Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

projektowanie kolumn - dziwny wykres "Maximum Power&

hunterhouse 31 Dec 2005 13:07 1263 8
 • #1
  hunterhouse
  Level 26  
  zaczołem nauke projektowania kolumn w programie winisd pro alpha i wymyśliłem coś takiego. 2x TONSIL GDN 25/80/1 w 150litrowej obudowie i strojonej na 35Hz.

  dodam że czytałem 2x temat przyklejony w tym dziale.

  wszystkie wykrest wyglądają dobrze oprucz jednego a mianowicie "Maximum Power" który ma potężną dziure w częstotliwośći od 130 do 40 Hz.
  wykrest SPL jest zato bardzo dobry.

  co to znaczy??? i jakie będą tego objawy podczas pracy takich obudów???
  czy to jest dobra obudowa??
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  micho a
  Level 35  
  za duża stanowczo ZA DUŻA buda !!! wykres jest dobry po prostu w paśmie 130-40hz ten głosnik nie bedzie w stanie wytrzymać mechanicznie tych 80 wat podanych przez producenta (możesz cewka sie urwać od resora dolnego lub resor górny lub coś innego ulec uszkodzeniu wskutek zbyt dużego wychylenia )

  zmiejsz bude ja orientacyjnie podaje 80-100l max i podwyższ strojenie tonsili sie nie stroi poniżej 40 hz i powinno być ok
 • Helpful post
  #3
  gdL
  Level 27  
  To dobry głośnik i zagra jak na Tonsila nawet nisko, na pewno nie sięgnie zadowalająco 30Hz, a stroi się zazwyczaj powyżej Fs, żeby osiągnąć pewien zysk. A co do wykresu...

  Powodów takiego wyglądu wykresu jest kilka. Na przykład to, że pewnie za Xmax przyjąłeś 3,6 mm, jak to gdzieś było podane - bodaj na elce. A spokojnie możesz wpisać tam 7mm. Po wtóre obudowa powinna mieć nie więcej jak te 130L, a strojenie na pewno nie niższe niż 45Hz.

  Wykres MaxPower i Cone excursion traktuj raczej poglądowo, gdy porównujesz kilka typów obudów i wybierasz najlepszą. Nie jest to wyrocznia i nie działa dobrze.

  Dla mnie ten głośnik x2 powinien siedzieć w 120L strojonych na 45Hz. Oglądnij sobie jaki możesz fajny tunel zastosować. Nawet 15-20cm średnicy.
 • Helpful post
  #4
  IrekKo
  Level 32  
  Tym wykresem (mocy), aż tak za mocno się nie przejmuj.
  Należy pamiętać, że w okolicach rezonansu obudowy głównie promieniuje otwór, a nie głośnik.
  A po drugie, tak jak powiedział micho_a, za duża obudowa.
 • #5
  hunterhouse
  Level 26  
  czyli mówicie że 100 - 120 litrów i na 45Hz i niżej już nie zejdą??
  wykres wygląda troche lepiej ale stracił troche na najniższych cześtotliwościach i zyskał troche na średnim basie.


  grop deleay najlepszy przy 130 litrach

  czy można by było zrobić w 130??

  sprawdziłem też głośnik gdn30/80/1 i mam dziwne wyniki a mianowicie głośnik ten ma gosze osiągi w wykresie spl. czyli wynika z tego że będzie grał ciszej?? przecież jest większy i droższy?? czegoś nie uwzględniłem??
 • #6
  gdL
  Level 27  
  Ja bym zrobił, niska oscylacja, małe opóźnienie fazowe, ale to już spora skrzynka. Na pewno chcesz taką pralkę ? Nie opłaca się dawać < 120L w ich wypadku, bo to już nie będzie kolumna basowa. Pamiętaj o dobrym usztywnieniu obudowy, spore powierzchnie dobrze drgają niestety. MDF ?
 • #7
  Tremolo
  Level 43  
  A po co mają schodzic niżej. To tonsil, jak chcesz niżej to szukaj 30-tek albo 20-tek (np. GDN 20/60/3 - w tandemie i bandpasie schodzą nawet do 32 Hz, 20/80/2 - legenda do BR) ale w przypadku tonsila 20/60/3 wymaga to cholernie ciężkiej do zrobienia i obliczneia obudowy.

  W tak wielkiej obudowie jak zaproponowałes miałbys moze i 30 Hz ale buczało by jak cholera.
 • #8
  hunterhouse
  Level 26  
  jedne kolumny już mam i robiłem je dość dawno bez żadnych programików,. teraz jak wstawiłem dane do programu to mychodzi mi że gra dośc dobrze oprucz tego że obcina najniższe czestotliwosci (w sumie co bym chciał od 6,5'' alphardów). ale teraz myślałem o czymś konkretniejszym. więc poparzałem na tonsile (bo to chba najlepsze co moge mieć w tej cenie) i wybrałem 25cm bo 30 są dużo droszże a graja tylko troche lepiej.

  co do kolumn to ostatechnie zostane chba przy 100 może 90 litrach bo te 120-150 to faktychnie przesada i rozmiarami i w dzwięku pewnie też.

  co do obudowy to mdf 18mm albo nawet 22 jak niebędzie duzo droższy.
  kształt planuje zrobić taki wysoki 100cm a moze i więcej bo to zapobiegnie drżeniu boków.

  wiem że umieszczenie tunelu BS też ma znaczenie ale w jakiej odległości od błośnika dla jakich cześtotliwości to nie wiem. chba było coś o tym na elektrodzie jeszcze poszukam, a moze ktoś pamięta gdzie to było??

  w sumie potrzebuje to do muzyki techno i takich cięższych ale technicznych dzwięków.

  acha jeszcze jedno w winisd jest taki parametr głośnika jak BL. nie wiem co on znaczy i niemoge go znaleśc na karcie katalogowej a on ma duży wpłym na wykres SPL. może mi ktoś podpowie co to jest i skąd go wziąść??


  szęśliwego nowego roku :D
 • #9
  Tremolo
  Level 43  
  Starczy Ci tylko Qts Vas i Fs aby zrobić w WinIsd wykres SPL... W bassboxie bez BL po obliczeniu pozostałych parametrów dasz rade znaleźć i BL, zresztą to idzie wyliczyć.

  Po za tym BL to tzw siła magnetyczna w teslometrach - indukcja x odległość, jesli podajesz SPL to oznaczasz maksymalny pułap tego SPL'u, który właściwie jest wazniejszy niż SPL wyliczony z BL czy zalezności Q/Fs/Vas itd.