Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc przy budowie Subwoofera

01 Sty 2006 17:27 1137 9
  • Poziom 10  
    Zamierzam zbudować subwoofer i prosił bym o pomoc.

Ma on być w miarę tani, dlatego zdecydowałem się na przetwornik STX GDN-27-150-8-SC lub GDN-27-150-4-SC, ale jestem otwarty na propozycje.

Prosił bym o schemat jakiegoś wzmacniacza (100W najlepiej), którym mógł bym go zasilać.

Chciał bym żeby schodził do 30Hz. Obudowa B-R z wyliczeń wyszła mi 50l strojona na 30Hz. Czy ta dziura przy maksymalnej mocy będzie miała wpływu na brzmienie.

Proszę o pomoc przy budowie Subwoofera Proszę o pomoc przy budowie Subwoofera Proszę o pomoc przy budowie Subwoofera
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Zmniej obudowe do 45 litrow, strojenie w okolicach 35-40Hz.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Ja proponuje 45L@45Hz, tunel BR fi=10cm długość 19cm. Do zestawu będzie się nadawał mostek TDA 7294, możesz kupić taki od Irka, dodatkowo masz tam filtr DP regulowany, filtr GP, przełącznik fazy, cihy start, trafo czuwania... Do mostka transformator 2x24V 200VA spokojnie wystarczy, z tym, że będziesz mógł użyć tylko wersji 8ohmowej głośnika.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc.

Mam jeszcze parę pytań.
    Jak umieścić B-R w subwooferze na dolnej ściance, czy tej co głośnik? Daje to jakąś różnice?

Czym go wygłuszyć?

Czy ściankę na przeciw głośnika dać pod kontem?
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Br to bez roznicy, jakdasz go na dolnej sciance to musisz pamietac zeby odleglosc br od podlogi byla przynajmniej rowna jego srednicy.
    W zasadzie to subwooferow sie nie wytlumia, mozesz dac np troche gabki.
    Co do scianki na przeciw glosnika to jak Ci sie podoba. Nie ma to zadnej roznicy - w subwooferach nei ma fali stojacej.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Możesz dać zarówno na dolnej, jak i przedniej ściance. Jeżeli chcesz zastosować tunel skierowany w podłogę, to musisz umieścić subwoofer na kolcach wysokości min 3cm, im wyższe tym lepiej. Tunel skierowany w podłogę będzie lekko tłumił świst powietrza przy głośniejszym "odkręceniu" muzyki.
    Wytłumić- możesz gąbką (im bardziej miękka, tym lepsza) grubości max 3cm, w okolicach wlotu tunelu BR nie wytłumiaj, chyba że będzie duża przestrzeń, ponad 10cm. Nie musisz pochylać (jak chcesz, to możesz) ścianki, zwykle stosuje się taki zabieg w kolumnach, aby wyeliminować lub znacznie zmniejszyć efekt fali stojącej, w subwooferze jednak takie zjawiasko nie występuje (za mała częstotliwość). Możesz za to dać kilka wzmocnieś, spinających przeciwległe ścianki- zwiększy sztywność konstrukcji i zmniejszy rezonanse obudowy.
  • Poziom 10  
    Dzięki że udzieliliście mi cennych rad. Teraz pozostaje mi skompletować wszystko i rozpocząć budowę.
  • Poziom 12  
    jak bedzie gotowy prosze o fotki na forum.
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze jedno pytanie.

Czy ten mostek TDA 7294 od Irka będę mógł zasilać transformatorem Unitra Zetra TS 180/4. Daje on 2x25,6V 2x3A?

Doszedłem do wniosku że zbuduje od razu cały zestaw głośników do kina domowego. Dlatego musze na jakiś czas odroczyć budowę Subwoofera i pozbierać pieniądze na resztę.
  • Poziom 10  
    Chodzi mi, czy nie straci na tym bass?