Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mądrości na temat wzmacniaczy WS i PW

MuNiO 20 Sty 2006 21:10 79870 223
    micho a
    Poziom 35  
    witam

drobny ciulacz wyjąsnił sprawe :D wzmacniacz o którym marudze to najpewniej PA 1801 fonici z tym że mój był srebrny i miał jeszcze gniazda DIN z prawej strony na panelu

w załaczniku zdjęcie

cikol polkat to inny rozdział i polska estrada :D:D to są machiny szumią waża 100kg ale jak pisze 200wat to ma 300 :D:D

zielony wskażnik wysterowania niewyskalowany to miał polkat moderato 401 takie cudo 1x40wat /4om z trafem węzłowym (linia 30v 60v 120v) na kd502
  • Relpol przekaźniki
    DrobnyCiulacz
    Poziom 17  
    dlugi666 napisał:

Już kiedyś ktoś proponował rozszerzenie tego wątku o inny sprzęt. I dlatego moim zdaniem popieram poruszanie tematów dotyczących zestaów produkcji:
    - Kasprzak, Eltra, Fonika,
    - Diora

DJ Volt napisał:
    Nikt nikomu nie zabrania rozmawiać o innym sprzęcie . W tytule jest tylko o Ws'ach i PW, bo na więcej nie można sobie pozwolić w tytule. Jeśli AT posłuży nam jako wzmacniacz to nie widzę problemu, żeby o nim pisać. To samo jeśli chodzi o inne sprzęty. Można spokojnie dyskutować :). Wszystko co Polskie jest tu chyba mile widziane :P.

Ok :P Obiecuję nie "budzić" Moderatora 8-) Niech dobrze śpi..
    Po prostu obawiałem się że pewnego pięknego dnia zobaczę tutaj opis pralki "Frani":D:D:D Co to nie ona :D I jak z jej pomocą produkowało się hurtowe ilości bimbru w komunie bo fantastycznie mieszała zacier :D:D:D

No dobra w takim razie nadszedł czas na jedną z moich historyjek.
    Kilka ładnych lat temu :P Jak byłem mniejszy :P Kolega miał srebrną wieżyczkę zbudowaną z WS-a 432 i decka MDS-a 432 wersji eksportowej + Altusy 110 i zagraniczny CD-audio którego za dobrze nie pamiętam.
    Strasznie zazdrościłem mu tej wieży :twisted: (jedynie co wtedy posiadałem to przenośny radiomagnetofon RM121 i OR Taraban rodziców :cry: ) Był to czas kiedy było już CD ale kasety ciągle królowały.
    Powszechną wtedy praktyką było wypożyczanie drogich płytek CD i przegrywanie ich na kasety. W przypadku powyższej wieży były to na ogół kasety Sony Metal XR- śmiem twierdzić że jakość nagrania niczym nie ustępowała dzisiejszemu MP3. :!:
    Ten MDS432 niesamowicie działał na moją wyobraźnię - te 3y silniczki,wysuwana szuflada,migoczące diody,rozbłyski światła na srebrnym panelu...Ech to było coś 8-)
    W moim odczuciu "szuflady" Diory były najbardziej pięknymi i oryginalnymi spośród polskich magnetofonów(może z malutkimi wyjątkami jak MSH 101 czy mój obecny M9108 :wink: )
    Nieczęsto można spotkać na Allegro kompletną wieżę Diory-seria 4 a jeszcze rzadziej zmodyfikowaną 4-ę z odtwarzaczem CD. Wydaje mi się że dobrze by się prezentował obok równie ładnej srebrnej wieży Radmora 54XX :P
    DJ Volt
    Poziom 25  
    U mnie w szkole w sali od plastyki mamy trzy klocki Diory takie jak na zdjęciu powyżej. Dokładnie 3 segmenty od góry :). Nauczyciel trzyma je w solidnej metalowej szafie i zamyka na kłódkę ;). Diora napędza wiszące pod sufitem w rogach sali Altony 80. Sprzet jest prywatny pana od plasty. Na kółku witrażu, przynosiłem własne płytki i słuchaliśmy na owym sprzęcie muzy :D. Kółko trwało ok 3 godziny więc tak na godzinę przed końcem pan pozwalał przekręcić gałkę ponad 1/4 :D. Teraz ja też mam dwa klocki WS 4421 i FS0421 tylko firmowane nazwą MaccWatts, ale wciąż czekam na pożądne kolumny<czytaj TONSIL :)>. Choć mój WS wciąz jest niepełnosprawny i gra tylko na jednym kanale jest OK. Nie jest to rewelacja, ale po przesiadce z Aidy.... ;). Teraz inną salę chcą przerobić jak to określili na "multimedialną" z TV i nagłośnieniem, ale jak narazie jest tam odtwarzacz DVD jakiś telewizor i marne kolumienki od mini wieży i na nic lepszego się nie zanosi. Z Altonów byli by zadowoleni, ale takich w sklepie nie kupi. A wszystko co się ładnie świeci jest nowe i "dobre" ma wzięcie w mojej szkole. Wogóle nie wiem kto się tam zajmuje kwestiami audio: pan od infy może i na kompie się wyznaje, ale śmiem twierdzić, że w domu używa jakiegoś zestawiku typu manta itd.. Dobrze w każdym razie, że miałem okazję pożędnie posłuchac Altonów i Diory :D.
    dlugi666
    Poziom 20  
    DrobnyCiulacz napisał:
    Wieza Diora póżna seria4.jpg

Z tego zestawu brakuje mi tylko CD. Ale za to mam dwa WS-y i dwa FS-y
    A z seriami 432 i 442 na allegro nie jest tak żle. Seria 418 to już rarytas.
  • Relpol przekaźniki
    SaraniS
    Poziom 26  
    Witam
    DrobnyCiulacz napisał:
    Po prostu obawiałem się że pewnego pięknego dnia zobaczę tutaj opis pralki "Frani" :D :D :D Co to nie ona I jak z jej pomocą produkowało się hurtowe ilości bimbru w komunie bo fantastycznie mieszała zacier :D :D :D

No tego to nie wiedzialem 8O :D Mam taka pralke, chyba to sprawdze ;) 8-)

DrobnyCiulacz napisał:
    W moim odczuciu "szuflady" Diory były najbardziej pięknymi i oryginalnymi spośród polskich magnetofonów(może z malutkimi wyjątkami jak MSH 101 czy mój obecny M9108 ;) )

Ja do tych oryginalnych konstrukcji dorzucilbym jeszcze MDS 410S "Etiuda" - bardzo to wowczas futurystycznie wygladalo - kaseta wkladana w zaglebienie przedniego panelu, sterowanie elektroniczne... Ech :roll: ta wiezyczke tez bym chcial miec :roll:
    adamst1
    Poziom 18  
    SaraniS napisał:

Ja do tych oryginalnych konstrukcji dorzucilbym jeszcze MDS 410S "Etiuda" - bardzo to wowczas futurystycznie wygladalo - kaseta wkladana w zaglebienie przedniego panelu, sterowanie elektroniczne... Ech :roll: ta wiezyczke tez bym chcial miec :roll:

Ta Etiuda o której piszesz to MDS411/415. BTW mam taką (ale tylko magnetofon). Etiuda 410S to MSH101 z isostatami zamiast hebli i mikroswitchy.
    DJ Volt
    Poziom 25  
    Witam,

Jak wiecie mam WS4421, lecz niestety z uszkodzonym prawym kanałem. Strasznie mnie to denerwuje :), że nie mogę sobie poradzić z tym. Miałem oddzielny temat o tej usterce, ale tuż po odpaleniu lewego kanału odpowiedzi ucichły. A prawy wciąz nie działa. Powiem co już w nim zrobiłem: wymienione tranzystory końcowe, para różnicowa i sterujący BD 139. Wymieniłem także uszkodzony wcześniej rezystor. Po włączeniu odrazu zadymił wymieniony wcześniej rezystor i zagadał tylko lewym kanałem. Trzeba też było wyminić ten kondensator 2x 4700µF, więc może powiem jak wpiąłem nowe bo podwójnych już nie ma. Plus jednego do plusa na płycie głównej, a minus do miejsca gdzie była przyłączona pojedyncza nóżka tego konda 2 w 1, drugi kondensator minus w płytę, a plus w miejsce tej pojedynczej nóżki. Czy dobrzez zrozumiałem, bo poprzednio mi tłumaczyli, ale nie wiem czy dobrze zczaiłem :D. No więc co jeszcze mogłem uszkodzić? Jakieś diody, mostek czy jak? Siadł mi na ambicji ten klocek :).
    zcu01
    Poziom 14  
    Posiadam 2 zestawy z WS442,zestaw z WS354 i zestaw AT9115.Wedle mojej oceny, najładniej zagrał AT jeśli chodzi o fabryczny sprzęt. Mając do dyspozycji 2 x WS442 mogłem trochę po kombinować nad nimi. Zacząłem od wymiany kondensatora 2x4500uF na 2x6800uF.Zmieniłem również przewody od trafa do mostka pros zasilającego końcówki mocy na grubsze 4mm.Do ścieżek od mostka do kondensatora przylutowałem przewód miedziany 2,5mm celem zwiększenia przekroju ścieżek. Takie proste przeróbki dają dość dużą poprawę dźwięku w stosunku do drugiego wzmacniacza fabrycznego-odsłuch na tych samych głośnikach z tym samym źródłem. Następnym krokiem było dołożenie 2 przekaźników do sterowania wyjściami na głośniki, zamiast izostatami które są Apsla a które teraz sterują tymi przek. Połączenia wykonałem przewodem głośnikowym 4mm,a przekaźniki umieszczone są na płytce druk .Sygnał mcz wyprowadziłem bezpośrednio z pola wspólnego rezystorów drutowych. Oczywiście podłodze jest jeszcze układ opóżnionego załanczania głośników. Zwory w torach zasilania należy wymienić na co najmniej 1,5mm.Przy diodzie Zenera D501/502 dołożono kondensatory 47uF/16Voraz 100nF 100V mkse. Dopełnieniem tych prostych modyfikacji aczkolwiek przynoszących dość rewelacyjny efekt w stosunku do fabrycznego wzmacniacza, jest jeszcze zwiększenie prądu spoczynkowego tranzystorów mocy. Jestem przeciwnikiem demontowania fabrycznie sparowanych tranz.mocy bądź to BDP lub2N64 i wymieniania ich na BD911/912.
    DJ Volt
    Poziom 25  
    Nikt nie jest w stanie mi pomóc?

Dodam, że gdy podłącze głośnik pod niesprawny kanał i przekręcę volume na max to coś tam coś tam słychać i reaguje to coś na suwaki korektora, ale czy to nie są jakieś przesłuchy ze sprawnego kanału czy coś? Lepiej słychać to na słuchawkach, ale i tak słabo.
    janusz27
    Poziom 30  
    zcu01 masz calkiem niezla wiezyczke i to w dodatku cala srebrna. Widze ze podobnie jak ja masz przerabiany tuner w ten sposob, aby mial 12 programowanych stacji a nie 6. Ale i tak ci brakuje jednego segmentu jakim jest magnetofon dwukasetowy MDS446. A tak zeby juz calkowicie ladnie wygladal WS442 to mogles jeszcze zrobic mu wskaznik wysterowania na jakis normalny w postaci 2x12led a nie tak jak w orginale 2x5. pozatym bardzo ladnie wyglada czerwona dioda LED pomiedzy wskaznikami.

w zalaczniku zdjecia mojej diorki
    DJ Volt
    Poziom 25  
    Moje prośby o pomoc już nie aktualne ;) Poradziłem sobie, sprzęt działa wzorowo, teraz trzeba dokupić reszte kolcków :D.

No właśnie ta dioda.... . Czy ona tam poprostu się świeci dla bajeru, czy wskazuje coś? Informuje o czymś? Też bym taką chciał mieć ;)
    DrobnyCiulacz
    Poziom 17  
    DJ Volt napisał:
    Moje prośby o pomoc już nie aktualne ;) Poradziłem sobie, sprzęt działa wzorowo, teraz trzeba dokupić reszte kolcków :D....

:arrow: DJ Volt przeczytałem ten post https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=ws+4421
    Widzę że próby naprawy tego WS-a 4421 były prawdziwą drogą przez męki :D
    Może napiszesz gdzie tkwił Diabeł :?::D
    Kto wie może komuś się przyda się ta wiedza... :D
    DJ Volt
    Poziom 25  
    Diabeł tkwił w mojej nie wiedzy...

Tranzystory BD 139 i 140 zamontowałem tą metalową częścią w stronę radiatora, zrobiłem sobie te przekładki i zamontowałem. Ja miałem wszystkie tranzystory wymienione na zupełnie inne i zasugerowałem się tym, że skoro są zamienione to może i z jakiś przyczyn były "odwrotnie" zamontowane. Tym czasem to ja zamontowałem źle :). Potem trafił mi się przez przypadek temat o innym WS'ie i ktoś mądry napisał, że te tranzystory w orginale były montowane plastikiem do radiatora. Natchniony otworzyłem sprzęt i zamieniłem co trzeba :). Ze względu na spalony wcześniej rezystor dźwięk pojawiał się przy maksymalnym odkręceniu gałki od głosu i w dodatku bardzo zniekształcony. Na prędce wymonotowałem odpowiedni z wraku magnetofonu M3016 co wcale nie było łatwe<na całym schemacie był tylko jeden rezystor o potrzebnej mi wartości :)>. No i tak sprzęt znów pięknie działa :D.

Wstyd się przyznać ;)
    janusz27
    Poziom 30  
    :arrow: DJ Volt u mnie ta dioda jest tylko po to zeby sobie byla. Zasilana jest z punktu K33 przez rezystor 4,7kΩ chyba 2W, a katoda jest podpieta do K34. Dodatkowo mam jeszcze diode LED w galce od glosnosci. Odnosnie LEDa pomiedzy wskaznikami to widzialem jak ktos wstawil tam 2-kolorowa diode i sygnalizowala ona zalaczenie zestawow glosnikowych (opoznione zalanczanie)
    DJ Volt
    Poziom 25  
    Na zdjęciach włączonego WS432 też jest taka dioda i intryguje mnie czy to jest tylko taki bajer czy jak. W 442 diodka znika i zostaje po niej tylko puste miejsce. Narazie u mnie zostanie bez diody :), a wogóle to nie mam podświetlenia, żarówki się spaliły. Chętnie przerobił bym to na podświetlanie niebieskimi LEDami.

:arrow:janusz 27 Gdzie podłączyłeś diodę w gałce głośności?
    nici
    Poziom 35  
    jak myslicie,czy altus v60 przezyje jak wsadze mu trafo 2x25 (2x35 po odfiltrowaniu) ,kondy w zasilaczu 2x4700 50v a w koncowka mocy bd911/912.prosze o odp.POZDRO!
    Mateuss
    Poziom 19  
    Witajcie!

Moje pytanko jest krótkie. Mianowicie czy do Ws 503 był dedykowany jakiś tuner o podobnym wyglądzie??

Pozdrawiam
    adamst1
    Poziom 18  
    TSH-113 - na allegro po 150-200zł

W zasadzie był od kompletu do WSH-205 ale to ten sam design.

Na zdjęciu poniżej widoczny cały zestaw (Tuner w środku)
    Od góry:
    MSH-101
    TSH-113
    WSH-205
    tomektoon
    Poziom 16  
    ALTON napisał:
    Np TSH110

Powiedział co wiedział :P
    ALTON
    Poziom 38  
    tomektoon a co tutaj dodać więcej?.Jeżeli pomyliłem model to z góry przepraszam możliwe że jest to TSH113.
    tomektoon
    Poziom 16  
    ALTON napisał:
    Jeżeli pomyliłem model to z góry przepraszam możliwe że jest to TSH113.
    Dokładnie :)
    SaraniS
    Poziom 26  
    adamst1 napisał:
    SaraniS napisał:

Ta Etiuda o której piszesz to MDS411/415. BTW mam taką (ale tylko magnetofon). Etiuda 410S to MSH101 z isostatami zamiast hebli i mikroswitchy.

Fakt, sorry za blad :)
    W ogole ten zestaw ma jakies dziwne oznaczenia, co klocek to inne numery, i do tego jeszcze zwykle nazwy :D
    Jednak taki zestawik tez bym chetnie u siebie zobaczyl ;) Tym bardziej, ze w jego sklad wchodzil korektor a w sklad zestawu 8010 nie ;) Coz, zobaczymy, moze mi finanse pozwola ;)
    maciorkusowaciasty
    Poziom 18  
    SaraniS: do zestawu 8000 byl korektor, produkowany przez "ZDZ" czy jakos tak. wspolna regulacja dla obu kanalow, 10 pasm i selektor wejscia z przedwzmacniaczem do gramofonu. tylko dosc ciezko dorwac go.
    SaraniS
    Poziom 26  
    Wiem o tym, zreszta mam dwa schematy korektora - jeden z Audio Video (byly schematy posczegolnych elementow zestawu wzorowane na serii 8000 do samodzielnego wykonania poza magnetofonem) i z Radioelektronika :) Problem ze zdobyciem pustej obudowy, a dokladniej przedniego profilu bez otworow ;)
    Poza tym chodzi mi o konstrukcje fabryczna, bo jesli mamy dorabiac, to rownie dobrze moznaby samodzielnie i caly wzmacniacz wykonac, a to juz nie bedzie to...
    janusz27
    Poziom 30  
    :arrow: DJ Volt wymien te paskudne czerwone diody we wzmacniaczu na zielone. Dodatkowo czerwona dioda pomiedzy wskaznikami ladnie wypelnilaby pustke. W korektorze tez zmien zielonego leda na czerwonego. Apropo korektora to znacznie ladniej on wyglada jak ma zamalowana na czarno ta paskudna zolta ramke dookola leda
    DJ Volt
    Poziom 25  
    Dioda w korektorze była czerwona :), to ja zmieniłem na zieloną :D. Diód we wzmacniaczu nie będę zmieniał, bo jak dla mnie taki sam kolor wskaźnika wysterowania i diodek informacyjnych jest lekko nie teges.
    dlugi666
    Poziom 20  
    DJ Volt napisał:
    Dioda w korektorze była czerwona :), to ja zmieniłem na zieloną :D.

Ja w swoim wstawiłem przekaźnik przełanczający i diodę dwukolorową (czerwona włączona sieć, zielona włączona korekcja)
    DJ Volt napisał:
    Diód we wzmacniaczu nie będę zmieniał, bo jak dla mnie taki sam kolor wskaźnika wysterowania i diodek informacyjnych jest lekko nie teges.

Zobacz że pozostałe segmenty wieży mają diody informacyjne zielone tylko wzmacniacz ma czerwone. Więc wymiana miała by sens.