Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaświecenie transoptora z LPT - da się, czy się nie da...?

22 Gru 2005 19:23 1535 7
  • Poziom 36  
    Witam.

Mam drobny dylemat: chciałbym sterować transoptorem, bezpośrednio z linii portu LPT, np linii D0, czyli pin nr 2 złącza DB25 LPT.

Teoretycznie się nie da, bo w nocie katalogowej transoptora CNY17, wymagany prąd przewodzenia diody transoptora wynosi 60mA. Z portu LPT można natomiast "wyciągnąć" co najwyżej 2.6 mA przy 2.4V ( wg danych ze strony: http://www.epanorama.net/circuits/parallel_output.html ). Niektórzy piszą o 50 mA (i bądź tu człowieku mądry... ;) )ale to i tak za mało...

Bardzo proste rozwiązanie? Zastosować tranzystory, bufory, albo ULN2803 i... koniecznie zewnętrzne zasilanie.

A ja nie chcę... Czy ktoś ma jakiś pomysł? Może istnieją jakieś niskoprądowe transoptory?

A może ktoś wymyśli w jaki sposób można zmusić transoptory CNY17 do pracy z portem LPT?
  • Poziom 19  
    oj chyba nie czytałeś dokładnie dokumetacji ten trazoptor i przy 5mA zadziała. ja zwykle daje mu z 10-20mA. A jeśli chcesz koniecznie żeby było 60mA zawsze możesz dać trazystory np. npn bc337 tylko wtedy trzeba by dać zasilanie zalbo z kopa wyprowadzić 5V albo jeślito laptop to podłaczane na usb można ;).
  • Poziom 36  
    Marcin8051 napisał:
    oj chyba nie czytałeś dokładnie dokumetacji ten trazoptor i przy 5mA zadziała. ja zwykle daje mu z 10-20mA. A jeśli chcesz koniecznie żeby było 60mA zawsze możesz dać trazystory np. npn bc337 tylko wtedy trzeba by dać zasilanie zalbo z kopa wyprowadzić 5V albo jeślito laptop to podłaczane na usb można ;).

Dzisiaj robiłem pewne testy. Pod ręką miałem 386kę.
    Prąd jaki płynął przez podłączonego LEDa (samego leda) do linii D0 oprtu LPT wynosił 37mA. Prąd zwarcia (max) D0-masa miał wartość 45mA.

Transoptor CNY17
    - na wejściu 5V przez potencjometr.
    - na wyjściu dioda LED w szeregu z rezystorem 100R.

LED na wyjściu świecił "wystarczająco mocno" przy prądzie wejściowym 35 mA. Przy prądze ok. 20mA LED na wyjściu świecił bardzo słabo.

Napięcie LEDa na wyjściu, odpowiednio 1,80...2,30V. Dla oświecenia leda w zupełności wystarczy. Ale nie wiem, czy gdybym zrobił w ten sposób separator LPT, napięcie to wystarczyło do wysterowania drukarki (nie jestem pewien, czy drukarka rozpoznałaby takie 2,3V jako "1", czy jeszcze jako "0")?
  • Poziom 42  
    Już na pl.misc.elektronika napisałem Ci, że błądzisz uparcie usiłując sterować transoptorem jedynka zamiast zerem. Tworzysz sztuczny problem, przeciążasz wyjście LPT i nie przyjmujesz do wiadomości, że wejścia TTL sterowane są pradowo a nie napięciowo.
  • Poziom 36  
    -RoMan- napisał:
    Już na pl.misc.elektronika napisałem Ci, że błądzisz uparcie usiłując sterować transoptorem jedynka zamiast zerem.

Ok. A jak z jakiegoś powodu nie mogę sterować logicznym "0" i muszę wykorzystać sterowanie "1" ?

Poza tym, sterowanie zerem to podawanie minusa na katodę LEDa struktury transoptora, a do anody trzeba podać wtedy jakieś zasilanie dodatnie tylko... Skąd je wziąć nie stosując dodatkowego zasilania?

-RoMan- napisał:
    Tworzysz sztuczny problem, przeciążasz wyjście LPT i nie przyjmujesz do wiadomości, że wejścia TTL sterowane są pradowo a nie napięciowo.

Serio? :)

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 42  
    Odpowiedziałem na pl.misc.elektronika i nie widzę sensu ciągnięcia tych samych wątków w dwóch miejscach.
  • Poziom 27  
    Zerknij tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2057235#2057235
    Z układu można policzyć, jaki prąd diody transoptora włacza go.
    Przyjmując, że transoptor wyłaczony jest przez ok. 1 msec, czyli 1/20 okresu:
    Igraniczne = Iszczytowe × sin 18 ° = 13,2 × 0,3 = 4mA.

I na to możesz liczyć używając 4N35 obciążonego z drugiej strony rezystorem 3,3k podpiętym do +5V.

Ale tu może być ból innego rodzaju. Piszesz, że miałeś pod ręką 386 (rozumiem - płytę z prockiem 386). Nie możesz porównywać układów wyjściowych LPT tej płyty ze współczesnymi, które są znacznie słabsze. Upewnij się, że faktycznie możesz ten port tak obciążyć .
  • Poziom 36  
    -RoMan- napisał:
    Tworzysz sztuczny problem, przeciążasz wyjście LPT i nie przyjmujesz do wiadomości, że wejścia TTL sterowane są pradowo a nie napięciowo.

Dalej tak uważasz? :)

Dodano po 9 [minuty]:

rasty napisał:
    Ale tu może być ból innego rodzaju. Piszesz, że miałeś pod ręką 386 (rozumiem - płytę z prockiem 386). Nie możesz porównywać układów wyjściowych LPT tej płyty ze współczesnymi, które są znacznie słabsze. Upewnij się, że faktycznie możesz ten port tak obciążyć .

W tej 386 rzeczywiście tak było. Mierniczek nie kłamie :-) W nowych komputerach nie wiem jak jest, bo nie sprawdzałem. Później może sprawdzę w laptopku, na którym teraz piszę, bo teraz nie ma miernika :-)