Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik na fale krotkie - da sie kupic?

30 Gru 2005 18:48 2801 9
  • Poziom 12  
    witajcie
    Posiadam dosc stare radyjko "juhas" ktore nie posiada pasma ukf (jedynie srednie, krotkie i dlugie fale). Od jakiegos czasu stwierdzilem ze nie ma czego w nim sluchac - wiadomo, ze juz praktycznie zadne stacje nie nadaja na wymienionych przeze mnie falach. Chcialem zakupic jakis nadajniczek o niewielkim zasiegu aby moc podlaczyc np odtwarzaczyk mp3 i moc transmitowac taki sygnal do juhasa. nigdzie nie moge tego znalesc. niestety nie znam sie na elektronice i wykonanie wlasne jest w moim przypadku niezbyt wskazane (no chyba ze to bylby jakis prosty schemat) Pytanie moje jest takie: czy wogole istnieja takie konwertory jak ten w/w a jesli nie to jak drogie jest wykonanie nadajniczka? a moze da sie np przerobic krotkofalowke (czasem widuje sie takie tanie zabawki dla dzieci - krotkofalowki)
    postanowilem rozruszac stare radio a takze zaimponowac znajomym bo w koncu stare radio na chodzi i np grajace w nim przeboje z lat 70 to jest cos bynajmniej interesujacego...
    z gory dziekuje za jakiekolwiek sugestie
    pozdrawiam
    Lukasz
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    powiem ci ze samo zrobienie nadajnika na KF to zaden problem np.generator kwarcowy ok 0,5 W.tylko jest problem z przenoszonym pasmem w zakresie KF tylko 9KHz wiec cala ta sprawa jest bezcelowa,bo bedziesz miec wiele strat co do jakisci sygnalu.na UKF to inna sprawa.nara.
  • Poziom 12  
    tzn. to nie musi byc obowiazkowo nadajniczek na krotkie fale. do dyspozycji mam takze fale srednie i dlugie. moze na nich da sie cos wykombinowac?
  • Poziom 26  
    Mylisz sie ze fale dlugie srednie i krotkie sa nie wykorzystane i ze masz je "do dyspozycji" .Tam jest cale mnostwo stacji i wszytskie czestotliwosci sa zajete tzn przydzielone roznych stacjom. Niestety ale prywatnie to mozesz sobie zrobic nadajniczek tylko bardzo malej mocy, bo na wszystko inne musisz miec pozwolenie. Transmitowanie muzyki przez radio to takze problem z koncesja i prawami autorskimi. A tak w ogole to nie ma mozliwosci bez zezwolenia robic sobie jakichkolwiek nadajniczkow (chyba ze bardzo malej mocy)

Jesli chcesz zeby ci gral muzyke z odtwarzacza mp3, to oczywiscie prosty nadajniczek malej mocy mozesz zbudowac, ale znacznie latwiejsze bedzie dolacznie odtwarzacza kablami do wejscia adapterowego. Bedzie gral znacznie lepiej.
    Jesli malo co slyszysz na tym odbiorniku to jest on prawdopodobnie rozstrjony i lekko uszkodzony. Najlepiej jakbys znalazl fachowca entuzjaste, ktory poprawi czulosc (moze byc konieczna wymiana lamp). Wtedy z dolaczona zewnetrzna antena bedziesz slyszal bardzo duzo.
  • Poziom 12  
    o taki nadajniczek niewielkiej mocy (sila nadawcza 2 do 3 metrow, to jest zasieg pokoju wystarczy) wlasnie mi chodzi. Co do radia to niestety w tamtych czasch nikt nie myslal o jakichs wejsciach badz wyjsciach takze seryjnie moje radyjko nie posiada nic oprucz gniazda na antene
    co do jakichkolwiek napraw: - odpada - radio bylo niedawno regenerowane i ustawiane (oczywiscie nie przeze mnie)
    dodam jeszcze, ze mieszkam w bloku, w dosc duzej dzielnicy i to na dodatek w centrum miasta czyli zaklucenia odbioru sa dosc duze
    a co do jakosci odbierania muzyki nadawanej z odtwarzacza mp3 badz jakiegokolwiek urzadzonka (nawet zwyklego radia) nie musi byc ona swietna, przeciez urok starych radii lampowych polega na pewnych znieksztalceniach dzwieku.
    takze mysle,ze wykonanie nadajnika, ktory praktycznie zasiegiem nadawczym nie wykraczalby poza zelbetowone sciany mojego pokoju nie jest jakims nielegalnym wytworem, w koncu ja chce nadawac tylko dla mego starego radioodbiornika a nie dla sasiadow. no pozostaje jeszcze kwestia wykonania, poniewaz ja niestety nie znam sie na elektronice...
  • Poziom 12  
    a moze jest ktos w stanie wykonac tego typu nadajnik ?
  • Poziom 12  
    chciałem ponowić pytanie z przed ponad miesiąca: czy byłby ktos zainteresowany wykonamiem prostego nadajniczka na fale średnie bądź długie do radiowej transmisji sygnału np z walkmana do 30 letniego, lampowego radia polskiej produkcji marki "juhas"? zasięg "rażenia" sygnału do 3-5 metrów max (uzytek własny - zasięg tylko w jednym pokoju -> na to pozwolenia nie porzeba). oczywiście nic za darmo.
  • Poziom 12  
    wracamy do problemu z przed lat.
    Nadal jestem zainteresowany zakupem nadajnika. Zapraszam osoby chętne na pw. parametry techniczne jak powyżej.