Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator wysokich napięc - sterowanie tyrystora

fysiek 01 Jan 2006 11:03 3349 3
 • #1
  fysiek
  Level 24  
  Witam
  Przeglądajac stare ksiązki poświęcone układom zapłonowym znalazłem dział z zapłonem tyrystorowym. Zaciekawił mnie układ, poszperałem po necie i sie okazało że mozna w tem sposób łatwo zbudować sterownik cewki zapłonowej. Do wytwarzania wysokich napięć w sam raz. Narysowałem schemat po swojemu. Na początek mostek prostowniczy, mały (pare µF) kondensator filtrujący C1. Rezystor R1 ma za zadanie ograniczyc prąd zwarcia jaki wystepuje podczas otwarcia tyrystora. Jak to działa???? Napięcie stałe wystepujące na C1 zasila dwa obwody - czasowy R2 (pareset kΩ), C2 (paredziesiąt nF) oraz przez R1 (pare kΩ) kondensator C3 ( >1µF). Po włączeniu zasilanie tyrystor jest zamknięty. Przez rezystor R1, oraz uzwojenie pierwotne cewki zapłonowej płynie prąd ładowania kondensatora C3, natomiast przez rezystor R2 prąd ładowania kondensatora C2. Gdy napiecie na C2 przekroczy napięcie zapłonu diaka Q1 do bramki tyrystora Q2 zostanie doprowadzony dodatni impuls powodując jego otwarcie. Kondensator C3 rozładuje sie (w skrócie) na uzwojeniu pierotnym ceki zaplonowej. Kondensator C2 straci nagromadzony ładunek, spowoduje to zamknięcie diaka i tyrystora. Dioda D1 ma za zadanie tłumic szpilki jakie moga sie pojawic na tyrystorze. Co dalej.....wiadomo.....samoindukcja i mamy piękne iskierki. Wszystko pieknie, ale czy nie jest to zbyt prosty uklad ???? Jakie macie spostrzeżenia ???
  Częstliwośc pracy to parenaście Hz.
 • Helpful post
  #2
  lechoo
  Level 39  
  Oczywiście bedzie to działać, dawno temu zbudowałem podobny układ, tylko zamiast diaka użyłem neonówki. Podczas prób radzę uważać, gdyż na obudowie cewki będziesz miał niebezpieczne napięcie sieciowe, warto użyć transformatora separującego żeby nie zrobić sobie krzywdy...
  Jeszcze prostsze rozwiązanie to podłączenie cewki przez kondensator kilka uF i regulator fazowy (zwykły ściemniacz oświetlenia) bezpośrednio pod 230V~. Wtedy możemy mieć na obudowie cewki potencjał zera, chyba że pomylimy bieguny zasilające :)
 • #3
  fysiek
  Level 24  
  Witam
  Dzieki za odpowiedź. W niektórych konstrukcjach między bramka i katodą tyrystora jest rezystor o wartości paredzięsiąt - pareset omów. Czy w tym przypadku jest potrzebny?
 • #4
  fysiek
  Level 24  
  No i zbudowałem. Zamiast tyrystora przekaźnik w roli wibratora. Działa aż miło. Ku mojemu zdziwieniu iskrzenie styków było minimalne. Gdyby nie grzanie się oporników ograniczających (równolegle 2*4,7k 5W) mogło by to pracowac całą dobe......może nawet teraz da się tak zrobić. Oczywiscie strowanie przekaźnikiem ma wady - jest głośne. Co do zakłuceń to nie było tak źle. Śmiecie w tv były niewidoczne. Jeżeli komus zależy na szybkim zbudowaniu generatorka wysokiego napiecia to polecam.