Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr na niskie tony

27 Gru 2005 01:38 1542 4
  • Poziom 12  
    Chcialem zrobic sobie na glosnik wysokotonowy filtr wygluszajacy niskie tony by przy wiekszym podglasnieniu nie rozwalic glosnika. Mozecie mi powiedziec co musze zastosowac w tym filtrze? Nie wiem dokladnie jakie parametry glosnika beda potrzebne, ale zostawiam to co jest na magnesie czyli: 2000 - 20,000Hz, 8 Ohm, 100W. Sa to glosniki Alda AVD-501.
  • Poziom 20  
    najprosciej w szereg do glosnika kondensator kilka uF na napiecie okolo 160V lub wyższe w zaleznosci od mocy
  • Poziom 23  
    Prosta zwrotnica 6 db/okt czyli kondensator szeregowo z głośnikiem np. 2,2 uF lub 4,7 uF byle elektrolityczny bipolarny lub jakiś inny bipolarny. Zwrotnica 12 db/okt czyli szeregowo kondensator 3,3 uF i za nim równolegle do głośnika cewka 0,47 mH. Albo jakaś zwrotnica dwudrożna.
  • Poziom 12  
    Czyli moge podlaczyc szeregowo kondensator 4,7 uF i rownolegle do glosnika cewke 0,47 mH. Czy mam to podlaczyc do glosnika wysokotonowego tak jak na zalaczonym schemacie?
  • Poziom 43  
    Zalezy od glosnika, niekiedy nie trzeba podwójnej ochrony podwojnego filtrowania skoro głosnik ma i tak poszarpaną charakterystykę.

Po za tym nie odwracaj fazy.

Te glośniki mają dośc ciężkie kopułki, przez to szerokie pasmo przenoszenia.

ja bym dal cewkę 0,47mH i kondensator 3,3 uF daloby to zwrotnice Butterwortha na cięcie 4 kHz