Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz symetryczny - regulowany

buz15 22 Dec 2005 22:36 2851 11
    buz15
    Level 10  
    Witam
    Chciałbym się dowiedzieć czy układ zasilacza symetrycznego poniżej jest poprawnie naryowany?
    Napięcie wyjściowe miało być regulowane od 1,25~35V ujemne tak samo.
    Jaki powinienem użyć transformator? wystarczy 2x32V 100W?
    Macie może jakieś pomysły jak można go ulepszyć?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    paw789
    Level 18  
    Jaki chcesz uzyskać ciągly prąd? Można zastosować jeden mostek prostowniczy. Transformator wystarczy 2X28V, ale przy takim napięciu (po wyprostowaniu i filtracji) to na LM'ach będzie się wydzielać duża moc przy napięciu np 12. Dobrze by bylo gdybyś wzmocnil stabilizatory tranzystorami
    buz15
    Level 10  
    Witam
    "S" jest to włącznik, ja chciałem uzyskac napiecie symetryczne, a jezeli analogicznie podłącze moduł zasilacza ujemnego to bede mogł korzystac tylko z ujemnego lub dodatniego? chyba ze uzyje dwoch transformatorów a ja chciałem zrobic to na jednym, ale moze cos zle zrozumiałem.
    Przy zmiennym 15V jak zakres regulacji na wyjsciu mogłbym uzyskac?
    panterka
    Level 20  
    Tak byłoby koniecznie użyć transformatora z 4 uzwojeniami, jeśli masz już transformator i jest to toroid to zazwyczaj mozna zrobić w nim odczepy po srodku uzwojeń, same druty sa praktycznie na wierzchu.

To z przełacznikiem działa tak, że jak używasz napiecia tak do 16 - 17 V do korzystasz tylko z jednego uzwojenia jak chcesz wyżej to z dwóch.

Ja wczoraj sprawdzając w swojim budowanym zasilaczy nowo nabyty amperomierzyk upalilem tranzystory mocy, w nim też jest przełańczanie uzwojeń ale nie podłąnczone, i tak przy napięci na kondesatorze 46V i na wyjściu na żarówkach jako obciążenie od 6 do 12V, prąd do 3 amper spowodował straty na tranzystorach około 100W, niezdążyły oddać tyle ciapła i się przegrzały. Niewiem czy w części to nie wina podkładek silikonowowych, corac mniej im ufm ale niby leprze od mikowych.

Więc jeśli chcesz go obciążąc nie martwiąc sie o przegrzanie to dobrze zastosować taki głupi przełącznik. Mozna też dać przekaźnik zamiast przełącznika i sterowanie na wzmacniaczu operacyjnym w roli komparatora.
    buz15
    Level 10  
    Mogłbym zastosować coś takiego?
    Reszta kondenstarów i rezystorów bez zmian. Nie ma jedynie tych kondensatorów na wejśćiu.
    panterka
    Level 20  
    Nie, całkowicie źle. LM317 jest stabilizatorem napięcia dodatniego a ty podajesz na niego napięcie ujemne z mostka.

LM355 nie jest stabilizatorem.
    buz15
    Level 10  
    Czyli jezeli tak połacze to uzyskam regulacje napiecia +/- od 1.25 do 30V.
    Oczywiscie reszte elementów standardowych do aplikacji Lm.
    Bezpiecznik na wejsciu układów 1.5A?
    Mostek 3A?
    Mam jeszcze jedno pytanie mozna tak połaczyc układ aby jednym potencjometrem regulowac napiecie "+" i "-" ?
  • Helpful post
    panterka
    Level 20  
    Można zastosować podwójny potencjometr, mam pomysł na jednym ale nigdy tego niesprawdzałem bo nie niepotrzebne mi to było, i wole nie pokazywać.
    buz15
    Level 10  
    Dzieki za pomoc zaraz po swietach zabieram sie do pracy, w razie kłopotów bede pytał.
    Pozdr.
    PS Wesołych Świąt!