Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to sie nada na napowietrzne łacze optyczne ??

Mefu 28 Gru 2005 12:15 1164 6
 • #1 28 Gru 2005 12:15
  Mefu
  Poziom 22  

  Chciałem w mojej sieci (600 kompów), której jestem członkiem zrobić optyczne łacze napowietrzne..... Widziałem wiele schematów na cos takiego, ale zastanawiam sie dlaczego nie zadziała coś takiego jak na rysunku.

  Z tego co mi wiadomo sygnał na lanie to impulsy +5V.....0.....-5V. Teoretycznie taki układ działałby dobrze, ale jak by sie to miało w praktyce.

  Z tego co wiem na 100Mb\s potrzebuje tranzystora z częstotliwością graniczną ponad 1GHz, a na 1Gb\s ponad 10GHz. Zgadzało by sie ?? Wywnioskowałem to z tego że częstotliwosc graniczna musi być znacznie wyższa do częstotliwości pracy, jeżeli układ pracuje w układzie OC lub OE.


  Najprawdopodobniej nie wiem czegoś podstawowego i ten ukłąd jest do d**y, i wogóle na niczym sie nieznam, ale tak sie tylko zastanawiam czy nie da sie tego tak rozwiązać.

  0 6
 • Pomocny post
  #2 30 Gru 2005 10:06
  Yuppi
  Poziom 16  

  Witam. Nie wnikając głęboko w temat nasuwają mi się takie spostrzeżenia.
  Po pierwsze dlaczego łącze optyczne. Mgła śnieg , deszcz i nie ma łączności.

  Po drugie teoretyczny schemat który narysowałeś nawet gdyby był dla niskich częstotliwości musiałby mieć dwa niezależne łącza optyczne. Sygnał po stronie nadawczej w zależności od polaryzacji byłby nadawany przez pierwsz lub drugi tranzystor. A skąd po stronie odbiorczej układ miałby wiedzieć czy jest to połówka dodatnia czy ujemna. Odbierałyby oba tranzystory na raz i w efekcie sygnał na wyjściu nie zmieniałby się.

  Po trzecie układ optyczny musiałby być bardzo dobry , żeby na np. 500 m plamka nie przekraczała 5 cm. Do tego dochodzi pozycjonowanie układu nadawczego i odbiorczego.

  Po czwarte w LANie sygnał jest przesyłany dwutorowo Rx i Tx, czyli nadajnik i odbiornik razy dwa.

  To podstawy. Temat można rozwijać prawie w nieskończoność. Niestety temat nie jest taki prosty. Interesowałem kiedyś się łączem optycznym, ale po analizie wszystkich za i przeciw temat upadł. Jeżeli musisz połączyć dwa segmenty sieci to najlepiej zrób to na WiFi 5 Ghz, jeżeli nie ma możliwości pociągnięcia kabla.

  0
 • #3 30 Gru 2005 11:24
  Mefu
  Poziom 22  

  Że przesył jest dwutorowy to wiem..... ale po co miałem to rysować 2 razy :D

  Problem w tym że potrzebuje transferu min 100Mb\s a najlepiej 1Gb\s. Sieć ma 600 komputerów na jednym osiedlu. Chcac podłączyć drugie osiedle potrzeba łącza o ogromnej przepustowości (a nie wiem czy radiówka tyle wyciągnie).

  Jeżeli chodzi o odległość to wiąże sie to z przesyłem nie dalej jak 50-100m. Problem w tym że po drodze jest duza droga, parking i mały pawilon handlowy czyli kabel prowadzić tam ciężko :P

  Ile dało by sie wyciagnąć transferu na takim łaczu radiowym ?? Jakich zakłóceń możnaby sie spodziewać ??

  0
 • #4 30 Gru 2005 15:25
  Yuppi
  Poziom 16  

  Przy zastosowaniu urządzeń o przepustowości 108Mb/s zostaje ci realnie połowa lub 2/3 na przesył danych. Sprawdź czy w pobliżu są już jakieś sieci.
  Jeżeli ich nie ma, a podana wyżej przepustowość jest za mała to można pomyśleć o zmostkowaniu trzech takich mostów. Gdzieś w necie widziałem opis switchy, które mają możliwość wyznaczeniu kilku gniazd jako uplink w celu poprawy przepustowości. Za ich pomocą możnaby połączyć takie mosty.

  Z drugiej strony jeżeli jest to typowe blokowisko spróbuj dowiedzieć się, czy pomiędzy interesującymi cię budynkami nie ma kanału ciepłowniczego lub czegoś podobnego. Łącze kablowe byłoby chyba znacznie tańsze, nie wspomnę o stabilności.

  0
 • #5 27 Sty 2006 13:50
  Staszek_Staszek
  Poziom 10  

  Witam, nie zgadzam sie ze łacze optyczne jest gorsze. Urządzenia zawsze dzieliły sie na dobrze wykonane (lub zainstalowane) i tandetne. Jest dużo producentów a na zachodnim wybrzeżu to jedna z najchetniej wybieranych opcji.
  Niestety nie mam doświadczenia i nie potrafie doradzić czy te tańsze wersje pracują wystarczajaco stabilnie. Co do wielkości plamki na obiorniku to musi być wieksza (drgania itp.). Rynek decyduje o cenach i koszt budowy kanalizacji w centrum miasta może byc ok 100 000 za km.
  Więc dobrej klasy urzadzenia kosztują troszkę mniej.
  Pracuję aktualnie nad niezbyt drogim linkiem optycznym, będzie gotowy na wiosnę.
  Zyczę miłego dnia

  0
 • #7 27 Sty 2006 20:22
  Mefu
  Poziom 22  

  Tak..... ale czytaj dokładniej...... 1GB a nie 10MB !!!!!!

  0