Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie głośniki do kolumn Unitry?

29 Gru 2005 18:26 1329 6
  • Poziom 12  
    Siema!!

Mam stare 2 drożne kolumny Unitry o wymiarze: wys.335mm, szer.195mm, gł.200mm.

W kolumnie siedział głośniki o średnicy 16,5 cm, otwór montażowy 14 cm.
    Ale zmieściły by się głośniki nawet o średnicy 17 cm.

Jakie głośniki (jakiej firmy i o jakich parametrach) pasowały by do tych kolumienek?

Myślę o jakimś głośniku średnio-niskotonowym + wysokotonowy.

Co powiecie o STX GDN-17-80-8-SS i do tego zwrotnica 200 VA częstotliwość podziału 5000Hz 8 ohm, no i jakiś gwizdek.

Proszę o pomoc.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 43  
    lepiej kup slabsza zwrotnicę i głośnik GDN 16/50 z allegro lub 16/30

po za tym do tego głosnika nie potrzebujesz zwrotnicy 200VA

Uwazaj na podróbki, elektroland i STX poniżej 18 cm, mozesz popróbowac z Teslą 165 z www.empire.com.pl http://www.allegro.pl/show_item.php?item=78500208 - tu facet coś takiego reklamuje:

Wysokotonowy proponowałbym GDW 9/60

Z STX możesz sprobotać wsadzić 18/120

W przypadku STX 17-80-8 nie masz co mazyc o 5 kHz przy cięzkiej membranie i niskim SPL (mąly magnes 82 dB!!) przy 80 watach gralby tak głośno jak STX 18-120 przy 20Watach i podobnie jak GDN 16-30
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 12  
    Dzięki!

Chciałbym żeby ten temat rozwijał się dalej.
    Proszę więc o dalsze podpowiedzi i sugestie dotyczące głośników do tych kolumn.

Jakie pasmo będzie odpowiednie oraz jaka membrana.

Zawieszenie raczej powinno być gumowe.
  • Poziom 18  
    Witam.
    Dostalem kiedys do remontowania od kogos kolumny tonsila Alton 80.
    Tez mialem problem podobny do twojego.
    czytajac to forum mozna wysunac wnioski ze do kolumn tonsila(unitra) tylko glosniki TONSIL.
    W moim przypadku glosniki byly dosyc drogie, ale sie oplacalo.
    Nie napisales nawet jaki to model kolumn.
  • Poziom 43  
    W małych kolumnach popularne sa bardziej gąbki ze względu na szybkość i uzyskanie dość dużej skuteczności, zmniejszenie masy membrany. Ogólnie obtanienie przez zmneijszenie wielkości potrzebnego magnesu, zmniejszenie wagi kolumny.

Panuje obiegowa opinia, że gabka jest do bani... A ja moge powiedziec że jest niezła.

Wszyscy co krytykują ten materiał mówią że się kruszą: (fakty i mity o gabkach)
    * (owszem jak 20 lat leżało w wodzie dosłownie), zrobiłem testy gąbka wytrzymuje 5 miesięcy w wilgoci miejscu o zmiennej temperaturze dobowej (raczej nikt z nas w domu nie katuje tak swoich kolumn). Na 5 gabek (tych samych co w głosnikach zgniła tylko jedna położona najniżej przy podłodze)

* konkurencyjna guma tez by sie rozsypała - popatrzcie na stare opony rowerowe tylko ze 30-letnie tez sa poniszczone; raczej w latach 70-tych mało kto miał głośniki na gumach - więc raczej to trochę wojna psychologiczna... (oko praw termodynamicznych patrzy i tworzy chaos, degeneruje uporzadkowanie, niszczy materiały i kaze kupowac nowe albo recyclowac kosztem pracy)

* gabke stosuje m.in. Quadral, mam ich 10-letnie używane monitorki grają jak nowe

* nie oczekujmy, że wyniesione skąś tonsile od znajomego zagrają dobrze, normalny producent daje 10lat gwarancji, a one miały 30 lat - podczas gdy nikt prawie nie ma tonsili z lat 90-tych bo wtedy królowały japońskie wieże (mam jeden gumowy głosnik i jego guma nie jest w najlepszej formie - jedyna zaleta że trzyma cisnienie w środku kolumny). A tonsil dalej stosował gabkę, tylko cżęść glośników wyszło na gumie.

Jesli gabka poszła znaczy, że glosnik juz i tak stracił większą częśc parametrów..

Jesli chcecie już na chama gume to:

Możesz poszukac gumowego GDN 16-50 (sa na allegro) ale jego pasmo w obudowie otwartej zaczyna sie od 80 trzeba by stroić

Glośnik jest z tonsila można dostac za 50 złotych (jako wyprzedaż) na allegrze.

Lub GDN 18-120 z STX bo jest głośny kosztem duzego magnesu. (sprawdx bo moze wejdzie)

można jeszcze dać GDN 16/30 strojony na 58-60 Hz z tonsila zagra bardzo ładnie w tej obudowie.

kamil-91: generalnie masz racje, ale jesli chodzi o małe kolumny to można wsadzac już szerszy zakres głosników, taka obudowe z tonsila można przerobic, zawsze się znajdzie jakiś głośnik, w końcu to tylko litraż i dziura na ściance zazwyczaj przedniej.
  • Poziom 12  
    A co powiesz na GDN-17-80-4-SC z STX podobno są dobre i dobrze grają w takich obudowach?

Ma ktoś tego GDN 18-120 z STX ?