Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje czujnika poziomu do monitorowania ilości masy asfaltowej

19 Gru 2005 11:30 2733 13
  • Poziom 10  
    Witam,
    Poszukuje czujnika poziomu, ktory bedzie mnie informowal o ilosci masy asfaltowej w zbiorniku (w ksztalcie walca, srednica do 2m). Temperatura pracy do 200 oC. Zima masa moze zastygac. Jezeli macie jakies propozycje to prosze o namiary na taki czujnik.
  • Poziom 20  
    ja porponujesze zajrzeć na stonke wichary technologies
    www.hauhinco.com.pl
    i również poszukać ultamexów czyli ultradzwiękowych mierników poziomu substancji w zbiornikach
  • Poziom 10  
    Proponowane przez was rozwiazania sa dobre ale tylko jesli maksymalna temp. pracy takich czujników jest do 80 oC. W moim przypadku jest potrzebny czujnik, który normalnie bedzie pracował w temp. około 180 oC. I tu pojawia sie problem- bo większość oferowanych na rynku czujników jest do temp. niewiele wiekszej od 100oC (ja znalazlem najwiekszy 150oC-ultradziwekowy)
  • Poziom 32  
    w tych warunkach i to niezbyt dokladnie to chyba tylko wskazniki pojemnosciowe maja szanse zadzialac , jak interesuja cie amatorskie konstrukcje to gdzies powinienem miec wyprobowany schemat prostego wskaznika on sluzyl akurat do mierzenia poziomu roztopionego tworzywa sztucznego ale z grupy poliolefin to chyba dosc podobne parametry do asfaltu , ultradzwiekowe nie maja szans zadzialac (przynajmniej te stosowane jako metry ultradzwiekowe) nawet zblizenie do slupa rozgrzanego powietrza tak zmienia parametry pomiarow ze nie mieszcza sie w skali miernika i wskazuje blad pomimo ze sam nie jest rozgrzany.
  • Poziom 10  
    boje się ze i wskaźniki pojemnościowe mogą tutaj sie nie
    sprawdzic bo rozgrzany asfalt jest niewdzięczna substancja (strasznie sie lepi i osiada
    czuknikach) o do tego ta temperatura... Rozwiązanie z czujnikiem pojemnościowym mogloby ewentualnie zdac egzamin
    jedynie w sytuacji gdy asfalt bylby płynny a na czas zastygniecia trzeba wyjmować taki
    czujnik...?! co chyba mija sie z celem. W chwilach zwatpienia dochodziłem do wniosku ze
    najlepiej byłoby zamocować zbiornik z asfaltem na tensometrach i ważyć jego zawartość - no ale
    o tym trzeba było myślec przed napełnianiem zbiorników. Swoją drogą ciekaw jestem jak podobny
    problem jest rozwiązywany w rafineriach lub wszelkiego rodzaju wytwórniach masy asfaltowej w firmach drogowych.
    Tam napewno też sie spotkano z podobnym problemem.
  • Poziom 32  
    wlasnie przy pojemnosciowym nie ma wiekszego znaczenia czy jest oblepiony czy nie wazna jest pojemnosc pomiedzy np pretem na srodku zbiornika a sciankami , pomiar nie jest oczywiscie dokladny ale orientacyjnie mozna wiedziec ile jest asfaltu w zbiorniku , roztopione tworzywo zachowywalo sie chyba dosc podobnie moze nie bylo aaz tak lepkie ale tez niezle oklejalo sonde i zbiornik tak z 10-20% dokladnosc mozna uzyskac.
  • Poziom 30  
    A może ultrdźwiękowa metoda pomiaru??
  • Poziom 17  
    a może czujnik tensometryczny (oczywiście pod warunkiem, że masa jest w miarę jednorodna) ?
  • Poziom 30  
    A tensometr na zewnątrz zbiornika...?.?.?
    Na jakimś elemencie konstrukcyjnym...
    Takim który będzie się najbardziej odkształcał pod ciężarem zbiornika...
    Chodzi o coś w rodzaju wagi tensometrycznej...
    Lub może na samym zbiorniku od zewnątrz...?.?.?
    Wytrzymka to nie jest moja najmocniejsza strona ale wydaje mi się, że to wykonalne i w miarę sensowne...
  • Poziom 10  
    do submariner: jeśli nadal posiadasz schemat czujnika o którym mówisz i wytrzyma on prace w 200oC to chetnie mu sie przyjrze. Z tego co czytalem o tych czujnikach to troszke trzeba miec wprawy aby je dostroic a mianowicie dobrac współczynniki (w tym przypadku dla asfaltu) oraz jak sie zachowa czujnik kiedy bedzie sie zmieniać temperatura asfaltu. No ale to mozna sobie przetestować.
    Jeśli chodzi o metode pomiaru z tensometrami to byłoby to do zrealizowania gdyby nie fakt, że zbiornik nie jest wolno stojący tzn. jest on połączony na sztywno poprzez rury i pompe z innymi mniejszymi zbiorniczkami. Dlatego cały czas poszukiwałem jakiegos czujnika którego można zastosować w tak ciezkich warunkach i uzyskac satysfakcjonujace wyniki (tzn. czujnik który mi powie czy w zbiorniku mam 1 tys. czy tez 50tys. litrów)
    Do kolegów którzy proponują mi czujniki ultradzwiękowe powtarzam, że nie spotkałem sie z takim który pracowałby w temp 200oC - jeżeli taki znacie to prosze o linka do strony producenta

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Jest metoda która zapewniła by dużą dokładność ale niestety jest choooolernie droga...
    Chodzi o czujnik radiacyjny (może jest inna nazwa ale ja je znam pod taką)...
    Tzn...
    Firma która tym handluje przysyła speca który wstępnie wylicza parametry źródła (jakiś materiał promieniotwórczy) dla danych warunków...
    I dopiero mówi czy się da i jaką dokładność można mniej więcej uzyskać...
    Jeśli byłbyś zainteresowany to coś więcej moge ci na priva podesłać...
    Od razu mówie, że nie jestem z tą firmą związany...
  • Poziom 17  
    ".... Jeśli chodzi o metode pomiaru z tensometrami to byłoby to do zrealizowania gdyby nie fakt, że zbiornik nie jest wolno stojący tzn. jest on połączony na sztywno poprzez rury i pompe z innymi mniejszymi zbiorniczkami. ...."
    A to już chyba żeden problem. U mnie w podobny spsób są połączone dwa zbiorniki (spawane ruru, 5 pomp, rurociągi mocowane do konstrukcji hali ...) i nie ma problemu z pomiarem. Jak myślisz, jaka będzie strzałka ugięcia dla tensometru? Zapewniam cię, że musiałbyś mieć baaardzo precyzyjną poziomicę aby to ugięcie zauważyć.
    Chyba, że tedodatkowe elementy "wiszą" na twoim zbiorniku, zmiena się znacząco ich ciężar i jest porównywalny do ciężaru zbiornika - wtedy masz problem.
  • Poziom 10  
    W takim razie chyba bedzie problem rozwiązany bo rury polączone ze zbiornikiem są mocowane na fundametach. Ich dugość nie jest wielka więc nie powinno to bardzo rzutować na pomiar. Mialem obawy co do takiego stosowania tensometrow gdyz wczesniej widzialem roznego rodzaju wagi tensometryczne, w któych do tensometrow byly podwieszane zbiorniki łączone dalej z systemem poprzez kolnierze (chyba lniane lub innego podobnego materialu) Pracowalo to dosc swobodnie - ale mierzone tam ciezary byly rzedu 100kg z dokladnoscia do 2%. Z wazeniem tak wielkiej masy niemialem wczesniej do czynienia z tego tez wynikaly moje obawy.