Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

cb radio- czy moge odbierac w radiu

saabek12 26 Dec 2005 15:31 8770 16
 • #1
  saabek12
  Level 10  
  witam!! mam pytanie czy moge odbierac rozmowy prowadzone przez cb radio w zwykłym radiu i na jakich pasmach?? prosze o odp. dziex
 • #2
  SQ9MEM
  Level 29  
  Nie możesz. Zwykłe radio pracuje w zakresie 87,5 MHz - 108 MHz (FM) i ew. na falach długich (nie pamiętam dokładnie częstotliwości), a CB jest na 27 MHz.
 • #3
  maser81
  Level 19  
  Możesz o ile radio będzie posiadało zakres fal o długości 11m (starsze modele made in CCCP opsiadały taki zakres) - fale krótkie AM.
  Inna sprawa szerokości pasma w takim odbiorniku, tu mogą być problemy.

  Poza tym jeśli masz dostęp do radia z zakresem fal krótkich (w okolicy tych 11) możesz się pokusić o edukacyjne przestrojenie takiego radia.
  Cudów się jednako nie spodziewaj, inna czułość odbiornika itp sprawy.
  Zabawa dla pasjonatów, przy obecnej cenie CB z drugiej ręki.
 • #4
  Adam_uS
  Level 16  
  jestem posiadaczem takiego radioodbiornika...;] w dodatku jest stereofoniczny i odtwarza płyty winylowe. Mam 5 guzików którymi zmieniam zakrec częstotliwości... Niestety niemoge odbierać Polskich stacji typu RMF-FM.
 • #5
  maser81
  Level 19  
  Hmm, czyli to (tak mi się wydaje) radio pewnie z UKF ale z starym zakresem częstotliwości...
 • #6
  Adam_uS
  Level 16  
  Mój radioodbiornik nie był przestrajany na obecnie pracujący zakres częstotliwości(chodzi o polskie radiostacje). Poszukaj "u dziadka na strychu" może znajdziesz coś ciekawego. CB nadaje na 27MHz inaczej na 11m.

  Dodano po 3 [minuty]:

  tak wogóle to jak przestroić taki radioodbiornik?
 • #7
  sp8gsc
  Level 26  
  Przestrajac nalezy zakres fal krotkich a nie UKF-u. Na upartego mozna uzyskac odbior CB, ale czulosc bedzie niewielka. Przestrojenie fal srednich bedzie wymagac wymiany wszystkich cewek na to pasmo. Mozna tez dorobic maly konwerter na UL1042 i odbierac na falach srednich, ale konwerter wstawia sie miedzy antene, a wejscie odbiornika, wiec dochodzi zabawa z przekaznikami, zeby radio na innych zakresach odbieralo normalnie.
  temat o konwerterze
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2119615#2119615
 • #8
  Jap
  Level 28  
  Czasami można zakupić na giełdach z rupieciami jakieś radia z poryciem całego KF (np Grundig Satellite). Wtedy masz gwarantowany odbiór CB AM. Mi udłąo się kupić dziadziusia Satellita - i on o dziwo posiada przełączane filtry pośredniej - dla rozgłośni profesjonalnych (szeroki filtr) i dla krótkofalowców / CB (AM, USB, LSB) wąski filtr.
 • #9
  sq6ade
  Level 40  
  Dosyć często wymontowuję z radioodbiorników UKF na zachodnie pasmo konwertery montowane w czasach dawniejszych. Są często zrobione na UL1042 i myśle że można to wykorzystać wymieniając elementy rezonansowe. Konwertery w "odwrotną mańkę" również są do przerobienia.
 • #10
  Markbur
  Level 16  
  Kiedyś odbierałem CB na przestrojonym odbiorniku "Julia". Przestroiłem odbiornik na falach krótkich w paśmie 13m i wymagało to tylko zmiany kilku pojemności. Niestety czułość była zbyt niska. Dopiero po dodaniu wzmacniacza w.cz pomiędzy anteną a wejściem odbiornika wykonanego na pojedyńczym tranzystorze (schemat wzmacniacza wziąłem z radiotelefonów serii "Echo") czułoś była zadowalająca.
 • #11
  Adam_uS
  Level 16  
  a co ze zmianami kanałów? CB nadaje na 27MHz ale to jest częstotliwość konkretnego kanału?
 • #12
  comtrade
  Level 11  
  No właśnie tu pojawia się wspomniana kwestia szerokości pasma (i wątpliwość sensu całego przedsięwzięcia). W większości przypadków na takim radioodbiorniku będziesz słyszał wszystkie kanały jednocześnie. :) A zakres częstotliwości środkowej (podstawowej) czterdziestki kanałów CB to: 26 960 - 27 400 MHz.
 • #13
  Adam_uS
  Level 16  
  w radiach z cyfrowymi skalami są odstępy 0.5 MHz;]
 • #15
  Adam_uS
  Level 16  
  chodzi mi o zwykłe samochodowe radia
 • #17
  SQ9MEM
  Level 29  
  Wytłumacze na przykładzie. Jakbyś miał 0,5 to stacje byłyby w takiej kolejności: 96 96,5 97 97,5 itd.