Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oddam wsz(sy)tkie pkt za pomoc- nie moge pograc w zadna gre

qscgu 24 Dec 2005 22:28 10377 112
    qscgu
    Level 34  
    ale uwierz mi, wiem wiecej o komputerach niz serwisanci u ktorych kupowalem czesci a kupilem u nich tylko ze wzgledu na to ze mieli taniej niz nawet na allegro,
    AGP APERTURE SIZE jest 128MB (czyli tyle ile mam na karcie grafiki 128MB), radeonek pracuje na AGP 8x, VIA Hyperion zaintalowany

pozatym powiedzialem ze na kosci 512 moge pograc dluzej a jak zaloze obie kosci to niezabrdzo, memtest nie znalazl bledow na 512 tylko na 256.

pomimo tego ze napisalem ten post wiem dosc sporo o kompach - szczegolnie kartach grafiki, niestety nie znam sie na elektronice. na partycji systemowej mam minimum 1GB wolnego miejsca

czesci do kompa dobieralem i skladalem sam, bios ustawialem prawie tak jak oryginal + pare zmian (IrDA, i pare innych opcji) jednak nie sadzilem ze 300W zasilacz moze nie wytrzymac, pozatym dalej nie moge nic zlego na temat zasilacza powiedziec bo jeszcze mnie nie zawiodl,
    erneest
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Może posłuchasz w końcu innych Kolegów dających naprawdę dobre rady i zmień zasilacz na jakikolwiek inny 350 wat, nawet na zwykłego Modecoma, nie musisz wkładać tam od razu Tagana za 600zł - jestem więcej niż pewny że ten Twój 300 watowy zasilacz jest bliżej nieznanej marki i nazwy. Takie objawy wskazują w 90% na trefny zasilacz. Co do pamięci to pożycz od kogoś jakiekolwiek inne sprawne moduły i zobacz co będzie się działo, najpierw oczywiście wymień zasilacz. Co do SP2 to proponuję najpierw skorzystać z legalnej wersji Windowsa XP Pro a nie jakąś scrackowaną wersję w której zainstalowanie SP2 rozwala wszystko w drobny mak. Co do dysku to wyjmij go z komputera, zapakuj w pudełko, wez dokument zakupu (o ile masz takowy) i oddaj go do serwisu, dostaniesz nowy egzemplarz, o ile pamietam Samsungi mają 3 lata pełnej gwarancji.
    qscgu
    Level 34  
    jakie samsungi? moj dysk samsung 10GB juz dawno stracil gwarancje a 160 to Seagate, mam oryginalnego windowsa XP pro po angielsku i takiego nie pelnie oryginalnego po polsku, oczywiscie mi jezyk nie przeszkadza ale czy na tym czy na tym windowsie SP2 robi glupie rzeczy np nie widzi IrDA, juz mowilem sproboje z tym zasilaczem ale sa swieta i narazie nic nie moge zrobic, ale zadalem wczesniej inne pytanie: od czego mogla sie uszkodzic kosc 256?
    erneest
    Przepraszam za pomyłkę, mój błąd - myślałem dobrze, napisałem odwrotnie. Co do IrDY to sam mam podłączoną do płyty głównej samoróbkę, zainstalowanego SP2 i nic się nie dzieje. Co do kości to nie mam pojęcia ale miałem inny dziwny przypadek: kość 256Mb chodziła prawidłowo rok w płycie głównej z chipsetem VIA. Po mniej więcej roku przestała tam działać - BIOS zgłaszał błąd RAM, jak juz komp ruszył to po chwili wywalał blue screeny. Zmieniłem moduł na inny, w tej chwili wszystko jest OK a ten niby uszkodzony moduł działa od 3 miesięcy w innej płycie głównej i kompletnie nic się nie dzieje.
    qscgu
    Level 34  
    po chwili namyslu i krotkim tescie doszedlem do wniosku:
    to napewno nie jest wina procka ani plyty glownej, zreszta to chyba bylo jasne od poczatku. to nie jest takze wina karty bo zrobilem test, kosc 256 jest uszkodzona, kiedy grze brakuje pamieci ram zaczyna uzywac pamieci wirtualnej - przeznaczonego obszaru dysku, skoro gra sie wylaczyla kiedy zabraklo pamieci witualnej to znaczy ze gra jest bardzo wymagajaca jesli chodzi o pamiec potrzebna do dzialania, ponadto te wylaczenie sie bylo naturalne a nie spowodowane usterką jakiegos elementu (gdy brakuje pamieci aplikacje 3D sie wyłączają), przegladajac ilosci pamieci witrualnej okazalo sie ze na dysku C (10GB sprawny) bylo tylko 51MB zmienilem na 256, a E (160GB badsectory) bylo 0, przydzielilem 800Mb, i teraz jesli sie wylaczy z powodu braku pamieci wirtualnej to znaczy ze to nie jest wina kosci 512 ktora defacto jest sprawna co wykazal test memtestem, jesli sie wylaczy to znaczy ze gra uzywa ponad 700Mb do dzialania gdyz wtedy zacznie uzywac pamieci witualnej dysku E, a dysk E jest niesprawny i z tego co wiem "ostre" kozystanie z niego grozi "zwisem", skad to wiem? probowalem, dysk musi wolno dzialac zeby sie nie zawiesic, nie pytajcie skad to wiem, ani nie podwazajcie tej teori bo z tym problemem dosc dlugo sie borykam i wiem na 100% ze jesli zaczne ostro uzywac dysku 160GB to komputer sie zawiesi, takze jedyne co na nim robie to trzymam pliki i muzyke odtwarzam (256kbps - bitrate- to dosc wolny transfer), chociaz i to nie do konca sie dobrze odtwarza bo muzyka miejscami "przeskakuje". Problem nie jest taki prosty jakby sie wydawal na poczatku, ja tez tak myslalem ale sie przeliczylem, jesli bedzie to wina zasilacza to znaczy ze on spowodowal uszkodzenie kosci 256 i dysku 160gb bo te czesci na poczatku byly sprawne, ale z drugiej strony gdyby tak bylo to mialbym problemy z uruchomieniem windowsa (jesli zasilacz bylby uszkodzony) a takowych nie mam, i w tym momencie nie stawiam na to zeby zasilacz byl uszkodzony, byc moze miejscami nie wydala ale jest dobry, takze nie stawiam na to zeby to byla pamiec bo jakby i 512 byla uszkodzona to krotko bym gral, i jutro zrobie ostani test, jesli gra sie nie wylaczy to znaczy ze to byla wylacznie wina kosci 256 i takze ze gra nie uzywa ponad 700MB pamieci, sproboje potem wylaczyc pamiec wirtualna na E i tez zrobic test

Dodano po 2 [minuty]:

ps, zostawmy w spokoju wątek SP2, i tak go juz ponownie nie zaintaluje bo nie mam takiej potrzeby
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Kolego qscqu, jeżeli nie masz zainstalowanego SP1, to możesz sobie do rejestru dodać wpis EnableBigLBA, tylko nie będzie on miał żadnego znaczenia. Opisane przez Ciebie "gubienie się" plików z dysku 160 GB jest właśnie skutkiem nie funkcjonującego LBA48 (po jakimś czasie najnowszy plik zamazuje najstarszy). Ale to są kolegi pliki, kolegi problemy i kolegi stracony czas.
    Wesołych Świąt.
    Lizak86
    Level 16  
    ja wogole wymieniłbym ten dysk 160 gb ma nowy o ile Ci sie gwarancja nie skonczyla... po jaki czort trzymac zepsyta czesc jak mozna wymenic na nowa.. tak apropo co to za gra ze zuzywa prawie 512 mb pamieci??? dziwne..
    sivel
    Level 14  
    Zanim zaczniesz szukać przyczyny dalej to pierwsze co zrób to zainstaluj od nowa system (ta uszkodzona kość 256mb mogła "porobić" poważne błędy w samym windowsie), bez tego nie można być niczego pewnym.
    Co do przyczyny uszkodzenia pamięci - to pamięci po prostu się psują jak każdy element i nie ma sensu obwiniać odrazu zasilacz zwłaszcza ze pamięć nie jest spalona a jedynie robi błędy.
    daniel93
    Level 29  
    1.Sprubu wsadzić tą pamięć do każdego banku czyli wsadzasz do 1 test wsadzasz do 2 test itd.
    2.Teraz tak otwurz bude, dotknij kranu(lub czegokolwiek co ma uziemienie- ładunki elektrostatyczne) wykręć dysk z budy połuż tak żeby był prosto położony (coś podłuż pod niego). Teraz włącz kompa i najbardziej wymagającą gre jaką masz. Zaraz po zwiech szybko wyciąg kabel z gniazdka i podotykaj dysku czy sie nie przegrzał. Poniewarz większe dyski lubią się przegrzewać.

Moderated By jankolo:

Za następny post o podobnej jakości kolega zostanie ukarany ostrzeżeniem

qscgu
    Level 34  
    jankolo: mam windowsa XP Home po angielsku z wbudowanym SP1, nie probowalem jego instalacji, chociaz nie wiem co to ma do rzeczy gdyz musialbym napierw zrobic partycje a jesli windows nie obsluguje wiekszych dyskow to przy instalacji wykryje tylko 127GB i nie zrobi mi partycji wiekszej ponad to. zreszta z tym tez byla dziwna sprawa, bo gdy kupilem ten dysk to spokojnie ten sam WIN XP pro - polski wykrywal az 15X GB czyli poprawną ilosc, potem jak windows zaczal sie sypac to juz nie wykrywal na nim przy instalacji 15X tylko 127, a zaznacze ze SP1 nic by nie pomoglo bo SP działaja dopiero po zainstalowaniu a nie w trakcie instalacji, pozatym to nie zmienia faktu ze gry sie sypaly ze wzgledu na uszkodzona kosc 512. mimo to SP1 jestem sklonny zainstalowac, tylko nie wiem czy dalo by sie na tym nie do konca legalnym XP? dzieki za te porady ale bede ich wiecej potrzebowal

Lizak86: po to trzymac ze musze najpierw ponagrywac wszystkie dane na plytki bo nie mam zamiaru stracic ich, Gra to Bloodrayne2 gram na 1024x768 z włączonymi wszystkimi efektami - pozatym nie 512 bo sam windows zabiera z tego przynajmniej z 10-30%

daniel93: dysk sie nie przegrzewa, wprawdzie po kilku godzinach pracy jest gorący ale to normalne przy takim duzym dysku
    yo.tony
    Level 15  
    Może nie trafie w problem, ale co zaszodzi spróbować. Skoro mówisz, że przy grach komputer wychodzi ci do windowsa albo "łapie zwieche" na czarnym ekranie ale dalej pracuje (w sensie ma prąd), to może znaczyć że szukamy problemu w złym miejscu. Gdyby zasilacz nie wyrabiał to najprawdopodobniej spotkałby cie "autoreset" :_)
    Może spróbuj z softem, a nie z hardware'm. Zakładam że sterowniki masz aktualne. Na tych Omegach sie nie znam, ale ufam poprzednikowi który radził ci je zainstalować.
    Spróbuj wejść do ustawień ekranu, dalej zakładka ustawienia/zaawansowane, zakładka rozwiązywanie problemów i przyspieszenie sprzętowe zmniejsz do 2 kreseczki od lewej :_) czyli do wyłączenia wspomagania directx, jesli uniemozliwi ci to uruchomienie gry to zwieksz o jeden.
    Kiedys pomoglo mi to z kartą graficzną ati, nie pamietam już nazwy. Wiem, dużo sie zmieniło od tamtych czasów :_) sprzęt jest inny i directx jest 9 :P Spróbuj, może pomoże. Wesołych Świąt!
    mat_ed
    Level 43  
    Quote:
    ...Gdyby zasilacz nie wyrabiał to najprawdopodobniej spotkałby cie "autoreset" :_)...

Niekoniecznie, ja obstawiam zasiłkę tym bardziej,że 300W (i pewnie TYLKO na tabliczce znamionowej).
    qscgu
    Level 34  
    wina napewno nie lezy po stronie karty graficznej wiec zmniejszanie przyspieszenia nic nie da, jesli zasilacz bylby zepsuty to czekal by mnie autorestart ale byc moze jest za slaby i dlatego mi sie tak robi, teraz zrobie test, pogram w tego bloodrayne tak dlugo az ta gre przejde i jesli sie nie wylaczy to zostanie jeszcze sprawa uszkodzonego dysku 160GB, sprobojcie nad tym pomyslec: "zreszta z tym tez byla dziwna sprawa, bo gdy kupilem ten dysk to spokojnie ten sam WIN XP pro - polski wykrywal az 15X GB czyli poprawną ilosc, potem jak windows zaczal sie sypac to juz nie wykrywal na nim przy instalacji 15X tylko 127" mozliwe ze trzeba bedzie cos zmienic w biose tylko co?
    daniel93
    Level 29  
    gscgu może w końcu zobacz cy sie hdd nie przegrzewa. :|
    qscgu
    Level 34  
    no przeciez ci odpisalem, nie przegrzewa sie sprawdzalem:
    "daniel93: dysk sie nie przegrzewa, wprawdzie po kilku godzinach pracy jest gorący ale to normalne przy takim duzym dysku"
    erneest
    Gorący? Mój dysk Seagate ST3160827AS sata po kilkugodzinnej pracy ma temperaturę ok. 38-40 stopni, trudno to uznać za bycie gorącym, tym bardziej że jest zamontowany ok 5 cm. nad drugim dyskiem. Poza tym skoro twierdzisz że Twój dysk jest goracy to może trzeba pomysleć nad jego chłodzeniem?
    Adam_uS
    Level 16  
    Myślę że to wina zasilacza.... 300-setka powinna się wyrabiać przy 2 dyskach ale jednak coś jest nietak... Pożycz od kogoś zasilacz...
    qscgu
    Level 34  
    no byc moze sie przegrzewa, natomiast ta 10ka jest caly czas zinma. Testowalem kompa na bardziej wymagającej grze: Need For Speed Most Wanted, i to samo sie dzieje, moge pograc dluzej ale jak sie wylaczy to ten sam error co w przypadku Bloodrayne 2, Brak pamieci witualnej, byc moze to jednak nie wina zasilacza? bo gdyby tak bylo to cos by sie posypalo a nie pamieci by zabraklo
    erneest
    Może będę nudny ale zrób tak: wyjmij kartę graficzną i idź ją sprawdzić do kogoś, kto ma na 100% sprawny zasilacz, pamięci i płytę główną, to samo dotyczy przetestowania pamięci. Pożycz od kogoś sprawną na 100% pamięć i korzystając z karty graficznej na PCI zrób testy płyty głównej na swoim zasilaczu i na innym, również pewnym. W kartach graficznych potrafi paść sama akceleracja 3D, kości pamięci w jednym gnieździe chodzą prawidłowo, w tym obok zaczynają żyć własnym życiem, często się gryzą, kable ATA potrafią paść i przerywają transmisję. Pożycz od kogoś ( chyba że masz własny ) dysk ok 3Gb i postaw na nim system w pełni od zera, system pamięci wirtualnej pozostaw nieruszany, niech Windows samo nim zarządza i sprawdź jak się zachowuje, puść wszelkie możliwe testy RAM, grafiki i całego systemu. Najpierw sprawdź dokładnie wszystko a dopiero wtedy pisz co sie dzieje dalej.
    PS brak pamięci wirtualnej oznacza po prostu brak miejsca na dysku dla tej pamięci.
    daniel93
    Level 29  
    ściąg spobie program o nazwie everest.
    Odpal go i kliknij na komputer później zrub screna i wrzyć na forum.
    p.s.Zeby zrobić screna kliknij na klawiaturze "Print Screen Sys Rq" odpal painta wklej i zapisz.
    p.s.2.Dyski potrafią być gorąc ???
    Mója 160 po paru dniach zaczeła się upłynniać :)
    Nie roie sobie jaj poprostu farba się topiła :D
    Lizak86
    Level 16  
    qscgu dlatego mowielm ze prawie bo systam tez potrzebuje pamieci. mialem na uwadze... zgodze sie z kolegami moj dysk mma rowniez 160 gb wd i nawet caly dzien pracy na nim a chodza i gry i programmy mozna powiedziec caly dzien i dysk ma okolo 40 tazke moj nie jest gorący a nad nim siedzi nastepny dysk..... probuj dalej i pisz jakie efekty..
    qscgu
    Level 34  
    "wyjmij kartę graficzną i idź ją sprawdzić do kogoś, kto ma na 100% sprawny zasilacz, pamięci i płytę główną, to samo dotyczy przetestowania pamięci."

z karta graficzna bylem u kolegi i sprawdzilem dziala na 100% i nie bede tego juz wiecej powtarzal, pamiec testowalem u siebie (512) i memtest nie wykrywa zadnych blędow, gdyby padla akceleracja 3D to gry by sie niemilosiernie wieszaly albo wogole nie ruszyly wiec to napewno nie to, kable ata mam niedawno kupione wiec nie ma takiej mozliwosci zeby przerywaly transmisje, normalnie zwariuje, :/ nie wiem co sie dzieje
    erneest
    W takim wypadku idź teraz na spacer i wszystko przemyśl na spokojnie. Później siądź na spokojnie do komputera i zacznij sprawdzanie od początku. Skoro uważasz że nasze rady są Ci nieprzydatne i wiesz lepiej co zrobić to po sie pytasz co masz robić?
    qscgu
    Level 34  
    daniel93: wiem jak sie robi screena, nie musisz mi mowic, programuje i znam sie na takich badziewiach, (OpenGL) zrobie ci tego screena,

Dodano po 14 [minuty]:

erneest: jakbys nie zauwazyl testowalem co sie da: k.graf, pamiec i jak gry chodzą na roznym ustawieniu, a zasilacza poprostu teraz nie jestem w stanie sprawdzic bo sa swieta, nie mam pieniedzy na mocnejszy zasilacz a kolegi ktory ma mocniejszy zasilacz nie ma. opisalem dokladnie usterke dysku, moge zrobic co tylko sie da, wystarczy napisac, ale niektorych rzeczy poprostu nie jestem w stanie sprawdzic, np. jak sprawdzic inne kosci skoro koledzy maja jeszcze SDR?? pomyslcie zanim kazecie mi chodzic cos pozyczac tak samo: skad wytrzasne nastepny dysk ?? nie mam takich kasiastych kolegow ze maja po 2 dyski i jeden pusty na wszelki wypadek, nie mowiac juz o karcie graficznej na PCI, takich rzeczy nigdy nie mialem w rekach, i nie ma szans zebym jeszcze cos takiego dostal w mojej okolicy, staram sie jak moge ale wolalbym zeby te testy ktore mam wykonac ograniczaly sie do mojego komputera
    md
    Level 39  
    qscgu wrote:
    jankolo: mam windowsa XP Home po angielsku z wbudowanym SP1, nie probowalem jego instalacji, chociaz nie wiem co to ma do rzeczy gdyz musialbym napierw zrobic partycje a jesli windows nie obsluguje wiekszych dyskow to przy instalacji wykryje tylko 127GB i nie zrobi mi partycji wiekszej ponad to.

Podziwim Twój upór w złej sprawie. Właściwą diagnozę postawił jankolo. Przy takim dysku musisz zainstalować minimum SP1. Piszesz bzury, że nie da się zainstalować systemu.
    Na forum jest koapalnia wiedzy, jak wypalić płytkę instalacyjną Windowsa XP z SP2. Są także sposoby na instalację systemu na dużych dyskach - wystarczy użyć przycisku "szukaj".
    Skoro się upierasz, to instaluj najpierw na partycji 127GB, a po zainstalowaniu SP1 (SP2) poszerzysz partycję do pełnych 160GB
    Jeżeli płyta nie potrafi właściwie obsłużyć dużego dysku (48 bitowe adresowanie LBA),to skąd zdziwienie, że gry źle chodzą.
    Niektóre maszyny miały problem z grami, ale Microsofyt opublikował łatkę do systemu, która likwidowała problem - problem jednak znika po instalacji SP1, a na pewno koniecznie powinieneś zainstalować SP2 i wszystkie krytyczne łatki opublikowane po ukazaniu się SP2.
    -----------------------------------------------------------------
    Poczytaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1102624#1102624
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=792028#792028
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1438393#1438393
    http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;pl;303013
    qscgu
    Level 34  
    hmmm... moze i dobrze mowisz jednak ja gry uruchamiam z C:, jakbys troche doczytal to to jest stary dysk 10GB. a co do szukania to ja naprawde podziwiam tych ktorzy szukają, bo nawet jak wpisze dokładną nazwę wątku to niekiedy nie znajduje, przyznam sie bez bicia nie umiem szukac :/ jakbys byl taki dobry to prosze o 2 zagadnienia: jak wypalic plytke Windows XP Pro z "SP1a" SP1a mam na dysku ale nie zainstalowane i jak poszezyc partycje do 160 GB jak juz mam 127 a nie mam jeszcze na nim systemu ale mam pliki, chcialbym to zrobic bez usuwania plików. SP2 nie zainstaluje
    md
    Level 39  
    Dysku nie poszerzysz, ale partycję zwiększysz przy pomocy np. Partition Magic - bez utraty danych i bez kłopotu.
    Podaj choć jeden mądry powód, dla którego nie chcesz instalować SP2.
    maras77
    Level 21  
    qscgu wrote:
    niestety nie zmienice mojego zdania na temat tego ze sp2 to shit mialem go i nie dosc ze nie wykrywal mojej irdy to nie moglem niektorych aplikacji wlączyc albo wlaczaly sie zancznie dluzej, mialem go pare dni, potem reinstalka windowsa, przykro mi ale nigdy wiecej tego nie bede instalowal, a zwykly windows bez zadnego SP obsluguje duze dyski powyzej 128GB, moj XP spokojnie wykrywal cale 160GB - rzeczywiste 15XGB. a jesli nie obslugluje to wystarczy zmienic parametr EnableBigLBA. Jak juz setny raz powtarzam jedyną przyczyną sypania sie windowsa na tym duzym dysku byly mechaniczne bad sectory.

Bo SP2 jako doinstalowana poprawka to rzeczywiście shit - często są problemy. ALe jeśli instalujesz SP2 zintegrowane z instalką, to jest miodzio.
    Zrób sobie płytkę instalacyjną (opis w instrukcji do sp2) ze zintegrowanym sp2, zainstaluj i zobaczysz, jak SP2 może poprawić komputer.
    qscgu
    Level 34  
    nie wykrywa mi IrDA ktorej bardzo czesto uzywam, nie mowiac juz o paru innych problemach np p2p i sciaganie plikow - niektorych plikow poprostu nie da sie sciagnac, zainstalowalem sobie SP1, wykrywa caly dysk, utworzylem partycje na nieprzydzielonym obszaze, i za niedlugo zobaczymy jak to bedzie jak zainstaluje XPka z zintegrowana wersja SP2, byc moze nie sypie sie jak jest zintegrowany