Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuning amplitunera Technics SA-GX390

kubalonek 18 Kwi 2003 22:09 7468 17
  • #1 18 Kwi 2003 22:09
    kubalonek
    Poziom 10  

W ramach poszukiwań lepszego dźwięku zamieniłem wzmacniacz wejściowy (5218A Mitsubischi ) na NE5532P (Texas I ) który znajduje się na płytce wejść . Demontaż jest b. prosty. Odkręcić wszystkie śruby tylnej ścianki , wypiąć płytkę wejść , wylutować .Proponuje użyć podstawki.Efekt: Zdecydowanie poprawienie sceny dzwiękowej , lepsza analityczność i rozdzielczość , bardziej subtelne wysokie tony , w porównaniu z poprzednikiem - słabszy bas , lecz lepiej kontrolowany , o lepszej dynamice ,w sumie dla mnie dużo lepszy , nieznaczny , ale zauważalny spadek szumów na biegu jałowym.
    Podobnie można zrobić w amplitunerach serii SA GX ( 320 , 490 , 590 )
    Cena modyfikacji ok. 5zł . Polecam .

0 17
  • Sklep HeluKabel
  • #2 20 Kwi 2003 22:26
    kalgreg
    Poziom 13  

Witam!!!!!
    widze że sie pochwaliles na forum i widze ze masz sporo punktów wiec nie powinienes miec problemow ze sciagnieciem sobie tego pliku o który prosiles. Jesli jeszcze go nie masz to daj znac cos poradzimy.
    Ale nie zadaleś najwazniejszego pytania. Byc moze ktos bedzie wiedzial co mozna jeszcze poprawic w tym sprzecie. jesli ktos wie to niech nam pomoze plizz!!! Ja tez poprawilem swoj amplituner w ten sposob co kolega ale ta modyfikacja poprawila nam tylko dzwiek na torze wyjsc zewn i to nie wszystkich bo zastal jeszcze gramofon :( no i tuner o który mi sie najbardziej rozchodzi. A moze sama koncowke mocy mozna "ztuningowac".
    Jeszcze raz prosze o pomoc w swoim i kolegi imieniu. I mysle ze nie tylko w naszym.
    Pozdrofka

0
  • #3 21 Kwi 2003 07:27
    CKsrv
    Poziom 32  

hmm panowie musze Was troche zasmucic bo nie za wiele da sie zrobic ze wzmacniaczem na hybrydzie czy kostce.
    Mozna podstawic lepsze "C" czy "R" metalizowane, tranzystorki mniej szymiace ale kostki nie otworzycie.
    No chyba ze szlifierka :)

0
  • #4 21 Kwi 2003 23:26
    kalgreg
    Poziom 13  

:arrow: Kubalonek
    dostałem twiją wiadomość na priva i próbowałem wysłac ci ten schemat ale znowu porażka :( (chyba) . Ale nic to prubuje jeszcze raz.
    PS. co z tym gadu-gadu?
    :arrow: CKsrv ja nie chcę zrobić z Technicsa high end ale nawet niewielka poprawa byłaby mile widziana, tak jak np wymiana wzmaka operacyjnego na NE5532. Apropo znalazłem tez wzmak OP282 tez jest dual z tym że te co widziałem sa do montażu powieżchniowego i nie wiem czy sa "normalne" tzn DIL8.
    Nie jestem fachowcem i niektóre terminy przez was używane są dla mnie obce ale jak mi ktoś powie co na co mam wymienić to dam sobie rade.
    Pozdrofka

0
  • #5 22 Kwi 2003 04:35
    CKsrv
    Poziom 32  

Załącznik ma (0)k

Szukales kostki (wzm op) juz w swoim miescie?
    Moge Ci podac litanie www do sklepów ale dla jednego malego robaczka placic za przesylke co najmniej 12PLNów?
    Pewnie cos jeszcze by sie przydalo zrobic z przelacznikiem zrodel podejzewam ze moze troszke szumiec.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 22 Kwi 2003 22:39
    kalgreg
    Poziom 13  

Nie wiem co jest z tymi załacznikami. W upload pokazałao ze wysłałem a tu 0 Kb hmmm no wiec jeszcze raz.
    :arrow: Cksrv
    Jasne ze szukałem tych kostek i tam gdzie byłem nie maja OP282 :( ale jeszcze nie byłem w paru miejscach a w sklepach www jak slusznie zauwazyles nie ma sensu kupowac jednej kostki.
    Pozdrofka

Schemat TECHNICS SA-EX320 jest tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=88552#88552

0
  • #7 25 Kwi 2003 09:07
    CKsrv
    Poziom 32  

Nie wiem jakie jest podejscie handlowców w Twoim miescie ale w tej branzy wiadomo ze nie da sie posiadac na stanie wszystkiego co firmu wypuszczaja :) ale jesli zamówisz w sklepie to powinni sprowadzic Ci to.
    Ja wieeelokrotnie zamawialem egzotyczne uklady w sklepach a potem juz weszly do stalej oferty sklepu mimo tego iz tylko ja je kupowalem :).
    Zawsze to taniej jest w przypadku 1 czy 2 kostek.

0
  • #8 25 Kwi 2003 09:19
    zoltar
    Poziom 24  

Przyznam się , że nie analizowałem schematu, ale znając technicsa to nie dali zbyt dużych elektrolitów w zasilaczu do końcówek mocy. Najprawdopodobniej będzie jakeś 5600uF. Jeżeli mam rację proponuję dołożyć elektrolity.

Pozdrawiam.

0
  • #9 25 Kwi 2003 16:51
    CKsrv
    Poziom 32  

Zgadzam sie w 100% ze mozna dołozyc troche elektolitu :).
    W celu minimalizacji kosztów poza "C" konkretnym pominieto pewnie pare innych elementów - brakujacych ma plycie.
    Trzeba pooglagac plytke i przeanalizowac co by jeszcze ulepszyc.
    Ja laadnych pare lat temu tak walczylem z WS442 i calkiem dobrze wyszlo.
    Dysponowalem wtedy sprzetem szkolnym (taki jaki byl) i nie zauwazylem zadnych znieksztalcen na oscyloskopie (przy ~) przy przejsciu przez "0". Nawet "starzy wyjadacze" byli pod wrazeniem tego egzemplarza.
    :)

0
  • #10 25 Kwi 2003 22:35
    kalgreg
    Poziom 13  

Co do elkow to tez sie zgadzam tylko nie chcialem pakowac byle czego a na lepsze na razie mnie nie stac. Jak sie znajdzie kaska to dopakuje co najmniej jeszcza raz tyle ile jest.
    Ale mam jeszcze jedno pytanie (tylko sie nie smiac - nie jestem elektronikiem) moj sprzet to SA-GX390 wersja bez RDS, na plycie glownej jest miejsce i dziury pod elementy do RDS ale czy jak dopakuje wszytko co potrzeba to czy to bedzie dzialac od razu czy trzeba jeszcze pogrzebac w sofcie procka na panelu czolowym? I czy to w ogole jest mozliwe?
    :arrow: kubalonek Mam nadzieje ze juz sciagnales ten schemat bo widze ze ci punktow ubylo i to wiele.............. a pozatym to sie nie odzywasz , bo pewnie studiujesz schemat :D .Napisz jak cos wymyslisz.
    Pozdrofka

0
  • #11 17 Lis 2003 12:39
    ozman
    Poziom 21  

Z RDS'em bedzie ciezko tyrzeba przeprogramowac procka i go wyjac najpierw wiec nie dysponujac dobrym warsztatem daj sobie spokuj

0
  • #12 17 Lis 2003 13:05
    artibpl
    Poziom 17  

Do tuningu wzmaków polecam kostki AD8620 Analog Devices. Można je kupić tutaj: www.alfine.pl
    W torze wzm. gramofonowego w zależności do jakiej wkładki AD8620 może być do wkładki MM, ale do MC trzeba poszukać czegoś z mniejszymi prądami szumów.
    W torze sygnału można wywalić wszystkie elektrolity i zastapić MKT firmy WIMA lub Siemens. Od strony zasilania elektrolity Panasonic FC lub Elna Silmic a w miejscach polaryzacji kond. tantalowe. Dalszy upgrade to wymiana stabilizatorów na LM317/337 lub lepiej LT z oferty MAXIM, można wybrać coś o szumach mniejszych niż 40 mikroV.
    Arti

0
  • #13 17 Lis 2003 16:02
    Veteran
    Poziom 15  

Witam

Polecam tez "wbic" we wzmacniacz filtr sieciowy z gniazdem IEC produkcji np. Schaffner, Corcom. Moze jeszcze nopwe trafo :wink: ?

Pozdrowienia

0
  • #14 23 Lis 2003 12:21
    tygrys5232
    Poziom 18  

Da sie "stuningować" mini amplituner technics SA-DV-280 , i czy jest mozliwosc dorobienia wejscia 5.1 na cicczach do niego. Wiem ze to troszku lamerskie pytanie, ale dłubanie w wzmacholach dopiero rozpoczynam.

0
  • #15 24 Lis 2003 11:42
    ozman
    Poziom 21  

Do tuningu wzmaka to jeszcze lepiej jak wymienisz w torze audio kondensatory na styrofleksowe rownolegle z MKT lub ewentualne tantalowe a najlepiej na Black Gate(droooogie!).Rezystory wymiń na metalizowane-brzmienie zmieni się radykalnie ale to trzeba ustawiać pod siebie w zależności co kto lubi.
    Co do gniazda z filtrem siecoowym to taniej wyjdzie jak się kupi sam filtr
    a daje to lepsze efekty
    Polecam też wymianę lub dodane transformatora sieciowego bo japonczyki wyliczyli wszystko na styk. poprawi die odrazu mikrodynamika i kontrola basu.
    Radze sprawdzic jakimi przewodami są połączone sa głośniki w kolunmnach, bo wiele producentów daje tam zwykłą srebrzankę-wymienić to na miedz beztlenową.Można się pokusić o wymiane kondensatora na lepszy np elna bo pzreważnie siedzi tam zwykłe badziewie

0
  • #16 26 Lis 2003 13:16
    ozman
    Poziom 21  

A propo NE5532P to badziewie sam koszt coś świadczy polecam kultowe opa np.627 wtedy usłyszysz dopiero poprawę

0
  • #17 09 Gru 2003 21:50
    kalgreg
    Poziom 13  

witam
    troche mnie nie bylo ale widze ze sie temat troche rozwinal. dzieki za odpowiedzi. Zgadzam sie ze wszyskim o czym piszecie tylko, ze wszystko to wiaze sie z duzymi kosztami a obecnej sytuacji nie moge pozwolic sobie na takie ekstrawagancje. A co do NE5532 to nie zupelnie sie zgadzam, tzn byc moze nie jest to opamp z najwyzszej polki ale napewno nie jest gorszy od tego co tam siedzialo wczesniej. Zreszta na ucho slychac ze jest lepiej. Jak zdobede tego OPA to wymienie i zobaczymy.
    A rezystory metalizowane sa duzo drozsze od zwyklych? Tzn ile kosztuje jeden? bo nawt nie wiem.
    pozdrofka

0
  • #18 10 Gru 2003 20:37
    ozman
    Poziom 21  

Skoro po wymianie na NE usłuszałeś różnice znaczną to żapewniam Cię że opa diametralnie polepszają dzwięk (tzn.lepiej go oddają)
    niekoniecznie musisz wymieniać na opa627 czy 637 to zależy od systemu.
    do jasnych systemów pasuje opa2604, opa2134

metalizowane rezystory NIE sa dużo droższe-sprawsz w sici w ofercie

0