Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[PROJEKT] Głośniki komputerowe-mini kolumny

27 Gru 2005 13:27 2733 9
  • Poziom 14  
    Witam :)

Nie znalazłem takiego tematu a ciekaw jestem czy taki projekt ma sens. Z obudową myślę, że sobie poradzę jakoś, po przeczytaniu potrzebnych informacji. Z wyborem głośników będzie większy problem, bo się kompletnie na nich nie znam, ale to też jest do przejścia. Najbardziej interesują mnie koszty (głównie głośników). Do takich głośników będzie już pewnie potrzebny wzmacniacz - tutaj też nie orientuję się, czy wystarczy prosty tranzystorowy z części 'na każdą kieszeń' ;). I tutaj mam pytanie do Was czy brać się za coś takiego, czy to nie ma sensu, lepiej polecieć do sklepu i kupić jakieś Creative'y? Nie chodzi mi głównie o oszczędność, też chciałem trochę pomajsterkować ;) , ale jeśli to ma przekraczać wszelkie wyobrażenia cenowe to też nima sensu.

Pozdrawiam, FJ :)

P.S: Chodzi mi mniej więcej o coś takiego, tylko troszkę mniejszego i bez głośnika wysokotonowego:

[PROJEKT] Głośniki komputerowe-mini kolumny
  • Poziom 32  
    Zainteresuj się głosnikiem TVM ARN-130-69/8.
    Jest mały, posiada ekran na magnesie i ma dość szerokie pasmo przenoszenia. Co prawda, jakiś mały wysokotonowy by się przydał.
    Poczytaj tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic89963.html
    Jeżeli umiesz lutować to polecam samemu zbudwoać wzmacniacz z jakiegoś kitu, jakie oferuje firma AVT, JABEL lub Nodr-Elektronik.
    Jeżeli nie jesteś pewien czy podołasz to polecam zakup jakiegoś używanego wzmacniacza na Allegro, w cenie do 100zł. znajdziesz dość sporo propozycji.
  • Poziom 14  
    Po pierwsze dzięki za konkretną i szybką odpowiedź :)

Co do wzmacniacza: Lutować umiem i lubię :) Trawić swojej płytki bym nie chciał - za mało doświadczenia (na razie tylko płytki wymiarów 4x3cm to rekord życiowy ;) ), dlatego rzeczywiście kit byłby dobry. Pojęcie jako takie o elektronice mam, ale głównie bawiłem się mikrokontrolerami.

Co do głośników: Zaproponowanego przez Ciebie głośnika nie znalazłem w sieci :( Prosiłbym o podanie jakieś firmy, parametrów, etc. według których będę mógł grzebać w ofertach. Czy w ogóle sparowane głośniki, w miarę przyzwoite jeśli chodzi o jakość, mogą kosztować poniżej 50 albo 100zł? Nie mam dużych funduszy, zresztą nie chcę wkładać w to dużej kasy, po prostu miałem ochotę zrobić coś takiego, co lepiej by grało od wbudowanych w monitor głośników, a przy okazji się pobawić.

Co powiecie o tych głośnikach?:
    :arrow: czy to w ogóle gra (cena)?
    :arrow: a jak z tym?
    :arrow: czy to się nadaje na wysokotonowy?

Pozdrawiam, FJ :)
  • Poziom 35  
    Albo Visaton SC-8. Ma osiem cm i przenosi spokojnie do 10...12kHz (może wymagać lekkiego podkręcenia wysokich tonów, ale nie na tyle, żeby dawać kopułkę. I mówię tu o kimś kto lubi jasne brzmienie). Ja miałem np. ws-13 i było ok. Głośnik kosztował 50zł/szt.

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Jako ciekawostka:
    http://www.proa-systems-team.com/p.php?id=7&f=5
    100Hz...19kHz z 8cm głośnika. Para kosztuje 800zł, obudowa niemalże jakakolwiek;)
  • Poziom 14  
    IrekKo napisał:

Z tego co mówisz wydaje się, że to całkiem dobry głośnik :) . Ale nie jestem pewien czy chcę aż tak duże głośniki - sprawdziłem jak by to mogło wyglądać i po prostu nie miałbym jak ich ustawić (zawiesić). Poza tym wraz z rozmiarem, mocą itd. rosną koszta i wymagania co do doświadczenia i znajomości tematu - z tym u mnie cienko. Więc jeśli to możliwe, chciałbym zbudować sobie dwa niewielkie głośniki do komputera w drewnianych obudowach.

Sam głośnik myślę że miałby max 8cm. Nie jestem też takim entuzjastą muzyki czy audiofilem. Dlatego korzystając z możliwości dyskusji pytam, czy można z głośników mniejszych, tańszych, zrobić coś ciekawego. Mam na myśli dwa dobre, niewielkie głośniki, wzmacniane przez jakiś kit, grające muzykę z karty dźwiękowej komputera. Obudowę chciałbym wykonać drewnianą i otwartą (ale to tylko pierwsze wyobrażenia).

Głównie prosiłbym o pomoc w wyborze głośnika, resztę spróbowałbym sam rozpracować - chociaż trochę wymiękłem jak zobaczyłem prosty program do projektowania obudów...

Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasową pomoc ;) , FJ
    _____
    EDIT:

Prosiłbym doświadczonych w tym temacie o podanie namiarów na producentów/dystrybutorów głośników małych w rozsądnych cenach. Tego w sieci jest tyle, że nie sposób stwierdzić który wciska kiepski sprzęt, a który wręcz przeciwnie.

Ew. parametry głośnika na których mi zależy:
    - fi nie większe niż 8cm, najlepiej nawet mniejsze,
    - porządny, ale nie wielkiej mocy, (wzmacniacz na pierwszy rzut oka wybrałbym ten: http://jabel.com.pl/?,ww,29,, z zasilaczem http://jabel.com.pl/?,ww,82,,,
    - odpowiedni dla zastosowania - głośniki komputerowe

Pozdrawiam, FJ
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Wydaje mi się że poniżej tego rozmiaru nie ma sensu schodzić.
    Po co budować jakieś mikroskopijne kolumienki o jakości zestawów z hipermarketów za 50zł.
    Nie ma głośnika typu dobre i tanie (no może poza paroma wyjątkami).
    Włożysz kupe roboty ( i pieniędzy) w budowę i będziesz rozczarowany po podłączeniu.
    Lepiej zrobić raz a porządznie :)
    Pozatym, czy to aż taka wielka różnica w rozmiarze 8-10cm?
    Kolumna o objętości 5-6l. nie jest duża.
    Jeżeli jest to dla ciebie za duże to raczej poważnie bym się zastanowił nad sensem budowy.
  • Poziom 14  
    Ok - właśnie chciałem usłyszeć taką odpowiedź :) Może nie dokładnie taką :P , ale teraz już wiem jakie mam wyjścia. Temat zamknę, jeśli nikt nie ma nic przeciwko, a potem prosiłbym o jego usunięcie - może nie od razu ;) .
    Jeszcze to przemyślę i być może rzucę się na porządne kolumny. A jak to zrobię, to może zwrócę się z kolejnymi pytaniami - chociaż pewnie większość odpowiedzi na nie jest już na forum.

Temat bardzo ciekawy ale kosztowny czasowo i finansowo. Pewnie jak miną ferie nie będę miał nawet czasu pogrzebać w cennikach.

Ogromne dzięki za pomoc, szczególnie Panu IrekKo! Pozdrawiam, FJ :)

P.S: Aż żal się rozstawać z tymi ambitnymi projektami ;)

Dodano po 3 [minuty]:

aca napisał:
    Hi,
    jesli chcesz czegos troche innego to zrob sobie takie kolumienki. Chodza naprawde dobrze ( zrobilem takie mojej malej i jest zadowolona )
    http://www.visaton.de/deutsch/artikel/art_826_6_79.html
    Pozdrowienia.

Ciekawe :) Dzięki za linka :)

P.S: ~140 euro! :O

Pozdrawiam, FJ
  • Pomocny post
    Spec od akustyki
    Jeszcze mozesz urzyc glosniczkow samochodowych np o srednicy 87 albo 100mm takich dwudroznych taki 87mm zaaplikowac do ok 1,5 l obudowy a taki 100mm do jakis 3L mozna wsadzic dodatkowo malenki BR np o srednicy 2-2,5cm a dlugosc dobrac. Glosnikow tego typu jest bardzo duzo na allegro do najtanszych do bardzo drogich .