilacza. Podmieniłem MOSFETy w regulacji +B i nadal mam 200V ale mam inne cudo: jak wcześniej napięcie do linii wychodziło 120V to teraz równe jest 200V ale monitor zaczął pracować. Strasznie grzeją się IRF630 które podstawiłem za oryginalne FS10KM, po kilku minutach trzeba wyłączyć i ostudzić aby nie uszkodzić tranzystorów i trafa. Kto podzieli się mapą zasilacza i układu regulującego +B, bo w tym modelu jest wyjątkowo skomplikowany. Może chociaż ktoś poda jakie napięcia powinien podać zasilacz, bo straciłem sporo czasu szukając opisu na płycie chociażby wartości jednego napięcia!
 • #2
  fachman
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zasilacz już daje prawidłowe napięcia, próbę robiłem przy 800x600@60, nagle obraz się sciemnił i poszerzył. Winowajcą okazał się IRF630 który się po kilku minutach ugotował. Podstawiłem oryginał, czyli FS10KM, wszystko OK, ale po dwóch minutach ten także pada. I zastanawiam się dlaczego obraz się sciemnia i poszerza? czyżby FET pracował także w korekcji EW? po omacku trudno wyczaić, regulacja B na UC3843, ale pin 6 scalaczka wysterowuje pierwotne transformatorka, wtórne jest szeregowo w B. I dlaczego w regulkacji siedzą aż dwa FEt? no i dlaczego jeden z nich pada? święta za pasem, klient na karku a tu taki wdep...
 • #3
  JP
  Level 14  
  Sprawdz dławik w układzie "pompy", w układzie z tym irf-em. Moze mieć zwarcie. Trzeba niestety wylutowac i zmierzyc. Każdy wynik powyżej 1mH jest zadowalający.
 • #4
  fachman
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tam nie ma tego dławika a IRF jest aż dwa. Nie dostałem ani kawałka mapy :( to bym załączył do postu, bo to bardzo ciekawy układ.
 • #5
  LUCOM
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Z opisu domyślam się, iż układ jest podobny do stosowanych w Panasonikach poszperaj może coś dopasujesz...

  Ja ostatnio walczyłem z podobnym przypadkiem i okazało się, że zwarte były cewki H.
  Również padał mosfet lub jeden z rezystorów zabezpieczających...

  Warto również zwrócić uwagę na elko zaraz za przetworką na gałęzi w której siedzi ten mosfet...
 • #6
  drago
  Level 20  
  mam takie dwie Belinee w serwisie , obie mają identyczne uszkodzenia ; spalony tranziol linii (fety sprawne !) , po jego wymianie wchodzi wysokie , ale strasznie skwierczy trafo i brak obrazu , co ciekawe bez cewek H załancza się normalnie (picha pionowa), z napięciem 200V , podmiana cewek nic nie dała , może mamy to samo uszkodzenie , narazie poddałem się .