Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkrecanie Semprona 2800+ jakie pamięci dobrac ?

30 Gru 2005 01:18 2314 13
  • Poziom 15  
    witam
    mam plyte Gigabyte K8NE rev. A3 (kupiona w grudniu 25) na niej Sempron s754 2800+
    Chcialbym go podkrecic do okolo 2400 mhz

Zasilacz chieftec 350 wat

Problemem zapewne jest w tej chwili chlodzenie chipsetu plyty, o co zadbam wiatrakiem arctic coolin z regulacja obrotow

Pozostaje kwestia pamieci. W tej chwili mam dwie kosci
    Pierwsza dwustronna 333mhz i druga kosc jednostronna 400 mhz ddr
    Mam plan zostawic te szybsze (z tego co wyczytalem cpu-z maja CL 3) i dokupic 512 mb 400mhz jednostronne.

Mam kilka pytan tzn
    1. Czy moge do tej plyty dokupic pamieci 433 mhz (tak aby pracowaly z ta czestotliwoscia) lub DDR2 i beda dzialac pomimo, ze wyczytalem ze obsluga jest do 400mhz. Czy one by pomogly przy podkrecaniu ?

2. Podkrecajac procesor trzeba podkrecic pamiec i ja dowoltowac (u mnie max 2.8v na plycie). Czy pamieci 400mhz takie cos przezyja ? i do jakich wartosci trzebaby podciagnac

3. Czy moge spasowac stare pamieci 256 mb 400mhz z nowymi np. Kingston 512 MB CL 2.5 ? Jakie polecacie, chodzi mi rozwniez o cene bo mam ograniczony budzet (okolo 170zł). Czy te dwie kosci nie beda sie opozniac itp (nie znam sie na tym) ?

4. Czy trzeba bedzie podwyzszac czesgtotliwosc szyni PCI- E lub, chipsetu, pamieci lub innych podzespolow ? Jakies ogolne wskazowki zanim zabiore sie za podkrecanie
  • Poziom 17  
    od. 1 Z tego co wiem to nie ma pamięci 433MHz, a 533MHz które już są, na pewno nie będą działać, tak samo jak DDR2 bo AMD ich nie obsługuje - (z tego co wiem).

od. 2 Niekoniecznie, chociaż dla podniesienia stabilności się tak robi ale to o ok. 0.1 do 0.3V(tak w miarę bezpiecznie)! Ale przy podkręcaniu pamiętaj o dodatkowym chłodzeniu dla nich!!

od. 3 Możesz spasować te pamięci... i CL3 delikatnie opóźni CL2,5. Przypuszczalnie dla stabilności najlepiej byłoby użyć identycznych kości, ale to nie jest zasada której trzeba by się trzymać.

od 4. Lepiej nie podnosić tych częstotliwości (PCI/PCI-E/AGP)… ale jest dużo tłumaczenia a nie wiem jaka jest Twoja wiedza na ten temat! Czytałeś coś o podkręcaniu?
  • Poziom 20  
    T-82 napisał:
    Z tego co wiem to nie ma pamięci 433MHz

Musze kolege rozczarować bo są takie pamięci.

np: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=78572242

A jeśli chodzi o podkręcanie szyny AGP lub PCI, to jeśli twoja płyta ma odblokowany dzielnik dla tych szyn to nie radziłbym ci dużo podkręcać przez FSB ponieważ bardzo łatwo możesz uszkodzić dysk lub inny podzespół. Co inneego jeśli masz zablokowany dzielnik dla AGP i PCI to wtedy możesz kręcić a kręcić :D
  • Poziom 17  
    Hmmm… nie nazwałbym tego rozczarowaniem (zaznaczyłem, że z tego co wiem) raczej powiedziałbym, że ciągle się człowiek dowiaduje czegoś nowego:) Piotrd90 jakbyś mógł napisać czy to są „zwykłe” DDR tylko bardziej „kręcone” to bym był wdzięczny (bo na takie wyglądają).
  • Poziom 20  
    Wydaje mi się że są kręcone ( świadczą o tym radiatorki na pamięciach )
  • Poziom 17  
    tak myślałem... szczęśliwego Nowego Roku!! A dla Damian20 powodzenia w podkręcaniu ;)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Każdy Kingstone HyperX ma radiator. Były dwie wersje 400 i 433 (3200 i 3500) różniły sie bodajże zastosowanymi pamięciami i układem SPD. Miałem styczność z tymi 433. Tylko żeby pracowały według swojej specyfikacji musiały dostawać 2,65V.
    Dokładnie jest tak samo w Kingmaxach też są 400 i 433 różnią się tylko układem SPD i zapotrzebowaniem na prąd do stabilnej pracy.
  • Poziom 20  
    No i kolega nietykalny nam wszystko wyjaśnił :)
  • Poziom 15  
    ok. to teraz jakie pamieci policilibyscie

z tego co wyczytalem najlepiej jak pamieci chodza na tej samej czestotliwosci (amd) co procesor czyli tutaj byloby standardowo 200 : 200 mhz

jesli podkrece fsb na 300mhz to czy moge puscic pamieci tez na 300mhz podciagajac 0.2v czyli na 2.8v ?

ile mozna podkrecic pamiec (dobrej firmy) bez chlodzenia z podniesionym taktowaniem, jakas bezpieczna w miare wartosc ?

p.s PCI MAM W BIOSIE NA 100 MHZ standardowo I MOGE regulowac je do 150 mhz
    Platforma 754 i 939 jest o tyle dziwną platformą że jeżeli przekroczysz jakąć granicę np 230 MHz dla pamięci a procesor dalej puścisz asynchronicznie wtedy juże nie widać tych spadków wydajności.
    Oczywistym faktem jest że większe taktowanie pamięci tym znowu większa przepustowość i wydajność ale tak jak powiedziałem możesz sie pokusić o puszczenie asynch. Osobiście polecam pamięci Twimos Twister oraz Kingstony HyperX (wymienione wyżej).
    Faktem też jest że im większa szybkość magistrali pamięci to będziesz musiał dosilać pamięci napięciem.
  • Poziom 15  
    Lepiej kupic 2 x 512 mb czy 1 x 1GB kosci, chodzi o wydajnosc czy nie bedzie roznicy ?
    Obsługi dwukanałowej pamięci i tak niemasz więc niama sensu kupować 2x 512. Polecam 1x 1024.
  • Poziom 20  
    A czy ja jak mam płytę ECSa KT600-A to lepiej żebym kupił 2x512MB czy 1GB Ramu ??
    odpowiedz ta sama jak wyżej