Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

cb radio- czy moge odbierac w radiu

saabek12 26 Dec 2005 15:31 8485 16
 • #1
  saabek12
  Level 10  
  witam!! mam pytanie czy moge odbierac rozmowy prowadzone przez cb radio w zwykłym radiu i na jakich pasmach?? prosze o odp. dziex
 • #2
  SQ9MEM
  Level 29  
  Nie możesz. Zwykłe radio pracuje w zakresie 87,5 MHz - 108 MHz (FM) i ew. na falach długich (nie pamiętam dokładnie częstotliwości), a CB jest na 27 MHz.
 • #3
  maser81
  Level 19  
  Możesz o ile radio będzie posiadało zakres fal o długości 11m (starsze modele made in CCCP opsiadały taki zakres) - fale krótkie AM.
  Inna sprawa szerokości pasma w takim odbiorniku, tu mogą być problemy.

  Poza tym jeśli masz dostęp do radia z zakresem fal krótkich (w okolicy tych 11) możesz się pokusić o edukacyjne przestrojenie takiego radia.
  Cudów się jednako nie spodziewaj, inna czułość odbiornika itp sprawy.
  Zabawa dla pasjonatów, przy obecnej cenie CB z drugiej ręki.
 • #4
  Adam_uS
  Level 16  
  jestem posiadaczem takiego radioodbiornika...;] w dodatku jest stereofoniczny i odtwarza płyty winylowe. Mam 5 guzików którymi zmieniam zakrec częstotliwości... Niestety niemoge odbierać Polskich stacji typu RMF-FM.
 • #5
  maser81
  Level 19  
  Hmm, czyli to (tak mi się wydaje) radio pewnie z UKF ale z starym zakresem częstotliwości...
 • #6
  Adam_uS
  Level 16  
  Mój radioodbiornik nie był przestrajany na obecnie pracujący zakres częstotliwości(chodzi o polskie radiostacje). Poszukaj "u dziadka na strychu" może znajdziesz coś ciekawego. CB nadaje na 27MHz inaczej na 11m.

  Dodano po 3 [minuty]:

  tak wogóle to jak przestroić taki radioodbiornik?
 • #7
  sp8gsc
  Level 26  
  Przestrajac nalezy zakres fal krotkich a nie UKF-u. Na upartego mozna uzyskac odbior CB, ale czulosc bedzie niewielka. Przestrojenie fal srednich bedzie wymagac wymiany wszystkich cewek na to pasmo. Mozna tez dorobic maly konwerter na UL1042 i odbierac na falach srednich, ale konwerter wstawia sie miedzy antene, a wejscie odbiornika, wiec dochodzi zabawa z przekaznikami, zeby radio na innych zakresach odbieralo normalnie.
  temat o konwerterze
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2119615#2119615
 • #8
  Jap
  Level 28  
  Czasami można zakupić na giełdach z rupieciami jakieś radia z poryciem całego KF (np Grundig Satellite). Wtedy masz gwarantowany odbiór CB AM. Mi udłąo się kupić dziadziusia Satellita - i on o dziwo posiada przełączane filtry pośredniej - dla rozgłośni profesjonalnych (szeroki filtr) i dla krótkofalowców / CB (AM, USB, LSB) wąski filtr.
 • #9
  sq6ade
  Level 40  
  Dosyć często wymontowuję z radioodbiorników UKF na zachodnie pasmo konwertery montowane w czasach dawniejszych. Są często zrobione na UL1042 i myśle że można to wykorzystać wymieniając elementy rezonansowe. Konwertery w "odwrotną mańkę" również są do przerobienia.
 • #10
  Markbur
  Level 16  
  Kiedyś odbierałem CB na przestrojonym odbiorniku "Julia". Przestroiłem odbiornik na falach krótkich w paśmie 13m i wymagało to tylko zmiany kilku pojemności. Niestety czułość była zbyt niska. Dopiero po dodaniu wzmacniacza w.cz pomiędzy anteną a wejściem odbiornika wykonanego na pojedyńczym tranzystorze (schemat wzmacniacza wziąłem z radiotelefonów serii "Echo") czułoś była zadowalająca.
 • #11
  Adam_uS
  Level 16  
  a co ze zmianami kanałów? CB nadaje na 27MHz ale to jest częstotliwość konkretnego kanału?
 • #12
  comtrade
  Level 11  
  No właśnie tu pojawia się wspomniana kwestia szerokości pasma (i wątpliwość sensu całego przedsięwzięcia). W większości przypadków na takim radioodbiorniku będziesz słyszał wszystkie kanały jednocześnie. :) A zakres częstotliwości środkowej (podstawowej) czterdziestki kanałów CB to: 26 960 - 27 400 MHz.
 • #13
  Adam_uS
  Level 16  
  w radiach z cyfrowymi skalami są odstępy 0.5 MHz;]
 • #15
  Adam_uS
  Level 16  
  chodzi mi o zwykłe samochodowe radia
 • #17
  SQ9MEM
  Level 29  
  Wytłumacze na przykładzie. Jakbyś miał 0,5 to stacje byłyby w takiej kolejności: 96 96,5 97 97,5 itd.