Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Frezarka CNC home made za 1300zł ! ! ! [FOTO]

Maniak.M 28 Maj 2006 06:40 381501 251
  • #151 28 Maj 2006 06:40
    Maniak.M
    Poziom 16  

Ten z radiatorem to L298N

I L297

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
  • #152 19 Sie 2006 17:29
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Jakieś postępy z ploterem? Minęło trochę czasu.

• Computer Controls
  • #153 20 Sie 2006 14:38
    Maniak.M
    Poziom 16  

Zmienił się sposób zasilania silników. Teraz napięcie jest regulowane osobno na oś XY oraz Z.
    Wrzeciono ma również oddzielny zasilacz regulowany z zakresem od 0 do 20V przez co zyskało nie tylko wyższe obroty (wcześniej było 12V), ale również regulację obrotów od 0 do max.
    Bardzo przydatne ponieważ obróbka różnych materiały wymagają różnych prętkości obrotowych.

To by było na tyle zmian ponieważ zajełem się mikrokontrolerami.
    Na początku zrobiłem całkiem fajny zegarek binarny (nie długo zaprezentuję)

Pozdrawiam
    Robson

• #154 07 Wrz 2006 18:00
    zibi20
    Poziom 11  

Witam ja konstrukcje już mam gotową ale chciał bym w niej użyć silników od wycieraczek czy wie ktoś co ctrzeba zrobić zeby to działało ?

• #155 09 Wrz 2006 15:50
    kubal
    Poziom 14  

witam czy są dostępne programy polskojęzyczne i nie aż tak rozbudowane jak wasze do sterowania np wypalarką plazmową lub małą frezarką proszę o informacje z góry dziękuje i pozdrawiam

• #156 09 Wrz 2006 19:20
    michgur
    Poziom 17  

Widzę że ładujesz niebieskie ledki gdzie sie da mamy takie samo zboczenie ocena 5
    gratuluję pomysłu

• #157 10 Wrz 2006 21:32
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Nes86 napisał:
    A ile kosztuje profesjonalna frezarka??

Macie może jakieś linki do stron firm które takie frezarki produkują??
    Bo uważam że 2-3tyś to jeszcze można zainwestować. Ale nie mam pojęcia ile taka "firmowa" frezarka kosztuje?

,firma w której pracuję http://www.top.nom.pl/index.htm

• #158 27 Lis 2006 01:52
    XnIcRaM
    Poziom 17  

SZOK!!! Piękna maszynka, mażę o tym aby też sobie taką zrobić mam już nawet krokowce części na sterowniki do nich z ważniejszych rzeczy to stołu i prowadnic mi jeszcze brakuje :)
    Gratuluję pomysłu wykoniania i wogóle aż mi serce zabiło jak zobaczyłem zdjęcia...

...idę do garażu zobaczyć jakie mam silniki, wydaje mi się że identyczne :)

Dodano po 9 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanko, czy od śrób trapezowych nie byłby lepsze listwy zębate?

Dodano po 19 [minuty]:

Siedze jeszcze i podziwiam :)
    Mam też kilka kolejnych pytań:
    - Czy silniki muszą być takie same?
    - Czy te "obrazy" które prezentowałeś to też robione na tym cudeńku? (Einstein itp. ile czasu zajmuje zrobienie czegoś takiego?

• #159 27 Lis 2006 23:44
    tomasz1987
    Poziom 16  

aż ciarki przechodzą hyba sobie tapete znienie

a tak pozatym toz elektroniką niemam wiele wspulnego a le to robi naprawdę dobre wrazenie

• #160 28 Lis 2006 18:20
    Maniak.M
    Poziom 16  

Witam

Dziękuje za miłe słowa.

1.Co do listw żebatych to sądze że niespełnią one swojego zadania.
    Śruby trapezowe były be lepsze.

2.Silniki powinny być takie same, ale można wszysko ustawić w programach. Więc może np być tak: 2 takie same na X i Y oraz inny na Z.

3.Te obrazy nie były robione na mojej frezarce, ale da się takie robić.

• #161 25 Gru 2006 13:26
    gr86
    Poziom 16  

a powiedz mi czym konwertujesz pliki do g-codu, do ja męcze sie z mach2 i qcadem ale coś mi to nie kce chodzić, do obsługi maszyny wykożystuje Kcama
    Pozdrawiam

• #162 25 Gru 2006 14:18
    Maniak.M
    Poziom 16  

Używam głównie programu IMG

• #163 03 Sty 2007 21:18
    Dawid WAT
    Poziom 14  

czesc ja tez zbudowalem mały ploter. i mam pytanie skad wziasc pliki G-codu?? czy mozna jakos za pomoca Autocada?? i czy muglbys napisac cos wiecej o "IMG"

zgury dzieki.... fajna maszynka:)

• #164 10 Sty 2007 19:50
    Dawid WAT
    Poziom 14  

ja do swojej frezarki zrobilem sam cala elektronikie na procesoze ATmega8 ,i tranzystorach... troszkiepisania programu i dziala:) koszt to okolo 40zl za cala elekronikie :) pozdrawiam...

• #165 12 Sty 2007 07:23
    Maniak.M
    Poziom 16  

A jakie są parametry twojego układu? Ile max amper itp?

• #166 13 Sty 2007 12:06
    Dawid WAT
    Poziom 14  

maksymalny prąd przy 12V to około 1A na faze przy tych tranzystorach, ale jak zmieniłem tranzystory na BUZ325 to przy 12V jeden silnik ciągną 2,5A co daje juz niezły efekt:) a maksymalna częstotliwość pracy układu to tak myśle 1MHz ale to zależy jaki rezonator sie da dla mikroprocesora no i oczywiście można sterować co jeden krok albo co pół kroku

Dodano po 1 [minuty]:

napisz jeszcze jakie parametry cie interesują... pozdrawiam

• #167 13 Sty 2007 16:34
    darrrrek
    Poziom 22  

Witam

Chce zacząc budowe podobnej frezarki, ale chodzi mi tylko o frezowanie drewna. Zdobylem za darmo sporo silniczków krokowych, niestety parametrów za bardzo nie znam. na niektorych pisze tylko:

Stepping Motor type: 428YG023 ich jest najwiecej, ale posiadam tez silnik ktory widac w rogu zdjecia (czarny), polskiej produkcji (Mikroma), 40 Amper 1.8 stopnia na krok, FA-34-4-1

Mam nadzieje ze cos z tego wyjdzie. Co do Twojego projektu cena 10/10 !!!

Pozdrawiam !!

• #168 13 Sty 2007 19:05
    Maniak.M
    Poziom 16  

"40 Amper" - Chyba prochę przesadziłeś :D

Życze powodzenia. Jak zrobisz to oczywiście pokaż na elektrodzie.

Dodano po 2 [minuty]:

To w prawym górnym rogu to chyba serwo mechanizm (tzn. silnik z enkoderem). Szkoda, że nie masz ich więcej.

• #169 14 Sty 2007 11:42
    darrrrek
    Poziom 22  

Chyba ze to 40A nie odnosi sie do prądu silnika, być moze sie myle bo tez dla mnie troche za duzo :) , to w prawym gornym rogu to serwo mechanizm z przekladnią 5:1 i enkoderem tak jak pisales. Silniczki dostalem od firmy Actronix, były montowane w aparaturach dyskotekowych (skanery, głowy ruchome itd...) POzdrawiam

• #170 20 Sty 2007 13:41
    XnIcRaM
    Poziom 17  

Maniak.M napisał:

To w prawym górnym rogu to chyba serwo mechanizm (tzn. silnik z enkoderem). Szkoda, że nie masz ich więcej.

mam podobnych silników z enkoderem ok 50 szt. (firmy buhler, bauhler czy jakoś tak nie chce mi się teraz do piwnicy lecieć sprawdzać) ale nie bardzo mam pomysł do czego je wykorzystać oczywiście nie są to silniki krokowe :)

• #171 21 Sty 2007 11:37
    Maniak.M
    Poziom 16  

Np: jako napęd do plotera, frezarki.

• #172 27 Sty 2007 21:37
    northwind
    Poziom 15  

Witam,

Mam pytanie jesli chodzi o konstrukcje samej frezarki:

Czy lepiiej zrobic ruchomy stół, czy ramie i jakie sa tego plusy i minusy????

• #174 27 Sty 2007 23:08
    XnIcRaM
    Poziom 17  

Maniak.M napisał:
    Np: jako napęd do plotera, frezarki.

takie małe i nie krokowe?

• #175 28 Sty 2007 08:37
    Maniak.M
    Poziom 16  

Jeżeli są takie jak pokazywał "darrrrek" to są one mocniejsze od większości silników krokowych. Po za tym silniki krokowe przy obciążeniu mogą pogubić kroki, a tu enkoder się nie pomyli bo jest połączony z wałkiem.

• #176 28 Sty 2007 13:59
    xml2000
    Poziom 17  

Podziwiam wasz zapał ja rozwiązałem problem (a miałem podobny jak wy ) w mgnienu oka podszkoliłem się troche i poszedłem do znajomej firmy w moim mieście nazwy nie napisze że by nie robić reklamy mają 3 maszyny cnc 1 tokarka tur jest to zwykła duża tokark tylko ma sterowanie cnc 2 tkoarka colchester tornado to jest poprostu cudo ma hydrauliczny konik uchwyt oraz podajnik materiału i transporter wiórów i sterowanie cnc oraz 3 maszyna jest to frezarka cnc haas vf3 super maszynka może robić płaskożeźby itp w godzinach pracy wykonuje elementy dla firmy a po godzinach mam możtywość wykonania dowolnych elementów na własyn użytek oczywiście najpierw musze spytać szefa ale z reguły on na to pozwala i najważniejsze aby nie poniszczyć zbyt dużo narzędzi frezów fresów płytkowych i wierteł wiadomo o co chodzi i takim sposobem łącze przyjemne z porzytechym a i jeszce jedno gdyby nie dobra znajomość z szefem firmy w moimmieście to nawet bym nie dotknął takiej maszyny także nie zawsze jest tak różowo a mam dopiero 16 lat więc mogę pracować w ferie weekendy i wakacje ale mi to w zupełności wystarczy

• #178 13 Lut 2007 21:16
    Multi_COM
    Spec od GSM

@xml2000: nas frezarka kosztowala ponad 60 tys (i tak bedziemy teraz modernizowac na serwo) i nie obraz sie ale nikomu kto nie przeszedl odpowiedniego przeszkolenia i kto nie jest pracownikiem nie pozwolibym tego dotknac ;) o ile maszyny jako takiej nie da sie tak latwo zajechac jezeli sie pomysli to frezy moga leciec jak woda przy zle dobranym posuwie - przy cenie 70-150 zl frez to nauka moze niezle kosztowac ;) . Mysle wiec ze nie kazdy bedzie mial takie mozliwosci jak Ty - mozna wrecz powiedziec ze jestes jednym z niewielu ktorzy maja takie mozliwosci

• #179 14 Lut 2007 07:23
    xml2000
    Poziom 17  

Multi_COM tak wiem tutaj są naprawde duże pieniądze ale znaim dotknełem maszynki to byłem na wszystkich szkoleniach itp a posuwy dobieram z katalogów takie uśrenione i naszczęście nie miałem ani jednej kolizjii jak narazie więc nie jest źle a taką szansę to naprawde trzeba mieć szczęście żeby dostać ja ja z reguły mam więcej szczęścia jak rozumu chyba ale człowiekktóry ma 30 lat bez problemu może obsługiwać takie maszyny i na nikim to nie robi wrażenia a ja troche wcześniej zaczełem ale nie olałem przygotowań wręcz przeciwnie im wyższe ryzyko uszkodzenia czego kolwiek tym bardziej mnie to mobilizuje

• #180 01 Mar 2007 23:02
    compaq11
    Poziom 1  

proponował bym na pionowej osi dać jakąś przeciwwage tylkie nie przekraczającą masy statywu np. sprężyna odciążyło by to silnik i necisk na śrube