Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

cb radio- czy moge odbierac w radiu

saabek12 26 Dec 2005 15:31 8485 16
    saabek12
    Level 10  
    witam!! mam pytanie czy moge odbierac rozmowy prowadzone przez cb radio w zwykłym radiu i na jakich pasmach?? prosze o odp. dziex
    SQ9MEM
    Level 29  
    Nie możesz. Zwykłe radio pracuje w zakresie 87,5 MHz - 108 MHz (FM) i ew. na falach długich (nie pamiętam dokładnie częstotliwości), a CB jest na 27 MHz.
    maser81
    Level 19  
    Możesz o ile radio będzie posiadało zakres fal o długości 11m (starsze modele made in CCCP opsiadały taki zakres) - fale krótkie AM.
    Inna sprawa szerokości pasma w takim odbiorniku, tu mogą być problemy.

Poza tym jeśli masz dostęp do radia z zakresem fal krótkich (w okolicy tych 11) możesz się pokusić o edukacyjne przestrojenie takiego radia.
    Cudów się jednako nie spodziewaj, inna czułość odbiornika itp sprawy.
    Zabawa dla pasjonatów, przy obecnej cenie CB z drugiej ręki.
    Adam_uS
    Level 16  
    jestem posiadaczem takiego radioodbiornika...;] w dodatku jest stereofoniczny i odtwarza płyty winylowe. Mam 5 guzików którymi zmieniam zakrec częstotliwości... Niestety niemoge odbierać Polskich stacji typu RMF-FM.
    maser81
    Level 19  
    Hmm, czyli to (tak mi się wydaje) radio pewnie z UKF ale z starym zakresem częstotliwości...
    Adam_uS
    Level 16  
    Mój radioodbiornik nie był przestrajany na obecnie pracujący zakres częstotliwości(chodzi o polskie radiostacje). Poszukaj "u dziadka na strychu" może znajdziesz coś ciekawego. CB nadaje na 27MHz inaczej na 11m.

Dodano po 3 [minuty]:

tak wogóle to jak przestroić taki radioodbiornik?
    sp8gsc
    Level 26  
    Przestrajac nalezy zakres fal krotkich a nie UKF-u. Na upartego mozna uzyskac odbior CB, ale czulosc bedzie niewielka. Przestrojenie fal srednich bedzie wymagac wymiany wszystkich cewek na to pasmo. Mozna tez dorobic maly konwerter na UL1042 i odbierac na falach srednich, ale konwerter wstawia sie miedzy antene, a wejscie odbiornika, wiec dochodzi zabawa z przekaznikami, zeby radio na innych zakresach odbieralo normalnie.
    temat o konwerterze
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2119615#2119615
    Jap
    Level 28  
    Czasami można zakupić na giełdach z rupieciami jakieś radia z poryciem całego KF (np Grundig Satellite). Wtedy masz gwarantowany odbiór CB AM. Mi udłąo się kupić dziadziusia Satellita - i on o dziwo posiada przełączane filtry pośredniej - dla rozgłośni profesjonalnych (szeroki filtr) i dla krótkofalowców / CB (AM, USB, LSB) wąski filtr.
    sq6ade
    Level 40  
    Dosyć często wymontowuję z radioodbiorników UKF na zachodnie pasmo konwertery montowane w czasach dawniejszych. Są często zrobione na UL1042 i myśle że można to wykorzystać wymieniając elementy rezonansowe. Konwertery w "odwrotną mańkę" również są do przerobienia.
    Markbur
    Level 16  
    Kiedyś odbierałem CB na przestrojonym odbiorniku "Julia". Przestroiłem odbiornik na falach krótkich w paśmie 13m i wymagało to tylko zmiany kilku pojemności. Niestety czułość była zbyt niska. Dopiero po dodaniu wzmacniacza w.cz pomiędzy anteną a wejściem odbiornika wykonanego na pojedyńczym tranzystorze (schemat wzmacniacza wziąłem z radiotelefonów serii "Echo") czułoś była zadowalająca.
    Adam_uS
    Level 16  
    a co ze zmianami kanałów? CB nadaje na 27MHz ale to jest częstotliwość konkretnego kanału?
    comtrade
    Level 11  
    No właśnie tu pojawia się wspomniana kwestia szerokości pasma (i wątpliwość sensu całego przedsięwzięcia). W większości przypadków na takim radioodbiorniku będziesz słyszał wszystkie kanały jednocześnie. :) A zakres częstotliwości środkowej (podstawowej) czterdziestki kanałów CB to: 26 960 - 27 400 MHz.
    Adam_uS
    Level 16  
    w radiach z cyfrowymi skalami są odstępy 0.5 MHz;]
    Adam_uS
    Level 16  
    chodzi mi o zwykłe samochodowe radia
    SQ9MEM
    Level 29  
    Wytłumacze na przykładzie. Jakbyś miał 0,5 to stacje byłyby w takiej kolejności: 96 96,5 97 97,5 itd.