Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ABIT AI7 - brak załączenia komputera.

01 Sty 2006 15:15 1506 2
  • Poziom 32  
    Witam.

Postanowiłem odświeżyć temat może komuś się przyda –
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=237904

Od ok. 2 miesięcy problem zaczął występować ponownie (ciemny ekran podczas uruchamiania komputera i sygnał dźwiękowy przerywany: dźwięk - przerwa - dźwięk - przerwa itd., cały czas. Czas trwania dźwięku i przerwy jest jednakowy.) Sprawdziłem dokładnie wszystkie podzespoły, czujniki na płycie głównej, wentylatory - nic nie przyniosło spodziewanych efektów. Została do sprawdzenia jedynie pamięć (2x256MB GEIL - dual chanel). Po przetestowaniu jej programem Memtest v.3.2 (45 cykli) nie wykazało żadnych błędów. Nie dałem jednak za wygraną, zakupiłem następne dwa moduły takich samych pamięci. Po zainstalowaniu ich w miejscu tamtych wszystkie niedomagania z uruchamianiem komputera zniknęły od razu. Już drugi tydzień wszystko pracuje jak należy.
    Po dołożeniu wadliwych pamięci (gniazda 2 i 4) komputer uruchamiał się bez "pisków", ale następowało zatrzymanie jego uruchamiania na ekranie z wyświetloną nazwą procesora i dalej ani rusz.
    Po zamianie miejscami pamięci (1 i 3 na 2 i 4 a 2 i 4 na 1 i 3) wystepowała już usterka opisana wyżej.

Po dość długich zmaganiach ze sprzętem zostaje mi więc reklamacja wadliwie działających modułów pamięci – zmiana ustawień w Biosie (SPD, napięcie, FSB:DRAM), zamiana modułów miejscami, gniazdami też nie przyniosła efektów.

Ciekawe jest jeszcze to, że (zainstalowane, wadliwie działające moduły pamięci) po którymś z kolei restarcie lub wyłączeniu i załączeniu, komputer załączył się prawidłowo i działał normalnie. Po jego wyłączeniu i próbie załączania na drugi dzień problem pojawiał się z powrotem.

PS.
    Jeszcze mam takie pytanie:
    Podczas uruchamiania komputera i wystąpienia opisanej usterki (brak uruchomienia - ciemny ekran - sygnał dźwiękowy) wyświetlacz zatrzymuje się na kodzie o symbolu "AF". W opisie kodów w instrukcji płyty głównej brak jest takiego symbolu. Może spotkał się ktoś z jego opisem. Ponieważ nigdzie nie mogę go znaleźć, będę wdzięczny za link lub najmniejszą wskazówkę.

Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Witam.

Dziękuję za linki - czasem człowiek szuka nie od tej strony co powinien.

Jeżeli chodzi o pamięci, to zastanawia mnie, dlaczego po zainstalowaniu takich samych pamięci (marka, parametry) wszystko działa w porządku od pierwszego uruchomienia już dwa tygodnie.

Mam wgrany najnowszy Bios 1.9 prawie od początku(w chwili zakupu był 1.8) - nie zauważyłem różnicy w działaniu. Początkowo dość długo myślałem, że wina leży po stronie podniesienia przez producenta FSB o 3MHz.

Pozdrawiam.

PS.
    Na poprawki w biosie czekam już jakiś czas, ale czy do tej płyty jeszcze jakieś się ukażą? Mam jeszcze nadzieję, bo płyta nie jest zła. Np. Bios płyty ABIT IC7 usuwa usterki związane z "AF" już w wersji 2.1.
    Na razie jednak po wymianie pamięci wszystko pracuje poprawnie i nie mam się czym martwić.