Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mądrości na temat wzmacniaczy WS i PW

MuNiO 05 Lut 2006 13:19 80212 223
    DJ Volt
    Poziom 25  
    No w sumie, skoro reszta segmentów ma diody zielone, to się zastanowie, ale wciąz mi się nie podoba, że wskaźnik wysterowania będzie tego samego koloru. Ja chciałbym mieć podświetlanie np. niebieskie. Tylko jakoś słabo mi idzie szukanie tematu w którym to było opisane. Wcześniej go widziałem. Swoją droga jeśli szukam czegoś o Polskim sprzęcie to pierwszy wynik to mądrości na temat Radmorów ;].
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    janusz27
    Poziom 30  
    tak tylko wes pod uwage ze przy cichym graniu diody wskaznika ci sie nie swieca, nie ma takiego czegos jakw WS432 gdzie byl przelacznik czulosci. Wracajac jeszcze do tematu diody w korektorze, to ja sam przerabialem temat zielonej diody i musze ci powiedziec ze nie wygladala ona zbyt pieknie i dlatego powrocilem do czerwonej. Teraz kwestia podswietlenia nie wstawiaj niebieskiego bo do tego modelu ono raczej nie pasuje, pasuje ono do tych WS-ow gdzie byla pleksa z niebieskimi napisami, zreszta nawet jak przerobisz na niebieskie to w pozostalych segmentach takze bedziesz musial to zrobic. I jeszcze jedna kwestia dlaczego korektor stoi na wzmacniaczu a nie na odwrot?!

DJ Volt
    Poziom 25  
    Jeśli sugerujesz kwestię chłodzenia, to nie katuję sprzętu i wcale mi się nie grzeje<nie katuję, bo niby na czym tego słuchać ;)>. Początkowo było na odwrót, ale to była zmiana od tak "bo mi się znudziło". Jak się zaopatrzę w inne klocki, to już pod monitorem nie będzie miejsca, więc zestaw wyląduje gdzie indziej, razem z zakupem innych segmentów planuję przesiadkę na większe kolumny, wtedy WS będzie miał powody do grzania się. Na pewno będzie stał na górze. :)

Mógł byś mi przybliżyć kwestię "przełącznika czułości" w WS 432?

Podświetlenie. Pozostać przy żarówkach, czy może znacie jakieś inne ciekawe opcje? Oczywiście jeśli będą to diametralne zmiany na inny kolor to zmian będę dokonywał we wszystkich klockach.
    dlugi666
    Poziom 20  
    DJ Volt napisał:
    Mógł byś mi przybliżyć kwestię "przełącznika czułości" w WS 432?

Między przełącznikiem mag2 a kontur był dodatkowy przełącznik, który zmieniał rezystancję na wejściu wskaźnika z ok 2kΩ na ok 200Ω. Tylko, że WS-442 ma tam rezystor 270Ω i prawie wszystkie elementy wskaźnika mają zmienione wartości.
    Illusion
    Poziom 17  
    ja mam 8010 ktory jest strasznie zajechany.. pod wzgledem stanu wizualnego.. jeden z jego wlascicieli pomalowal go pod kolor mebli.. nastepnie pozniejszemu wjascicielowi to nie pasowalo i ztarl farbe papierem sciernymi efekt jest taki ze nie ma zadnych napisow , kresek , wskaznikow.. ale to tylko minus pod wzgledem wizualnym. Sam wzmacniacz spisuje sie znakomicie.. nie wiem czy bylo w nim cos wymienianego, bo sie na tym nie znam chodza pod nim 2 kolumny i spisuja sie naprawde dobrze. W kolumnach sa po odlaczane sredniotonowki i "cykacze", nie bede mowil dlaczego bo to juz inna historia (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic442449.html). Mam przewaznie bass i sporan na maxa podkrecone na wzmaku. wtedy naprawde fajnie wychodzi basik. a sporan jest takze wyczuwalny.

Mądrości na temat wzmacniaczy WS i PW

Mam duzy szacunek do tego wzmacniacza.. obslyzyl juz nie jedna impreze.. w tym jedna naprawde spora. Swiuetnie sie spisal do naglosnienia imprezy w domu jednorodinnym o powierzchni 100 m2.. wtedy byly pod piete do niego dwa glosniki DBS o mocy 100 W (RMS) glosniki byly bez zwrotnicy i swietnie dawaly rade. caly parter domu przypominal jedna wielka dyskoteke domowa.. a na gorze tez bylo glosno ale dalo sie pogadac. Kolejnym przykladem dlaczego mam szacunek do tego wzmachola jest to ze kiedys biorac go na impreze.. ktos przypadkiem zalal calego wzmachola piwem.. po 30 min. Dziala jakby nigdy nic sie nie stalo.. siwetny sprzecior.. bardzo go sobie chwale tym bardziej ze glownie bo w jakis 75% muzyki ktorej slucham na nim to techno. I spisuje sie naprawde dobrze.. choc niedlugo zamierzam go sprzedac.. i zakupic cos lepszego na (2x200 W 'rms' + 2x100 'rms') Bo na takie obciazeniu zajde go po pru sekundach :)

Pozdrawiam:)
    Qiubiac
    Poziom 18  
    DJ Volt napisał:
    Witam,

Jak wiecie mam WS4421, lecz niestety z uszkodzonym prawym kanałem. Strasznie mnie to denerwuje :), że nie mogę sobie poradzić z tym. Miałem oddzielny temat o tej usterce, ale tuż po odpaleniu lewego kanału odpowiedzi ucichły......

Ja bym to na chłopski rozum zrobił.... wymienił wszystkie elementy prawego kanału w WS 432 tak zrobiłem i działa:)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    DJ Volt
    Poziom 25  
    Kolego Qubiac, parę postów wyżej napisałem, że już się uporałem z gadem ;) i wszystko jest prawie ok.

A teraz a propo tego prawie :)

Wskaźnik wysterowania działa nierównomiernie. Znaczy się prawy kanał zawsze jest jakieś pół diody "w plecy". Muszę użyć balansu, żeby mi to ładnie chodziło. Jedną kolumne mam 6 ohm, a drugą 8. Więc na słuch po lekkim przekręceniu na prawo grają równo i wskaźnik jest ok. Na słuchawka już wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ gdy na środku jest balans to i słychać ten " środek "-gra równo, a wskażnik pokazuje przewagę lewego kanału, ale czy wskaźnik ma coś do wyjścia słuchawkowego? No i teraz moje pytania. Czy winę takiego stanu rzeczy może ponosić to, że z lewej strony mam tranzystory zupełnie inne niż na schemacie, a z prawej takie jak powinny być? Na płytce wskaźnika jest jeden bardzo spuchnięty kondensator<ten od prawej strony>. Może to to? W każdym razie mam zamiar zmienić ten kondensator, jaki i "lewe" tranzystory, żeby było tak samo.

Czy można psiknąć potencjometry WD40?
    dlugi666
    Poziom 20  
    DJ Volt napisał:
    Jedną kolumne mam 6 ohm, a drugą 8.

I tu jest chyba powód różnicy wskazań. Zamień kolumny i zobacz co zrobią wskaźniki.
    DJ Volt napisał:
    ale czy wskaźnik ma coś do wyjścia słuchawkowego?

tak, to samo co do głośników.
    DJ Volt napisał:
    No i teraz moje pytania. Czy winę takiego stanu rzeczy może ponosić to, że z lewej strony mam tranzystory zupełnie inne niż na schemacie, a z prawej takie jak powinny być? Na płytce wskaźnika jest jeden bardzo spuchnięty kondensator<ten od prawej strony>. Może to to? W każdym razie mam zamiar zmienić ten kondensator, jaki i "lewe" tranzystory, żeby było tak samo.

kondensator wymień na pewno tranzystory nie koniecznie
    DJ Volt
    Poziom 25  
    Jeśli chodzi o kolumny. Po odłączeniu przyciskiem i słuchaniu tylko na słuchawkach wskaźnik wciąż pokazuje źle. Zmienię i kondensator i tranzystory, bo już wcześniej zakupiłem wszystkie na zamianę.

Zamiana kolumn nic nie daje. Choć 6 ohm jest pod prawym, to lewy wskazuje więcej.
    janusz27
    Poziom 30  
    :arrow: DJ Volt a nie myslales nad wstieniem nowego wskaznika wysterowanie zrobionego na A277D, ktory moze obsluzyc 12 ledow, stosujac 2 takie uklady masz 2x12 led (u mnie sie tyle nie zmiescilo i jest tylko 2x11). Ewentualnie mozna zrobic tak jak jest w WS354 gdzie jest zrobione po 2x5 led na A277D i wtedy nawet nie trzeba przerabiac tych plastikow.

DJ Volt
    Poziom 25  
    Zmieniłem kondensatorek i tranzystory. To samo. Obejżałem dokładnie wszystkie rezystory i jeden wygląda na lekko przypalony <brązowawa obudowa>, jak się można było spodziewać jest on w prawym kanale. Myślę, że to winowajca nierównomiernej pracy kanałów. Podłączałem kolumnę 8 ohm na przemian pod lewą i prawą stronę i było słychać różnicę. Prawy miał słabszy bas i lekko popierdywał przy większej mocy, co raczej sugeruje ów rezystorek. Na razie nie mam na zmianę innego, ale jestem w 99 % pewien, że to to.

-> janusz27 raczej się będę zmieniał wskaźnika. 12 ledów, ale u Ciebie weszły okrągłe, a mi się to troche nie podoba, a jeśli chodzi o frugi wariant to po co przerabiać wskaźnik 2x5 led tylko, że na owym A227D skoro teraz mam już po 5 ledów na kanał?
    Ptolek
    Poziom 36  
    Zadałem w tym temacie wcześniej pytanie o układ opóźnionego załączania głośników z zabezpieczeniem przed napięciem stałym, do WS 418. Dowiedziałem się, że od WS442 jest podobny, ale nie znalazłem schematu tego wzmacniacza z uwględnieniem tego obwodu zabezpieczenia. Znalazłem za to ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic168557-0-asc-0.html
    I teraz w końcu nie wiem czy męczyć się z dobieraniem elementów czy szukać schematu WS442 którego nie ma (bo schemat mam ale bez zabezpieczenia) ?
    janusz27
    Poziom 30  
    :arrow: Ptolek jakis czas temu udalo mi sie zrobic to opoznione zalanczanie w WS418 jest chyba to samo co w WS442 czy WS432 w linku masz wszystko co i jak. Tylko jest jedna sprawa ja nie robilem zabezpieczenia przez stala poniewaz u mnie wali taka drobniusia stala wiec sie nie dalo:D

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic272031.html]
    Rocky Horror
    Poziom 31  
    Na pierwszy rzut można by pomyśleć: "Pewnie kwestia oświetlenia". Lecz jeśli sie przyjrzeć, niektóre elementy dalej pozostają w oryginalnym kolorze.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=87267105

Zagadkowa sprawa. Czy spotkał się ktoś kiedyś z elementami Diory '500' w kolorze złotym? Czy była to jakaś totalnie mało znana seria, jak wzmacniacz WS520 albo ostatnio znaleziony przez kogoś na Allegro WS510? A może po prostu jakaś limitowana edycja przeznaczona wyłącznie na eksport?

Ciekawe :-) .
    DJ Volt
    Poziom 25  
    Gdy pierwszy raz oglądałem tą aukcję, myślałem, że to tylko refleksy światła i tak wyszło na zdjęciu. Kolor akurat mnie, aż tak nie intryguje. Bardziej intersujące jest to cóż ten WS 510 i 520 ma w sobie, że zasłuzył na taki numerek. Z zewnątrz wyglądają jak 504, ja się różnic nie dopatrzyłem :|
    Rocky Horror
    Poziom 31  
    Akurat w WS520 widać wyraźne różnice na tylnym panelu - dodano regulatory poziomu tylnych i centralnego kanału, a w miejscu gniazda zasilania korektora jest gniazdo głosnika centralnego. Tylko diabli wiedzą jak to rozwiązano technicznie...
    W WS510 z kolei, niby szczegół, ale jednak - brak wkrętów mocujących radiatory do tylnej ściany. Nie jest to aż tak istotna różnica żeby było na czym oszczędzić, a dość osłabiło by to sztywność chassis wzmacniacza. Czyżby więc jakieś inne rozwiązanie konstrukcji wnętrza?
    DJ Volt
    Poziom 25  
    No właśnie, skoro są tam wyjścia na głośnik centralny i 2 tylne, to czy jest to wzmacniacz do kina domowego? :|
    Rocky Horror
    Poziom 31  
    Można by tak powiedzieć.. On sam jest opisany jako "Surround integrated amplifier WS520". Znalazłem kiedyś w internecie krótki artykuł na temat Diory (już go nie ma), gdzie określono jako wzmacniacz kina domowego.

Małe spostrzeżenie - przez kratki na zdjęciu widać że lewy radiator jest większy (dłuższe żebra). Czyli być może COŚ na nim jest jeszcze zamontowane. Zapewne wzmacniacz centralnego i tylnych kanałów...
    DrobnyCiulacz
    Poziom 17  
    Rocky Horror napisał:

Zagadkowa sprawa. Czy spotkał się ktoś kiedyś z elementami Diory '500' w kolorze złotym?

Czasami na Allegro pojawiają się "złote" lub o innym niestandardowym kolorze wieże Diory. Zawsze myślałem że to "zasługa" aparatu :D
    Oficjalnie barwy to przecież antracyt,czarny,srebny - wszystkie ze złotymi napisami
    A w załączniku zdjęcie ze starej aukcji Allegro - wieży o niewiadomo jakiej barwie :wink:

Wracając do zdjęć WS-a 520 niepokoi mnie transformator który wygląda na "super trafo" z WS 504 :| Biorąc pod uwagę dodatkowe obciążenie nie wiem jak Diora sobie to wyobrażała ...Ciekawe czy poprawili "kontrolę" wzmaka nad membramami głośników :roll:
    Szczególnie że WS-e 504 były z nią problemy https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic449274.html
    yrhmar
    Poziom 10  
    Witam ja mam prawdziwe dwa molochy są nimi WS-702R 2*200 watt dostałem je za bezcen od kolegi (bo graciły mu piwnicę)!! po prostu takie końcówki to skarb!!! mam do nich trafo zasilające i panel transformatorów wyjściowych.niestety kolega sprzedał mixer z zestawu ale i tak są boskie aaaaaaaaaaa czy ktoś ma jakieś informacje na ich temat ?? schematy itp mile widziane było by doradzenie jak kanały z jednej takiej końcówki zmostkować lub poprostu dokonać uleprzeń :) wielkie dzienks za pomoc
    qujtek
    Poziom 12  
    witam wszystkich.Swego czasu miałem radmorka5102 ,później przyszedł czas na radmorka5412....teraz mam unitre pw 7011 Jest to produkcji Foniki i zanim u mnie zagrało poszedłem na całość i zleciłem-naprawe-wymiane wszystkich kondów, wsadziłem inne tranzystory, na bd911 ibd912 -efekt-gra to nieporównywalnie lepiej od radmorka5412-na wytłumaczenie ra...5412 był surowy bez tuningu.... Unitra PW którą mam gra miękkim niskim basem a wysokie nie gryzą i nie są tak suche jak w moim niemodernizowanym radmorku-jak dla mnie wzmacniacze PW są to b.dobre sprzęciory-proste ,solidne super(w środku to samo co radmor-bo kiedyś wyboru ie było) -polecam każdemu!!!!aaaa po moim tuningu wzmacniacz ciągnie 4ohmówki bez żadnego problemu-wzmak jak ta lala długo będzie mi słuzył polecam UNITRA jest suuuuper!!!!!!!!!!!!
    Lizak86
    Poziom 16  
    moj wzmacniaczyc ulegl znaczynm przerobkom. najpierw zostaly wymienione koncowki z bd 285/286 na bd 911/912 potem trafo na mocniejsze i kondenstatory na okolo 10.000µF. napiecie zostalo podniesione do 27 volt na trafie co daje na wyjsciu 38 odejmujeac diody jest okolo 36. moc jego wzrosla! po odsluchu na glosniku stx27 170 8 ss jest poprawa wydajosci i basu takze... jestem zadowlony z tego sprzetu bo daje naprawde ładna jakosc dźwieku :) pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2129008#2129008

Dodano po 4 [minuty]:

ktos pytal o tepperature u mnie przy dosc glosnym sluchaniu jest okolo 50 stopni clecjusza czyli jeszce jest luz bo jakybmialo byc z 70 to juz martwilbym sie czy nie zastowosawc jakiegos chlodznie sam osobicie mam zrobiony regulatorek na tranzystorach i jak mi przekracza temperture zadana to sie zalacza:)
    Rocky Horror
    Poziom 31  
    qujtek napisał:
    (w środku to samo co radmor-bo kiedyś wyboru ie było)

Gwoli ścisłości - akurat NIE JEST to to samo, co więcej - jest to totalnie co innego. Oba urządzenia diametralnie się między sobą różnią, szczególnie pod względem konstrukcji przedwzmacniacza.
    Nie zmienia to jednak faktu że Radmor 5412 nie należał do szczególnie udanych modeli. A gdy w grę chodzi jeszcze nie najlepszy stan techniczny, odrestaurowany PW7011 mógł go położyć bez większych problemów. W zasadzie nie jest to jakiś super wyczyn...
    To tak na marginesie. Ale fakt faktem, 7011 to całkiem dobra machina.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Trabi
    Poziom 36  
    Hmm... tak sobie czytam i mam pytanie: mogę wejść w posiadanie wzmacniacza WS-303 i tunera TSH-113. Ile to może być warte? Raczej bym się chciał go pozbyć, bo nie mam gdzie tego trzymać (a z piwnicy pewnie ukradną, skoro kradną kompoty ;) ).
    mskalski
    Poziom 13  
    Teraz ja się pochwalę

Od 1995 roku posiadam (z okazji matury dostałem od taty) wieżę SL-500 - WS-504, AS-502, FS-502 i MDS-502. Po kilku latach wyhaczyłem gdzieś w jakimś PDT jeszcze CD-504. I byłem z tego sprzętu naprawdę zadowolony. Potem jeszcze dokupiłem gramofon GS-475 (ten to rewelacja - chyba najlepiej dopracowany od strony wizualnej gramofon Foniki, z czasów już plastików).

Jakiś rok temu jeszcze dokupiłem korektor z analizatorem widma FS-504, w którym tylko wymieniłem żaróweczki podświetlające analizator, oraz magnetofon MDS-506 - z tym się trochę nabiedziłem, ale generalnie już całkiem ładnie działa.

Od miesiąca jestem jeszcze właścicielem uszkodzonego wzmacniacza WS-502, który działa na razie jako dodatkowy przełącznik wejść (nie miałem jak podłączyć DVD, Cyfry+, VCR...) - w zamierzeniu mam zamiar wykorzystać tylko z niego obudowę i być może moduł wyświetlacza, a zrobić sobie zegar kontrolujący całą wieżę (jako budzik, włączanie/wyłaczane nagrywania o określonej porze itp.) oraz przełącznik wejść (w większej ilości niż teraz jest). Wszystko oczywiście sterowane będzie z pilota - pilot do WS-504 ma dwa niewykorzystane przyciski...
    Ale to wszystko dopiero w planach - nie mam czasu się za to wziąć.

Rok temu kupiłem też wieżę z serii 432 (wzmacniacz, korektor, magnetofon, radio), w prezencie dostałem decka MDS-446, i dokupiłem kompakt CD0422. Do tego jeszcze gramofon GS-438 'Bernard'... Ten sprzęt mnie zauroczył. Pięknie zaprojektowane, żadnych zbędnych bajerów (typu diody świecące) ładne duże gałki i co najważniejsze - rewelacyjny dźwięk, który moim zdaniem przewyższa jakością ten z WS-504... Po prostu majstersztyk. Też chcę do niego dorobić przełącznik wejść oraz zegarek, już nawet nabyłem obudowę od AS632 na Allegro...

I ostatnia rzecz - Tosca AWS-306 - już ta z zachodnim pasmem i dodatkowym wejściem na 'dyskofon' :). To jest dopiero sprzęt :D. Udało mi się trochę popsuć część radiową przy wymianie potencjometrów, ale gra naprawdę rewelacyjnie.

I na razie tyle zachwytów...

Co do żarówek:

Domino333 napisał:
    Mam tylko jeden problem, padła prawa żaróweczka podkreślająca skalę Razz Nie wiecie jaka tam ona siedzi, bo bym nową wpakował Smile

liseczq napisał:
    Właśnie wie ktoś jakie siedzą żarówki i rezystory przed nimi w tych Diorach ? Chodzi mi o tuner, wzmacniacz i deck. U mnie ktoś założył chyba jakieś inne i rezystory wywalił :D Prosze o pomc...

Z tego co pamiętam, to żarówki są podłączane bezpośrednio do transformatora na 12V. Ja kupuję zazwyczaj 1.2W w sklepie z częściami samochodowymi (takie używane do kontrolek na desce rozdzielczej samochodu) po 50 gr sztuka :). Można też dać słabsze (są chyba jeszcze 0.5W, ale tych chyba się nie dostanie w ww sklepie).
    qujtek
    Poziom 12  
    mam pytanie do znawców wzmacniaczy pw i ws.....
    czy mozliwe jest usunięcie z pw7011 całej płytki modułu przedwzmacniacza???(tej od reg. barwy dzwięki+balans).Jeśli jest taka mozliwość to oże mi ktoś opize jak to zrobić-i czy kontór bedzie wówczas działał-czy strace go bezpowrotnie-pozdrawiam
    DJ Volt
    Poziom 25  
    Witam,

Jaki powinien byc spadek napięcia na emiterach w Ws442, dla zalecanego prądu spoczynkowego? Jaki ten prąd i napięcie mają być?
    janusz27
    Poziom 30  
    prad spoczynkowy powinien wynosic w okolicach 20-25mA ---> co z prawa Ohma przy zalożeiu, że R=1Ω daje nam wartość 20-25mV