Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mały oświetlacz kuli dyskotekowej

Alpha 27 Dec 2005 20:20 5021 9
  • Witam.
    Chciałbym przedstawić pewną zabawkę mojego autorstwa, która może zachęci innych do wykonania podobnych, tym bardziej że zbliża się szalona sylwestrowa noc a wielu spędza ją w domach. Jest to diodowy oświetlacz kuli dyskotekowej (takiej z małymi lusterkami). Znajomy zakupił taką w Media Markt za ok 45 zł i poprosił o coś, co mogło by ją oświetlić.
    Przedstawiam ją głównie dlatego, by rozwiać wątpliwości, czy diody LED wystarczą do oświetlenia pokoju o niezbyt wielkiej powierzchni. Okazało się, że całkiem dobrze się do tego nadają.
    Oto co zastosowałem:
    -5 szt LED czerwonych 10mm (połączonych w szereg)
    -6 szt LED niebieskich 10mm (2 x po 3 szereg)
    -6 szt LED zielonych 8 mm (2 x po 3 szereg)
    -7 szt LED żółtych (4 x 5 mm szereg + 3 x 8 mm szereg).
    Przymocowałem je na tzw korytku (listwie) plastikowej do zabezpieczania kabli na ścianach, lecz uprzednio podgrzałem i wygiąłem w lekki łuk.
    Do sterowania zastosowałem procesor 90S2313 dając w ten sposób sobie nieograniczoną możliwość kombinacji sposobów ich włączania.
    Całość zasilana jest przez trafo napieciem ok 12 V.
    Na zdjęciach widać obudowy oświetlacza oraz zasilacza ze sterownikiem, połączonych przewodem płaskim 8-żyłowym, oraz sposób mocowania do sufitu poprzez znalezione gdzieś w szufladzie kolanko.
    Pytka drukowana jednostronna, malowana odręcznie.
    W najbliższym czasie zamieszcze zdjęcia juz zamontowanej całości wraz z kulą, a jesli znajde gdzieś możliwość to również krótki filmik jak to się sprawuje "na żywo".

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Alpha
    Level 23  
    Has specialization in: kolekcjonowanie części
    Alpha wrote 811 posts with rating 323, helped 43 times. Live in city Skoki. Been with us since 2003 year.
    Gibon007er
    Level 22  
    No bardzo ciekawe i pomyslowe :D

mozesz pokazac jakies zdjecia podczas pracy tego sprzetu...
    najlepiej na kuli :D
    Alpha
    Level 23  
    i jeszcze zdjecie zamontowanej całosci oraz link, z którego można ściągnąć krótki filmik .avi jak to działa :
    http://s40.yousendit.com/d.aspx?id=0QJY6XOU428MD3GCVPF8D3SLAZ (bedzie działał niestety tylko 7 dni)
    Gibon007er
    Level 22  
    no stary ...
    zrob zdjecie w nocy zeby bylo widac rozchodzace sie po scianach kolory :D

Moderated By fortronik:

3.1.10. Nie reklamuj stron internetowych lub usług w jakiejkolwiek formie.
    Dotyczy reklamy w miejscu przeznaczonym na avatar. Udzielam ostrzeżenia

Alpha
    Level 23  
    Końcowe uwagi:
    Mimo, ze zastosowałem diody swiecące o podobnych parametrach i zbliżonej ilosci, to, widać to dokladnie na filmiku, diody niebieskie zdecydowanie wyróżniają sie intensywnością świecenia. Własciwie nie musiałbym sie tego czepiać, bo przy tym kolorze efekt jest najlepszy a inne kolory można użyć tylko jako dodatku, to jednak chcąc uzyskać w miarę podobną intensywność kolorów trzeba by dołożyć jeszcze ok. 3 diód z każdego z pozostałych kolorów. Przy okazji : diody jakie zastosowałem mają jasnosc ok 8cd i kąt świecenia ~30 stopni. Myślę, ze to optymalne wartości. Odrawdzam szerokokątne Fluxy.
    Trudności może przyspożyc znalezienie prawdziwie zółtych diod, mi zostało kilka sprzed lat, teraz można dostać głownie pomarańczowe, które nie różnią sie zbytnio barwą od czerwonych :(.
    A specjalnie dla kolegi Gibon007er dopisałem do swojej poprzedniej wiadomosci link z próbką tych swiatełek :)
    Ogólnie polecam wszystkim wykonanie czegos podobnego :).
    Logan
    Level 30  
    Jakiej wielkosci pomieszczenie jest w stanie oswietlic ten oswietlacz ? ;)
    Alpha
    Level 23  
    W tej chwili oświetla pomieszczenie o rozmiarach ok. 6,5m x 4m. Na tą powierzchnię podane przeze mnie ilości diod wystarczają, choć dla pełnego efektu dodałbym jeszcze-jak juz wspomniałem-po kilka diód zielonych i zółtych.
    Forest
    Level 11  
    całkiem fajene :)
    mozesz przesłać schemat tego cuda ... I jak to jest sterowane ??
    Gibon007er
    Level 22  
    Filmik Jest Mocny!

Za*******e to wyglada!

Ale czekamy na schemacik :D
    Forest
    Level 11  
    WItam ponowinie
    ma ktoś moze układ takiego sterownika do diod zeby oświetlić taką kule??
    nikooniecznie musi być na procesorze sterowanie moze być przypadkowe
    ale najlepiej by był ten schemat co jest tu :) pozdro