Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

POMOCY-Ukł pomiarowy do badania przyrządu półprzewodnikowego

29 Gru 2005 19:32 858 1
  • Poziom 10  
    Witam!
    Musze wykonać układ pomiarowy do badania przyrządu półprzewodnikowego oraz opracować algorytm pomiarów, jednak nie wiem za bardzo o co w tym chodzi, a tym bardziej jak sie za to zabrać.

Układ ten ma być dla jednego z półprzewodników:
    Terminator NTC albo PTC, Fotorezystor, Hallotron, Dioda (prostownicza krzemowa, germanowa, Zenera, tunelowa, pojemnościowa, fotodioda, LED), Tranzystor bipolarny npn albo pnp, tranzystor złączony FET z kanałem "n" albo "p", Tranzystor Mosfet, tranzystor, Triok, Fototranzystor, Optoniak.

PROSZĘ o jakąkolwiek POMOC!!!
    Z góry wielkie dzięki!!!
  • Poziom 17  
    Popatrz - większość tego typu problemów pomiarowych można sprowadzić (w warunkach laboratoryjnych gdzie masz generator, oscyloskop itp rekwizyty) do wyznaczenia różnego rodzaju charakterystyk. Np dla tranzystora w układzie wspólny emiter: wejściowa, wyjściowa i przejściowa. No i tak - wejściowa - na wejście podajesz sygnał piłokształtny (na bazę). Oscyloskop ustawiasz w trybie XY - na wejście x podajesz ten sam przebieg piłokształtny co na bazę, a na Y napięcie z kolektora (które będzie proporcjonalne do prądu kolektora). No i masz już charakterystykę:) tak możesz zmierzyć wszystkie char. tranzystora i diody:) z foto i termo elementami będziesz miał według mnie więcej niepotrzebnej zabawy więc nie wiem czy warto się za to brać.

jeśli chcesz wiedzieć więcej - poszperaj na stronkach szkół i uczelni w zakładkach laboratorium. Szukaj tematów "badanie właściwości tranzystorów" itp.

pozdrawiam