Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

POMOCY-Ukł pomiarowy do badania przyrządu półprzewodnikowego

Maroski 29 Dec 2005 19:32 936 1
Tespol
 • #1
  Maroski
  Level 10  
  Witam!
  Musze wykonać układ pomiarowy do badania przyrządu półprzewodnikowego oraz opracować algorytm pomiarów, jednak nie wiem za bardzo o co w tym chodzi, a tym bardziej jak sie za to zabrać.

  Układ ten ma być dla jednego z półprzewodników:
  Terminator NTC albo PTC, Fotorezystor, Hallotron, Dioda (prostownicza krzemowa, germanowa, Zenera, tunelowa, pojemnościowa, fotodioda, LED), Tranzystor bipolarny npn albo pnp, tranzystor złączony FET z kanałem "n" albo "p", Tranzystor Mosfet, tranzystor, Triok, Fototranzystor, Optoniak.

  PROSZĘ o jakąkolwiek POMOC!!!
  Z góry wielkie dzięki!!!
 • Tespol
 • #2
  m_zim
  Level 18  
  Popatrz - większość tego typu problemów pomiarowych można sprowadzić (w warunkach laboratoryjnych gdzie masz generator, oscyloskop itp rekwizyty) do wyznaczenia różnego rodzaju charakterystyk. Np dla tranzystora w układzie wspólny emiter: wejściowa, wyjściowa i przejściowa. No i tak - wejściowa - na wejście podajesz sygnał piłokształtny (na bazę). Oscyloskop ustawiasz w trybie XY - na wejście x podajesz ten sam przebieg piłokształtny co na bazę, a na Y napięcie z kolektora (które będzie proporcjonalne do prądu kolektora). No i masz już charakterystykę:) tak możesz zmierzyć wszystkie char. tranzystora i diody:) z foto i termo elementami będziesz miał według mnie więcej niepotrzebnej zabawy więc nie wiem czy warto się za to brać.

  jeśli chcesz wiedzieć więcej - poszperaj na stronkach szkół i uczelni w zakładkach laboratorium. Szukaj tematów "badanie właściwości tranzystorów" itp.

  pozdrawiam