Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

antena TV naziemnej?(????)

kiko1 27 Dec 2005 10:15 21043 32
 • #1
  kiko1
  Level 14  
  witam !!! od pewnego czasu odbior z anteny naziemnej tzw. siatki bardzo mi sie pogorszyl , nie dotyczy to tylko mnie ale pare osob zapytanych tez ma taki problemy i mam pytanie czy moze zakupienie INNEJ anteny naziemnej by poprawilo mi odbior tylko jakiej jest na allegro taka antena
  http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77432733 moze ktos posiada takowa i co o niej sadzicie , ewentualnie moze jakąś inna ????sprawdzona!!!!

  (????) - ozdobnik?[h]
 • #2
  LeDy
  Level 43  
  I czym ona różni się od siatkowej? Chyba tylko ceną.
 • Helpful post
  #3
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przecież to też jest zwykła szerokopasmowa siatkówka. Ważny jest dobry wzmacniacz. Ale dobry a nie jakiś rzemieślniczy chłam na kondensatorach szeregu Z i tranzystorku o częstotliowści maxymalnej o rząd za małej.
  A najlepiej jakbys sprawił sobie antenę typy yagi.
 • #4
  SlaweK
  Level 43  
  Ja bym powiedział że najważniejsza jest antena, wzmacniacz owszem pomaga ale też często pogarsza odbiór. Specyfika anten siatkowych to szeroki kąt odbioru i najczęściej marny zysk sygnału ze względu na partackie wykonanie. Szeroki kąt odbioru pozwala na niedokładne ustawienie co jest w tym przypadku zaletą ale też odbiera sygnały dochodzące z różnych kierunków, najczęsciej odbite które powodują odbicia na ekranie. Bardzo często wzmacniacze są tak wyżyłowane że wzbudzają się i daje to złudny efekt wielu programów gdy żaden nie jest poprawnej jakości. Ogólnie mam bardzo złe zdanie o antenach siatkowych, producenci najczęściej nie mają pojęcia o ich konstrukcji.
  A dobór anteny zależy od specyficznych na danym terenie warunków odbiorczych, czy sygnał jest z jednego kierunku czy z różnych i jaka jest jego siła.
  Oczywiście najlepsze są zawsze anteny typu YAGI, tyle że niekiedy trzeba zamontować ich kilka , potem problem z prawidłowym zsumowaniem sygnałów i ewentualnym wzmocnieniem ich. Dlatego najlepiej poczytać trochę teorii lub poradzić się doświadczonego na danym terenie montażysty. Nie ma jednej uniwersalnej recepty na dobry odbiór.

  SławeK
 • Helpful post
  #5
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tylko, że ludzie, którzy znają się na montażu anten wymarli jak dinozaury (może się jeszcze gdzieś kotoś zdarzy) od kiedy pojawiły się "uniwersalne" anteny siatkowe. I teraz doradza pan w sklepie na zasadzie "ta jest dobra, bo ma wzmacniacz"... Daawno już nie widziałem w sklepie porządnego nastawnego aktywnego sumatora sygnałowego. Kiedys takie rzeczy wypuszczał Polkat. Ale teraz to zdaje się umoczona politycznie nazwa...
 • #6
  SlaweK
  Level 43  
  Na szczęście pani w sklepie firmowym na ul. K. Wielkiego, choć nie wiem czy firma jeszcze istnieje, trochę sie wyrobiła i potafi już zapytać klineta gdzie mieszka i doradzić trochę, tak akurat na poziomie klienta. A także, nie wiem czy dla wszystkich, pozwala na oddanie anteny w ciągu pięciu dni jesli w danych warunkach odbiorczych się nie sprawdzi.
  I to jest zaleta specjalistycznego sklepu, szkoda że takich jest coraz mniej.

  SławeK
 • #7
  kasprzyk
  Electrician specialist
  kiko1 wrote:
  witam !!! od pewnego czasu odbior z anteny naziemnej tzw. siatki bardzo mi sie pogorszyl , nie dotyczy to tylko mnie ale pare osob zapytanych tez ma taki problemy i mam pytanie czy moze zakupienie INNEJ anteny naziemnej by poprawilo mi odbior tylko jakiej jest na allegro taka antena
  http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77432733 moze ktos posiada takowa i co o niej sadzicie , ewentualnie moze jakąś inna ????sprawdzona!!!!


  Witam
  Prawdopodobnie zmieniły się warunki nadawania kanałów - może byc to spowodowane zmianą pogody (temp, wilgotność) lub innymi technicznymi czynnikami.

  Poprawny odbiór możesz uzyskać na antenie kierunkowej (lub zestawie kilku takich anten - chociaż mam takie miejsca, że "na zime" następuje zakłócenie TVN-u i niestety anteny kierunkowe temat "łagodzą" ale nie do końca) jednak należy to rozpatrywać konkretnie u Ciebie - "na odległość" trudno jest doradzić.

  Pzdr
 • #8
  SlaweK
  Level 43  
  Zgadza się. Dużo aspektów wchodzi w grę, to zwykłych anten trzeba znać się naprawdę dobrze na tym trudnym temacie.
  Nie można zapomnieć o podstawowej zasadzie, widoczności wzrokowej nadajnika, tam musi być na 95% dobry odbiór!

  SławeK
 • #9
  falek1
  Level 12  
  Jeszcze zakłócenia z CB-radia też mogą wchodzić w rachube i wtedy nawet nowa antena niepomoże.


  Oczywiście, dlatego napisałem 95% ;) <SławeK>
 • Helpful post
  #11
  humek
  Level 32  
  Właśnie! strony "dipola" tam masz cały asortyment anten! Nie wiem na jakich kanałach w Twej okolicy nadaje tv ale sadząc po "pseudoantenie siatkowej zwanej w URTiP "grilem" chodzi o kanały UHF.Polecam antene yagi o odpowiednim zysku lecz wazna jest tzw "wysokosć skuteczna" anteny czyli jak to jeden z przedmówców napisał aby antena widziała nadajnik co zapewni odpowiedni poziom sygnału na zaciskach anteny.Żaden wzmacniacz z "niczego" nie zrobi sygnału wiec wiarę w cudowne własciwości wzmacniacza trzeba odłozyc na bok .Wzmacniacz tylko kompensacja strat sygnału na rozgałęznikach,kablach itd dlatego powinno sie jego montowac jaknajbliżej żródła sygnalu jakim jest antena.Wydaje mi sie ze do jednego tv wystarczy 25 elementowa antena yagi jesli nawet bedzie miała troszke za duzy sygnał to i tak telewizor sobie go obrobi do własciwego poziomu (ARW) natomiast zawsze jest lepiej gdy wzmocnienie uzyskujesz droga "naturalna" -duza liczba direktorow niz szumiacym wzmacniaczem antenowym.
 • #12
  SlaweK
  Level 43  
  Dość dawno temu w Radioelektroniku, bodaj numer 2/82 były zdjęcia anteny którą teraz nazywamy siatkową. Zrobił ją zdolny amator, oczywiście znający podstawy, z okolic bodaj Wieliczki, i zdjęcia telewizora Libra na którym na takiej antenie odbierał szwedzką TV4. Takie fenomeny dość często były opisywane w fachowej prasie, telewizyjny sport DX-sowy to bardzo trudna dziedzina, praktycznie tylko dla super znawców tematu.
  Sam odbierałem swojego czasu w zimie na UKFie radio austryjackie i miałem nawet lekko zaszumiony odbiór w stereo. Ale to raczej kilkudniowy fenomen propagacji. Antena to 3 lementowa UKF Polkatu bez wzmacniacza.
  Anteny dobrych firm jak Hirschman, Katrein czy Fuba są bardzo drogie ale ich jakość jest rewelacyjna, Polkat był całkiem przyzwoity w dość niskiej cenie a reszta rynku to badziewie. Trudno kupić dobre anteny w dzisiejszych czasach.


  SławeK
 • Helpful post
  #13
  pajo21
  Level 35  
  Nie napisałeś gdzie mieszkasz,czy wszystkie kanały odbierasz z jednego kierunku jeżeli tak to polecam tą antene http://www.dipol.com.pl/sklep/a2610.htm jeżeli sygnał bedzie jeszcze nie zadowalający to konieczne bedzie jeszcze zastosowanie wzmacniacza najlepiej z regulacją wzmocnienia.Jeżeli odbierasz kanały z dwóch kierunków to potrzebny bedzie cały zestaw anten i zwrotnica.(montuje anteny na co dzień i podałeś za mało informacji żeby odpowiedzieć na twoje pytanie wyczerpująco)
 • #14
  kiko1
  Level 14  
  mieszkam na podkarpaciu ok 40km, na pólnoc , posiadam antene szer. pasm.tzw. siatke i odbieram z jednego kierunku
 • Helpful post
  #15
  pajo21
  Level 35  
  Jeżeli wszystkie programy ściągasz z jednego nadajnika to kup antene która ci pokazałem lub dwie osobne anteny kierunkowe na pasma VHF I UHV plus zwrotnica antenowa w profesionalnym sklepie napewno coś doradzą.to drugie rozwiązanie jest droższe i bardziej kłopotliwe.O antenie siatkowej zapomnij.
 • #16
  Sok
  Level 13  
  kiko1 wrote:
  mieszkam na podkarpaciu ok 40km, na pólnoc , posiadam antene szer. pasm.tzw. siatke i odbieram z jednego kierunku


  też mam problemy z odbiorem. nie wiem co za bałwan dopuścił do tego że na tym samym kanale 53 z rzeszowa nadaje tvn, a w zamościu na tym samym 53 kanale puszczają polsat. u mnie te sygnały nakładają się na siebie i robi się niezła kaszana. chociaż antena ustawiona jest na rzeszów na tvn to działa w miarę dobrze tylko przy pochnurnej pogodzie jak jest w mairę ładna to przebija polsat z zamościa. i ustaw tu sobie antenę.
 • #17
  SlaweK
  Level 43  
  Często zdarzają się takie sytuacje. Rozwiązaniem jest antena bez wzmacniacza na dany kanał, kierunkowa.
  Jeśli masz wzmacniacz to właśnie on jest przyczyną.

  SławeK
 • #19
  SlaweK
  Level 43  
  Oczywiście niezła antena kierunkowa która pracuje w całym zakresie VHF i UHF. Używam obecnie podobnej jak nie identycznej z firmy Tatarek. Z tego co wiem to sprowadzają te anteny z Chorwacji gdzie są popularne. Miałem jedynie kłopot ze wzmacniaczem antenowym do niej. Jak rozmawiałem z zaprzyjaźnionym sprzedawcą tych anten i przyznał się do tego że ten wzmacniacz projektowało kilka osob i mieli zawsze kłopot ze wzbudzaniem się. Może Dipol zrobił lepszy.
  Przy montażu należy pamiętać że jest to antena kierunkowa więc masz musi być stabilny, powinna być dokłanie ustawiona w kierunku nadajnika.

  SławeK
 • #21
  tomarex
  Level 24  
  SlaweK wrote:
  , z okolic bodaj Wieliczki, i zdjęcia telewizora Libra na którym na takiej antenie odbierał szwedzką TV4.

  Szwedzką to odbierali bodajże nad morzem, a ta ze zdjęcia to stała koło mnie i tu w Krakowie odbierało się nawet Wiedeń, a bez problemu odbieramy Słowackie i Czeskie, które to przedtem nawet prawie do Kielc dolatywały.
  SlaweK wrote:
  ..... Polkat był całkiem przyzwoity w dość niskiej cenie a reszta rynku to badziewie. Trudno kupić dobre anteny w dzisiejszych czasach.


  Najlepsze są anteny produkowane przez Telmor, ale niestety cena odstrasza.
  Potem Dipola, ale tylko te w wykonaniach profesjonalnych.
  A także Polkatu. Lecz niestety Polkat jak nie liczył się nigdy z normami odnośnie tolerancji wymiarowej, tak dalej się nie liczy. Dopuszczalna odchyłka w wymiarach to ± 0,5 mm, a oni robią ± 5 mm. I w dodatku otwory nie dają symetryczności ramion elementów.
  Osobiście montuję anteny Polkatu, lecz niestety każdą muszę skorygować do właściwych wymiarów.
  Z anten "siatkowych" najlepsze są właśnie "Ryniaka", ale naturalnie tylko dla UHF-u.
  Z wszystkimi pozostałymi tu opisanymi, to nie obrażając producentów lepiej nie zawracać sobie głowy, gdyż ich wady dyskwalifikują je całkowicie.
  To samo dotyczy opisanych wzmacniaczy.
  Wg obecnych norm wzmacniacze muszą być ekranowane.
 • #22
  SlaweK
  Level 43  
  "Wg obecnych norm wzmacniacze muszą być ekranowane. "
  Chwała za to ale kto z partackich producentów się tym przejmuje.
  Dawno temu przeżyłem szok. Miałem wizytę panów z PARu bo sąsiedzi podejrzewali że zakłócam. Pokazalem panom instalację i orzekli że tu nie ma co zakłócać. Były to czasu pierwszej prywatnej tv Echo. Ja 30km od słabego nadajnika miałem kłopoty z odbiorem. Panowie z PARu gdy ich grzecznie poprosiłem o pomiar pasma wysunęli antenę na wysokość moich antem o jak zobaczyłem czysty odbiór przeżyłem szok. Zapytałem jaki mają wzmacniacz a oni że to tylko ich antena, sami skopiowali Hirschmanna i nieco poprawili. Zrozumiałem wtedy ile można zyskać na dobrej antenie.
  Ale czasy są takie że producenci nie przejmują się tym czego klient nie może sam zmierzyć. Jedyną obroną jest doświadczenie. Również jestem wrogiem anten siatkowych które mają przeżyłowane wzmacniacze i najczęściej sieją zakłóceniami nawet w promieniu kilkuset metrów. Co do Ryniaka to jedyny jako takiej jakości ale również widać gołym okiem niedokładności, ostatnia sztuka ze wzmacniaczem którą mialem w ręce wykładała się całkowicie powyżej 50 kanału, komletne zero powyżej.

  A jeszcze jedna sprawa. Miałem 16elementówkę z Polkatu i kłopot. Wydawalo mi się że direktory powinny być montowane pod wspornikiem, na środku dipola choć z rysunku wynikało niejasno że nad wspornikiem ale niewyrażnie. Zadzwoniłem do Polkatu i udało mi się dorwać jednego z konstruktorów. Wyjaśnił mi że mają w tej antenie być zamontowane trochę dziwnie , nad wspornikiem gdyż w taki sposób antena ma mniej dziur w paśmie, gładszą charakterystykę. A co zrobi prosty użytkownik jak ma niejasno narysowane ? Złoży jak mu pasuje a jak znam życie to nawet nie po kolei poukłada elementy i potem narzeka.


  SławeK
 • #23
  elekto-mix
  Level 12  
  Antena naziemna to temat bardzo rozległy.ale jk Cię to pocieszy niebawem ruszy TV naziemna cyfrowa.Chciałbym CI pomóc,ale na antenę analogową naziemną nie ma sposobu.Jestem producentem anten i to wszystko co podają inni prod.to jest coś co woła o pomste do nieba j est jedna zasada,ale nikt nie mówi o cenie.Myślę że lepiej zaczekać na przekażniki cyfrowe-naziemne.CIERPLIWO
 • #24
  SlaweK
  Level 43  
  Miałem taki odbiornik przez dwa miesiące. Odbierałem dość słaby sygnał z nadajnika w Żurawinie koło Wrocławia, mieszkam ok 60km od niego. On działa już prawie dwa lata ! Kłopot w tym że teoretycznie jestem na skraju pokrytego terenu a że nadajnik dość słaby i niski masz to faktycznie odbiór utrudniony. Jakość obrazu jak na cyfrówkę średnia, rzekłbym nawet że marna ale zakładając że sygnał słaby i korekcja błędów ma co robić to ujdzie. Poczekamy zobaczymy co TVP i POT wymyślą ale ja daję im rok na uruchomienie czegokolwiek a 2-3 lata na sensowne platformy. Na razie wszyscy się podniecają a góra kłóci, w trej chwili można odbierać na Dolnym Śląsku tylko TVP1 i 2 z niego.

  SławeK
 • #25
  DuSz3k189
  Level 10  
  Siemka mam poważny problem z odbiorem sygnału z anteny TV:cry:.Problem ten jest skomplikowany więc trochę się rozpisze. A mianowicie, Od kilkunastu lat mieszkam w Gnieźnie i zawsze cieszyłem się dobrym odbiorem sygnału. Problem zaczął się jakiś rok temu, kiedy sygnał antenowy zaczął mi stopniowo znikać. Na początku TVP, poźniej TVN, został mi tylko polsat. Jakby tego było mało, na ekranie TV, zaczął mi folować jakiś pasek, który rozdzielał ekran, na 2 połowy. Połowa która powinna być do góry była na dole, a ta z dołu była na górze. Pasek ten falował cały czas z góry na dół. Miałem zadzwonić do speca od naprawy TV, ale coś mnie podkusiło i podłączyłem mój TV do dekodera polsatu moich starych przez eurozłącze, i odziwo wszystko grało. Więc po kolei szukałem przyczyny tego stanu rzeczy. Wymieniłem zasilacz antenowy w domu, nic. Kupiłem nową antenę, nic. Kupiłem zasilacz do anteny bardzo silny, nic. Nowy kabel antenowy, nic. Próbowałem zmienić miejsce w którym znajduję się antena, nic. Próbowałem podłaczyć antenę TV do video, te przez eurozłacze do TV, nic. A no dodatek, zniknął mi jeszcze polsat i teraz nie znajduje mi nawet zadnego kanału. Już nie wiem gdzie szukać przyczyny. Może ktoś wie co może powodować mój problem. Pomóżcie plissss!!!
 • #26
  SlaweK
  Level 43  
  Na pierwszy rzut oka wygląda to na uszkodzenie wzmacniacza antenowetgo a dokładniej zasilacza a jeszcze dokładnie kondensatorów elektrolitycznych w nim. Trudno radzić z całkowitą pewnością bo nie widzimy instalacji ani obrazu usterki. Wzmacniacz może jeszcze być uszkodzony na dachu, nie wiemy czy instalacja jest poprawna, nie ma jakiś dziwnych rozgałężników itp.
  Najprościej wyjmij zasilacz z kontaktu i obserwuj jak i czy obraz się zmienia. Jak się nie zmienia to wzmacniacz nie pracuje a jak przez moment jest dobrze a potem zaczyna śnieżyć to albo wskazuje na wzbudzanie się wzmacniacza na dachu (za mocny jest) albo na złą filrację zasilacza. Tak czy inaczej wypadało by wymienić antenę lub chociaż wzmacniacz na markową bo w sklepach pełno byle jakości.

  SławeK
 • #27
  DuSz3k189
  Level 10  
  Tyle że ja, jak już napisałem zmieniłem antene,na nową i zasilacz też kupiłem nowy, zarówno ten w domu, jak i ten na dachu. A od jakiegoś czasu nie mogę ściągnąć żadnego kanału, poprostu nie łapie żadnego sygnału. Nie wiem, nie znam się na tym, ale może coś innego powoduje zakłocenia, ktoś odbiera na tej samej częstotliwości czy jak, a może talerz od cyfrowego polsatu moich rodziców zakłóca???

  Dodano po 5 [minuty]:

  ...chociaż teraz sobie przypominam, że gdy kupiłem nową antenę i zasilacz na dachu, to przez jakies 2 godz był sygnał TVP2 nawet w miare dobrze odbierało, a potem wszystko uciekło...
 • #28
  pajo21
  Level 35  
  DuSz3k189 wrote:
  Kupiłem zasilacz do anteny bardzo silny.

  Ciekawi mnie co to za zasilacz.

  Robisz jakiś błąd w podłączeniach bo nie możliwe żeby nie było żadnego sygnału.
  Sprawdz czy przypadkiem przedwzmacniacz w antenie nie padł.
 • #29
  Marcin91
  Level 23  
  Sprawdź kabel, jeżeli kabel jest stary/uszkodzony mogą sie ziać różne dziwne rzeczy. Jeżeli kabel jest Ok, to tak jak pisał kolega wyżej sprawdx podłaczenia ...
 • #30
  romanik99
  Level 11  
  DuSz3k189 wrote:
  Jakby tego było mało, na ekranie TV, zaczął mi folować jakiś pasek, który rozdzielał ekran, na 2 połowy. Połowa która powinna być do góry była na dole, a ta z dołu była na górze. Pasek ten falował cały czas z góry na dół. plissss!!!


  mam identyczny przypadek. u mnie tvp 1 i tvp 2 zasadniczo można oglądać na kawałku przewodu wsadzonego w telewizor. mieszkam 8 km od rzeszowa na południe. na początku był to tylko taki mały paseczek który powoli wędrował z góry na dół ale obraz pozostawał bez zmian tzn sie nie ruszał, ale wlasnie pojawily sie zakłucenia tego typu jak opisał kolega. na wszystkich kanałach obraz "wędruje" powoli z góry na dół i np ta połówka co ma byc na dole jest na górze i na odwrót, występuje to na wszystkich kanałach. co ciekawe po wyjęciu zasilacza z kontaktu tvp 1 i tvp 2 odbiera dobrze, tzn nie występuje już to wędrowanie ekranu, moze jest maly sniezek ale ruszalem anteną we wszystkie strony i pewnie nie jest dokladnie ustawiona. pozostałe kanały przestają chodzić po wyjęciu zasilacza ale to mnie wogole nie dziwi bo tak było zawsze, myslicie ze powodem zakłóceń może być awaria tego zasilacza?