Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to sie nada na napowietrzne łacze optyczne ??

Mefu 28 Gru 2005 12:15 1116 6
  • #1 28 Gru 2005 12:15
    Mefu
    Poziom 22  

Chciałem w mojej sieci (600 kompów), której jestem członkiem zrobić optyczne łacze napowietrzne..... Widziałem wiele schematów na cos takiego, ale zastanawiam sie dlaczego nie zadziała coś takiego jak na rysunku.

Z tego co mi wiadomo sygnał na lanie to impulsy +5V.....0.....-5V. Teoretycznie taki układ działałby dobrze, ale jak by sie to miało w praktyce.

Z tego co wiem na 100Mb\s potrzebuje tranzystora z częstotliwością graniczną ponad 1GHz, a na 1Gb\s ponad 10GHz. Zgadzało by sie ?? Wywnioskowałem to z tego że częstotliwosc graniczna musi być znacznie wyższa do częstotliwości pracy, jeżeli układ pracuje w układzie OC lub OE.

Najprawdopodobniej nie wiem czegoś podstawowego i ten ukłąd jest do d**y, i wogóle na niczym sie nieznam, ale tak sie tylko zastanawiam czy nie da sie tego tak rozwiązać.

• Pomocny post
    #2 30 Gru 2005 10:06
    Yuppi
    Poziom 16  

Witam. Nie wnikając głęboko w temat nasuwają mi się takie spostrzeżenia.
    Po pierwsze dlaczego łącze optyczne. Mgła śnieg , deszcz i nie ma łączności.

Po drugie teoretyczny schemat który narysowałeś nawet gdyby był dla niskich częstotliwości musiałby mieć dwa niezależne łącza optyczne. Sygnał po stronie nadawczej w zależności od polaryzacji byłby nadawany przez pierwsz lub drugi tranzystor. A skąd po stronie odbiorczej układ miałby wiedzieć czy jest to połówka dodatnia czy ujemna. Odbierałyby oba tranzystory na raz i w efekcie sygnał na wyjściu nie zmieniałby się.

Po trzecie układ optyczny musiałby być bardzo dobry , żeby na np. 500 m plamka nie przekraczała 5 cm. Do tego dochodzi pozycjonowanie układu nadawczego i odbiorczego.

Po czwarte w LANie sygnał jest przesyłany dwutorowo Rx i Tx, czyli nadajnik i odbiornik razy dwa.

To podstawy. Temat można rozwijać prawie w nieskończoność. Niestety temat nie jest taki prosty. Interesowałem kiedyś się łączem optycznym, ale po analizie wszystkich za i przeciw temat upadł. Jeżeli musisz połączyć dwa segmenty sieci to najlepiej zrób to na WiFi 5 Ghz, jeżeli nie ma możliwości pociągnięcia kabla.

• #3 30 Gru 2005 11:24
    Mefu
    Poziom 22  

Że przesył jest dwutorowy to wiem..... ale po co miałem to rysować 2 razy :D

Problem w tym że potrzebuje transferu min 100Mb\s a najlepiej 1Gb\s. Sieć ma 600 komputerów na jednym osiedlu. Chcac podłączyć drugie osiedle potrzeba łącza o ogromnej przepustowości (a nie wiem czy radiówka tyle wyciągnie).

Jeżeli chodzi o odległość to wiąże sie to z przesyłem nie dalej jak 50-100m. Problem w tym że po drodze jest duza droga, parking i mały pawilon handlowy czyli kabel prowadzić tam ciężko :P

Ile dało by sie wyciagnąć transferu na takim łaczu radiowym ?? Jakich zakłóceń możnaby sie spodziewać ??

• #4 30 Gru 2005 15:25
    Yuppi
    Poziom 16  

Przy zastosowaniu urządzeń o przepustowości 108Mb/s zostaje ci realnie połowa lub 2/3 na przesył danych. Sprawdź czy w pobliżu są już jakieś sieci.
    Jeżeli ich nie ma, a podana wyżej przepustowość jest za mała to można pomyśleć o zmostkowaniu trzech takich mostów. Gdzieś w necie widziałem opis switchy, które mają możliwość wyznaczeniu kilku gniazd jako uplink w celu poprawy przepustowości. Za ich pomocą możnaby połączyć takie mosty.

Z drugiej strony jeżeli jest to typowe blokowisko spróbuj dowiedzieć się, czy pomiędzy interesującymi cię budynkami nie ma kanału ciepłowniczego lub czegoś podobnego. Łącze kablowe byłoby chyba znacznie tańsze, nie wspomnę o stabilności.

• #5 27 Sty 2006 13:50
    Staszek_Staszek
    Poziom 10  

Witam, nie zgadzam sie ze łacze optyczne jest gorsze. Urządzenia zawsze dzieliły sie na dobrze wykonane (lub zainstalowane) i tandetne. Jest dużo producentów a na zachodnim wybrzeżu to jedna z najchetniej wybieranych opcji.
    Niestety nie mam doświadczenia i nie potrafie doradzić czy te tańsze wersje pracują wystarczajaco stabilnie. Co do wielkości plamki na obiorniku to musi być wieksza (drgania itp.). Rynek decyduje o cenach i koszt budowy kanalizacji w centrum miasta może byc ok 100 000 za km.
    Więc dobrej klasy urzadzenia kosztują troszkę mniej.
    Pracuję aktualnie nad niezbyt drogim linkiem optycznym, będzie gotowy na wiosnę.
    Zyczę miłego dnia

• #7 27 Sty 2006 20:22
    Mefu
    Poziom 22  

Tak..... ale czytaj dokładniej...... 1GB a nie 10MB !!!!!!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME