Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzaski we wzmacholu , jak sie tego pozbyć ??

Yoshi_80 19 Kwi 2003 12:17 2910 14
  • #1 19 Kwi 2003 12:17
    Yoshi_80
    Poziom 21  

Odpaliłem wzmachol który robię od jakiegoś czasu , a w zasadzie odpaliłem jego część bo narazie jest bez przedwzmacniacza który za cholere nie chce mi działać.
    Problem jest taki ,że w głośnikach są słyszalne od czasu do czasu trzaski zakłucenia z sieci np. jak się włączy lodówka. Trzaski są dość mocne i nieprzyjemne :? . Wzmachol to 2x TDA7294 zasilane trafem torroidalnym 300VA/2x28V , do tego bateria kondziorów 40000uF. Przed i za kondziorami małe kondziorki 100n. Doradźcie co można by dołożyć do tego zasilacza żeby wyeliminować lub osłabić chociaż takie trzaski.
    Acha , sygnał audio idzie z SB Live.

Pozdrawiam.

ps. wzmachol poza tym gra znakomicie :D

0 14
  • #2 19 Kwi 2003 14:08
    igod
    Poziom 24  

Spróbuj równolegle do diód prostowniczych dać 100n/63V, a między mostkiem a C filtrującymi równolegle dwa rezystory 0,1R 5W, tak aby było 0,05R w każdej gałęzi. Nie wiem czy to coś da ale spróbować warto. Można jeszcze spróbować równolegle do uzwojen trafa dać jakieś kondensatory foliowe.

0
  • #3 19 Kwi 2003 14:27
    Yoshi_80
    Poziom 21  

Dzięki igod :D
    Na początek spróbuje z kondensatorami równolegle wpiętymi do diod prostowniczych ,fartem znalazłem 8 sztuk :D. Jak to nie pomoże ,to dołożę te foliowe do trafa ale to po świętach bo już sklepy pozamykane. Dodawania rezystorów wolałbym uniknąć .chociażby ze względu problemu z przeróbką zasilacza (mam dość zwartą płytke zasilacza)

0
  • #4 19 Kwi 2003 14:42
    TM85
    Poziom 26  

Pytanie zasadnicze: czy trzaski występują BEZ PODŁĄCZONEGO KOMPUTERA ?
    Jeśli sam wzmacniacz pracuje poprawnie to stawiam na kiepskie przewody połączeniowe.

0
  • #5 19 Kwi 2003 19:12
    Tremolo
    Poziom 43  

zrób sobie kondycjoner, czy podłączasz kompa przez listwe filtrująca, jesli nie to podłącz i piecyk i kompa przez cos takiego . Gdzies tu kiedyś był podobny problem rozpatrywany, możesz popróbować dac kondensator przed trafo zasilajace powiedzmy 33n/1000V, i na poszczególne uzwojenia.

0
  • #6 19 Kwi 2003 22:28
    krzyoff
    Poziom 11  

Zadbaj o ekranowanie przewodów z kompa. Drugie to słaby zasilacz kompa, może odrzuć kondensatory!?!

0
  • #7 20 Kwi 2003 15:43
    Yoshi_80
    Poziom 21  

Bez podłaczonego przewodu sygnałowego również są trzaski. Dodanie kodziorów równolegle z diodami jakby pomogło , już nie ma takich "chamskich" trzasków jak wczoraj (wczoraj jednak stara dawała nieźle czadu w kuchni - miksery itp ,więc nie wiem do końca czy to coś dało czy po prostu są mniejsze zakłucenia w sieci).
    Przewód sygnałowy swoją droga muszę zmienić bo jest kiepski ,tylko nie moge się zdecydować czy robić czy kupować gotowy , te gotowe to najkrótszy 2.5 m a mi w zupełności 1m styknie :? . Zrobię jak radzi Tremolo , dołożę kondziorki do trafa i kupie listwę z filtrem.

Pozdrawiam ,życzę wesołego jajka ;)

0
  • #8 20 Kwi 2003 17:49
    igod
    Poziom 24  

Listwę z filtrem możesz sam wykonać, nie ma co przepłacać.

0
  • #9 23 Kwi 2003 15:58
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 23 Kwi 2003 21:57
    Yoshi_80
    Poziom 21  

Poczytam sobie jeszcze o masie ,mam gdzieś artykół z PE to zweryfikuję to z tym co zrobiłem. Przedźwięku sieciowego w każdym razie nie mam chyba ,że wyciągne wtyczkę z karty muzycznej ale jak nie ma wogóle kabla to cisza jak makiem ,pewnie pojemność kabla sygnałowego musi mieć jakieś znaczenie :/

0
  • #11 29 Cze 2003 14:18
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Ja z powodzeniem używam na zasilaniu filtra przeciwzakłóceniowego chyba od pralki, nie ma trzasków i dobrze jest.

0
  • #12 29 Cze 2003 15:14
    hacker
    Poziom 26  

macie racje, wzmacniacz najlepiej połączyć przez filtr przeciwzakłóceniowy, to dlatego są te trzaski jak chodzi mixer czy odkurzacz. Bardzo łatwo można go zrobić wystarczy uzwojenie na rdzeniu np. ferrytowym, i ok. 3 kondenastatory stałe na nap. ok. 250v. Postaram sie niedługo zamieścić schemat takiego filtra..to jest bardzo proste w montowaniu...ale bardzo przydatne >>

0
  • #13 29 Cze 2003 17:18
    WojtazRas
    Poziom 11  

możesz w pobliżu gniazda na kabel zasilania dodać kondensatory klasy X2 10 - 47 nF i szybkie warystory MOV na 250 - 300 V, do tego zadbaj o gwiazdziste prowadzenie masy, ewentualnie odseparuj mase sygnałową i prądową rezystorem 10om.

0
  • #14 25 Lip 2003 10:10
    hacker
    Poziom 26  

alle kombinujecie chłopcy, ale naprostszym sposobem byłoby nawet nawinięcie kabla zasilającego (zaledwie pare zwojów) na rdzeń ferrytowy i już macie prosty filtr przeciwzakłóceniowy ;-)
    do tego ewentual kondensatory przeciwzakłóceniowe, jezeli symetryczne zasilanie to po 2 przed rdzeniem i 2 za nim, to jest cała filozofia ;-)

0
  • #15 25 Lip 2003 14:14
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

ja sobie zrobilem cos takiego...tak po 'chamsku', bez wyliczen na glupa, zeby sprawdzic i dziala - wzialem dwie wielkie cewy na ferycie stosowane do filtrow dolnoprzepustowych, podlaczylem je szeregowo ze soba, za nimi kondziak 3uF na 400V i moja stara lodowa nic nie moze mi zaszkodzic!!!....teraz ten uklad nieco zmodyfikowalem, ale po takim manewrze nawet przy maksymalnym wysterowaniu nic nie pierdzi - bez tego , co kilka minut we wspanialej instalacji bloku 10-cio pietrowego wystepowaly takie piki, ze mi chcialo membrany wypluc.....

0