Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opor we Wzmacniaczu a Opor w kolumnach?

klopot6 27 Gru 2005 09:32 1076 9
  • #1 27 Gru 2005 09:32
    klopot6
    Poziom 15  

mam pytanko jestem w posiadaniu wzmacniacza ONKYO do kina domowego,na tylnej obudowie napisane jest iz moge podlaczyc kolumny o impedacji od 4Ohm czy jesli podłącze np: stereo jedna kolumne o 4ohm a drugą na 8ohm to czy wzmacniacz bedzie pracował normalnie??
    pozdr

0 9
  • #2 27 Gru 2005 09:58
    trzygrosze
    Poziom 21  

Kolumna 8 ohm bedzie grała ciszej, ( ale to też zależy o efektywności kolumn, w większości przypadków możesz pominąć ten nawias:] ) poprostu wyciągnie mniej mocy ze wzmacniacza. Tym mniej Ohm tym wieksze obciążenie dla wzmacniacza. Kanal do którego podpięte jest 4ohm będzie bardziej sie nagrzewał.

Pozdrawiam

0
  • #3 27 Gru 2005 12:14
    oskar_dyjas
    Poziom 25  

To ja dodam coś od siebie: Słuchając i porównójąc kolumny cztero i ośmio omowe, zauważyłem ,że te czteroomowe grają gorzej jakościowo, więc może być tak ,że ta czteroomowa będzie grała głośniej i gorzej(mniej dynamiczny bas, przesterowanie), niż ta czteroomowa. Chociaż wcale nie musi...
    Przydałoby Ci się w twoim zestawie jakiś potencjometr w przedwzmacniaczu balansujący kanały(balance), by grało Ci tak samo głośno,
    Jest jeszcze wyjście,że rozmieścisz te kolumny w sporej odległości od siebie, ale...

0
  • #4 27 Gru 2005 12:18
    Platon
    Spec od komputerów

Bo na 4 omowej bedziesz mial wieksza moc, i zasilacz moze wprowadzac znieksztalcenia.

0
  • #5 28 Gru 2005 02:09
    sq9edz
    Poziom 11  

Trzygrosze odpowiedział na problem. Mówiąc językiem technicznym masz
    do czynienia z niedopasowaniem impedancyjnym. Rzeczywiście kolumna 8 ohm będzie grała ciszej. Oczywiście można to wysterować do poziomu równego z drugą kolumną np. za pomocą potencjometru balasu we wzmacniaczu, lecz dynamika obu kolumn będzie różna, co będzie skutkować innym odtwarzniem tonów niskich i wysokich przez obie kolumny! Moja rada jest taka, abyś zastosował jednakowe kolumny objętnie jakiej impedancji.

0
  • #6 28 Gru 2005 09:14
    klopot6
    Poziom 15  

qrcze ciezko bedzie ale sprobuje cos z tym zrobić moze usunę troche drutu z głośnika 8ohm (oba sa tej samej firmy i mocy roznią sie oporem)
    ??? co wy na to ??
    czy lepiej nie kombinować??
    pozdr

0
  • #7 28 Gru 2005 10:09
    nproton
    Poziom 11  

czy głośnik ma inną impedancje czy kolumna ?

jeśli same głośniki są innej impedancji można go oddać
    do serwisu głośników gdzie wymienią mu cewkę.
    może być też inna zwrotnica w kolumnie.

moim zdaniem jeśli to jest sprzęt markowy i dobrej jakości
    to opłaca się oddać sprzęt do serwisu aby w obydwóch głośnikach
    wymienili cewki i membrany, jeśli nie to jedynie co to zainwestować
    nowe głośniki.

MK

0
  • #8 29 Gru 2005 09:47
    klopot6
    Poziom 15  

to sa na razie same głośniki bez obudowy,
    moze warto cos z tym zrobić??

0
  • #10 29 Gru 2005 17:14
    oskar_dyjas
    Poziom 25  

Szkoda pieniędzy za naprawę i przysyłkę w obie strony. Ja kiedyś miałem pomysł, by zrobić tak(teoretyzuję)W pierwszej kolumnie umieścić głośnik 8R, w drugiej umieścić 4R i połączyć go szeregowo z cewką od głośnika 4R.
    Zobacz rysunek. Ale to tylko teoria

0