Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja cd w kompie

Rino3310 20 Kwi 2003 18:38 1600 9
  • #1 20 Kwi 2003 18:38
    Rino3310
    Poziom 10  

ktoregos pieknego dnia moj cd-rom przestal czytac wszystkie plyty cd, wiec rozebralem go i wyczyscilem laser, przez chwile czytal znowu dobrze, ale nie dlugo. Nie pamietam czy gdzies to wyczytalem , czy ktos mi powiedzial, ze przy soczewce jest taka srubka do regulacji wiązki lasera. postanowilem wyregulowac cd zeby znow zaczal mi czytac plyty, i problem w tym ze po mojej regulacji juz nic nie chce czytac. czy ktos wie jak to mozna naprawic, jal powinna byc ustawiona tasrubka( to chyba jest potencjometr), tam sa jakies literki , bodajze A D i jeszcze chyba cos. Help!!!

0 9
  • #2 20 Kwi 2003 21:54
    marian-48
    Poziom 21  

I tym oto sposobem prawdopodobnie dobiłeś swój CD-ROM.Ale może nie wszystko jest stracone.Zaznacz sobie kreską na tym małym pot pkt i po każdym pokręceniu o grubość tej kreski (kręcąc oczywiście ciągle w jednym kierunku) wkładaj płytę.Jak nie ruszy wyjmij - pokręć - włóż i tak aż do skutku.
    Bądz cierpliwy to może uruchomisz go.Jest to sposób prymitywny ale skuteczny.
    ===============================================
    powodzenia

0
  • #3 20 Kwi 2003 22:25
    tzok
    Moderator Samochody

To prawda co powiedział marian-48, pamiętaj że ten potencjometr nie ma blokady (tj. kręci się w "kółko"). Kręcąc nim w prawo zwiększasz moc lasera (jest w sprzężeniu zwrotnym układu regulacji mocy) co prowadzi do wydzielania większych ilości ciepła i przyspiesza zużycie lasera. Ta metoda jest dobra na chwile, jeśli np. chcesz komuś sprzedać takiego CD'ka. Zazwyczaj "przekręcenie" tego potencjometru od razu nie uszkadza napędu, ale jest to możliwe (zwł. w napędach firmy Samsung).

0
  • #4 20 Kwi 2003 22:48
    Rino3310
    Poziom 10  

kurcze chyba sprawa jest naprawde powacna, a te literki to cos wam mowia?, to jest ustawiane standartowo czy kazdy cd-rom ma indywidualne ustawienie wiazki?

0
  • #5 20 Kwi 2003 23:38
    tzok
    Moderator Samochody

Raczej jest to ustawiane indywidualnie, bo inaczej po co był by potencjometr. Jak masz przycisk play to włóż do niego płytkę audio, podepnij zasilanie i przekręcaj potencjometr co kilka stopni i próbuj czy Ci odzczyta płytę (na czas regulacji raczej wyłączaj zasilanie) i pamiętaj by nie patrzyć na soczewkę głowicy przy włączonym zasilaniu (laser może świecić w podczerwieni i go nie zobaczysz).

0
  • #6 21 Kwi 2003 00:03
    Rino3310
    Poziom 10  

Dzieki za pomoc marian-48 i TzOk, pobawie sie jutro, mam nadzieje ze sie uda

0
  • #7 21 Kwi 2003 07:10
    CKsrv
    Poziom 32  

Jesli to jakis starszy model (5x, 16x, 24x, 32x) to nie zawracaj sobie glowy bo juz pewnie jest tak wyexploatowany ze i tak dlugo nie pozyje.
    Dzis mozna kupic 50-52x z 2Letnie gwarancja!!! za 85 zlociszy.
    Bosche - 2 lata - szalency ten sklep !

0
  • #8 21 Kwi 2003 11:30
    Rino3310
    Poziom 10  

to jest ATAPI 44X i troche mi go szkoda, bo mial jakis rok

0
  • #9 21 Kwi 2003 17:30
    marian-48
    Poziom 21  

CKsrv podchodzisz do sprawy niehumanitarnie niech Rino 3310 zabawi się w lekarza im (tzn lekarzom)czasami uda się postawić na nogi chorego

Rino do dzieła kręć tym PR-kiem i bądz optymistą

0
  • #10 22 Kwi 2003 01:11
    CKsrv
    Poziom 32  

Jak najbardziej jestem zdania niech kreci ale w tej materii cudów sie zrobic nie da.
    Na pocieszenie cdrom nie jest okrutnie drogi (wlasnie kiedy ja sobie kupie nowy?) z taka padaka wllczylem 24x i bylo wysmienicie ale ... do czasu jak znowu przestal i znowu walczylem ale nie zmienialem prądu lasera wcale.
    To raz zobaczy plyte a raz nie - totolotek a komp musi byc "A' vista" (czy jak sie to pisze).

0