Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 5102 pomoc w ożywieniu!

Markosss 31 Dec 2005 10:28 2981 28
    Markosss
    Level 14  
    Witam!
    Dostałem od znajomych odbiornik radiowy Radmor 5102. Po rozkręceniu dużo rzeczy było uszkodzonych. Po włączeniu do sieci przepalał się bezpieczik na transformatorze 1,6A i bezpiecznik na płytce chyba od wzmacniacza 2,5A. Przyczyną palenia bezpiecznika na trafo był zawarty BD135, a na płytce wzmacniacza wymienione kondensatory dwa tranzystory BC157 na BC557. Po włączeniu odbiornik ruszył tzn zapaliła się dioda stacji wskazniki sie wychyliły lecz gdy podłączyłem głośnik cisza. Na jednym kanale głośnik L przód 20W gra ale strasznie cicho. Podgłasza sie dopiero tak od 5. Wszystko już posprawdzałem.Te z tyłu tranzystory też. Co może być jeszcze przyczyną? Liczę na Waszą pomoc bo chciałbym sobie ten stary sprzęt naprawić. Będę wdzięczny za każdą odpowiedz. A na zbliżający się Nowy Rok Wszystkim życzę najlepszego.
    User removed account
    User removed account  
    sidewinder3
    Level 15  
    Pierwsze co bym sprawdził to bezpiecznik na końcówach mocy. Jak same bezpieczniki sa ok to ich gniazda - -mogą byc zaśniedziałe i efekt jest taki jakby bezpieczników nie było. Dalej - BC 211 i BC 313 na końcówkach - z nimi tez bywały kłopoty. Jak tam jest wszystko ok to pozostaje pogrzebać w przedwzmacniaczu (ta płytka gdzie jest włącznik i potencjometr głośności) albo w płytce regulatorów dźwieku (tam gdzie sa 3 potencjometry balans, basy, treble). Przyczyny moga byc różne: od prozaicznych jak zimny luty po bardziej upierdliwe jak popalone scieżki. Może regeneracji wymaga jakiś z potencjometrów. Sprawdź czy tak samo cicho gra z innym źródłem dźwieku (np. CD). Może z radiem cos jest po prostu nie tak. Poza tym z tego co wiem to radmor obsługuje kolumny 4 ohmowe, wiec jak podłączysz jakąś 8 ohm to na dzień dobry masz połowę mocy. Kolejna sprawą jest to aby kolumne podłączyć do przedniej pary (bo pod tylnią nie ma prawa grać jak jest tylko jedna). Wszystkie te przypadki które opisałem, oraz znacznie wiecej znajdziesz w postach na forum. Poszukaj.
    Życze powodzenia.
    User removed account
    User removed account  
    Markosss
    Level 14  
    Pierwsze odpowiedzi są dla mnie bardzo cenne i bardzo za nie dziekuje. Ze wzgledu ze dzis Sylwester nie bede sie za niego zabierac. O rezultatach dam znac w najblizszych dniach oczywiscie dostosuje sie do podanych wskazowek i posprawdzam. Dzieki serdeczne. Mam nadzieje ze pomozecie dalej jak sobie nie dam rady. Pozdrawiam
    Markosss
    Level 14  
    Więc posprawdzałem to co miałem posprawdzać i kanały przednie grają oba(chyba bezpiecznik nie stykał w jednym kanale), tylko że strasznie cicho. Dziś zabieram się do wymiany wszystkich kondensatorów na płytce końcówki jak i przedwzmacniaczu bo strasznie wybrzuszone od dołu. O rezultatach napiszę i najwyżej będziemy działać dalej. Dzięki serdeczne na razie pozdrowionka w Nowym Roku.
    Markosss
    Level 14  
    Witam serdecznie w Nowym roku po krótkiej nieobecności. Więc napiszę o moich rezultatach. Dziś zakupiłem sobie kondensatory i po południu zacząłem wymieniać. Wymieniłem na płytkach końcówek mocy na przedwzmacniaczu i na płytce z regulatorami dzwięku. Zadowolony podałem sygnał z kompa ale niestety gra lecz strasznie cicho. Na całej mocy wskaznik poziomu sygnału lekko się wychylił. I moje zadowolenie minęło :cry:
    Sprawdzałem i usuwałem zimne luty ewentualnie jakięś popękane ścieżki,poprawione bezpieczniki wszystko elegancko. Działa wszystko tylko cichutko.
    Podpowiedzcie mi proszę co jeszcze sprawdzić,wymienić. Liczę na Waszą pomoc i za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
    sidewinder3
    Level 15  
    A może Radmor ma wejście na korektor i nie jest on podłączony albo brakuje zworek?
    Markosss
    Level 14  
    Ale wczesniej zanim go dostałem grał bez zadnego korektora. Nie mam pojęcia
    zibisound
    Level 23  
    Witam.Jak widać sporo amatorów naprawia sprzęt na zasadzie"a może coś znajdę"?jest to metoda nieskuteczna i pracochłonna.Powienieneś zaopatrzyć się w schemat i miernik<jeśli go nie masz> i posprawdzać napięcia w zasilaczu.końcówce mocy i preampie.Przy pomocy omomierza możesz sprzwdzić styki przełączników i przejście drogi sygnału od gniazd.Pozdrawiam i życzę sukcesu-Zygmunt.
    Markosss
    Level 14  
    Ok będę mierzył sobie. Może coś namierze. Będzie cięzko no ale do odważnych świat należy. Pozdrawiam jakby ktoś chciał mi jeszcze pomóc to proszę śmiało pisać. Zastanawiające jest tylko to że wszystko dział tylko że cicho. Trzymajcie sie ciepło.
    Markosss
    Level 14  
    No i nic nie mogę namierzyć. Czy macie jeszcze jakieś wskazówki??Za wszystkie będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    Markosss
    Level 14  
    Sprawdzałem sygnał szedł z kompa podałem wszystko na maxa a tu gralo sobie tyle o ile :cry:
    User removed account
    Level 1  
    olaf x
    Level 33  
    sprawdz starym partyzanckim sposobem,zwieraj kanaly lewy z prawym w tych samych miejscach np. na potencjometrze i dojdziesz w jakiej okolicy jest blad.
    User removed account
    User removed account  
    Markosss
    Level 14  
    Kabel połączeniowy z kompa do radmora jest dobry na 100 bo nowy poza tym na radiu tak samo gra cichi. Będę walczył dziś o rezultatach dam znac. Dzięki tymczasem pozdrawiam
    Markosss
    Level 14  
    No niestety chyba się poddam bo mój Radmorek nie ma ochoty zagrać głośniej :cry: Mierzyłem wszystkie napięcia wg schematu są identyczne, sprawdzałem jeszcze raz elementy i chyba się poddam. Może jeszcze jakieś wskazówki?? Dzięki wielkie pozdrawiam
    olaf x
    Level 33  
    nie, no nie wymiekaj.
    zostaw na dzien i nastepnego zacznij od poczatku, bierzesz schemat, dotykasz paluchem wejsc na plytkach lub podajesz sygnal z generatora, cofajac od plytki mocy do wejsc. w sumie od wejsc masz tylko dwie plytki i koncowki mocy! skoro tak cicho idzie w obu kanalach to znaczy ze problem jest w : zasilaniu, lub potencjometrze,lub przelacznikach kontur,-20db.
    sprawdz czy jest wymagane 40V na zasilaniu przedwzmacniaczy. przeczysc przelacznik wejsc bo moze styki sie zanieczyscily, choc to mniej prawdopodobne, raczej by "przepuszczaly" przy przelaczaniu, a nie bylaby jednostajnie cicha emisja.
    Markosss
    Level 14  
    Witam!
    Po odpoczynku znowu zamiar mam powalczyc z moim Radmorkiem. Mam pytanie gdzieś czytałem z połączonym z tyłu korektorem?? Ja nie mam z tyłu nic podłączone może tu muszę coś zewrzeć.Proszę napiszcie. Z tylu pamietam ze mam wejscie na gramofon. Dzięki za odpowiedzi pozdrawiam
    olaf x
    Level 33  
    w wersji TE bylo gniazdo do equalizera,dwoma pinami sygnal wychodzil i dwoma wracal. jesli korektor nie byl podlaczony powinna siedziec w nim wtyczka z dwiema zworkami inaczej jest calkowita przerwa w obwodzie.
    niedawno mialem radmorka 5102 bez literek, ale z zamontowanym gniazdkiem do eq przez kogos w domorosly sposob, ale wtyczka zwierajaca siedziala na miejscu.
    Markosss
    Level 14  
    W moim radmorku jest gniazdko uniwersalne, magnetofon i z boku poza białą obramówką jest tak jakby dołożone gniazdo z pięcioma pinami. Ale jak zwieram 1 z 3, 4 z 5 to jest bez zmian dlaec cicho gra. Pozdrawiam
  • Helpful post
    sidewinder3
    Level 15  
    Gniazdko o którym piszesz to zapewne właśnie gniazdo korektora. Jeżeli nie ma zwory, to Radmor nie zagra (chyba że będzie podłączony korektor). W tym poście masz rysunek jak wykonać zworę. O ile wszystko jest sprawne, jak pisałeś to musi zagrać. Profilaktycznie proponuję przyjrzeć się jeszcze kabelkom prowadzącym do i z gniazda korektora bo wnioskując z tego że "z boku poza białą obramówką jest tak jakby dołożone gniazdo z pięcioma pinami" to było ono raczej dorabiane.
    Powodzenia
    Markosss
    Level 14  
    Żeby być pewnym zamieszcze zdjęcie. Wygląda mi to na dorabiane gniazdko ale sami oceńcie i podpowiedzcie. Dziekuję za zainteresowanie i fachową pomoc. Pozdrawiam
  • Helpful post
    olaf x
    Level 33  
    na pewno ktos sobie dorobil gniazdo korektora,bo to jest w istocie.
    zajrzyj jak zostaly poprowadzone kable sygnalowe,bo niekoniecznie z regulami sztuki mogl ktos podlaczyc. z pewnoscia jesli jest prawidlowo podlaczone to potrzebne sa zwory dla zwarcia przerw w ukladzie,inaczej nie bedzie grac albo beda tylko przesluchy miedzykanalowe slyszalne.
  • Helpful post
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    owszem dorabiane..
    ale wyjątkowo staranniepachnie mi to gniazdkiem na korektor..
    jezeli niema tam zwory to wzmak nie bedie grał..

gdzieś na forum był piękny obrazeczek, jak taka zwora ma wyglądąc...
    Markosss
    Level 14  
    Panowie jesteście wielcy. Radmorek działa ślicznie po zwarciu tego wejscia. Wielkie dzieki wszystkim.Pozdrawiam