Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wymiennik ciepła CO(bojler)

jesta19 31 Dec 2005 10:08 19516 10
 • #1
  jesta19
  Level 24  
  chodzi o sposób podłączenia wężownicy bojlera do CO,problem polega na tym iż rozstaw wężownicy bojlera jest węższy o 2 cm od rozstawu rur wychodzących z CO.Pytanie jest takie:czy można zrobić spadek na odcinku 20 cm o 30 stopni na rurze doprowadzającej ciepłą wode do wężownicy z CO czy lepiej taki sam spadek na odpływie zimnej wody (z wężownicy)do CO i jakie będą konsekwencje złego podłączenia
 • #2
  axxx
  Home appliances specialist
  Fachowcy zawsze twierdza ze woda kosci nie ma wiec ja osobiscie nie widze problemu zeby nie wielkie spadki mogly stworzyc jakis proble.Rozumiem ze jest to ogrzewanie grawitacyjne.
 • #3
  jesta19
  Level 24  
  tak grawitacyjne bez pompki,bojler ma pojemność 140 l , ciepłej wody po całym dniu grzania jest może ze 20 l ,a dalej leci letnia,poprzednie bojlery przy podłączeniu bez kombinacji dawały ok 80 l gorącej wody
 • #4
  jmk
  Level 28  
  Poponuje rozdzielić spadki symetryczne a nie tylko pochylić jedna rurę a to dlatego że zasilajaca powinna opadać do bojlera aby w jego wężownicy ni etworzyły sie korki powietrzne!!! oi właśnie opadajaca rura zasilająca przeciwdziała temu, natomiast powrotns opadająca do odpływu ( od bojlera wspomoze przepływ wody przez weżownicę.
  Prawdopodobnie to jest przyczyna spadku wydajności Twojego bojlera.
  PS. Tę "wodę bez kości to wsadz tym " fachowcom' z minionej epoki- to jest dla poprzednika,
  Szczęśliwego Nowego Yorku- 2006.
  Pozdrawiam>
 • #5
  DonRomano
  Level 34  
  Jak w tym zasobniku jest wężownica (kilka lub kilkanaście metrów rury) to bez pomki nie będzie działało, zbyt duży opór hydrauliczny samej wężownicy.

  Napisz jaki to zasobnik, podaj dokładną nazwę.
 • #6
  Orochimaru
  Level 31  
  Najważniejsza rzecz to rozmieszczenie wymiennika. Jeśli jest w kształcie spirali (a myślę że jest) to spirala musi być ustawiona pionowo, jak sprężyna w zawieszeniu samochodu. Tylko wtedy nie będą się tworzyły korki parowe. Średnica rur też powinna być jednakowa. Najlepiej podaj model albo narysuj schemacik jak jest rozmieszczona wężownica w środku.
 • #7
  jmk
  Level 28  
  Zabudowa pompki dla poprawy tej sytuacji tylko dla bojlera może zakłocić pracę całego układu, chyba żeby była załączana przez termostat wtedy zamieszanie w pracy instalacji CO byłyby czasowe.
 • #8
  DonRomano
  Level 34  
  Można pokusić się o wmontowanie pompy ze sterowaniem i zaworu trzydrogowego.Wtedy instalacja nabiera sensu.
  Bez pompki wężownica nie zadziała, nie ma szans.
 • #9
  Orochimaru
  Level 31  
  12 piętrowe bloki chodzą grawitacyjnie więc bojler też pójdzie trzeba tylko dobrze zaprojektować instalację.
  Osobiście jestem za obiegami wymuszonymi, ale jak wiadomo pompa zużywa prąd więc każda oszczędność jest dobra.
 • #10
  jesta19
  Level 24  
  Jest to nowy „bojler z podwójną wężownicą , zamontowany jest poziomo(tak jak w instrukcji) i tak jak koledzy radzą ,a również hydraulik którego wezwałem(syn tego co mi montował)potrzebna jest pompka która wymusi obieg wody ,wężownica ma około 5m(mierzyłem żmijką) i jest zbyt długa aby był dostatecznie szybki przepływ wody .Dziś dostanę pompkę od kolegi i może w sobotę zamontuję ,efekty opiszę po sprawdzeniu działania .Serdeczne dzięki za zainteresowanie
 • #11
  jesta19
  Level 24  
  po zamontowaniu pompki w obieg bojlera problem został rozwiązany,gorącej wody jest dostatecznie dużo aby mogły wykąpać się 3 osoby (w wannie)